Kad sveci ne pomažu

Benevento i problem konkurentnosti u Serie A

Zadnja izmjena: 20. studenoga 2017. Profimedia

Na ogradi gostujućeg kopa na San Paolu visio je natpis: „Sveti Gennaro, ne zaboravi da si iz Beneventa.“

Genijalnost navijačke poruke zaštitniku Napulja kojeg se poziva da pomogne svom rodnom mjestu jest upravo u tome što i sami navijači znaju da im treba čudo. S autoironijom je nekako lakše živjeti, jer svjesni su situacije – u Serie A su zalutali. Od utakmice u kojoj ih je Napoli nemilosrdno razbacao po terenu i natrpao im šest komada čudo se još čeka. Možda bi se trenutno zadovoljili i s malo sreće, jer protiv Sassuola su gol, svoj 33. ove sezone, primili duboko u sudačkoj nadoknadi. Taj je gol označio i rekord, jer time je Benevento upisao 13. poraz zaredom, što je najgore otvaranje sezone u ligama ‘Petice’ još od Manchester Uniteda, koji je s 12 poraza startao u sezonu 1930./31.

Međutim, ovo nije priča o Beneventu, klubu od kojeg su i vlastiti navijači digli ruke kad ih sveti Gennaro nije čuo. Ovo je priča o Serie A i svim potezima koji se nameću kao logični.

Newcastle United, Brighton & Hove Albion i Huddersfield Town ove su sezone ušli u Premier ligu. Iako je još prerano za takve definitivne ocjene jer sezona nije došla niti do pola, sva tri kluba izgledaju jako dobro. Poredali su se jedan za drugim, od devetog do 11. mjesta i bez problema su konkurentni s drugim klubovima u prvenstvu. Hannover i Stuttgart, koji su promovirani iz 2. Bundeslige i Eintracht Frankfurt, koji je opstanak u eliti osigurao u dodatnim kvalifikacijama, također imaju relativno miran san, poredani od sedmog do 11. mjesta. Levante, Girona i Getafe također čvrsto drže sredinu ljestvice, zauzimajući 10., 11. i 12. mjesto. U Francuskoj, Strasbourg, Amiens i Troyes stoje nešto malo lošije – Amiensom je u zoni ispadanja, a druga dva kluba tek iznad crte. Međutim, s obzirom da je razlika između 6. i 19. mjesta tek sedam bodova, itekako se može reći kako su i u francuskoj ligi promovirani klubovi prilično konkurentni.

Kad uzmemo četiri od pet najjačih nacionalnih liga, od 11 klubova koji su izborili sudjelovanje u višoj ligi (plus Eintracht, koji je svoje sudjelovanje u najvišem razredu osigurao preko dodatnih kvalifikacija), samo jedan jedini klub trenutno je ispod crte.

Ekstrem, ali ne iznimka

U Italiji je Benevento već praktički prežaljen, Hellas Verona je predzadnja, dok je SPAL tek bod iznad ispadanja. Prošle je sezone Pescara bila uvjerljivo zadnja, Crotone se spasio u zadnjem kolu iznenađujućom pobjedom nad Lazijom nakon što je na početku sezone bio loš kao Benevento, a konkurentan je bio samo Cagliari. Sezonu prije ispali su Carpi i Frosinone, dok je Bologna bila konkurentna.

Jasan je uzorak, klubovi koji se penju iz Serie B najčešće nemaju dovoljno kvalitete preživjeti sezonu u elitnom rangu. Crotone se iščupao nevjerojatnim drugim dijelom sezone, ali to se pokazalo kao iznimka nakon očajnog ulaska u sezonu. Benevento je ekstrem, ali nikako nije iznimka.

Aktualni prvenstveni sustav od 20 klubova uveden je 2004. nakon što je od 1988. Serie A igrana u sustavu s 18 klubova. Mali su klubovi htjeli svoj dio kolača u tada najjačoj ligi na svijetu, a glavešine u savezu u tome su vidjeli svoju priliku za političku stabilizaciju i osiguravanje fotelje. Nije to ništa čudno, na sličnim principima su funkcionirali i neki naši dužnosnici/izbornici/pjevači/menadžeri/komentatori kad su gorljivo zagovarali Ligu 16 kako bi podrškom malih klubova došli na ciljanu poziciju.

Samo što za Italiju to početkom 2000-ih nije bio toliki problem. Tada je Serie A bila ne samo najbolja, nego i najbogatija, utakmice su bile zanimljive, na talijanskim travnjacima su igrali najbolji svjetski igrači i dva dodatna kluba nisu razvodnjavala kvalitetu jer bilo je dovoljno klasnih nogometaša da se popune i ta dva dodatna putnika.

Klubovi koji zarade promociju iz Serie B izgledaju baš toliko nedoraslo da im je jedina šansa čudo. Čuda ne bi bila čuda da se događaju svaki dan

Međutim, to vrijeme je odavno prošlo. Danas Serie A hvata priključak jer klubovi s vrha pokazuju znakove života. Juventus je dugo vremena europski konkurentan, Napoli s vrlo limitiranim novčanim sredstvima igra jako dobar nogomet, Milan je uložio u igrače, Roma u struku, a Inter u oboje. Igra se jako dobar nogomet, taktički različiti koncepti se sudaraju na tjednoj bazi, a razvija se i nekoliko intrigantnih talenata. Serie A iz sezonu u sezonu raste, postaje sve zanimljivija i konkurentnija, a klubovi na vrhu pokazuju smjer u kojem treba ići.

Problem je u klubovima s dna – a Benevento, iako je ekstrem. nikako nije iznimka.

Jasna logika

Sada već bivši izbornik Gian Piero Ventura zalagao se za prelazak na sustav s 18 klubova. Njegova iščašena logika bila je u tome što bi kao izbornik dobio više vremena za rad s reprezentacijom, jednako kao što je tražio da Serie A počne tjedan dana ranije kako bi igrači dvoboj sa Španjolskom dočekali u što boljem fizičkom stanju. Međutim, Ventura je samo jedan od mnogih koji ponovo zazivaju sustav od 18 klubova u elitnom rangu natjecanja.

Najdalje je u priči otišao Napolijev predsjednik Aurelio De Laurentiis. On se više puta javno izjasnio za prelazak na sustav natjecanja sa samo 16 klubova u Serie A i jednim ispadanjem, sve kako bi podigao natjecateljsku ravnotežu i kako bi mladi igrači imali što veći natjecateljski podražaj potreban za razvoj, a smanjeno opterećenje kroz dužinu natjecanja.

„U Formuli 1 se ne natječu automobili iz Formule 3, tako je jedino ispravno da se u Serie A natječu financijski stabilni klubovi, s dobrim stadionima i dovoljno navijača“, izjavio je.

I on nikako nije sam, iako je većina drugih daleko manje drastična. Javno se izjasnio i Massimiliano Allegri, koji je podržao ideju o smanjenju prvenstva na 18 sudionika. Logika je jasna, skraćeno bi prvenstvo vrhunskim momčadima smanjilo količinu utakmica i olakšalo pripreme za europska natjecanja. Četiri utakmice godišnje možda ne izgledaju kao presudna razlika, ali igračima ionako nedostaje vremena za regeneraciju što uzrokuje povećan rizik od ozljeda, a tu je svaki odmor velika stvar za periodizaciju treninga.

Uostalom, stvar je i u novcu. Ili, stvar je primarno u novcu. Manje utakmica s lošijim suparnicima znači više novca – kako klubovima, tako i TV kućama. Teško je očekivati da će vrhunske momčadi smanjivati dužinu klupa zbog manje utakmica i tako kresati izdatke, ali bit će u boljoj poziciji u pregovorima s kupcima TV prava jer će moći ponuditi atraktivnije utakmice, bez automobila iz Formule 3 u utrci Formule 1.

Relevantnost kroz nogomet

Carlo Tavecchio, predsjednik Talijanskog nogometnog saveza, također je više puta pričao o potrebi smanjenja lige.

„Promjena bi podignula tehničku razinu momčadi i broj navijača po utakmici“, rekao je. Plan je bio zamišljen kroz prijelazno razdoblje od četiri ili pet godina i Serie A s 18, Serie B s 20 te dvije grupe od 20 klubova u Lega Pro ligi. Međutim, vrlo brzo je ideju nazvao utopijskom. Lobiji velikih klubova su moćni, ali neusporedivo je više malih klubova koje ova odluka ugrožava, mada je Serie A daleko od nekadašnjeg ekskluziviteta. A i mali klubovi su potrebni da Tavecchio bude izabran, tako da nema smisla agresivno pokušati progurati ideju, iako je jasno da je potrebna promjena klubovima Serie A.

Benevento nije ta promjena. Simpatični gradić kojeg su poharale poplave 2015. i koji ima ogromnu razinu nezaposlenosti, nečuvenu u talijanskim okvirima, Serie A je vidio kao tračak nade. Svojevrsni povratak u relevantnost kroz nogomet. Nije problem u uloženim novcima, potrošio je vlasnik Oreste Vigorito više od Napolija, problem je u tome što je razina ukupne kvalitete neusporediva i nenadoknadiva.

Problem je u tome što u Formuli 1 ne voze automobili iz Formule 3, a klubovi koji zarade promociju iz Serie B izgledaju baš toliko nedoraslo da im je jedina šansa čudo. Čuda ne bi bila čuda da se događaju svaki dan, stoga Tavecchio i šefovi lige moraju misliti na dobrobit nogometa, na konkurentnost, atraktivnost i razvoj, a ne na svoju fotelju i šansu da budu ponovo izabrani. Jer Benevento je ekstrem, ali nikako nije iznimka.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.