Aco Brazilac

Kako je bivši hrvatski izbornik dobio Giannisovu Grčku

Zadnja izmjena: 4. rujna 2019. fiba.basketball

Kada su brazilskog izbornika Aleksandra Petrovića pitali da opiše svoju momčad, rekao je: “Ne gledam u njihove putovnice. Za mene su to sve sjajni igrači i ovdje su da pomognu momčadi. Imamo kombinaciju mladih i iskusnih igrača”.

Naglasak je svakako na iskusne, jer je Brazil druga najstarija ekipa na Svjetskom prvenstvu u Kini. Prosječna starost momčadi je 30 godina, a stariji od Brazila samo je Tunis s 32. Najmlađi su igrači na rosteru 20-godišnjaci Didi Louzada i Yago Mateus, Bruno Caboclo star je 23; taj trojac se rodio tek par godina prije prije nego će trojica senatora s rostera — Leandro Barbosa (36), Alex Garcia (39) i Anderson Varejão (36) — nastupiti na svom prvom Svjetskom prvenstvu.

Prosjek godina dodatno kvare Marquinhos (35), Marcelinho Huertas (37) i Vítor Benite (29) uz dodatak još nekolicine igrača starijih od 27 godina, što nam ukazuje na to da je Petrović bio vrlo pragmatičan kad je probirao roster za World Cup. Umjesto da se bavi famoznim pomlađivanjem koje je, primjerice, tako duboko utkano u dugoročnu strategiju hrvatskih reprezentacija u svim sportovima, odabrao je ono najbolje što je htjelo i moglo doći, bez obzira na godine. Ako su to Garcia od 39 godina i Varejão koji na sebi ima više ožiljaka s operacijskog stola nego njegovi suigrači utakmica u nogama, neka bude tako.

“Još prije šest mjeseci znao sam kako braniti Giannisa”, izjavio je Aco nakon utakmice

Petrović i Brazil nakon prve dvije utakmice na turniru imaju dvije pobjede, i to protiv neugodnog Novog Zelanda i jednog od pritajenih favorita turnira, Grčke. Ako dobiju još i preostalu utakmicu protiv Crne Gore, prenijet će svih šest bodova u iduću grupnu fazu i tako povećavati sebi šanse za prolazak u knockout fazu.

Ohrabrujući je ovo početak turnira za Brazilce koji nemaju nekog pretjeranog uspjeha na zadnjim mundobasketima koje su igrali. Od 2002. najbolji rezultat bio im je šest mjesto u Španjolskoj 2014., a na Olimpijskim igrama u Riju 2016. bili su tek deveti. Spadaju u onu skupinu reprezentacija koje figuriraju kao neugodne i nepredvidljive. U stanju su namučiti najjače, otkinuti koju pobjedu, dobit će slabije, a s jednakima nikad ne znaš kakav će im biti dan.

Trenerov potpis u oba smjera

S takvim statusom došli su i u Kinu. Roster im je prepun igrača s pedigreom koji su prošli i NBA i elitna europska natjecanja. Krcati su španerima i haklerima koji znaju igrati košarku, zbog čega ih je gušt gledati. Kemija u momčadi je dobra jer je ekipa dugo na okupu i igrači se odlično poznaju. Pitanje je bilo samo kako će izgledati pod Petrovićevom dirigentskom palicom.

A Aco je prije svega dobar turnirski trener.

Zadnja medalja (bronca u Grčkoj 1995.) koju je hrvatska košarkaška reprezentacija osvojila, osvojena je pod njegovim vodstvom. Sjetimo se onda kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre u Riju, kad je Hrvatska neočekivano prošla dalje pored Grčke i Italije; zatim samih Olimpijskih igara, kada je izboreno nekoliko impozantnih pobjeda uz tijesan poraz od Srbije u četvrtfinalu. Poraz od Rusije na EuroBasketu 2017. mrlja je kojoj su ipak kumovale neke nekošarkaške stvari. Isto tako, Bosna i Hercegovina je EuroBasket 2013. pod Petrovićem odradila s omjerom 3-2 u skupini. BiH je dobila Makedoniju, Crnu Goru i Litvu, izgubila od Srbije i Latvije te u igri omjera ostala bez iduće faze. Ne zaboravimo i na najveći Cedevitin europski uspjeh, treće mjesto u EuroCupu 2011.

Nekoliko je razloga zbog kojih je Aco dobar turnirski trener. Prvo zato jer je dobar motivator koji zna napraviti atmosferu u svlačionici. Drugo, ekipi — a posebno njenim glavnim igračima — daje dosta slobode i odriješene ruke u napadu. Treće, drži se jednostavnih principa u obrani i napadu, što je za turnirski sistem važno jer često nemaš vremena za pripremu i uigravanje. I četvrto, aktivan je trener sklon improvizaciji i prilagodbi.

Petrovićev potpis vidio se u oba smjera u obje utakmice Svjetskog prvenstva.

Protiv Novog Zelanda su glavni brazilski problem u defenzivi bila braća Webster, Tai i Corey, koji su sijali paniku u brazilskim redovima zbog sposobnosti da driblingom probijaju obranu i ubacuju trice iz driblinga. Corey je u prvom poluvremenu imao pet ubačenih trica iz devet pokušaja, a sve ih je mahom stavio nakon pick igre ili istrčavanjem iz bloka. Petrović je slučaj Webster odlučio riješiti dvostrukom prilagodbom. Prvo je ubacivanjem Garcije u startnu postavu početkom drugog poluvremena dobio terijera koji je mogao pratiti brzonogog Webstera po perimetru. Da, Garciji je 39 godina i ima zatvorske tetovaže, ali je i dalje nevjerojatno brz na nogama i fizički snažan. Uostalom, čovjek je osam godina zaredom bio najbolji defenzivac brazilske lige.

Osim Garcije, Petrović je povukao i zanimljiv potez sa svojim visokim igračima. Umjesto da ih drži u zoni kao u prvom poluvremenu kod branjenja picka, Aco ih je izvlačio više prema perimetru, pa su počeli udvajati braću Webster pri svakom njihovu pokušaju kreiranja iz picka. Do kraja utakmice Corey je promašio sva tri pokušaja za tricu, a ove dvije ključne prilagodbe na poluvremenu nosile su Brazil do rezultata 28:12 u trećoj četvrtini, u kojoj je utakmica i slomljena.

Želja za pumpanjem ritma

Pobjeda protiv Grčke još je impresivnija i svakako spada među najveća iznenađenja na turniru. Grci su ipak ekipa s renomeom, gomilom euroligaških igrača i aktualnim MVP-jem NBA lige Giannisom Antetokounmpom.

“Još prije šest mjeseci znao sam kako braniti Giannisa”, izjavio je Aco nakon utakmice u svom pomalo samodopadnom stilu. E sad, tu ima nešto jer je sličan recept protiv Giannisa primijenio i u pobjedi Hrvatske nad Grčkom u spomenutim kvalifikacijama za Rio. S tim da treba imati na umu to da je Giannis uglavnom sam sebe zaustavio i izbacio iz ritma penalima, odigravši samo 28 minuta. A to kako još jedan grčki izbornik u nizu nema nikakvu ideju kako ga optimalno koristiti tema je za poseban tekst.

Za početak, Petrović nije na Giannisa bacio Cabocla, kako se prije utakmice mislilo da će napraviti, nego Garciju. Bio je svjestan da Giannis neće napraviti štetu šutiranjem preko Garcije koji je od njega niži čak 21 cm, nego će ići u post u igru leđima, gdje će ga čekati brazilska obrana s udvajanjima i pomaganjima. Petrović je time htio prebaciti veću odgovornost na ostale grčke igrače koji su mahom upitni tricaši. U momentima kad bi Giannis igrao bez lopte, obrana bi ga ignorirala i ostavljala samog na trici, pazeći tek na napadački skok koji je Greek Freak vrebao iz pozadine.

Iako se Giannis nije naigrao, Grčka je dominirala u prvom poluvremenu. Bio je to sukob stilova pri kojem su grčke obrambene zidine lakoćom rješavale brazilsku zaigranost i improvizaciju. Visoki 1-5 pick and roll koji je osnova brazilskog napada bio je zaustavljen jer Grci imaju kompetentne bekove defenzivce koji dobro idu preko bloka. Grčki visoki igrači su dobri u zaštiti obruča, posebno kad im se kao pomoć priključi Giannis. Osim toga, Grci su u pick and roll obrani stajali bliže brazilskim šuterima nego Novozelanđani i dobro su kontrolirali brazilski napadački skok. U napadu su nametnuli svoj spori tempo, cijedeći svaku sekundu koju su imali na raspolaganju da bi ubili brazilsku želju za pumpanjem ritma.

Iako je Giannis bio uglavnom pod brazilskom kontrolom, Grci su u jednom trenutku u drugoj četvrtini napravili prednost od čak +17, i to zahvaljujući tricama Nicka Calathesa i Georgiosa Printezisa.

Ova momčad nosi zabavu sa sobom

Da ima nešto posebno u ovom Brazilu vidjelo se opet u trećoj četvrtini, kad Petrović ponovo radi prilagodbe slične onima protiv Novog Zelanda. Mijenja startnu postavu i ubacuje Marquinhosa, koji je u prvom poluvremenu ubacio nekoliko trica, a koji je krilo i dobar defenzivac te može visinom mečirati Grke i Giannisa. Alexa Garciju i dalje drži na Giannisu u startu, ali su zato ostali igrači aktivniji protiv grčkih bekova. U konačnici je Aco u potpunosti skratio rotaciju, nezadovoljan kako mu je momčad u prvom poluvremenu reagirala kad su krenule izmjene. U drugom poluvremenu Brazil je igrao sa sedam igrača, a Varejão je odradio sve minute na centru.

S jačim pritiskom na loptu Grci su natjerani na izgubljene lopte (čak 16 na utakmici), što je otvorilo prostor Brazilu da trči i nametne svoj ritam. Grčke trice su očekivano stale, iako je Calathes i dalje imao gomilu prostora jer ga je brazilska obrana ignorirala na perimetru, dok je Giannis i dalje bio izvan ritma zbog brazilske obrane i svojih penala.

Treću četvrtinu Brazil je dobio 26:13 i okrenuo momentum na svoju stranu zahvaljujući onome što je Petrović nazvao miksom mladosti i iskustva. Caboclo je igrao strašnu obranu kad bi Varejão iskakao na picku i kao help defender pazio na obruč, a u napadu su osim Marquinhosa i Garcije posao odradili Barbosa i Varejão. Njihov pick and roll i Barbosini ulazi pod koš bili su u drugom poluvremenu nerješiva zagonetka za Grke. Brazilian Blur Barbosa više nije tako brz kao nekad, ali je na iskustvo razbijao grčku obranu i namještao zicere Varejãu, posramivši grčke bekove. Grčka bi ubila za jednog takvog haklera. Dvojac Barbosa-Varejão zajedno broji 72 godine, a u ovoj utakmici je zajedno zabio zabio 35 poena, uz važne koševe u clutchu kad je u ludoj završnici utakmica mogla otići i na grčku stranu, ali se Brazil ipak spasio.

Nikad se ne zna, ali teško da se ovaj Brazil može umiješati u borbu za medalje, iako će Aco igrače sigurno uvjeriti da to mogu. Ipak, ova momčad nosi zabavu sa sobom gdje god da se pojavi i protiv koga god igrala. Kao takva je vrijedna pažnje i simpatija.