Dortmund svira jazz

Kako je Borussia preokrenula derbi i pobijedila Kovačev Bayern

Zadnja izmjena: 11. studenoga 2018. Profimedia

Posljednji put kada je Bayern otputovao u Dortmund u ulozi lovca, vratio se praznih ruku. Minimalna pobjeda uz zvuke heavy metal nogometa proljeća 2012. donijela je nedostižnih šest bodova prednosti ekipi Jürgena Kloppa koja će te sezone osvojiti svoju drugu uzastopnu bundesligašku titulu. Od tog trenutka do danas Borussia je promijenila četvoricu trenera i redovno ostajala iza Bayerna, sve dok u upravi nisu povukli potez kojem su se mnogi fanovi njemačkog nogometa godinama nadali, smatrajući ga savršenim spojem.

Lucien Favre nikad nije odustao od uloge trenera koji odgaja nogometaše. Danas u 61. godini života na svom vrhuncu i dalje posvećuje pažnju svakom igraču kao da je riječ o mladićima koji tek trebaju iskoračiti u svijet profesionalnog nogometa; korigira im položaj zglobova pri udarcu, mijenja orijentaciju tijela pri prijemu lopte i insistira na što manje dodira kako bi se ubrzao napad. Njegovi inovativni treninzi su prava poslastica.

“Fantastičan je osjećaj doći na trening ne znajući šta vas čeka, iako je svaka minuta detaljno isplaniran”, reći će kapetan Marco Reus, koji je sa Favreom već surađivao u Borussiji Mönchengladbach. Tu su ekipu zbog stila igre uspoređivali s Barcelonom.

S ostavljenim prostorom za improvizaciju i individualne bljeskove uokvirene u jasnu strukturu koja osigurava harmoniju, Favreov Dortmund podsjeća na jazz

“Moja je želja da igramo kroz čitav tim, uključujući i golmana, i pronalazimo inteligentne načine da dođemo do gola”, objašnjava Favre svoj stil igre i poziva na strpljenje. “Želimo napadati, ali i biti spremni koristiti suparničke pogreške trčeći kontranapade. Bez toga ne možemo biti kompletna ekipa. Trebat će nam vremena, jer ono što želimo postići nije moguće ostvariti za tjedan ili mjesec dana.”

Prevario se. Točno mjesec dana nakon otvaranja sezone njegovi su momci zabili sedam komada Nürnbergu i započeli seriju nevjerojatnih rezultata koja je kulminirala nanošenjem najtežeg poraza Atletico Madridu pod vodstvom Diega Simeonea. U njemački derbi pred domaćom publikom prvi su put nakon toliko vremena ulazili kao favoriti s prvog mjesta na prvenstvenoj ljestvici.

Agresivna Bayernova postavka

Osim što je poslužio za konačnu procjenu sposobnosti Favreove momčadi, taj je sudar talenta i iskustva bio i prilika da se vidi u kakvom je stanju Bayern, mjesecima razdiran unutrašnjim nemirima. Klupski predsjednik Uli Hoeness pred utakmicu je izjavio da neće biti kraj svijeta ako Bayern ostane bez titule.

Niko Kovač, za kojeg se spekulira da se nalazi pred otkazom, kratko je poručio da je već bio u ovakvim situacijama i kao igrač i kao trener. Njegovo je rješenje bilo odbaciti dosadašnju politiku rotiranja i poslati na teren najbolju postavu koju ima na raspolaganju. Na igračima je bilo da odgovore izazovu i donesu bodove.

Kovač nakon utakmice neće moći prigovoriti želji svojih igrača. Predvođeni 35-godišnjim Franckom Ribéryjem furiozno su krenuli u utakmicu. Pritisak je urodio plodom. Mlada ekipa Dortmunda, opterećena ulogom favorita, nikako nije mogla pohvatati konce igre. Podređeni i na petama, domaći su gledali kako gosti zatvaraju obruč oko njihova gola.

Bayernov trener ne krije da voli graditi napade što je moguće bliže aut linijama. Preplašenog domaćina zasuo je centaršutovima podižući bekove i koristeći se njihovom suradnjom s krilima o kojima je potpuno ovisan. Na desnoj strani je uvlačenjem Sergea Gnabryja u sredinu terena otvarao liniju dodavanja prema Joshui Kimmichu, koji posjeduje nevjerojatno kvalitetan centaršut, dok je lijevo David Alaba dopunjavao kretanje Ribéryja, koji se spuštao ispred Dortmundova obrambenog bloka i driblingom pokušavao natjerati suparnika na rotacije.

Obrambeni blok domaće ekipe efikasno je blokirao sredinu terena, ali je istovremeno omogućavao Matsu Hummelsu i Jérômeu Boatengu pretvaranje u organizatore igre koji su bez problema gurali loptu onamo gdje su željeli. S gladnim Robertom Lewandowskim i Thomasom Müllerom u šesnaestercu, koje su čuvali neiskusni i nedovoljno uigrani Manuel Akanji i Dan-Axel Zagadou, bilo je pitanje vremena kada će doći do vodstva.

Agresivna Bayernova postavka u kojoj su napade završavali praktično s šestoricom igrača u liniji stvarala je veliki pritisak na suparnički gol, ali je iza sebe ostavljala loše struktuiran ostatak ekipe koji je upadao u probleme ako ne uspije prvi val presinga.

Domaći to u otkrivaju u drugom poluvremenu, kada shaćaju da ovakav Bayern ne zaslužuje poštovanje koje im se ukazuje. Uvođenjem Mahmouda Dahouda umjesto Juliana Weigla na početku drugog dijela Favre diže intenzitet u igri svog tima. Dortmund konačno izlazi u presing i provocira panične reakcije u Bayernovoj obrani, naviknutoj na ležernost.

Sjajni Alcácer

Do svoje igre u potpunosti dolaze nakon ulaska Paca Alcácera u igru. Napadač koji živi na liniji zaleđa nije profil oko kojeg će Favre graditi svoj tim, ali Španjolac je ove sezone nevjerojatnim omjerom postignutih golova i minuta provedenih na terenu pokazao da može biti izuzetno koristan.

Favreu je poslužio za dodatno opterećenje suparničkih stopera, čije reakcije su bile sve sporije kako se utakmica bližila kraju. Izloženi na širokom prostoru, ostavljeni su na nemilost suparniku koji je pronašao svoj ritam.

Dvije velike šanse pred golom Manuela Neuera natjerat će Kovača da Hummelsa zamijeni Niklasom Süleom, ali ni on nije pomogao Bayernu protiv Alcácera, koji je odličnim kretanjem između ostalog režirao drugi i postigao treći gol svoje momčadi.

Dahoud pasom iza suparničke vezne linije pronalazi Łukasza Piszczeka koji prati uvlačenje Jadona Sancha u sredinu terena. Taj pas je okidač za Alcácera koji napada kanal između Boatenga i Sülea. Süle čita njegovu namjeru i zatvara rupu u zadnjoj liniji, ali Reus prati akciju iz drugog plana i napada kanal između njega i Alabe koji je okrenut leđima te ne može na vrijeme prepoznati opasnost i reagirati. Koristi nastali prostor i loptu vraćenu u sredinu vrhunskim udarcem šalje u mrežu za poravnanje rezultata.

Oslobođeni treme konačno su mogli odsvirati ono što vole. S ostavljenim prostorom za improvizaciju i individualne bljeskove uokvirene u jasnu strukturu koja osigurava harmoniju, Favreov Dortmund podsjeća na jazz.

Nako trećeg gola je švicarski stručnjak u 10 minuta dvaput mijenjao formaciju kako bi zadržao vodstvo i pobjegao Bayernu na sedam bodova prednosti. Prvo je Jacoba Bruuna Larsena vratio u zadnju liniju, a potom, nakon što mu se nije svidjelo ono što je vidio, umjesto njega uveo Thomasa Delaneya vraćajući obranu s četvoricom igrača.

Preokrenuvši rezultat nakon što se dvaput vraćala u utakmicu, njegova mlada ekipa pokazala je snagu i karakter. Njeno će neiskustvo neminovno uzrokovati oscilacije u igri i rezultatima tijekom sezone, ali čini se da su Favre i Dortmund zaista savršen spoj. Slijedi li kraj svijeta uz zvuke jazza?

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.