Ponekad je i vampir u pravu

Analiziramo uloge i perspektivu Hrvata u novoj sezoni NBA lige

Zadnja izmjena: 24. listopada 2017.

U jučerašnjem tekstu pozabavili smo se Bojanom Bogdanovićem i Dariom Šarićem, odnosno na osnovu uvodnih nekoliko utakmica pokušali dokučiti kakva će biti njihova uloga i sudbina u novoj NBA sezoni. Sada ćemo napraviti isto i za preostalu četvoricu Hrvata među košarkaškom elitom.

THE HEZ

Mario Hezonja je, slično kao i Dario Šarić, izgubio dobar dio potencijalnih minuta zbog jednog Simmonsa. U prvoj utakmici sezone mogli smo vidjeti kako izgleda idealna rotacija Franka Vogela u kojoj je Jonathon Simmons šesti igrač koji mijenja obje bočne pozicije i tu za Hezonju nema mjesta. U predsezoni nije igrao sjajno da bi zaslužio bolji tretman, a igrao je uglavnom na pozicijama 2 i 3 jer Vogel nije pokazivao previše namjere da ga koristi u roli smallball četvorke kao godinu ranije, tako da je očito namjera bila držati ga zakopanog na klupi i koristiti po potrebi.

Srećom po Hezonju, potreba se ukazala vrlo brzo. Ozljeda Aarona Gordona lansirala je u startnu petorku Jonathana Isaaca i to je otvorilo mjesto u rotaciji. Trener Frank Vogel mudro je odlučio izbjeći igranje s dva klasična visoka te je minute back-up četvorke dobio Hezonja. Matchup protiv Netsa koji nemaju poštenog visokog bio je idealan, ali Hez je tu nastavio s očajnim igrama, posebice u obrani, te je Vogel odlučio radije prešaltati jedinog poštenog braniča na perimetru Simmonsa u njegovu rolu te uvesti dodatnog beka. Orlando je utakmicu izgubio, ali opet su odigrali dobro i uz malo sreće su mogli sezonu otvoriti s 2-0, što je obzirom na probleme s ozljedama – uz već neaktivnog Gordona otpao je i Elfrid Payton – definitivno dobar znak.

“Ante? Last I heard his tuna businees is going well”

Protiv Cavsa na drugoj večeri back-to-backa i bez dva startera malo tko je mogao očekivati nastavak solidnih igara, ali Orlando ih je pružio, a olakšalo im je što s druge strane nisu imali suparnika. Nije ovo osvrt u kojem ćemo se baviti problemima Cavsa kojih je gomila – najveći je Dwyane Wade, ali nemojte nikome reći da sam to rekao – tako da možemo sa zadovoljstvom istaknuti da je Hezonja konačno odigrao nekoliko dobrih šihti. Vogel mu je opet dao povjerenje kao back-up četvorki i ovaj put ga je opravdao. Protiv ovakvih Cavsa nije bio problem u obrani jer nije imao što braniti, a u napadu je konačno zabio nekoliko trica. Obrana Cavsa je bila toliko anemična da se čak ohrabrio i na ulaz te ga položio dok su ga svi u čudu gledali.

Pogledajte samo ovu predivnu sekvencu Clevelandove obrane, koja će najbolje objasniti što je neku večer dočekalo Orlando.

Jeff Green bi navodno trebao čuvati Hezonju, ali iz nekog razloga je istrčao zatvoriti Nikolu Vučevića na perimetru kao da je u pitanju Predrag Stojaković – jebiga, te ‘Ruse’ je tako lako pobrkati kada si pred utakmicu više zauzet čitanjem stanja dionica nego izvještaja skauta – i samo tako eto otvorene trice. Vrhunac svega nije to što je Hezonjin krumpir konačno upao, već obrambena reakcija Tristana Thompsona koji veže tenisicu usred posjeda. Ne treba biti agent SOA-e za shvatiti kako je ovo suptilan način za poručiti treneru što stvarno misli o tome što je gurnut na klupu.

Zanimljivo, Vogel je u nastavku utakmice iz nekog razloga odlučio igrati s dva visoka u rezervnoj postavi te je Hez ostao bez role, odigravši uglavnom nebitne minute jer su Cavsi već bili u minusu od 24 poena kada se on priključio akciji. Ali, ovih prvih 12 minuta u prvom poluvremenu nakon dugo vremena bili su nešto pozitivno, ako ništa drugo znak da se na njega možda može osloniti barem kao 10. igrača kada se ukaže potreba za širenjem rotacije.

BENDER

Kroz predsezonu se dalo naslutiti da Sunsi imaju namjeru dati Draganu Benderu ozbiljne minute s klupe na obje visoke pozicije, uglavnom kao back-up četvorci, a na petici kada se ukaže prilika. Taj trend je manje-više nastavljen i u prve četiri utakmice regularne sezone.

Prvu tekmu je igrao uglavnom back-up centra jer je Alex Len otpao zbog problema s gležnjem i tu je još odradio i dobar posao obzirom da mu bekovi nisu igrali obranu i da se kroz reket ionako šetao tko želi. Vertikalno je smetao koliko može s onakvom konstitucijom i tu mu se uopće nema što zamjeriti na prikazanom.

Napadački pak ima sličnu rolu koju god poziciju igrao, uglavnom se nudi pickom za akciju dva-na-dva i tu se isključivo otvara na vanjski šut. Ako ne vrti pick & pop, stoji na perimetru kao stretch četvorka, uzme šut ako je otvoren ili doda loptu prvom do sebe. Šut je u svakom slučaju karta na koju će morati zaigrati ako misli napraviti karijeru jer je očito da formu ima, samo treba početi pogađati. I da, ovaj natpis u donjem dijelu klipa je stvarni rezultat NBA utakmice.

U drugoj utakmici u rotaciju se vratio Alex Len u rolu back-up centra te je Bender igrao uglavnom back-up četvorku u paru s dotičnim. Osim što je to najlakši način za pronaći minute Benderu, ta ideja o spajanju njih dvojice nije imala previše smisla ni u predsezoni, kamoli sada, jer jednostavno nisu dovoljno pokretni da bi igrali ozbiljnu obranu, a o mekoći u sredini da ne pričamo. Len se ne želi potući, Bender ne može i zajedno ruše sve klišeje o bijelim fajterima koji manjak atleticizma nadoknađuju borbenošću. Ova kombinacija, dakle, nije opasnost samo po obranu Sunsa, već i po ugled cijele jedne rase.

Protiv Lakersa su, zahvaljujući činjenici da su suparnici također užasni, Sunsi čak držali kakav-takav priključak, a Bender je dobio priliku igrati i završnicu kao stretch četvorka jer je trener Earl Watson valjda smatrao da mu treba dužina u sredini obrane te je odustao od smallball postave. Bender je ovdje imao šansu izboriti se za bolji status, ali nije napravio ništa – točnije, odmogao je manjkom lucidnih reakcija u oba smjera, posebice u obrani zbog koje je i bio na parketu.

U trećoj utakmici tako je izgubio i onu rolu koju je trebao imati. Umjesto njega uz Lena je uglavnom igrao Marquese Chriss, još jedan mladi igrač kojem trebaju minute na visokim pozicijama kojih nije bilo u situaciji gdje Watson forsira smallball postave. Chriss je tako dobio prednost pred Benderom, koji je u prvom poluvremenu odigrao tek nekoliko minuta. Da su Sunsi ostali u utakmici i da Chriss nije otpao zbog ozljede gležnja, Bender bi vjerojatno spao na desetak minuta, a ovako je dobio skoro pa standardnu minutažu. Samo, za razliku od prethodne dvije utakmice gdje je igrao u pravim minutama, ako takve uopće postoje kad su Sunsi u pitanju, protiv Clippersa dobio je isključivo ‘smeće’.

A kad smo kod smeća, teško je naći bolji epitet za opisati Sunse u ova uvodna tri nastupa gdje su ostvarili koš-razliku od -30.7 poena po utakmici, iako su od Lakersa izgubili samo 2 razlike. Da, vrli moji matematičari, to znači da su one preostale dvije utakmice gubili u prosjeku s 45 razlike. Otkaz Earlu Watsonu stigao je dvije godine prekasno jer čovjek nije ni trebao dobiti posao, a kako je stručni štab iza njega podjednako upitan, a roster još upitniji, neke radikalne poteze što se taktike tiče ne treba očekivati.

Jay Triano kao vršitelj dužnosti trenera je tu da izgura sezonu, nekog prevelikog zadiranja u rotaciju i planove ne bi trebalo biti, tako da će Bender i dalje dobiti gomilu prilika pokazati što zna. U prvom susretu s ‘novim’ trenerom Bender je tako ostao u zacrtanoj roli back-up četvorke, iako će zbog drugih promjena vrijeme provoditi u nešto drugačijem kontekstu. Triano je odustao od smallballa na startu utakmice tako da je vratio Chrissa u rolu startne četvorke, koju je često igrao i prošle sezone. Dobio je ovim nešto čvrstine u sredinu obrane, što se pokazalo ključnim u pobjedi protiv jednako loših Kingsa, a još važnije, dobio je dovoljno minuta i za Chrissa i za Bendera.

Uz neminovni trade Erica Bledsoea koji je minirao svaki pokušaj ozbiljne igre, u Phoenix se tako vratio profesionalizam u obranu, a njega je Triano izgleda odlučio dodatno naglasiti promoviranjem Tysona Chandlera u veteranskog lidera. Njegova veća rola vjerojatno će zatvoriti potencijalne minute Benderu i Chrissu na petici, što više i nije toliko bitno ako će imati ovih 48 na drugoj visokoj poziciji za podijeliti međusobno, a uz to će omogućiti da poneku šihtu odradi uz Chandlera umjesto uz Lena. Nije isključeno da kroz sezonu upravo radi boljeg balansa obrane i napada – ili, ako hoćete, ebanovine i bjelokosti – Triano sve više spaja Chandlera i Bendera, odnosno Chrissa i Lena.

ZIZIK

Da sretnete Tyronna Luea i pitate ga „What’s up with Ante“ vjerojatno bi vam odgovorio nešto u stilu „Ante? Last I heard his tuna businees is going well“.

Dok Ante Žižić dođe na red za minute, Lue već razmišlja o press konferenciji, tako da čovjeku ne možete ni zamjeriti. Cavsi imaju nakrcanu klupu na kojoj sjedi do jučer bitan igrač i šampion poput Tristana Thompsona te dobiva mrvice u roli smetlara. A radi se o dokazano vrhunskom defenzivcu i skakaču. Tako da za smetlara sličnih karakteristika poput Žižića, koji tek treba dokazati da na ovoj razini može spremati zicere nakon rolanja, trčati svom snagom u kontre i kupiti skokove u napadu, doslovno ostaje ‘smeće’ vrijeme kao u utakmici protiv Orlanda, gdje su Cavsi pregaženi i gdje je dobio nebitne minute, do sada jedine u NBA karijeri.

Čak i ako se Kevin Love ozlijedi, tu je drugi veteran Channing Frye da uskoči u rolu stretch petice i Žižiću doslovno ostaje nadati se da će Thompson zapeti za odvezanu vezicu i polomiti se kako bi eventualno vidio koju minutu kompetitivne košarke. Do jučer ozbiljne minute u Euroligi, danas u vašem obližnjem selu u G-ligi. Što je šteta – jer, za razliku od Heza i Bendera koji su granični flopovi i igrači bez uloge, Žižić definitivno može odraditi poštenih 20-ak minuta u pravoj situaciji.

Ne znam za vas, ali meni nema ništa teže nego priznati da je ponekad čak i vampir poput Mirka Novosela u pravu – NBA jede mlade talente i ako nisi Luka Dončić, koji od prve minute može računati na ozbiljnu minutažu jednom kada sleti u ligu, onda stvarno nema smisla ići preko bare prije nego se dokažeš i razviješ kao igrač u Europi. To je lekcija koju će izgleda ova generacija talenta s Dinarida dobro upamtiti.

ZUBAK

Ivica Zubac je, usprkos solidnoj rookie sezoni i dobrim minutama u predsezoni, žrtva fascinacije trenera Lukea Waltona ikonom Andrewa Boguta, a zatim i činjenice da negdje moraju pronaći poneku minutu za Juliusa Randlea ako će Larry Nance i Kyle Kuzma trošiti većinu minuta na četvorci. Nance ima dobru kemiju sa startnim centrom Brookom Lopezom, Kuzma je šuter i tu ne ostaje previše minuta za Randlea, koji bi se vrlo brzo mogao pokazati još jednim potrošnim visokim pickom bivše uprave. Trenutno njegovo prisustvo na rosteru smeta ne samo Zubcu, već i Kuzmi, koji do dijela minuta mora na poziciji trojke, tako da trade nije isključen. Dok se to ne dogodi, Zubac će morati čekati da se Bogut raspadne ili da se Walton osvijesti kako bi dobio barem par kratkih šihti.

Ironija ove situacije je da, iako jedini još do sada nije dobio minutu, Zubac ostaje vjerojatno najveći potencijal od svih do sada navedenih igrača nakon Šarića i Bogdanovića da igra ozbiljnu rolu do kraja sezone, a možda i duže.

Ako preskoči Boguta i ako Lakersi maknu Randlea iz slike, Zubac bi bio idealan back-up centar za drugu postavu Lakersa – okružen Kuzmom, Clarksonom te još dvojicom simboličnih igrača koje će Walton koristiti na boku i na lopti, može sasvim dobro odraditi rolu back-up petice. Dovoljno velik, dug i srčan da zatvori reket u obrani, posebice bi dobar mogao biti u napadu jer zna postaviti blok i finiširati na više načina. Pokazao je izuzetno dobre ruke kod hvatanja pasova u sredini nakon rolanja, ali i domet s poludistance za otvoriti se na šut, što su sve razlozi zbog kojih nije nemoguće zamisliti da čak i u ovakvoj momčadi, koja će pokušavati trčati svakom prilikom, može ostati na parketu pola utakmice.

Lakersi će izgleda pokušati zaigrati na kartu veteranske pomoći kako bi bili što konkurentniji tijekom ovog prvog dijela sezone, ali jednom kada shvate da vjerojatno opet neće dobiti 30 utakmica, pomireni sa sudbinom mogli bi otpustiti Boguta i staviti Lopeza na hlađenje, što bi Zubcu barem trebalo otvoriti drugi dio sezone da pokaže što zna i uhvati barem 1.000 minuta akcije, tako da sezona na kraju na bi trebala biti bačena u vjetar.