Bišćanova dvojba

Mladi Vatreni najbolji su kad se oslobode i krenu u nadigravanje. Treba li im to dopustiti?

Zadnja izmjena: 1. travnja 2021. AFP

Conor Gallagher je ove sezone za West Bromwich Albion odigrao 23 utakmice u Premier ligi. Prošle sezone je odradio 47 utakmica u Championshipu, a sezonu prije toga je bio dio Chelseajeve momčadi za one manje bitne kupove.

Gallagher neće biti premierligaška zvijezda niti će nositi Chelsea u godinama koje dolaze. Ne gledamo nogometnog genijalca i budućnost Engleske jer, jednostavno, Gallagher nije takav kalibar talenta. Međutim, čovjek ove godine igra Premier Ligu i to standardno. Prošle godine je igrao Championship i to standardno. Već najmanje tri sezone se bavi profesionalnim nogometom na najvišoj mogućoj razini, a onda mu se dogodi da mu Luka Ivanušec otme loptu i uđe u čisti zicer jer je postupio apsolutno amaterski. Nije pogledao oko sebe, nije krenuo prema lopti, nije postavio stajnu nogu kako bi zaštitio posjed kod primanja… Nije napravio apsolutno ništa onako kako bi trebao napraviti.

Neće Gallagher biti Chelseajev kapetan ali čovjek cijele sezone igra Premier ligu i nema šanse da bi u ijednom trenutku situaciji pristupio onako ležerno kao što je pristupio kada mu je Ivanušec uzeo loptu i ostavio ga iza sebe. U Premier ligi na onu loptu prilazi sa svom žestinom i postavlja se čvrsto jer zna da će ga suparnik odnijeti, a ovdje joj prilazi dječački.

Nije njegov primjer izoliran. Nikola Moro bio je najbolji igrač hrvatske reprezentacije na U-21 Euru, kapetan i tihi vođa koji je preuzeo utakmicu sa Švicarcima u svoje noge i riješio je. Taj Moro igra već šestu seniorsku sezonu, iza sebe ima 18 europskih utakmica i od njega ležerno i nepromišljeno dodavanje poput onoga koje je prethodilo jedanaestercu u prvom poluvremenu ne možete vidjeti već pet godina. Pogreške se događaju, one su sasvim normalan dio nogometne igre i kao takve ih treba prihvatiti. Pobogu, Lionel Messi je u sezoni 2017./18. u svim natjecanjima pucao osam penala, od čega je zabio četiri i promašio četiri. Međutim, ono što veže Gallagherovu i Morinu anegdotu je ležernost kojom su pristupili situaciji i koja ih je u konačnici povukla u veliku grešku.

Rigidni i vrlo defenzivni sustav ima logike, ali rezultat za povijest je ostvaren kada se igralo skroz drugačije od toga

Ta ležernost — odnosno, zaigrani pristup koji povremeno graniči s nonšalancijom u donošenju odluka — ne dolazi iz podcjenjivanja suparnika. Ona je glavna karakteristika juniorskog nogometa i primarni razlog zašto omladinska natjecanja ne možete gledati kroz prizmu seniorskog nogometa.

Zašto se to događa, s obzirom da su na utakmici Hrvatske i Engleske doslovno svi igrači na travnjaku imali seniorsko iskustvo, ja ne mogu objasniti ni sam sebi, pa tako ni vama. Moro, koji iza sebe ima šest seniorskih sezona i Gallagher, koji standardno igra u Premier ligi, griješe kao zaigrani početnici i situacijama prilaze na način na koji je u klubovima nezamisliv.

Biti ono što jesu

Nije stvar samo u njima. U seniorskom nogometu broj uspješnosti akcija — a bolji prijevod za “akcija” bi možda bio “radnji”, jer to je statistika koja se fokusira na radnje s loptom: dodavanja, duele, driblinge, oduzimanja lopte, udarce itd. — varira između 70 i 80 posto, jer je prirodno da će Manchester City sa svojih 600 kratkih dodavanja u ukupnom zbroju imati više uspješnih radnji nego momčad koja pokušava doći u završnicu kroz okomita dodavanja koja nose više rizika od neuspjeha.

Međutim, čak i najrizičnije momčadi vrlo rijetko imaju uspješnost svih mjerljivih akcija na utakmici ispod 70 posto. Na utakmici Hrvatska-Švicarska uspješnost akcija obje momčadi je bila 58 posto.

Taj paradoks je možda i najbolje vidljiv u Drugoj HNL, u utakmicama drugih momčadi Hajduka, Dinama i Osijeka. Kada igraju protiv neke od drugoligaških momčadi, njihov prosjek uspješnih akcija na toj utakmici bude otprilike 70 posto i igraju vrlo racionalno kako bi parirali iskusnim drugoligaškim igračima. Kada igraju međusobno, onda taj postotak pada na 60-ak posto jer se u pravilu igra otvorenije, riskantnije i s više pogrešaka jer se počne malo više ‘divljati’ nego kada je s druge strane vršnjak u odnosu na to kada je tu igrač od 30 godina i 250 utakmica u Drugoj ligi.

Ne radi se o tome da ti dečki ne znaju igrati ozbiljan nogomet. Uostalom, barem je Moro dokazao da je itekako ozbiljan igrač koji se može natjecati u Ligi prvaka s igračima poput Rodrija, Bernarda Silve i İlkayja Gündoğana. Stvar je u tome da, koliko god to već bili seniorski igrači, U-21 Euro je i dalje omladinsko natjecanje i kontekst igre je takav da ih povuče nadigravanje. Otvore se neki prostori koji se mogu iskoristiti, a zbog toga se igra riskantnije i više individualno, ležernije i s puno manje taktičke odgovornosti. To je naprosto drugačiji nogomet, taman negdje na granici seniorskog i juniorskog, u kojem možete vidjeti ozbiljne i zrele odluke, ali i potpune nonšalancije u pristupu opasnim situacijama.

U tom kontekstu, možda je odluka koju je Igor Bišćan donio donekle i logična. Igrače će u jednom trenutku povući situacija na travnjaku i kontekst suparnika će ih povremeno gurnuti u nerezonska nadigravanja, ali Bišćan je zbog toga postavio rigidni sustav u kojem je Hrvatska igrala vrlo defenzivno. Znao je da će suparnici na trenutke igrati juniorski nogomet i griješiti na nevjerojatno glupe načine, zato je on odlučio postaviti sustav koji je što je više moguće bio koncentriran na seniorske principe, čekanje i maksimalnu disciplinu, sve kako bi eliminirao ležernost i nonšalantne odluke. Izbornika se može razumjeti jer takva strateška odluka ima smisla, barem na papiru.

Međutim, ima nešto u tome što je Hrvatska rezultat ostvarila isključivo u onim razdobljima kada je Bišćan dopustio igračima da budu ono što jesu i da igraju nogomet. I to otvara Bišćanovu dvojbu — pristup ima logike, ali rezultat za povijest je ostvaren kada se igralo skroz drugačije od toga.

I Bišćan i Dalić na mukama

Kroz 20-ak minuta u kojima su mladi Vatreni slomili utakmicu protiv Švicarske i kroz razdoblje nakon što je Engleska zabila drugi gol, Hrvatska je pokazala da može igrati protiv svakoga. Moro je pokazao koliko zna i koliko može kontrolirati igru; Ivanušec je pokazao koliko je opasan i s loptom i bez nje; Mario Vušković da može voditi igru iz zadnje linije; Hrvoje Babec da može kontrolirati prostor ispred obrane, držati ritam kratkim dodavanjima i precizno okretati stranu dugim dodavanjima; Lovro Majer je pokazao da bez problema može individualno stvoriti višak. Čak je i Domagoj Bradarić nakon objektivno jako tihog nastupa na prvenstvu pokazao koliko može biti opasan kada ga se pusti s lanca i da mu se sloboda u napadu.

Doduše, sve smo to već znali. Dokazali su to kroz HNL, pa i kroz europske utakmice i zaslužili su da to pokažu, makar uz rizik da odigraju juniorski nogomet.

Što će biti u završnici Eura tek trebamo vidjeti. Tehnički, Hrvatska je izgubila od Engleske, ali je kroz zadnjih 15-ak minuta zaslužila gol koji je vodi dalje, a Bišćan se uvjerio da ova momčad može igrati napadački i da ima potencijal koji će biti dodatno Uvećan povratkom nekih ozlijeđenih igrača. Treba vidjeti i što će se HNS odlučiti, tko će uopće igrati i hoće li se fokus na pojedinim pozicijama — primarno Moro, Boško Šutalo kao desni bek i jedan lijevi bek: Bradarić, Borna Sosa ili čak Joško Gvardiol — staviti na osnaživanje seniorske reprezentacije ili će se riskirati s mogućim ozljedoma Marcela Brozovića i Borne Barišića kako bi se mladoj reprezentaciji povećale šanse za rezultat.

U pravilu, igrači ne mogu biti registrirani za dva natjecanja u istoj reprezentativnoj pauzi. Međutim, UEFA još nije do kraja definirala pravila i, kako izvještava L’Équipe, postoji dobra šansa da će se u odućih 20-ak dana donijeti odluka u kojoj će se momčadi za Euro proširiti s 23 na 25 igrača. To će Bišćana i Zlatka Dalića staviti u dodatnu dvojbu da vide što će napraviti i kako će podijeliti resurse. Bit će zanimljivo vidjeti je li ovaj Euro ikome otvorio vrata seniorske reprezentacije, ali Hrvatska je dokazala da je talentirana do te mjere da čak i oslabljena može igrati napadački i da su to okolnosti u kojima su igrači mogu ostvariti najbolje rezultate, iako je već prolaskom grupe U-21 reprezentacija ostvarila rezultat za povijest.

To Bišćanovu dvojbu čini još zanimljivijom, jer Španjolska će u četvrtfinalu opet biti favorit protiv kojeg ima smisla zatvoriti se, ali ima smisla i pustiti mladiće da igraju jer su dokazali da se tako najbolje osjećaju.

A kako kroz U-21 gledamo jesu li igrači spremni za seniorsku reprezentaciju i kako tu važemo njihov potencijal ili sposobnost odgovaranja na pritisak, isto tako možemo evaluirati trenera i njegove strateške odluke kako bismo vidjeli što se od njega može očekivati na velikoj sceni. Tako da je lako moguće da će Bišćanov odgovor na dvojbu prije četvrtfinala možda i odlučiti o Dalićevu nasljedniku.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.