Boston, na kraju dana

Kojim putem će Celticsi krenuti nakon ispadanja u finalu Istoka?

Zadnja izmjena: 2. lipnja 2023.

Za Boston Celticse sezona je završila na bolan, kozmički način: na rubu nečeg posebnog, s raspadom u posljednjem trenutku.

Cijela bi se mogla opisati kao mikrokozmos unutar kojega se maštalo i sanjalo savršenstvo koje nikad nije zaživjelo. Osjećaj je bio da su Celticsi imali sve što je potrebno za uspjeh, ali zapravo to nikad nisu dokraja iskazali. Još jednom se dogodio krah, toliko čest i ponekad neobjašnjiv. Kao da nisu naučili na svojim pogreškama i kao da su se previše oslanjali na kvalitetu pojedinaca, a sklad i harmonija ovisili su o šutu za tri poena.

Finale Istočne konferencije bilo je poput boksačkog meča od 12 rundi. Heat je odlično započeo, suvereno vladao borbom, plesao ringom i spremno odbijao sve suparničke nasrtaje. Stjerao je Boston u kut i serijom udaraca dočekao nokaut kojim ga je oborio na pod. No, Boston se podigao, vratio štitnik za zube koji mu je ispao i sve više nalikovao na ravnopravna protivnika. Kao da je bilo potrebno da primi nekoliko teških krošea u glavu i bude izbezumljen da bi se pokrenuo i zadavao sve razornije udarce. Izbjegao je prekid borbe i natjerao svog izazivača na iscrpljujući meč. Počeo je opravdavati ulogu favorita, ali kad je na red došla 12. runda, pokleknuo je, spustio gard i primio aperkat u bradu.

Kad god nastupi kraj, izranjaju pitanja o budućnosti. Treba li promijeniti trenera? Je li netko od glavnih igrača odgovoran i je li ovo smjer kojim se želi ići? Najbitnije je da se o tome odlučuje hladne glave, kad emocije više nisu uključene i misli su bistre. Tek se trezveno mogu donositi odluke na putu do smislenih rješenja. Treba ići dan po dan i procijeniti što je najmanje štetno.

Hoće li ponuditi Brownu najizdašniji ugovor u povijesti NBA lige ili se odlučiti riskirati tradeom i potencijalno smanjiti ‘prozor’ za osvajanje naslova?

Jedno od pitanja koje treba riješiti je trenerova pozicija. Iako su kod 3-0 za Miami mnogi već zazivali njegovu smjenu, Joe Mazzulla nije bacio bijeli ručnik u ring. Umjesto toga pokazao je da uči i pokušava odgovoriti na izazove pred kojima se našao. Nemojmo zaboraviti da je preuzeo momčad nekoliko dana prije početka sezone, neočekivano i iznenada u ulozi privremenog trenera. Ovo mu je prva sezona i pokazao je da zna implementirati svoje ideje. Za razliku od Imea Udoke, igru je bazirao na napadu i niskim postavama s brzim ritmom i većim brojem pokušaja za tricu. Oslanjao se više na Derricka Whitea nego na Granta Williamsa i ne možemo reći da ništa nije napravio.

Jasno je da Mazzulla trenutno nije dorastao iskušenju u kojemu se našao, što ne znači da jednoga dana neće biti. Vjerujem da može biti samo bolji i iskusniji. S 34 godine najmlađi je glavni trener u NBA-u; tijekom cijele je svoje dotadašnje karijeru bio asistent i nijednom se nije našao u razgovorima za prvog trenera. Udoka je, s druge strane, bio spreman — prije nego što je preuzeo klupu Celticsa bio je na nekoliko intervjua za posao glavnog trenera — dok je Mazzulla na poziciju stigao spletom okolnosti; od njega se odmah očekivalo da momčad odvede do finala. I ostao je jednu pobjedu kraći od izjednačavanja rezultata svog prethodnika. Da se Jayson Tatum nije ozlijedio u 20. sekundi sedme utakmice, možda bi danas o Mazzulli pisali kao o heroju Bostonova povijesnog podviga.

Razdvojiti Browna i Tatuma?

Boston je u četiri godine Boston triput igrao finale konferencije, i to s trojicom različitih trenera. Mislite da bi četvrti mogao uspjeti? Ponovno bi se trebalo krenuti od slaganja igre i prihvaćanja novih postulata. Možda bi to urodilo plodom, ali nema jamstva uspjeha. Osnovni je preduvjet osigurati sve što je potrebno za postizanje željenog rezultata, ali to je samo dio procesa. Možemo li za koga drugoga sa sigurnošću reći da je ‘odabranik’? Hoće li i on morati otići ako prve godine ne donese titulu? Najlakše je reći da treba smijeniti trenera jer ne zna voditi momčad i Erik Spoelstra ga je “ubio”.

U svojoj 37. godini Spoelstra se suočio s golemom količinom pritiska i pitanja u vezi svojih trenerskih mogućnosti. Tijekom 2008./2009. kružile su glasine da bi mogao biti smijenjen usred sezone. Nije tajna kako je bilo nagađanja oko toga da LeBron James nije bio oduševljen njime tijekom prve zajedničke sezone u Miamiju. Ali Pat Riley svaki je put stao iza tad još nedokazanog trenera. To ne znači da će Mazzulla postati novi Spoelstra, ali u većini slučajeva potreban je kontinuitet da bi se ostvario iole ozbiljniji rezultat. Mike Malone i Nikola Jokić već šest godina zajedno grade svoju priču. Zato sumnjam da će Brad Stevens posegnuti za već trećim trenerom u dvije godine.

Bostonov je generalni menadžer dosad vukao isključivo racionalne i mudre poteze. Složio je bogat roster oko dvojice modernih igrača, skupio sve potrebne sastojke da momčadi doda talenta i kvalitete, koristeći sve raspoložive resurse. Sad, pak, mora odlučiti o sudbini Jaylena Browna.

Je li novoizabrani član druge NBA petorke vrijedan produženja ugovora od 295 milijuna dolara na pet godina? Sudeći po trenutnom stanju, mislim da nije. No, koja je alternativa? Teško je pronaći partnera za trade, a da se ne napravi korak natrag ili da se razmijeni Browna samo da bi ga se riješilo.

Među potencijalnim rješenjima nameće se trade za Damiana Lillarda. Razdvojiti dvojicu All-Star igrača kako bi se dovela 33-godišnja Portlandova zvijezda koja ima zajamčenih 45 milijuna dolara za iduću sezonu, 48 milijuna za 2024/2025., 58 milijuna za 2025/2026. i igračku opciju za 2026/2027. u vrijednosti od 63 milijuna dolara? Nije idealno, ali među rijetkim je izvedivim i prihvatljivijim scenarijima ako se odustane od Browna. Lillard je kompatibilan s Tatumom, elitni je ballhandler s puno boljim napadačkim rješenjima na pola terena, vrhunski clutch igrač i konstantna je prijetnja po koš. U tom slučaju Celticsima ne bi bio potreban jedan od trojica Marcus Smart, White ili Malcolm Brogdon. S time da bi White nakon ove sezone trebao biti nedodirljiv.

Smart je srce i duša Celticsa, ali treba se zapitati o njegovoj ulozi i o tome govorimo li o igraču koji svojim playmakerskim sposobnostima zaslužuje biti sigurni starter. Posebno čovjek kod kojeg će lopta biti u rukama u završnici. U posljednje tri utakmice protiv Miamija skupio je svega sedam asistencija. Jest dobro šutirao iz igre i napadao leđima prema košu, ali onda dolazimo do toga da je prvo bio realizator, a potom kreator ili stup u obrani. A Celticsima nasušno nedostaje igrač s playmakerskim vještinama.

Riskantne odluke

Međutim, to ne rješava sve Bostonove probleme.

Obrana s koje se ove sezone izgubio fokus time nije djelovala uvjerljivo. Također, preostaje problem startnog centra, jer se na Alu Horfordu vidi da više ne može igrati velik broj minuta i biti dio switch obrane. Brownovim bi se odlaskom izgubila njegova polivalentnost u branjenju više pozicija, iako iza sebe ima najgoru playoff seriju u karijeri. Idealno bi bilo kad bi Brown ovog ljeta poradio na driblingu lijevom rukom i smanjio broj izgubljenih lopti, ali pitanje je može li izbjeći mračni tunel u kojem se nađe kad krene u prodor. Ovogodišnje doigravanje završio je s ukupno 58 izgubljenih lopti nasuprot 63 asistencije. Na tome se da raditi, samo ga netko hitno mora na to uputiti.

Treba napomenuti i to da Mazzulla u svojoj prvoj godini nije mogao javno istupiti i prozvati igrače kao što je to mogao Udoka, jer se borio za poziciju stalnog trenera i za svlačionicu, a znamo koliko igrači u NBA-u znaju imati utjecaj na izbor trenera. To nije ni lako ni jednostavno za napraviti.

Boston je završio sezonu s omjerom 38-2 kad je šutirao najmanje 40 posto za tri poena i 30-32 kada je bio ispod te razine. Tako je i završilo. Od 102 odigrane utakmice, Boston je najlošiji postotak šuta za tricu imao u šestoj i sedmoj protiv Miamija. Veći dio sezone Mazzullin je pristup funkcionirao, ali na tome ne smije ostati. Ispravljanje nedosljednosti u igri, intenziteta u obrani i pravovremeno pozivanje time-outa moglo bi u bliskoj budućnosti odrediti njegovu sudbinu.

Pred Stevensom je nemirno ljeto, bez cjelodnevnog izležavanja i suncobrana na plaži. Treba donijeti odluke koje bi mogle imati dugoročno vidljive posljedice.

Hoće li ponuditi Brownu najizdašniji ugovor u povijesti NBA lige ili se odlučiti riskirati tradeom i potencijalno smanjiti ‘prozor’ za osvajanje naslova? Tatum i Brown zajedno imaju 199 playoff utakmica i tek su zakoračili u najbolje godine, u svoj prime. Nasuprot tomu, dati Brownu masivni ugovor može postati uteg oko noge i dugoročno okovati Celticse u lance. Rok za njegovo potpisivanje na takozvani supermax je 23. listopada, nakon toga postaje slobodan igrač i mogli bi ga izgubiti bez da išta dobiju zauzvrat.

Odluka oko Browna je prioritet i ona će odrediti u kojem će smjeru Boston krenuti.

Postoji realna mogućnost da ne bude većih promjena i da se Stevens odluči tek na manje korekcije unutar rostera kako bi zadržao jezgru momčadi i osigurao dugogodišnju borbu za vrh Istoka. Ostaje, međutim, za riješiti anomaliju u vidu neshvatljivih poraza, pogotovo kod kuće u doigravanju. U posljednja dva playoffa su na omjeru 11-12, što je najveći broj domaćih poraza jedne momčadi u dvije godine. Otkako je Brown stigao u ligu, Celticsi su odigrali 112 playoff utakmica, najviše u sedmogodišnjem razdoblju u povijesti bez osvojenog naslova.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.