Priča o osmicama

Analiza: što smo na taktičkom planu mogli vidjeti u utakmici njemačkog Superkupa

Zadnja izmjena: 6. kolovoza 2017. Profimedia

Početak sezone uvijek nudi priliku za popravljanje grešaka nekim novim idejama. Takav je nogomet, potrebna je samo dobra ideja i razrađen plan, jer nogomet nudi nove prilike s novim počecima u pravilnim intervalima koji nikoga ne mogu iznenaditi.

Dobro, gotovo nikoga – jer prošle su sezone RNK Split i Istra smijenili trenere nakon prvog prvenstvenog kola, a Dinamo je ove godine par dana prije početka prijelaznog roka smijenio sportskog direktora, a onda svega par dana prije početka prvenstva najurio trenera. Međutim, Njemačka je sinonim za dobru ideju i precizan plan, tako da je uvijek zanimljivo vidjeti što nam ima pokazati DFL-Supercup, koji obično, više od prilike za lagani trofej, posluži kao revija za izlaganje novih ideja i pokazatelj u kojem pravcu će teći sezona.

I Borussia Dortmund i Bayern u sezonu ulaze s gomilom promjena i nešto novih ideja. Borussia ima novog trenera i sve probleme koji dolaze s novim strategom, dok Bayern na istoj klupi, osim Hasana Brace Salihamidžića, ima pregršt novih igrača i ideju prilagođeniju onome što Carlo Ancelotti osjeća kao svoju ideju nogometa.

Upravo je Sebastian Rudy, novi igrač u Bayernovim redovima, pokazao koliko će biti bitan u svojoj ulozi u novom klubu. Bayern je igrao asimetričnu verziju formacije 4-3-3, gdje uopće nije bilo desnog krila. Kako se Franck Ribéry također zadržavao u centralnim zonama, Bayern je pokazao kako Carlito ozbiljno misli s formacijom ‘Božićnog drvca’ koju je proslavio u Milanu. Jasno je kako u Bayernu zbilja počinje nova era i kako će u njoj Rudy itekako imati svoju poziciju. Ne samo da je svojim dodavanjem namjestio prvi Bayernov gol, nego je svaki put kad bi Bayernova visoka linija bila razbijena on bio taj koji je krpao rupe. U ovom sistemu, gdje se od veznjaka traži da agresivno zatvaraju zone široko, to je krucijalni dio posla. U njemačkom Superkupu Rudy je taj dio odradio gotovo perfektno.

Što su smislili treneri?

Sama utakmica, koju je Bayern dobio na penale nakon 2-2 u regularnom dijelu, priča je o ‘osmicama’. Čitava analiza može stati u pregled kako su treneri zamislili koristiti svoje centralne vezne igrače.

Weiglov se izostanak nameće kao najozbiljniji udarac. Heroj iz sjene je odličan u distribuciji lopte, ali i u kontroli prostora

Bayern je razmišljao o otvaranju prostora, tako da je Ancelotti postavio centralni trio koji je igrao s vrlo široko postavljenim osmicama koje su se nudile stoperima za prijenos lopte. Osim što je dalo stabilnost u prvoj fazi posjeda, njihovo je pozicioniranje bilo važno i za ravnotežu u obrani tranzicije i za dolazak lopte u zone široko uz aut liniju. Jedan od ključnih Bayernovih mehanizama je onaj pomoću kojeg je oslobađan Joshua Kimmich visoko na terenu. Osim što je tako pao gol, otvarale su se brojne opasne akcije.

Rotacija između Roberta Lewandowskog i Thomasa Müllera, te između Ribéryja i Rafinhe tjera Borussiju na preuzimanje. Pozicioniranjem Artura Vidala i Corentina Tolissa široko otvara se višak prostora u centralnoj zoni za Rudyja, dok je cilj egzekucije Kimmich, koji se otvara na desnom krilu i ostaje potpuno sam. Široko postavljene osmice razvukle su Borussijinu sredinu, a kako znamo da Pierre-Emerick Aubameyang nije sklon velikom obrambenom impulsu, Rudy je imao dvije čiste opcije – Lewandowskog u međuprostoru i Kimmicha na dijagonali desno.

S druge strane, Peter Bosz ima drugačiji pogled na igru nego što je imao Thomas Tuchel i on koristi osmice vrlo visoko. Temelj njegove igre je presing i tranzicija, za razliku od dosad postavljene pozicijske igre. Uostalom, do oba gola dolazi iz visoko ukradene lopte i brzog protunapada preko cijelog terena. Međutim, to donosi i niz stvari koje još trebaju doradu.

Borussijine osmice stoje zaista previše visoko i u prvoj fazi posjeda Bayern dosta lako zatvara opcije za progresiju u zadnju trećinu. Izostanak Juliana Weigla zbog ozljede gležnja velik je udarac, jer Nuri Şahin se pokazuje lošijom opcijom i u obrani i u napadu, ali najveći je problem u strukturi. Borussia ovom geometrijom pristaje biti podijeljena na pet obrambenih i pet napadačkih igrača, bez stvarne veze između njih. Umjesto da su desetak metara niže i da pruže opcije u prijenosu lopte iz zadnje linije, osmice stoje potpuno neaktivno visoko u terenu.

Još to ne štima kako bi trebalo

Problem nastaje u tome što Bayern to lako koristi i to bez potrebe za mnogo igrača.

Lewandowski drži svog stopera i tijelom brani dodavanje prema njemu, ali njegovo pozicioniranje sprječava dijagonalu prema beku. To Mülleru omogućava da tijelom brani Şahina, ali i da ganja loptu. Vidal brani centralnu zonu i bez ikakvih problema drži Borussijinu osmicu pod kontrolom u svojoj ‘sjeni’ jer je previsoko da bude opcija za dodavanje i previše statična da mu napravi probleme. Ribéry se spustio i Bayern je usmjerio BVB-ov napad prema beku i aut liniji, gdje će Müller i Ribéry iskočiti na dodavanje, iza njih će im podršku pružiti Vidal i Rudy koji će im čuvati leđa i Bayern jako jednostavno zatvara presing zamku.

U posjedu su tako visoko postavljene osmice katastrofalno rješenje. Međutim, kad Borussija pokušava nametnuti presing i tako suparniku stvoriti probleme, njena visoka zadnja linija, agresivni krilni igrači te uske i visoko postavljene osmice daju dodatnu oštrinu pritisku, prisiljavajući Bayern na kompliciranija rješenja.

Opet se Weiglov izostanak nameće kao najozbiljniji udarac. Heroj iz sjene je odličan u distribuciji lopte, ali i u kontroli prostora. Kako je Rudy bio ključan za Bayern, tako je i Weigl ključan za BVB kao korektor prve linije presinga, nešto za što Şahin jednostavno nema ni hitrinu ni radijus kretanja.

Prva utakmica sezone, okrnjena ozljedama, pokazala je kako obje ekipe ispred sebe imaju još prilično mnogo posla pred sobom. Pripremni periodi su bili vrlo klimavi za obje ekipe, a na prvoj službenoj utakmici se pokazuje kako to nije bilo slučajno. Treneri su u fazi mijenjanja stilova igre, mnogo toga još ne štima kako bismo to očekivali od vrhunskih ekipa. Međutim, Njemačka je poznata po dobrim idejama i preciznim planovima. Sezona je tek počela i ima dovoljno vremena da se ideje iskristaliziraju, a planovi provedu.

Jest prvi trofej, ali Superkup je samo jedan pokazatelj koji nam sugerira u kojem pravcu bi mogla otići sezona. Sezona koja će za oba trenera biti duga i naporna.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.