City ispred svih

Počela je Premier liga. Može li itko ugroziti dominaciju Guardioline momčadi?

Zadnja izmjena: 10. kolovoza 2022.

Na početku svake sezone The Athletic među navijačima engleskih klubova radi anketu u kojoj postoje samo dvije opcije za odgovor: “osjećam se optimistično” ili “osjećam se pesimistično” vezano uz šanse svoje momčadi u nadolazećoj sezoni.

Na vrhu ljestvice su Arsenal i Tottenham, čiji su se navijači u 97 posto slučajeva izjasnili kao optimistični pred početak prvenstva. To podsjeća na prošlu sezonu, kad je na čelu ankete bio Chelsea; njegovi su navijači tada zajahali val optimizma nastalog na tome što je momčad koja je osvojila Ligu prvaka nadograđena transferom Romelua Lukakua, dovedenog kako bi riješio probleme s realizacijom. Lukaku je izgledao kao čovjek koji donosi točno ono što Chelseaju treba kako bi skočio na razinu više.

Za Arsenal je to Fábio Vieira. Gabriel Jesus i Oleksandr Zinčenko su pojačanja koja točno razumiju što Mikel Arteta traži od njih, ali Vieira je doveden kako bi zatvorio rupu u sredini terena koja se nameće kao najveći problem, baš kao što je to Chelseaju prošle sezone bila realizacija u vrhu napada. Arsenal treba centralnog veznjaka, a navijači su uvjereni da je Fábio Vieira taj i na tome grade optimizam da će ova sezona biti bolja. Ne nužno da će Arsenal osvojiti naslov prvaka, ali da će biti bolji od prošlosezonskog petog mjesta.

Tottenham je pojačao lijevi bok Ivanom Perišićem, desni Djedom Spenceom, a Antonio Conte je sredinu terena zatvorio Yvesom Bissoumom, koji svojim profilom savršeno odgovara agresivnom nogometu kakav Tottenham pokušava igrati. Osim njih trojice, došao je i Richarlison za kojeg je Daniel Levy iskrcao 58 milijuna funti, što je navijačima dovoljno za optimizam i procjenu da će Spursi biti ambiciozniji nego što je bio prošlih sezona. A to je ono, barem tako kažu navijači, što ih dijeli od samog vrha.

Analitičke kuće daju između 75 i 80 posto šanse da će naslov osvojiti City ili Liverpool

U suštini, riječ je o takozvanom “efektu ježa”.

Isaiah Berlin je 1953. objavio politički esej koji je temeljio na grčkoj izreci koja kaže da lisica zna mnogo stvari, ali da jež zna jednu veliku stvar. Velika stvar koju jež zna je samoobrana. Njemu nije potrebno biti lukav niti mu trebaju različite strategije; sve što treba je sklupčati se i pustiti bodlje da ga obrane od napada. Berlin dijeli ljude u dvije kategorije: jedni su ‘ježevi’ koji koji idu kroz svijet gledajući na stvari kroz prizmu jedne jedine ideje koja je toliko dominantna da ih definira, a drugi su ‘lisice’ koji zaključke donose na širokom spektru informacija koje posjeduju.

Većina detalja na Cityjevoj strani

Kada vam momčad ima očitu manu, onda su sve oči uprte isključivo u nju. Ona polako postaje ideja koja definira sve ostalo, a kad klub dovede pojačanje koje bi trebalo riješiti problem, prvo se javi val optimizma, a tek onda svijest da iza tog problema postoje drugi problemi. Možda manji od onog osnovnog koji je cijelo vrijeme bio u fokusu, ali i ti manje problemi svejedno nameću svoja ograničenja u kontekstu konačnog rezultata, čega ti navijači trenutno nisu svjesni jer su fokusirani na to da im nedostaje centralni vezni ili da im trebaju još trojica igrača koja će proširiti izbor kada se tamo oko Božića zaredaju utakmice. To je kao kada želite napraviti kuću, ali nemate zemljište. Dok ne kupite taj komad zemlje ne zanima vas puno koje ćete pločice imati.

Zato su Liverpoolovi navijači tek na osmom mjestu optimističnosti u Athleticovoj anketi.

Jürgen Klopp u svojoj momčadi nema slabu točku. Liverpool je posložen do savršenstva, nema rupe u kadru i svima je jasno da je to jedna od pet najboljih momčadi na svijetu. Uostalom, prije dva mjeseca je Liverpool igrao finale Lige prvaka i odradio je sezonu u kojoj je išao preko 90 bodova u Premier ligi. Na kraju krajeva, Liverpool je od osvajanja naslova prvaka dijelilo samo devet minuta jer je City pobjednički gol protiv Aston Ville dao tek u 81. minuti. Upravo zato što je Liverpool toliko dobar i zato što nema očite mane, njegovi navijači nisu ježevi nego lisice koje su koncentrirane na gomilu detalja i sitnica na koje treba paziti kako bi se osvojio naslov prvaka, što je jedina stvar koju Liverpool sada može okarakterizirati kao uspjeh.

A većina tih detalja odlazi na stranu Manchester Cityja.

Pep Guardiola je osvojio naslov četiri puta u zadnjih pet sezona. City je posložena momčad s jasnim okvirima igre, a ovog ljeta su u priču dodani Erling Haaland i Julián Álvarez. Trebat će proći period u kojem će se Haaland prilagoditi na Pepa i u kojem će se Pep prilagoditi na Haalanda kako bi sve potpuno sjelo na svoje mjesto, ali City je momčad koju treba skinuti. A tek onda kad joj dođete blizu, onako kako im je Liverpool došao blizu igrajući gotovo savršen nogomet, do kraja shvatite koliko je u ovakvom ligaškom formatu ispred svih.

Prema predsezonskim simulacijama koje je objavio FiveThirtyEight, City ima 46 posto šanse za osvajanje naslova prvaka. Iza njega je Liverpool s 30 posto šansi, a onda idu Chelsea s 11 posto, Tottenham s pet posto, Arsenal s dva posto i Manchester United s jedan posto šanse za naslov prvaka. Dakle, analitičke kuće daju između 75 i 80 posto šanse da će naslov osvojiti City ili Liverpool, a ostalih 18 klubova dijeli preostalih 20 ili 25 posto.

Brutalna konkurencija

Premier liga je najjača na svijetu. Riječ je o najboljem marketinškom projektu koji generira najveći novac, a samim time privlači najviše kvalitetnih igrača i trenera. Premier liga danas predstavlja najbolje što nogomet može ponuditi u okvirima ligaškog natjecanja.

U tom kontekstu, najbolji primjer je Tottenham pod Conteom koji zbilja izgleda impresivno. Već prvo kolo je pokazalo da je momčad spremna, brza, uigrana i sposobna igrati ubojit nogomet. Ne samo to, Conte zbilja ima širinu klupe na temelju koje kroz cijelu sezonu može nabijati tempo i držati ritam. Tako igrački definirana i dobro trenirana momčad bi u većini drugih liga Petice imala najmanje 20 posto šansi za osvajanje lige. Conte, Thomas Tuchel i Erik ten Hag su elitni nogometni umovi. Nijedna liga u sredini poretka nema toliko kvalitetne trenere kao što su Ralph Hasenhüttl, Brendan Rodgers, Thomas Frank, Graham Potter, Jesse Marsch, Eddie Howe ili Marco Silva, koji će se vjerojatno boriti za opstanak u ligi jer je konkurencija u Premier ligi brutalna.

Na vrhu te konkurencije su Klopp i Guardiola. Odnosno, Guardiola je na samom vrhu kao netko koga treba pobjediti, a Klopp je daleko najbliže da to zbilja i napravi. Svi drugi, ma koliko opravdano ili blesavo optimistični bili, još uvijek su prilično daleko od toga da u ovom trenutku budu zbilja konkurentni za osvajanje naslova.

Premier liga je počela, ali odnos snaga nije puno drugačiji od onoga koji je vrijedio prošle sezone. City je prvi favorit, Liverpool je odmah iza, a svi ostali tek trebaju dočekati svoj trenutak za optimizam.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.