Hoće li Cibona ispasti?

Klub je nekako preživio i sklepao ekipu, ali što može s njom?

Zadnja izmjena: 4. listopada 2022.

Ako se nešto može nazvati El Clásicom ABA lige, onda su to okršaji Cibone i Partizana. Vukovi i crno-bijeli dijele bogatu tradiciju međusobnog nadmetanja, povijest koja seže duboko u jugoslavensko prvenstvo. Nakon formiranja ABA lige podosta uspješniji u tim obračunima postao je Partizan, ali je kod Beograđana i usprkos ostvarenoj nadmoći i dalje tinjalo poštovanje s kojim su dočekivali zagrebačkog suparnika.

Ako se s Vukovima ne postupa oprezno, oni će vas zasigurno ugristi, kao što je mlada momčad pod vodstvom Vladimira Jovanovića lani dvaput pobijedila mnogostruko skuplji Partizan (ABA liga proljeće 2021., pa krajem ljeta pripremni turnir u Opatiji). Željko Obradović sigurno nije zaboravio taj posrtaj, stoga je svoje momke podrobno pripremio za derbi na otvaranju sezone. Partizan je u Draženov dom stigao s respektom prema suparniku za kojeg je, kao i zagrebačka publika, mogao samo nagađati koliko je zapravo ozbiljan.

Sve ono što je prethodilo derbiju bilo je, doduše, krajnje neozbiljno. Ne mislim tu samo na sapunicu s propalom inicijativom Aleksandra Petrovića za spas kluba, pa čak ni na komični intervju s Harijem Iyengarom, predstavnikom tajnovitih investitora koji je svašta natrabunjao kako bi uvjerio javnost da će od Cibone napraviti tvornicu novca. Mnogo gora bila je posvemašnja šutnja na Ciboninoj službenoj stranici, kao i većini društvenih mreža – niti su se propisno predstavili trener i novi igrači, niti su ispraćene pripremne utakmice. Najvjerniji navijači morali su preko posrednih izvora tražiti informacije o momčadi, dok oni površniji nisu ni imali pojma da se momčad uopće priprema za sezonu, a kamoli kako ona izgleda. S obzirom na svu onu prethodnu halabuku, s pravom su mogli pomisliti i da je zbilja ugašena.

No, ipak se nešto sklepalo te je 1.000 navijača došlo na derbi da se upozna s novom ekipom i ustanovi ima li tu ipak potencijala za neku zanimljiviju priču.

Da bi zadržali poštovanje i izborili se za ostanak, Cibosi će prije svega morati pokazati mnogo veću obrambenu želju i koheziju

Prva četvrtina (26:25) možda je i dala naznake za nešto takvo, ali ona je prvenstveno bila plod Obradovićeve neobične startne petorke u kojoj su, pored svih silnih skupocjenih pojačanja, svoje mjesto našli mlađahni Balša Koprivica, Uroš Trifunović i Tristan Vukčević. Žoc je, usprkos poštovanju koje gaji prema Ciboni, tu ipak podosta izmiješao karte što je olakšalo Vukovima život, ali nakon ulaska najjačih aduta Partizan je vrlo brzo prelomio utakmicu.

Konačnih -24 protiv prvog favorita lige nije tragično, ali pravo je pitanje je li ova momčad kadra izboriti se za ostanak u ligi. Nekoliko prikazanih elemenata može se smatrati zalogom za optimizam. Prije svega sjajni protok lopte koji je trener Josip Sesar usadio među svoje momke — 26 ostvarenih asistencija protiv euroligaške momčadi impresivna je brojka. Međutim, koliko god da su Cibosi bili poletni i koordinirani u napadu, toliko im se nije dalo trčati ni komunicirati u obrani — očajna defenzivna tranzicija domaćih omogućila je crno-bijelima 29 poena iz kontranapada (preko četvrtine ukupnog broja poena).

Nešto zanimljivog materijala

Budući da je poznato u kakvoj se financijskoj situaciji nalazi Cibona, jasno je da su ovi igrači većinom u nju došli prvenstveno da udahnu novi život svojim karijerama, odnosno pokažu se na abaligaškoj razini kroz što konkretnije brojke kako bi izazvali interes likvidnijih poslodavaca. S tog bi gledišta potencijalni manjak interesa većine pojedinaca u nekim obrambenim segmentima mogao biti koban za primarni klupski cilj, stoga je na Sesaru da se pobrine da čim prije promijene mentalni sklop.

Udarni trojac igrača željnih iskoristiti drugu šansu za izgradnju abaligaške reputacije čine Ivan Perasović, Lovro Mazalin i Krešimir Ljubičić.

Mlađi Peras lani se nije uspio izboriti za minutažu u Splitu kod Srđana Subotića, stoga je naprasno raskinuo ugovor i pokupio se u litavski Prienai. Međutim, nije se baš usrećio ni u klubu koji je u tamošnjoj ligi ostvario omjer 3:27, stoga bi ova sezona mogla biti presudna za daljnji razvoj ovog 20-godišnjaka — ili će se dokazati kao regionalna vrijednost ili će biti prisiljen na korak natrag, u hrvatsko prvenstvo.

Baš kao što je to morao učiniti 25-godišnji Mazalin. Član generacije Ivice Zupca, Ante Žižića i Dragana Bendera nekoć je imao zvjezdanu perspektivu, ali njegov se sjaj s godinama sve više gasio, tako da je posljednje sezone uglavnom provodio na domaćim i dvabaligaškim parketima (Spars, Gorica pa lani francuski drugoligaš Poitiers). Fizičke predispozicije i dalje su dojmljive, ali za njega će, kao i za Perasovića, ključno biti da pokaže respektabilni šuterski raspon.

Kao i Mazalinu, Cibona je 24-godišnjem Ljubičiću matični klub. Kršni centar vratio se u Draženov dom također nakon Gorice i druge francuske lige (Saint-Quentin) i bio najbolji strijelac u derbiju (19 poena, 9/11 šut iz igre), pokazavši da neće tek tako prepustiti startno mjesto nedavno pridošlom Filipu Bundoviću. No, za njega će mnogo važnije biti da pokaže obrambenu mobilnost, odnosno da neće biti gangrena Cibonine timske obrane.

Pored trojca povratnika na abaligašku scenu svakako treba istaknuti Bornu Kapustu, kojem je Sesar jučer dao najveću minutažu, iako na njegovoj poziciji ima etabliranijeg Krešimira Radovčića. Sada 26-godišnji razigravač čitavu je svoju dosadašnju karijeru proveo u domaćem prvenstvu, izuzev sezone u kojoj je Gorica igrala skraćeno izdanje Dvaba lige. Uvijek se naglašavao njegov visoki košarkaški IQ, ali kao glavni razlog izostanka ponuda s više razine navodile su se slabe fizičke predispozicije (182 cm). Podijelio je 15 asistencija, što je odlična najava da su takve bojazni pretjerane — realno, u ABA ligi su uspješno igrali i niži i manje eksplozivni igrači. Na Kapusti je da pokaže da u kontinuitetu može biti produktivan, kao i što čvršći u obrani.

Dakle, u aktualnom kadru ima nešto zanimljivog materijala, premda mnogo manje uzbudljivog i talentiranog od ljetos raspuštene momčadi. Da bi zadržali poštovanje i izborili se za ostanak, Cibosi će prije svega morati pokazati mnogo veću obrambenu želju i koheziju.

Jer ako su došli pod Toranj igrati primarno za osobnu statistiku i bolje ugovore, ova Cibona neće daleko.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.