Je li Alcaraz ‘novi Nadal’?

Meteorski uspon mladog Španjolca daje naslutiti jako velike stvari

Zadnja izmjena: 29. travnja 2022.

Kada Carlosa Alcaraza uspoređujemo s Rafaelom Nadalom, moramo biti svjesni da mu ne radimo uslugu. Dapače. Iz pomalo sebičnih, a češće zapravo i komercijalnih razloga, pumpamo atmosferu koja baš i nije poticajna za jednog tako mladog sportaša ili, u konačnici, čovjeka. Možemo pričati o tome da mu do jedne granice takva usporedba godi i laska, ali u suštini se radi o nepotrebnom teretu. Srećom pa se Carlitos s time zasad sasvim dobro nosi.

Stvar je i u tome što između njih dvojice uistinu postoje izvjesne sličnosti, a sad ne pričamo o rezultatima. Alcaraz je na neki način već sad Nadalova ostavština; on je, barem zasad, ponizan i skroman poput Rafe; u svojim izjavama nakon poraza uvijek je odmjeren, pokazujući da je itekako svjestan šire slike, a na terenu je poslovično borben te nikad malodušan. Naravno da je za to zaslužan i Juan Carlos Ferrero te općenito španjolska teniska kultura, ali Rafa je u tom smislu ipak referentna točka te glavna inspiracija. Kao i njegov sad već kultni i zarazni Vamooos…

A onda dolaze i ti vražji rezultati; rezultati koji kao da ipak nisu toliko cijenjeni, valjda baš zato što je sve ovo što radi na neki način već viđeno. Alcaraz je u nedjelju u Barceloni učinio nešto što se činilo skoro nemogućim, iako je već dvaput u karijeri upisao dvije pobjede u jednom danu… Nikad, međutim, nakon što je prvi meč potrajao tri i pol sata. Prvo je, dakle, još ujutro nastavio meč polufinala protiv Alexa de Minaura koji će potrajati još upravo toliko; nije igrao osobito dobro i spašavao je dvije meč lopte — jednu na, možemo li već sad reći, Carlitov način? — ali je poput pravog šampiona pronašao put do pobjede. Samo da bi kojih tri sata kasnije na teren došao restartirani Alcaraz te pomeo sunarodnjaka Pabla Carreña Bustu za svoju četvrtu ATP titulu, drugu iz serije 500…

Alcarazov meteorski uspon djelomično se može objasniti i time da je u ovoj fazi karijere kompletniji igrač od Nadala

Možda ga nije dobro uspoređivati s Nadalom, ali radi se o tome da ga nemamo s kim drugim uspoređivati; barem ako pričamo o, nazovimo je, suvremenoj eri tenisa, od otprilike 2000. nadalje, razdoblju u kojem igrači ipak nešto sporije sazrijevaju.

Ova se tablica odnosi na ono što su jedan i drugi postigli s 18 godina i 11 mjeseci, koliko je trenutačno star Alcaraz; nitko drugi, dakle, osim Nadala nije imao ovakve rezultate u toj dobi. Novak Đoković, igrač koji je atipično rano došao u top 10, imao je približno iste rezultate kao točno godinu dana stariji tenisač.

Vidimo da brojke ipak za nijansu naginju na Nadalovu stranu, ponajprije ako pričamo o apsolutima, u ovom slučaju o broju osvojenih turnira. Međutim, treba primijetiti jednu drugu stvar; Nadal je u zadanom razdoblju puno više igrao. Konkretno, pričamo o 16 turnira više i posljedično 46 mečeva više, što stvarno nije malo, pogotovo za iznimno mladog igrača. Nije to bilo zbog njegovog izbora i gušćeg rasporeda, iako i to ima manjeg utjecaja, već ponajprije zbog činjenice da je Alcaraz imao pauzu od gotovo šest mjeseci zbog pandemije koronavirusa.

Pitanje konteksta i konkurencije

Primjerice, Nadal je 2003., u svojoj trećoj godini profesionalnog igranja, počeo dominirati na Challengerima te u travnju te godine počeo intenzivnije igrati ATP Tour, odigravši te sezone 25 ATP mečeva; s druge strane, Alcaraz je u svojoj trećoj godini u veljači 2020. debitirao na ATP Touru — pobijedivši u Rio de Janeiru nakon tri i pol sata igre 41. igrača na svijetu Alberta Ramosa — samo da bi nastupio prekid sezone zbog korone; po povratku je jako brzo počeo osvajati Challengere, ali je tek početkom 2021. počeo stalno igrati ATP Tour. Od tada pa do danas Alcaraz bilježi uspon kakav u suvremenoj teniskoj eri još uvijek nije zabilježen; iako je, dakle, igrao manje od Nadala te posljedično prikupio manje iskustva, postigao je gotovo iste rezultate.

Pogledajmo i sljedeću tablicu.

Mislim da se možemo složiti oko toga da tri izabrane rubrike — prvo ATP finale/naslov/Masters — ipak govore nešto o tome koliko se netko brzo probijao ka vrhu; Alcaraz je inače Umag osvojio kao osam dana stariji, a Masters u Miamiju kao 10 dana stariji od Nadala; međutim, kao što možemo vidjeti, za to mu je trebalo puno manje turnira: Umag mu je bio tek 12. ATP turnir u karijeri, a Miami tek 23. Drugim riječima, u suvremenoj teniskoj eri nitko nikad nije tako brzo došao do samog vrha, da ne pričamo o tome da mu ni korona-ranking nije olakšavao stvari, pa i to da momak još uvijek nije izgubio finale.

Ako, pak, želite pričati o kontekstu ili o konkurenciji jednoga i drugoga, možemo i o tome diskutirati; moj je osobni dojam da onodobna konkurencija nije bila znatno jača, ako je uopće bila.

Nadalov najveći suparnik na zemlji, koja ga je lansirala do vrha, bio je Roger Federer. S njim, međutim, do polufinala Roland Garrosa 2005. nije odigrao nijedan meč na toj podlozi, iako treba reći da ga je Federer pobijedio u pet setova u finalu Mastersa u Miamiju te godine, taman prije nego što se Rafa zahuktao te počeo mesti zemljanim terenima; bili su tu još ponajprije Guillermo Coria, pa i Gaston Gaudio kao najopasniji zemljaši, a članovi top 10 početkom 2005. bili su još Andy Roddick, Lleyton Hewitt, Marat Safin, Carlos Moya, Tim Henman, Andre Agassi i David Nalbandian — respektabilna ekipa, ali mnogi od njih blizu kraja svojeg vrhunca ili čak karijere.

Ako, pak, želite pokušati stvari staviti u objektivnije okvire, ispada da je po ELO ratingu Alcarazov Miami bilo teže osvojiti nego Nadalov Monte Carlo (kao i Barcelonu od Nadalova Acapulca…); u prilog tome ide činjenica i da je prvi na putu do naslova morao pobijediti četvoricu nositelja, dok drugi dvojicu, iako bi netko mogao dometnuti da su se finala Mastersa u ono doba igrala na tri dobivena seta…

Izaći iz sjene

Alcarazov meteorski uspon djelomično se može objasniti i time da je u ovoj fazi karijere kompletniji igrač od Nadala; ponajprije u smislu toga da je bolji igrač na betonu, što brojke jasno sugeriraju, iako tu postoje razne varijacije na temu. Također, osim već spomenutog finala u Miamiju, te činjenice da mu je prvo finale u karijeri bilo na hardu (koje je također izgubio), treba istaknuti da je Nadal svega tri mjeseca poslije promatranog razdoblja uzeo Masters u Torontu, a onda još i Masters u Madridu (koji se tad igrao potkraj sezone te na hardu) te turnir u Pekingu; sezonu je završio s omjerom od 28 pobjeda i šest poraza na betonskoj podlozi.

Pa, iako je Rafa odavno skinuo stigmu specijalista — koja je, uostalom, uvijek više bila uvjetovana dominacijom na zemlji, a ne nekom inferiornošću na hardu — nije pogrešno reći da Alcaraz ima veći potencijal na betonskoj podlozi. Prije svega zato jer je agresivniji igrač; kao što smo već u prošlosti isticali, kad uđe u dobar ritam i krene šamarati lopticu, te usto na iznimno inteligentan i smion način upotrebljavati varijaciju, jedino što vam preostaje jest da valjda počnete moliti krunicu…

Pa opet, koliko god smo slatkorječivi i lagani na obaraču kad pričamo o zlatnom dječaku, a nadam se i da smo ipak shvatili koliko je ovo što radi nevjerojatno, ne treba smetnuti s uma da ovi rezultati ne uvjetuju ono što će se događati u budućnosti; Alcaraz trenutno možda i djeluje nezaustavljivo, ali što se više bližiš vrhu, to su i izazovi veći. Uostalom, dok je golobradi i mlađahni Rafa u ovoj fazi karijere strepio uglavnom od Federera te eventualno Corije, Alcaraz bi u narednim tjednima mogao konačno zaigrati protiv Đokovića te po treći put protiv čovjeka koji ga je na neki način igrački i duhovno oblikovao.

Ili protiv ljudi iz čije sjene, koliko god to sad okrutno zvuči, tek treba izaći.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.