Boomersi nadiru

Australija je dobila Litvu. Tko je može zaustaviti?

Zadnja izmjena: 6. rujna 2019.

Završen je prvi dio Mundobasketa u kojem smo imali priliku vidjeti nekoliko vrlo zanimljivih utakmica, ali nedvojbeno je najjači okršaj uvodne runde bio jučerašnji dvoboj Australije i Litve. Skupina H označena je kao “skupina smrti”, ali Kanada i Senegal nisu uspjeli ozbiljnije zaprijetiti dvojici legitimnih kandidata za medalje, stoga su Australci i Litavci uoči svog ogleda već bili osigurali prolaz dalje. Ipak, igralo se za bodove koji se prenose u iduću rundu u kojoj čekaju Francuska i Dominikanska Republika, zato nije bilo prostora za opuštanje.

U sukobu različitih stilova pobjedu su tijesno izvojevali Boomersi.

Australski izbornik Andrej Lemanis na parket je poslao petorku Matthew Dellavedova — Patty Mills — Joe Ingles — Jock Landale — Aron Baynes, a njegov kolega Dainius Adomaitis sučelio im je postavu Mantas Kalnietis – Marius Grigonis – Arnas Butkevičius – Domantas Sabonis – Jonas Valančiūnas. U oči odmah upadaju atipične postave u reketu, gdje imamo četiri nominalne petice, s tim da se Sabonis i Landale vode kao igrači koji mogu igrati i na četvorci. Međutim, Sabonis se mnogo bolje osjeća na petici, a Landale je u Partizanu pokazao da je jednako dobar na obje pozicije. Svoje će karakteristike obojica potvrditi i u ovoj utakmici.

Bilo je jasno da će Adomaitis veliki dio svojih napada graditi kroz igru leđima Valančiūnas i Sabonisa, a isto je tako bilo jasno da će Lemanis to pokušati osujetiti pomaganjima iz vanjske linije. Tu se nazirao problem za Litvu: kao prvo, ni Sabonis a pogotovo Valančiūnas nisu tipovi centara koji će pravovremeno poslužiti otvorenog suigrača na trici u slučaju udvajanja; u tom će slučaju radije pokušati pronaći jedan drugog u reketu, ili će se, što im je najdraže, svejedno osloniti na svoja čelična leđa i pokušati razgrnuti put do obruča kroz dvojicu, premda im šansa za realizaciju znatno opada.

Australija ima širinu kadra u kojem su gotovo svi sposobni pogoditi s perimetra, a dodatna sigurnost je Mills, igrač koji će izmisliti koševe kada akcije zaštekaju

Sva nezgrapnost litavske igre s dva centra najbolje se ilustrira kroz akciju na kraju treće minute. Valančiūnas je primio loptu na rubu reketa i napao Baynesa leđima. Ingles neuspješno pomaže i Butkevičius ostaje sam kao duh na trici, ali Jonas ide upravo prema mjestu gdje se nalazi Sabonis sa svojim čuvarom pa si navlači na vrat i Landalea. On svejedno gađa poluhorog i promašuje, a potom se lopta jako odbija sve do Dellavedove. Svi centri ostali su ukopani ispod koša i činilo se da kreće kontra tri-na-tri vanjskih igrača. Međutim, iako je Landale od svih igrača na terenu bio najudaljeniji od litavskog koša u trenutku kada je Dellavedova uhvatio loptu, on kreće u munjeviti sprint, prije centra prestiže Sabonisa, potonji viče Valančiūnasu da ga uhvati, ali Landale i njega ostavlja za sobom na trici, ulazi u reket, prima pas od Millsa i u punoj brzini zakucava za 9:4.

Fenomenalna kontra Australije za četiri sekunde i zaključenje serije 9:0; Adomaitis zove prvu minutu odmora.

Zlata vrijedan Ingles

No, na parket se vratila ista petorka, stoga se produbio litavski pad sve do rezultata 11:21, kada Adomaitis konačno vadi Valančiūnasa i spušta Sabonisa na peticu. Litva je tada malo živnula, primakla se do 25:27, ali potom je ponovno uslijedio pad u igri, sve do najvećeg australskog vodstva od 15 razlike minutu do poluvremena.

Druga stvar koju treba posebno izdvojiti je obrana centralnog pick and rolla. Litavci su ga branili iskakanjem Sabonisa i Valančiūnasa, i to dosta dobro – Australci su malen dio poena postizali izravno nakon picka, bilo preko beka ili preko centra, jer su obojica bivali dobro ispraćeni. Uglavnom je išao pas u korner te je potom, odmah ili nakon još jednog dodavanja, slijedila egzekucija. A Australci su u prvom poluvremenu briljantno gađali tricu, u jednom trenutku bila je na 9/14.

Međutim, centralni pick bio je tek dio napadačkog arsenala Boomersa — Lemanis je složio niz drugih akcija, počevši od leđnih blokova za šutere pa do riskantnih nabacivanja centrima na alley-oop. U toj raznovrsnosti zlata je vrijedio Ingles koji je donosio kreaciju s krilne pozicije (osam asistencija), dok Adomaitis o nekom takvom u svom kadru može samo sanjati. Litva je napadala gotovo isključivo preko igre leđima u reketu (čak je i Edgaras Ulanovas, ušavši na četvorku, nastavio tako napadati, iako je riječ o krilu) te centralnog picka, koji je Australija užasno branila (dobro, tu i tamo bi se napao Mills jedan-na-jedan).

Australci bi vjerojatno izbjegli bilo kakve komplikacije u završnici da su tu malo prilagodili obranu, ali Lemanis je odlučio ustrajati u tome da njegovi centri zoniraju nakon picka, iako su to radili vrlo loše. Kalnietis, Grigonis i Lukas Lekavičius naizmjence su napadali Baynesa i Andrewa Boguta, a ovi bi se preduboko povlačili, reagirajući tek na eventualne pokušaje polaganja. Zato su litavski bekovi potpuno neometani uzimali šutove s poludistance ili iz reketa i u dobrom ih postotku pogađali.

Nije tu bilo gotovo nikakvih varijacija, stalno smo gledali isto: Lekavičius i društvo bi koristili blok i napravili pet koraka prema košu, pa dva natrag, šut i paranje mrežice. I tako opet, opet i opet. Lemanis je ciljao takvom obranom zaustaviti rolanje Sabonisa i Valančiūnasa te istovremeno provocirati bekove na mnogo upućenih trica, što im, suprotno narodnom mišljenju, nije nimalo pouzdano oružje (protiv Kanade 5/20, jučer 4/15), ali su ga oni ovakvom vrstom napada nadmudrili. Koliko je monotono (ali efikasno) Litva vrtjela svoju igru dva-na-dva, odlično pokazuje podatak da startno krilo Butkevičius za svojih 14 minuta igre nije uputio niti jedan jedini šut.

Isprva napadački lepršave Australce propusti u obrani nisu previše uznemiravali, ali u drugom ih je poluvremenu stao služiti šut (na kraju se trica srozala na 11/26). K tome su Litavci počeli čitati njihove akcije i krasti lopte, što im je konačno donijelo neke poene iz kontranapada. Malo pomalo, grickali su prednost te naposljetku uspijevaju preokrenuti rezultat na 73:70 četiri minute prije kraja.

Mills izmišlja koševe

Lemanis je shvatio da je vrag odnio šalu te prvi put u utakmici počinje zvati izolacijske napade za Millsa. Najopasniji Australac bez problema je u završnici kažnjavao Renaldasa Seibutisa u napadima jedan-na-jedan i Australija je napokon dobila prijeko potrebu injekciju u poenima. U isto je vrijeme Dellavedovi prekipjelo kaskanje centara u obrani, pa je ekstremno agresivnom obranom sam uspio spriječiti Grigonisa da odigra pick sa Sabonisom, što je možda bila obrana koja je okrenula svu vodu na australski mlin.

U posljednje tri minute Adomaitis je ponovo upario Sabonisa i Valančiūnasa prvi put nakon prve četvrtine i to je pripomoglo australskoj pobjedi, jer smo opet gledali već opisane scene gužvanja u reketu. U posljednjoj je minuti tek drugi put u susretu potpuno zakazala litavska obrana centralnog picka — Grigonis i Valančiūnasa imali su grešku u komunikaciji i obojica su se istovremeno povukli u reket, Mills je ostao potpuno sam na trici i proparao mrežicu za +5; to je bio kraj litavskih nada.

Velika pobjeda za Australiju koja je, kao i protiv Kanade, pokazala mentalnu snagu nakon suparnikova preokreta.

Presudilo je to što je dvojac Landale-Baynes u reketu bio sposoban čvrstinom odgovoriti na litavski NBA dvojac i ograničiti ga na zajedničkih 19 poena i 11 skokova, dok ga je na drugoj strani parketa izluđivao brzinom i šuterskim dometom (2/4 trice Landale, 3/5 Baynes). Porazno je za litavski dvojac to što nije uspio ni uspostaviti nadmoć u skoku (32<40); Baynesovih šest skokova u napadu zaista je previše.

Australija je pokazala da nije slučajno srušila Amerikance u pripremama; Lemanis posjeduje zavidno znanje i širinu kadra u kojem su gotovo svi sposobni pogoditi s perimetra, a dodatna sigurnost dolazi u liku Millsa, igrača koji će izmisliti koševe kada akcije zaštekaju. S druge strane, Adomaitis će morati ozbiljno razmisliti o forsiranju postave s dvojicom NBA cenatra, pogotovo ako misle nastaviti isključivo šutirati iz reketa kao u ovom susretu. Nema više prostora za krive poteze, mogući poraz od Francuske značio bi kraj za Litvu na Mundobasketu.