Laver Cup: čemu sad to?

Tenisu je danas više od ičega trebao momčadski ogled Europe i ostatka svijeta, zar ne?

Zadnja izmjena: 22. rujna 2017. Profimedia

Svaki sport treba rivalitet, taj naboj koji nastaje među pravim rivalima privlači publiku kao magnet. U tenisu, ‘bijelom sportu’, možda je i najveće rivalstvo bilo ono između Björna Borga i Johna McEnroea. Dvoboji dvojice sjajnih tenisača godinama su bili poslastica, a na finalu Wimbledona 1980. u epskom se meču rodio narativ borbe Vatre i Leda. ‘Ledeni’ Borg i ‘Vatreni ‘McEnroe bili su toliko različiti karakteri da su njihovi mečevi fascinirali gledatelje, tim više jer su se relativno rijetko susretali. Kako je ukupni omjer u službenim mečevima 11-11, ostali smo zakinuti za konačni ishod velikog rivalstva.

Od 22. do 24. rujna po prvi put se igra natjecanje pod nazivom Laver Cup. Događaj koji je dobio naziv po legendarnom Rodu Laveru nosi temeljnu ideju da se najbolji igrači svijeta natječu u dvije ekipe: jedna se sastoji od najboljih igrača iz europskih zemalja, a drugu čine najbolji iz ostatka svijeta. Sastoje se od po šest igrača, te kapetana momčadi – legendi tenisa. Kao svojevrsni nastavak rivalstva Vatre i Leda, te prilika da razriješe stare račune, kapetanstvo je zapalo upravo Björna Borga i Johna McEnroea.

Format natjecanja je takav da se kroz tri dana svakodnevno igraju po tri pojedinačna meča i jedan meč parova. Pravila odabira igrača za nastupe su takva da će gledatelji biti u mogućnosti vidjeti u akciji sve igrače koji će biti prijavljeni za natjecanje, s tim da nijedan igrač ne smije igrati manje od jednog i više od dva meča singla, a najmanje četvorica od šestorice iz pojedine ekipe moraju igrati parove.

Od šestorice igrača u svakoj momčadi, četvorica su ostvarila nastup na Laver Cupu kroz renking (bazirano na ponedjeljku nakon Wimbledona), a dvojica su ‘odabir kapetana’. U O2 Areni u Pragu Europu po renkingu predstavljaju Rafael Nadal, Roger Federer, Marin Čilić i Dominic Thiem, dok je kapetan Borg u momčad dodao Alexandera Zvereva i Tomaša Berdycha. Izbori Johna McEnroea bili su Juan Martin Del Potro i Denis Shapovalov, ali onda je ovaj prvi morao otkazati zbog ozljede i zamijenio ga je 19-godišnji Amerikanac Frances Tiafoe, koji otvara natjecanje mečom protiv Čilića. Po renkingu su u ekupu Svijeta upali Jack Sock, Nick Kyrgios, John Isner i Sam Querrey.

Mečevi se igraju na dva dobivena seta, uz primjenu match-tiebreaka umjesto eventualnog trećeg. To omogućuje igračima da igraju ovo natjecanje relativno bezbolno što se tiče fizičkog umora, a i zanimljivije je za publiku od uobičajenog formata trećeg seta. Prvi dan natjecanja svaki meč nosi jedan bod, drugi dan dva boda, a treći tri boda. Pobjeđuje ekipa koja prva dođe do 13 bodova.

Kopija Ryder Cupa u golfu

Ljude uvijek privlači vidjeti najbolje od najboljih na jednom mjestu. Iako se tenisači redovito sureću u završnicama turnira, u pravilu je nemoguće okupiti ovoliku razinu kvalitete na jednom mjestu. Treba nadodati kako ljude privlači i sam format. Ideju povremenog prikazivanja tenisa kroz prizmu ekipnog sporta treba pozdraviti, jer daje dodatnu draž sportu koji je duboko individualan.

No, temeljno pitanje je koliko Laver Cup biti napet gledateljima kad nema nikakvog kompetitivnog naboja?

Natjecanje koje nema rezultatskog imperativa, ne boduje se ni za kakvu listu i više je egzibicijskog karaktera teško može zadržati interes publike. S obzirom da je ovo događaj iz radionice Federerova agenta Tonyja Godsicka, više vuče na marketing i financijske profite nego na natjecanje s istinskom sportskom vrijednošću, ali tenis se očito više okreće spektaklu nego problemima koje itekako ima s već postojećim natjecanjima. Intrigantna je i činjenica da se početak ovog projekta otprilike podudara s izlaskom filma o McEnroeu i Borgu – što, naravno, nije slučajnost.

Ako ništa drugo, bit će zabavno vidjeti kako Federer i Nadal igraju zajedno u paru

Teško se oteti dojmu da je ovo natjecanje zapravo preslika Ryder Cupa u golfu.

Ryder Cup okuplja golfere koji se cijelu godinu natječu kao individualci, a zatim ih stave u dvije suprostavljene ekipe – Europu i SAD. U tenisu ima previše dobrih igrača izvan Europe i SAD-a da bi ih se zanemarilo, a kako je Europa već jako dugo dominantna po broju igrača u prvih 50 na ATP listi, logički se nameće proširiti momčad SAD-a na cijeli svijet. Za razliku od teniskog pandana, Ryder Cup ima tradiciju koju vuče još iz 1927. godine; ondje imate ekipu SAD-a koja je strašno napucana nacionalnim nabojem, pa je automatski i atraktivnija za lokalni auditorij, što samom natjecanju daje veće zanimanje nego natjecanje koje ima ekipu Ostatka svijeta. Uza sve to, Ryder Cup se odigrava svake dvije godine, za razliku od Laver Cupa koji će se odigravati svake godine osim one u kojoj se održavaju ljetne Olimpijske igre. Valja napomenuti da Ryder Cup ima dugogodišnju podršku BBC-ja, a ulaskom Sky Sportsa u 1990-tima je vrijednost TV prava eksplodirala.

Laver Cup je kopija uspješne franšize iz svijeta golfa, i iako u teoriji zvuči kao jako zanimljiv i atraktivni događaj, pitanje je koliko će biti popraćen od publike s obzirom da samo natjecanje nema tradiciju niti težinu.

Zabava i egzibicionizam

Zapravo je velika šteta da ovakav event u svojoj prvoj godini naiđe na mnogobrojne otkaze uzrokovane ozljedama. Ove sezone više nego ikad, imamo veliki broj top igrača koji su ozljeđeni. Milos Raonic, Novak Đoković, Andy Murray, Stanislas Wawrinka, Kei Nishikori… Zapravo je Kyrgios i dobio šansu zaigrati na događaju koji nosi naziv njegovog legendarnog sunarodnjaka jer je Raonic morao otkazati zbog ozljede, isto kao i Tiafoe umjesto Del Potra. Berdych i Zverev su dobili poziv od Borga kao kapetanovi odabiri, Berdych jer je izgubio renking nakon što je godinama bio član top 10, a Zverev zato što je ušao u top 10 nakon što je zatvorena entry lista za Laver Cup.

Očigledno je da je europski tim ovdje apsolutni favorit. Ako pogledate trenutni top 10 ATP ljestvice, vidjet će te da su svi redom Europljani. Međutim, kad se uzme u obzir da se umjesto trećeg seta igra match-tiebreak i uz nedostatak rezultatskog imperativa – iznenađenja su jako moguća.

Sljedeći Laver Cup igrati će se u Americi dogodine, i uvijek će se domaćinstva izmjenjivati između Europe i ostatka svijeta. Uvijek će podloga biti betonska, a igrat će se ili u zatvorenim arenama ili na stadionima s pomičnim krovom.

Sama ideja zvuči dobro i projekt će sigurno biti odlično popraćen. Barem prve godine jer je – novo. Natjecanje će od strane igrača vrlo vjerojatno procesuirano kroz prizmu zabave i egzibicionizma, jer ne vjerujem da će netko u natrpanom rasporedu sezone riskirati ozljedu testiranjem vlastitih granica. Ako ništa drugo, barem će biti zabavno vidjeti kako Federer i Nadal igraju zajedno u paru.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.