Bikovi s krilima

RB Leipzig etablira se kao druga sila Bundeslige

Zadnja izmjena: 26. studenoga 2017. Profimedia

Rurski derbi nije ponudio nikakve nove zaključke. Peter Bosz i dalje nema obrambeni sustav igre, struktura momčadi ne postoji i ispadanje makar jednog igrača znači katastrofu. Nije Borussia trebala prosuti četiri gola prednosti protiv Schalkea da bi bilo očito kako to tako neće ići, vidjelo se to još onda kad su bili na vrhu ljestvice i bez primljenog gola u Bundesligi. Jednostavno, podijeliti igračima obrambene zadaće, a pritom ne pružiti igračima nikakve mehanizme zaštite i računati kako neće pogriješiti – nije racionalno.

Trener se uvijek može pozvati na individualnu grešku igrača kao svoj alibi i problem opisati kao kadrovski, ali ostaje činjenica da je Borussijin trenutni sustav igre dizajniran tako da te greške izaziva zadaćama koje su stavljene pred igrače i onda ih dodatno potencira manjkom strukture u pokrivanju prostora.

S ovakvim sistemom, Bosz od kadra treba 11 robota koji nikad neće izgubiti duel protiv svog igrača i koji će uvijek biti savršeni u pritisku na loptu, jer zadaci koji se tiču druge linije presinga dalje od lopte ne postoje. Time ne samo da vrhunski mladi igrači poput Juliana Weigla ili Mahmouda Dahouda izgledaju kao poluproizvodi, nego Bosz svoju momčad vodi u rezultatsku propast.

Zapravo, cirkus koji je Schalke napravio u zadnjih pola sata ponudio je zaključak koji nije nov, ali je ovime definitivan – u Bundesligi dolazi do promjene odnosa snaga.

RB Leipzig je došao vrlo blizu da definitivno preskoči Borussiju kao prvi Bayernov pratitelj.

Borussia si je sama kriva

Previše puta sam to ponovio, ali Borussijin način rada je najbolje uvezan u izjavu Jürgena Kloppa kako je BVB opasan jer ima luk i strijelu. Problem je samo što Bayern ima bazuku. Kad imate toliko eksplozivno oružje, možete sebi dozvoliti da promašite kojih pola metra. Možete dovesti Renata Sanchesa i pustiti ga na posudbu u Swansea ili iskrcati rekordnu odštetu da biste testirali koliko zapravo može Corentin Tolisso. Kad lovite lukom i strijelom, morate biti savršeno precizni.

Borussia je u razvodu s Thomasom Tuchelom ušla u rizičnu situaciju i stavila svoju budućnost na kocku time što je izabrala krivog čovjeka i ugrozila razvoj talentirane jezgre. Sve da u Dortmundu i žele mijenjati trenera, premalo je opcija kojima se mogu okrenuti, posebno u trenutku kad je sezona u svom zamahu i nijedan ozbiljan kandidat neće trošiti svoj fokus u pregovorima s njima umjesto pripremajući iduću utakmicu. Ako i ima, takav im ne treba jer će ih ostaviti prvom prilikom, kao što je ostavio aktualni klub.

Dakle, Borussia je u problemu jer ima trenera koji nije u stanju nastaviti gdje je stao Tuchel, rebuilding i razvoj igrača su ugroženi, što je loše jer time postaju prilično manje zanimljivi elitnim talentima koji su ih vidjeli kao savršenu odskočnu dasku. Uostalom, i marketinški učinak je prilično narušen jer, usprkos vjernoj jezgri navijača, patit će masovnost s obzirom da ni hipsteri ne vole luzere.

Trenutno stanje u Bundesligi je kristalno jasno – u lovu na Bayern RB Leipzig je pretekao Borussiju i sada izgleda bliže tome da svoju strijelu nadogradi onom bojevnom glavom kojom Rambo skida helikoptere.

Loptački sport na travi

Kad je Dietrich Mateschitz shvatio da je tržište austrijske lige premalo i da u Salzburgu neće moći napraviti dovoljno velike stvari, fokus ambicioznog nogometnog projekta prebacio je u Njemačku.

Emil Forsberg podigao se do razine prvog asistenta lige, Timo Werner se profilira u prvog napadača Njemačke, a Naby Keïta je dosegnuo cijenu od 70 milijuna funti

U Leipzigu ga je čekao moderan stadion od preko 40.000 mjesta, najveći u bivšoj Istočnoj Njemačkoj, te grad koji je praktično nestao sa svjetske nogometne mape. Međutim, kad je u priču ušao Mateschitz, Red Bull je klubu dao krila do te mjere da je tada stvoreni RasenBallsport danas prva momčad iza Bayerna, a klub još nije završio ni drugi petogodišnji ciklus u kojem inače planira svoje aktivnosti i kalibrira ciljeve.

Istina, putem su Bikovi podigli prašinu. Kupovali su i preuzimali licencu za treću ligu, u samom nazivu su izmislili sintagmu „Loptački sport na travi Leipzig“ kako bi slovima RB usadili jasnu referencu na Red Bull, a izigrali su i osnovno pravilo njemačkog nogometa. Regel 50+1 ili pravilo o tome da 50 posto + 1 glas u izboru uprave ide navijačima, odnosno članovima kluba, Mateschitz je izbjegao skoro jednako elegantno kao zabranu imena. Njemački nogomet cijeni tradiciju, tako da dopušta iznimke u oba pravila ako je vlasnik u klubu preko 20 godina, a Red Bull nije korporacija koja je svoj imidž izgradila na čekanju. Dapače, ona daje krila. Stoga, kako Mateschitz ne bi čekao ulaz u Bundesligu još 16 godina, RB Leipzig ima članarinu u iznosu od oko 1.000 eura i samo osam nepoznatih članova, u pravilu članova obitelji Mateschitz i bližih suradnika, a odbor ima pravo odbaciti svaku prijavu članstva bez objašnjenja. Sve legalno i čisto, na zgražanje dobrog dijela javnosti.

Međutim, za svoje ciljeve su u RB Leipzigu znali izabrati prave ljude.

Za direktora kluba doveli su Ralfa Rangnicka, konstruktora Hoffenheimova čuda u skoro jednako zaobilaznim uvjetima. Kako je on uvijek znao prepoznati prave ljude, u omladinskim kategorijama okružio se Thomasom Schlieckom iz Schalkea, a iz Stuttarta je doveo Thomasa Albecka, da bi poentirao s Friederom Schrofom, koji je u Stuttgartu osvojio čak 15 omladinskih prvenstava u različitim uzrastima. Što je osnova za buduće uspjehe. Joshua Kimmich, koji je ponikao u klubu, otišao je prije nego se stigao etablirati i prije nego je na njemu klub mogao zaraditi ozbiljnije novce. Međutim, zauzimanjem sadašnje pozicije paradigma se drastično mijenja.

Trendovi koji brinu konkurenciju

Naby Keïta je već dogovorio transfer u Liverpool, a za njega će RB Leipzig dobiti 70 milijuna funti. Između ostalog, to je razlog za zabrinutost Borussiji Dortmund. To je transfer kojim RB Leipzig poručuje mladim igračima da nisu više samoposluga u kojoj će Bayern uzeti Kimmicha za smiješnu cifru, nego postaja u koju talentirani igrači mogu doći, dobiti minutažu i priliku razviti svoj talent, a onda se lansirati u elitu. Zapravo, Keïtin transfer pokazuje da je Leipzig na dobrom putu da preuzme od Borussije titulu najpoželjnijeg odredišta za elitne talente.

Doduše, nije još postao takva destinacija, ali prve laste su već sletjele.

Jean-Kévin Augustin se nije mogao probiti u PSG-ovu prvu momčad, ali u U-19 konkurenciji je dominirao s 12 golova u juniorskom izdanju Lige prvaka. Na U-19 Euru u Njemačkoj u srpnju 2016. vodio je Francusku do zlata kao najbolji igrač i strijelac turnira, a Kylian Mbappé, koji će eksplodirati na velikoj sceni šest mjeseci kasnije, bio mu je prvi sekundant. Da ne izgubi još jednu godinu u razvoju, Augustin je došao u Leipzig u nadi kako će mu Red Bull dati krila. Slično razmišlja i Dayot Upamecano, najbolji stoper za kojeg nitko nije čuo i još jedan mladi francuski reprezentativac koji će vrlo brzo privući pažnju najvećih klubova, jer čisti igrački potencijal koji posjeduje je ogroman.

Uostalom, imali su priliku promatrati kako u sustavu trenera Ralpha Hasenhüttla igračima konstantno raste cijena. Igrajući atraktivni i napadački sustav 4-2-2-2, koji daje strukturu u igri kojom (za razliku od Bosza) olakšava igračima da pokriju međusobne nedostatke, podigao je Emila Forsberga do razine prvog asistenta lige, Timo Werner se profilira u prvog napadača njemačke reprezentacije, a Keïta ima igrački potencijal sanirati gomilu Liverpoolovih sistemskih problema. Lukas Klostermann je tek navršio 21 i usprkos teškoj ozljedi koljena prošle sezone ima već 64 nastupa za Leipzig, a s obzirom da pokriva deficitarnu bočnu poziciju i on ubrzo može očekivati reprezentativni poziv, što je najbolja reklama za sve nove mlade talente koji ispred sebe imaju ponude koje im odlučuju budućnost.

RB Leipzig je trenutno druga momčad na ljestvici, tri boda iza Bayerna.

Iluzija je očekivati da Bikovi u ovom trenutku imaju dovoljno kvalitete za napasti Bayern i borbu za titulu učiniti zanimljivom. Još dugo vremena će morati biti precizni lovci s lukom i strijelom kako bi svoje oružje nadogradili da bude toliko opasno da njime mogu skinuti Bayern. Međutim, ono što treba brinuti Bavarce (ili još više Borussiju) nisu rezultati, nego trendovi koje pokazuju. RB Leipzig je dobio krila i leti prema statusu druge sile Bundeslige i najpoželjnije destinacije za elitne mlade talente. Nije još potpuno tu, ali je vrlo blizu.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.