Je li HTS sabotirao Karlovića?

Nazvali smo teniski savez i pitali zašto se finale Davis Cupa igralo na sporoj podlozi…

Zadnja izmjena: 29. studenoga 2016. Igor Kralj/PIXSELL

Odmah prvog dana finala Davis Cupa u Areni vidjelo se kako je podloga značajno sporija od onog što bi najviše odgovaralo našim igračima.

U Hrvatskom teniskom savezu (HTS) su nam rekli kako ne mogu objaviti Court Pace Rating (CPR), odnosno brzinu podloge i uputili nas na Međunarodni teniski savez (ITF). Telesportu su iz ITF-a kazali kako ne objavljuju točne podatke Court Pace Ratinga, ali kako je podloga korištena u Areni na finalu Davis Cupa bila srednje spora te kako takva podloga ima CPR od 30 do 34. Najsporija dopuštena podloga je ona CPR-a 24, a najbrža 50, ako se koriste odgovarajuće loptice. Zašto je, dakle, uz najboljeg servera na svijetu kojem igra u polju i spore podloge nikad nisu bili forte, korištena ovako spora podloga?

O publici u Areni Buenos Airesa napisano je već puno, a izgleda kako je i podloga više odgovarala Argentincima. “Podloga je najviše odgovarala našem prvom igraču Marinu Čiliću“, kažu iz HTS-a za Telesport. “Brža podloga bi svakako više odgovarala Ivi Karloviću, ali s druge strane ne i Borni Ćoriću, koji je, kao što znate, također bio dio prve nominacije i postojala je mogućnost da će igrati”, kažu.

Da je stavljena brza podloga za Karlovića i da je igrao Ćorić, sada bi se vjerojatno postavljalo pitanje zašto je podloga bila prebrza, kažu iz HTS-a

No, čini se kako je već mjesecima, nakon ozljede Ćorića, realnija opcija za našeg drugog igrača bio Karlović. Znala je to cijela ne samo teniska, nego i šira javnost, pa su morali znati i u savezu. Usto je Čilić osvajao US Open, čija podloga spada u značajnije brže od ove u Areni i općenito među brže na Touru, pa se objašnjene ne čini sasvim uvjerljivim. Čilić je u karijeri podjednako dobre partije pružao na sporijim i bržim tvrdim podlogama. Za Karlovića se to baš i ne može reći, što je u nedjelju i demonstrirao.

Protiv Delbonisa Karlović je osvajao 67 posto poena na prvi servis i 39 posto na drugi servis. Statistika je to uz koju Karlović ne može dobivati mečeve niti protiv puno lošijih igrača od raspoloženog Delbonisa.

A da je igrao Ćorić…

U 2016., prema ATP-ovoj statistici, Karlović je na svim podlogama osvajao 82 posto poena na prvom i 56 posto na svom drugom servisu. Ove je godine Karlović odigrao jednu od najboljih sezona u karijeri, a prosječno je osvajao 93 posto svojih servis gemova, po čemu je vodeći na ATP ljestvici. Protiv Delbonisa u nedjelju Karlović je imao 13 svojih servis gemova od kojih je osvojio 9, odnosno 69 posto. Podloga koju je birao naš savez nije dakle pomogla Karloviću, nego mu je značajno odmogla. Naravno, niti Div sa Šalate nije bio raspoložen za igru.

Prije početka finala, netko iz organizacije na televiziji nas je uvjeravao kako će se podloga, kako se na njoj bude igralo, ubrzati. Podloga je, kazao je taj gospodin, kao “šmirgl papir” koji će se izlizati pa se “nadamo” da će postati brža. Misterij je zašto bismo se ičemu trebali nadati s obzirom na to da igramo na domaćem terenu i naš je savez bio taj koji određuje podlogu. Argentinske priče kako treba dobro provjeriti podlogu da ona na bi izašla iz okvira ITF-a i bila prebrza, bile su samo foliranje. Postalo je to jasno odmah nakon prvih par poena u petak.

Prema ITF-ovoj klasifikaciji podloge su podijeljene u pet kategorija: spora, srednje spora (na kakvoj se igralo ovog vikenda u Areni), srednja, srednje brza i brza. Zašto je HTS izabrao drugu najsporiju podlogu prema ovoj klasifikaciji?

“Da je stavljena brza podloga za Karlovića i da je igrao Ćorić, sada bi se vjerojatno postavljalo pitanje zašto je podloga bila prebrza”, kažu iz HTS-a.

No, Ćorić nije igrao i Argentinci su osvojili titulu.

I odskok je bio iznimno nizak

O atmosferi na tribinama već je puno toga napisano i nema je smisla ovdje ponovno detaljno opisivati. Tim više što su scene u Areni bile toliko stereotipne da bi ih sasvim precizno mogao opisati i netko tko nije bio u tamo: djevojka ispred mene opalila je par fotki za različite društvene mreže pa otišla; zamijenili su je dečki koji su planirali upad u VIP na besplatnu cugu; ljutiti otac koji dolazi po svoju kćer na početku petog meča i požuruju je da krenu – sutra je škola. U obranu zagrebačke publike ne može se puno toga reći, a u svoju bih tek dodao da sam i dalje promukao.

Osim što je podloga bila spora i odskok je bio iznimno nizak, što nikako nije odgovaralo Karlovićevim servisima.

Po visini zaštitne ograde u Areni iza igrača vidjelo se da će, ili uglednici koji sjede iza igrača koji prima Karlovićeve servise ili on imati užasan dan. Dogodilo se ovo drugo. Na podlogama koje mu odgovaraju, Karlović bi, ako bi mu suparnik stao predaleko od osnovne linije kod primanja servisa, nogometnim rječnikom znao lobati suparnike. Zbog visine odskoka njegove servise često je bilo nemoguće vraćati. Ne i u Areni. Sada su takvi servisi završavali direktno na reketu Del Potra i, još više, Delbonisa. Shvatio je to i sam Karlović odmah u prvom meču, pa je počeo više riskirati na drugom servisu. Završilo je s 12 dvostrukih u prvom, odnosno 7 u drugom meču.

Od drugog argentiskog igrača, bio to Delbonis, Mayer, Pella ili Monaco koji nije ni bio u Zagrebu, mogla se očekivati partija na gornjoj granici svojih mogućnosti, pa i malo preko nje.

Karlović se psihološki potrošio još u svlačionici. Prošao je put od sportske bajke i krune karijere u svom gradu u 38. godini života pri čemu on ne mora napraviti baš ništa do potpunog potopa. Oko podne po argentinskom vremenu, Delpo se probudio, krenuo igrati pa od 0:2 izjednačio na 2:2. U petom je setu, kako se kasnije saznalo, slomio mali prst, a krenuo je i s brejkom minusa. Ipak, doveo je Argentinu do 2 boda i na teren poslao Karlovića i Delbonisa.

Drugi je argentinski igrač, baš kao i Karlović, igrao taj meč u svlačionici – od petog argentinskog poraza u finalima Davis Cupa, razočaranja za navijače i Diega Maradonu pri čemu on ne može napraviti baš ništa do potpune ekstaze. Dobio je šansu da u priči svoje dosadašnje karijere odlučuje pobjednika i zemlji donese prvi naslov. Pred svojim navijačima i na podlozi koja mu puno više odgovara nego protivniku, pobjeda niti u jednom trenutku nije došla u pitanje.

Suci su se samo uklopili u atmosferu i podlogu Buenos Airesa (kad već nije mogla biti zemlja), pa se tako Del Potru ne sudi aut na jednom od ključnih poena, a taj su aut vidjele cijele tribine skupa s Maradonom.

“Hvala vam što ste mi omogućili da se osjećam kao doma”, rekao je nakon pobjede argentinski izbornik Daniel Orsanic. Naš je savez gostoprimstvo, izgleda, malo previše doslovno shvatio.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.