Kako (i zašto) je najveća biciklistička zvijezda izbačena s Tour de Francea

Zeleni kralj Peter Sagan brutalno kažnjen

Lice Philippea Mariëna, predsjednika UCI-jeve komisije koja rukovodi ovogodišnjim Tour de Franceom, gotovo da se nije ni moglo vidjeti od mikrofona i kamera. Mariën je u improviziranoj press dvorani u Vittelu – da, Vittela se morate sjećati – jedva dolazio do daha, ali je uspio izgovoriti ono što je zvučalo gotovo nemoguće. Peter Sagan, aktualni dvostruki svjetski i europski prvak diskvalificiran je s ovogodišnjeg Toura bez prava žalbe.

Što se ustvari dogodilo u ovom malenom mjestu u sjeveroistočnoj Francuskoj, nekada domaćinu hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji, u kojemu se jučer završavala 207,5 kilometara duga i ravna četvrta etapa Toura, koja je krenula iz Mondorf-les-Bainsa u Luksemburgu?

U samoj završnici utrke vidjeli smo dva sudara; onaj važniji dogodio se na 200-tinjak metara od cilja.

Nekolicina biciklista bili su u sprinterskoj završnici u kojoj je Mark Cavendish pokušao pratiti Arnauda Démarea i iskoristiti prostor između Sagana i zaštitne ograde. Slovak se pomaknuo udesno, malo zamahnuo i laktom, a Manx Missile je zakačio ogradu, izgubio ravnotežu i strovalio se na beton. Nijemac John Degenkolb ga je pregazio i također pao, Britanac Ben Swift zapeo za njegov bicikl, a Démare je kroz cilj prošao prvi, dok je iza njega bio upravo Sagan. Cavendish je krvav i razbijen dogurao do crte i požurio u bolnicu – ondje je rendgen pokazao da je desno rame, isto ono koje je ozlijedio u prvoj etapi Toura 2014., slomljeno i da je za njega utrka gotova.

U međuvremenu je Sagan zaradio 30 sekundi kazne i vraćen je na posljednje, 115. mjesto u etapi, ali uskoro je uslijedila promjena odluke. Mariën je, ispred UCI-jeva komisije, objasnio kako je Sagan “ugrozio nekoliko vozača” i kako mu ovaj put neće progledati kroz prste. UCI je i prije utrke upozorio sve sudionike da će obratiti posebnu pozornost na sprinteve, uveo i nova pravila kojima je pokušao smanjiti mogućnost nesreće i komisija, koja ima ulogu sudačke i disciplinske i protiv čijih odluka ne postoji mogućnost žalbe, i nije imala previše izbora.

Željan osvete

Sagan je u ovom trenutku sasvim sigurno i najpopularnije lice ovog sporta. Vozač kojeg često uspoređuju s Eddyjem Merckxom, vjerojatno najboljim all-rounderom svih vremena, bio je potpuno nepoznat kada se 2008. pojavio u talijanskom Val di Soleu, gdje je postao juniorski prvak svijeta u mountain bikeu. U rodnoj Slovačkoj je, zajedno s starijim bratom Jurajom, imao apsolutnu dominaciju, osvajajući utrke čak i s biciklom iz supermarketa posuđenim od sestre.

“On je poseban vozač, kakav u generaciji može biti samo jedan”, hvalio ga je u nekoliko navrata i sam Cavendish. “Čini da svi mi ostali izgledamo kao juniori”.

Ipak, sa svojim tjelesnim okvirom ovaj veseli i kontroverzni 27-godišnjak pretežak je da bi ga se smatralo legitimnim Merckxovim nasljednikom, s obzirom na to da je od njega teško očekivati da se uključi u borbu za pobjedu u generalnom plasmanu Tour de Francea, nešto što je Eddy osvajao pet puta. U ovoj utrci dugi su usponi često presudni, a takvi su njegova najveća slaba točka. No, njegova svestranost čini ga jednim od najboljih all-roundera današnjice; Sagan je savršen u jednodnevnim utrkama i klasicima. Prošle je godine tako u Dohi postao prvak svijeta po drugi put uzastopce, obranivši titulu iz Richmonda, kao prvi čovjek kojemu je to pošlo za rukom od Paola Bettinija 2007. Kada se ne utrkuje, Slovak zabavlja svoje navijače na društvenim mrežama i YouTubeu, što ga čini najpopularnijim biciklistom svog vremena.

Međutim, Sagan je u ovogodišnji Tour ušao vidno frustriran i željan osvete. Ove je sezone već izgubio tri velike utrke u kojima je, dominantan kakav jest, očekivao lagan posao. Michal Kwiatkowski ga je potukao na utrci Milan-San Remo, onda je na Tour of Flanders pao, da bi Paris-Roubaix završio u lošoj formi i daleko od pobjedničkog postolja.

Zato je Tour trebao biti vrhunac sezone; Sagan je najbolji vozač današnjice, ali najbolji pobjeđuju u velikim utrkama, a on to ove sezone nije radio. No, koliko je raspored etapa djelovao kao još jedna nemoguća misija za borbu u generalnom poretku, toliko je očekivana bila i Saganova dominacija u zelenoj majici, odnosno plasman po broju osvojenih bodova. Zahvaljujući svojoj svestranosti, Sagan je zelenu majicu na Touru osvajao u posljednjih pet godina, i to uvijek s ogromnom prednošću nad prvim pratiteljem. Štoviše, Slovak je u tom periodu zelenu majicu nosio u 86 od 105 etapa, a trijumfom kojeg mu se prognoziralo i ove sezone izjednačio bi rekord Erika Zabela, koji je 2001. osvojio svoju šestu zelenu majicu.

Drugi slični incidenti

No, sudar s Cavendishom značio je kraj nadanja i nastavak ovosezonskih frustracija za Zelenog kralja.

Problem je u činjenici što odluka UCI-ja zapravo jest kontroverzna i neuobičajena. Prije svega, niti jedan kut kamere ne pokazuje dovoljno jasno tko je kriv za nesreću i je li kod Slovaka zaista postojala namjera. Dakle, UCI je žestoko reagirao na osnovu Saganove akcije koja nije dovoljno jasna, pa je upitno je li baš najteža i najrigoroznija kazna bila potrebna. Opet, s druge strane, Sagan jest napravio glupost s laktom i logično je da odgovara za to.

Sam Sagan ustvrdio je kako nije ni primijetio Cavendisha i kako je reagirao instinktivno, a debata o njegovom potezanju lakta – kojim nije dodirnuo Britanca – trajat će još dugo. Tour se riješio svoje najveće zvijezde, omiljenog lika, čovjeka koji je 24 sata ranije osvojio etapu a na TV intervjuu se pojavio sa skijaškom maskom. Uostalom, svjetski prvak nije izbačen s Toura još od 1998. i Laurenta Brocharda koji je stradao u čuvenom doping skandalu Festina. Još je veće čudo to što je Sagan kući poslan nakon sprinterske završnice, u kojoj su ovakve stvari poprilično česte. Posljednji put kada je netko kažnjen na Touru u sličnoj situaciji bilo je prije sedam godina, kada je Mark Renshaw branio upravo Marka Cavendisha i to glavom udarajući najbližeg vozača.

Štoviše, Cavendish je bez kazne 2013. oborio Nizozemca Toma Veelersa u sprintu, a isto je – i to potpuno očito – napravio i na Olimpijskim igrama u Riju i to na kružnoj stazi, gdje je srušio vozača i još na kraju osvojio srebro. I opet, nije Britanac sam – Sagan je u trećoj etapi ove godine imao incident s Andreom Greipelom, koji mu je poručio da više nisu prijatelji, a nešto slično dogodilo se i ovog proljeća s Maximeom Vantommeom u Belgiji.

Ali, činjenica je i to da odavno nitko za ovakav prekršaj nije stradao tako teško kako je stradao Peter Sagan.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.