Kineska ekspedicija i tko će iz nje zaslužiti mjesto u ‘pravoj’ reprezentaciji

Hrvatska košarkaška B reprezentacija na turniru u Kini

Krajem travnja izbornik Aleksandar Petrović objavio je popis hrvatske košarkaške B reprezentacije. Na njemu se nalazilo 15 imena, ali se spletom okolnosti sastav podosta izmijenio. Zbog ozljeda su dolazak na pripreme otkazali Toni Katić, Goran Filipović, Karlo Žganec, Filip Kraljević i Nik Slavica, a odlučeno je kako je pametnije da se talentirani Roko Badžim priključi U20 reprezentaciji i pokuša je odvesti do povratka u A diviziju.

Naknadno su pozvani Henrik Širko, Marijan Čakarun i Martin Junaković, koji s Dominikom Mavrom, Jakovom Mustapićem, Josipom Bilinovcem, Lukom Božićem, Domagojem Bošnjakom, Ivanom Ramljakom, Tomislavom Zubčićem, Antoniom Vrankovićem i Ivanom Buvom čine „dvanaestoricu veličanstvenih“, kako ih je Aco prozvao, koja će predstavljati Hrvatsku na turniru Borislava Stankovića u kineskom gradu Shenzenu.

Neke čitatelje može zakopkati pitanje tko je taj Borislav Stanković i kako to da je, pobogu, dobio turnir u Kini – zato mi dopustite malu digresiju. Taj intrigantni lik može se pohvaliti da je igrao na prvom prvenstvu Jugoslavije ikad – branio je boje Crvene zvezde 1946. Da, još uvijek je živ, ovog je mjeseca proslavio 92. rođendan.

Ostvario je i zapaženu trenersku karijeru, ali najpoznatiji je po tome što je kao glavni tajnik FIBA-e 1989. omogućio NBA igračima nastup na Olimpijskim igrama. Zbog toga je Carl Men Ky Ching, bivši predsjednik FIBA-e, 2005. odlučio pokrenuti ljetni turnir u svojoj domovini njemu u čast. Na njemu jače reprezentacije sudjeluju uglavnom u pričuvnom sastavu (nastupio i SAD s NBDL selekcijom), a ove će godine Hrvatska u svom debiju odmjeriti snage s domaćinom, Egiptom i Njemačkom.

Traže se četvorica

Hrvatska već podosta godina nije okupljala B selekciju. Kada bi je okupila, to je uglavnom bilo radi nastupa na Mediteranskim igrama, na kojima od 2013. hrvatski košarkaši više nemaju pravo nastupa, zahvaljujući genijalnoj odluci HOO-a da postroži kriterije (sada na Mediteranske igre mogu ići samo osvajači medalja s Olimpijskih igara ili europskih i svjetskih prvenstava). Zašto se onda Petrović upravo sada odlučio na ovakav potez – čemu provoditi vruće srpanjske dane na drugom kraju svijeta na nebitnom turniru za kojeg i malo koji Kinez zna? Sigurno ne zbog svog velikog radnog elana, premda i on ima ulogu.

Glavni je razlog iskušavanje igrača za predstojeće kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2019., koje će se igrom sudbine održati također u Kini. U većini tih kvalifikacija bit ćemo lišeni usluga NBA i euroligaških igrača, stoga je ispitivanje dubine našeg bazena od iznimne važnosti.

Drugi je razlog, igračima zasigurno primamljiviji, što će barem jedan član kineske ekspedicije završiti na rosteru za Eurobasket u Turskoj. Najvjerojatnije u ulozi navijača s klupe, ali nikad se ne zna. Prošlog ljeta Darko Planinić pozvan je u zadnji čas nakon silnih otkaza centara pa se ubrzo isprofilirao u vrlo bitnu kariku u igri.

Osim toga, četvorica koja se pokažu najboljima bit će priključena pripremama jedanaestorice iz A selekcije (Roko Leni Ukić, Marko Popović, Krunoslav Simon, Filip Krušlin, Bojan Bogdanović, Marko Tomas, Dario Šarić, Dragan Bender, Miro Bilan, Darko Planinić i Luka Žorić). Petrović je najavio da traži jednog razigravača, dva igrača na pozicijama dva i tri te jednog visokog, i tako osigurao visoku motiviranost svih okupljenih.

Koji će od ‘Kineza’ na Eurobasket teško je prognozirati jer ovisi o tome hoće li Petrović u Cluj voditi šest vanjskih i šest unutarnjih ili sedam vanjskih i pet unutarnjih – iako je, uzevši u obzir prosječnu starost vanjske linije, druga opcija dosta vjerojatnija. Također ne treba zanemariti ni faktor ozljeda, a na koncu je moguće i da se na pripremama po prikazanom na parketu uspije izgurati netko iz A jedanaestorice.

Hajdemo se radije pozabaviti time tko ima najveće šanse naći svoje mjesto na završnim pripremama.

Tko su favoriti?

Među trojicom kandidata za mjesto razigravača, Mavra je veliki favorit. Na ruku su mu išle ozljede Katića i Filipovića te odbijenica naknadno pozvanog Tonija Prostrana (zašto nije isprve pozvan?) koji bi mu bili snažna konkurencija.

Ovako Mavra ima bitnu prednost u igranju ABA Lige u dresu makedonskih Karpoš Sokola, za koje je odigrao vrlo dobru sezonu, dok su Mustapić i Junaković igrali za Osijek odnosno Zagreb, momčadi iz sredine ljestvice hrvatske lige. Doduše, Mustapić – inače combo bek koji može odigrati i na dvojci – prvo je ime Osječana (17,2 poena i 4,2 asistencije prosječno), pa ćemo vidjeti je li u stanju preoteti mjestu favoriziranom Zadraninu.

Pet je kandidata za dva mjesta na pozicijama dva i tri. Kao najvećeg favorita vidim najmlađeg, 21-godišnjeg Luku Božića. Dva metra visoko krilo Zagreba nevjerojatno je svestrano, čemu svjedoče senzacionalne brojke (22,2 poena, 6,8 skokova i 6 asistencija), koje ne umanjuje previše ni činjenica da je Božić imao sve ovlasti u momčadi koja je imala razočaravajuću sezonu. Petrović treba misliti i na dalju budućnost, a Božić spada u sam vrh naših talenata na vanjskim pozicijama.

Ivan Ramljak ima svoj adut u tome što je obrambeni specijalist, fizikalac za prljave zadatke kakve Petrović, kao i većina trenera, izrazito cijeni, a nakon gubitka Babića i Hezonje obrambena energija hrvatske vanjske linije pala je u crveno. Dvogodišnja epizoda u Cedeviti, s kojom je u Europi odigrao jake utakmice, stavlja ga u status najiskusnijeg kandidata, koji se s 26 na leđima nalazi u naponu snage.

Bošnjak, Bilinovac i Širko odigrali su više-manje pamtljive sezone, ali uz oscilacije, pa će trebati odigrati sjajan turnir žele li se nametnuti ispred prethodnog dvojca.

Što se tiče unutarnje linije, tu će se voditi najuzbudljivija borba za samo jedno mjesto, a kandidati su igrači iz renomiranih svjetskih liga. Zubčić je, čini se, u najboljoj situaciji jer je već prošao reprezentativne pripreme za prošli Eurobasket, kada je posljednji otpao. U međuvremenu je prošao kroz razvojnu momčad Oklahome, a potom odigrao jako dobru sezonu u Rusiji za Avtodor i Nižnji Novgorod. Pamtimo ga kao krilnog centra, no ove je godine nabacio nešto kilograma i proveo dosta vremena na petici, a šut za tri ga i dalje odlično služi.

Ivan Buva prošlog je ljeta prešao iz talijanskog Avellina u španjolski Bilbao. U najjačoj europskoj ligi bilježio je 11,7 poena uz 5,2 skoka, što govori da je izrazito ozbiljan kandidat.

Potpuna je nepoznanica 20-godišnji Antonio Vranković, koji među odabranima nije zbog nepotizma, već zato što studira na prestižnom sveučilištu Duke pod paskom ni više ni manje nego Mikea Krzyzewskog, donedavnog izbornika SAD-a. U svojoj drugoj NCAA sezoni zbog jake je konkurencije odigrao samo 13 utakmica u maloj minutaži, stoga će se u Shenzenu pokazati je li zaista na putu da bude igračina kao otac Stojko.

Čakarun bi, kao naknadno pozvan, trebao biti u slabijem statusu, mada je i on odigrao solidnu sezonu u španjolskoj Manresi, a potom začuđujuće potpisao za Primorsku, prosječnog slovenskog prvoligaša kojeg vodi Jurica Golemac.

I tako, naši su nakon mini-priprema u Sv. Martinu na Muri odletjeli za Shenzen te u srijedu počinju turnir ogledom s domaćinom. Koliko se ozbiljno shvaća ova ekspedicija govori podatak da je okupljen cijeli stručni stožer, a s dečkima je treninge odradio i legendarni Toni Kukoč. Nakon pet intenzivnih dana slijedi povratak u Hrvatsku gdje će se 27. srpnja na ‘pravim’ pripremama u probranom društvu okupiti najbolji.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.