Najjači

Nema obrane koja može zaustaviti Anthonyja Davisa

Zadnja izmjena: 23. rujna 2020. Ilustracija Vladimir Šagadin/Telesport

Anthony Davis je tijekom svojih sedam sezona u New Orleans Pelicansima nastupe u playoffu okusio samo dvaput. U oba slučaja (2015. i 2018.) imao je tu nesreću da ga u prvoj, odnosno drugoj rundi, dočekaju kasniji šampioni Golden State Warriors. Najupečatljivija serija bila je 2018. protiv Portland Trail Blazersa u prvoj rundi kada su njegovi Pelicansi, šesti u regularnoj sezoni te sezone, izbacili favorizirane Blazerse na Davisov pogon; zabijao je u prosjeku 33 poena. Svih tih godina u New Orleansu Davis je odrastao, borio se sa sitnim ozljedama i uglavnom bio okružen nedoraslim suigračima. Ali u tih 13 utakmica koje je u playoffu odradio dalo se naslutiti što bi jednom mogao postati kada sazrije i dođe u kontekst u kojemu će mu najbolji suborci biti bolji igrači od Jruea Holidaya i DeMarcusa Cousinsa.

Čekali smo ga, čekali i konačno dočekali ove sezone i to u dresu LA Lakersa u kojem skupa s LeBronom Jamesom čini jedan od najubojitijih tandema lige koji polako, ali sigurno vodi Lakerse prema tituli.

U prve su dvije runde doživjeli samo dva poraza, a u finalu konferencije protiv Denver Nuggetsa vode 2:0. Davis je nakon 12 utakmica u playoffu na prosjeku od 28,7 poena, 10,7 skokova, 3,9 asista i nevjerojatnih 57 posto šuta iz igre. Velike playoff partije koje je pružio, a koje su odagnale sumnje i kod najvećih Davisovih skeptika, okrunio je tricom za pobjedu sa zvukom sirene u drugoj utakmici serije. Ta trica, ali ništa manje bitna i ona stepback prije nje, pa i svih osam poena iz igre u završnici kada se utakmica lomila, pokazali su nam koliko je Davis jedinstven igrač u ligaškim okvirima.

Ovo lako može zvučati kao floskula jer je NBA prepuna unikata, ali Davis se izdvaja jer nitko osim njega u svojoj igri ne kombinira tako dobro tri košarkaške pozicije. Unibrow ima visinu centra, igru krila i atleticizam i agilnost beka.

Još uvijek nije pronađen igrač u ligi koji kvalitetno može odgovoriti na njegovu kombinaciju visine, agilnosti i tehničke potkovanosti

Takav koktel čini ga neizmjerno korisnim igračem u playoffu, za koji obično volimo koristiti razne šahovske reference. U tom slučaju Davisova rola i važnost ekvivalentni su kraljici, najjačoj šahovskoj figuri. Baš kao što se kraljica može kretati u bilo kojem pravcu po ploči, tako se i Davis ponaša na parketu, ispunjavajući bilo koji zadatak koji je pred njega postavljen. Zbog takve multidimenzionalnosti, trener Frank Vogel ne propušta priliku Davisa iz serije u seriju pomicati po ploči u raznim smjerovima — kako u obrani, tako i u napadu. Serije protiv Portlanda, Houston Rocketsa i Denvera pokazale su da Davis podjednako dobro može ići vertikalno, horizontalno i dijagonalno po ploči u bilo kojoj fazi igre što ga čini, rekli smo, najjačom figurom.

Tip koji je završio kao drugi u glasanju za najboljeg obrambenog igrača lige u svakoj od spomenutih serija imao je drugačiju obrambenu ulogu i set zaduženja koje je trebao odraditi. Iz Vogelove perspektive Davis svojim kvalitetama ostavlja veliki manevarski prostor za sprovođenje u djelo bilo kakve sheme i trenerske ideje. U osnovi, Davis je jedan od rijetkih visokih igrača u ligi koji podjednako dobro mogu braniti perimetar i štititi reket.

Bekovska kontrola lopte

Protiv Portlanda, koji je isključivo pick and roll napadačka ekipa, Davis je bio u stanju izlaziti i do centra, rano preuzimati Damiana Lillarda ili ga udvajati. Blazersi su ga pokušali zaobići tako da igrač kojeg Davis čuva ne postavlja blok, ali je onda problem bio to što je u obrani ostajao blizu obruča i mogao igrati rolu help obrambenog.

Uloga protiv Rocketsa bila je još zahtjevnija zbog njihova specifičnog stila igre. Davis je u obrambenim posjedima počinjao kao čuvar ni više ni manje nego Russella Westbrooka, koji je kao i u regularnoj sezoni trebao ulazima napadati sav prostor što iza sebe ostavljaju James Harden i ostali. Davis je visinom centra (208 cm), rasponom ruku (227 cm) i pokretljivošću beka uspio limitirati Westbrooka na samo 19 poena po utakmici i 42 posto šuta iz igre. U momentima kad bi Westbrook igrao bez lopte Davis je kontrolirao reket, pazio na Houstonove cuttere ili sudjelovao u udvajanjima Hardena na perimetru.

Konačno, u trenutnoj seriji protiv Denvera Davis je ključni čovjek u zaustavljanju Denverovih heroja Jamala Murrayja i Nikole Jokića. Lakersi su njihovu igru dva-na-dva odlučili razbiti preuzimanjem, a Davis pokazuje da se osjeća vrlo komforno kada treba ispratiti Murrayja ili u postu čuvati Jokića koji testira njegovu fizičku snagu.

Davis zapravo ne voli čuvati klasične centre zbog čega je 60 posto svojih minuta u regularnoj sezoni odigrao na poziciji četvorke. Čuvanje pravih petica traži od njega više kontakt-igre, guranja i hrvanja u reketu i na skoku, što ostavlja posljedice na njegovu tijelu, ionako prošaranom sitnim ozljedama. Davisova sposobnost da igra četvorku ostavila je Lakersima mogućnost da u petorku ubace pravog centra i tako dodatno učvrste reket koji je u regularnoj sezoni bio neprobojan. Međutim, benefiti od Davisa na petici su ogromni i u playoffu je došlo do obrnute situacije u kojoj Davis sad 60 posto svojih minuta igra baš na centru. Lakersi time gube na visini, ali u petorci imaju nižeg i pokretljivijeg igrača koji može preuzimati, odnosno imaju šutera čiji talenti mogu doći do izražaja.

Kad igra s klasičnim centrom, Davis se uglavnom pretvara u spot-up šutera ili pick and pop opciju, što je u stanju dobro odraditi, ali nije njegovo najjače oružje. Davis je u prve tri godine svoje karijere šutnuo ukupno 27 trica, a samo ove sezone uzeo ih je 218 uz realizaciju od 33 posto. Nije idealno, ali ga obrane moraju respektirati, što smo vidjeli i u zadnjoj utakmici protiv Denvera.

Malo toga obrane mogu napraviti u momentima kada Davis prijeđe na peticu. Još uvijek nije pronađen igrač u ligi koji kvalitetno može odgovoriti na njegovu kombinaciju visine, agilnosti i tehničke potkovanosti. Pogledajte, primjerice, ovu seriju driblinga pred Jokićem prije nego što je finiširao preko njega, na drugi obruč. Ovo je bekovska kontrola lopte i podsjetnik da je Davis u srednjoj školi, prije nego što je izrastao, igrao playmakera.

Komplementaran s Jamesom

Lakersi AD-ja vole koristiti na lijevoj strani parketa u izolacijama, odakle njegov čuvar mora pogađati hoće li Davis uzeti šut s poludistance iz driblinga, spustiti se u post i odigrati leđima ili će se samo zaletjeti prema obruču. U playoffu Davis zabija izvrsnih 1,12 poena po posjedu iz izolacija i jedan poen po posjedu iz post-up napada. Osim toga, koliko god u obrani ne voli kontakt s jačim igračima, toliko u napadu autoritativno napada svoje čuvare i traži kontakt. Davis je svjestan svoje fizičke i atletske moći i zato uvijek ide na obruč do kraja. Posljedica toga je 9,5 slobodnih bacanja po utakmici, najviše od svih preostalih igrača u doigravanju.

Uloga kraljice ne dolazi do izražaja samo u ovim situacijama kada treba srediti pješake, nego i u suradnji s lovcem kada odrađuje šljakerski dio posla. Pick and roll James-Davis osnova je Lakersovih napada u cijeloj sezoni. Davis je vjerojatno jedan od najboljih lob finišera u povijesti NBA lige, što ga čini idealnom metom za LeBrona u pick igri. Postiže sjajnih 1,44 poena po posjedu kao roll-man u playoffu i nema puno igrača u ligi koji loptu hvataju tako visoko i sposobni su te alley-oopove završavati lijevom i desnom rukom. U regularnoj sezoni je Davisova realizacija na obruču bila čak 74 posto, a u playoffu je ta brojka još narasla i sad iznosi 77 posto.

Davisova nestvarna efikasnost i napadačka raznovrsnost skinula je dosta tereta s LeBronovih leđa. Iako je Davis sve bolji kao playmaker i kreator za druge, još uvijek je najkomforniji u roli čistog egzekutora.

To ga čini komplementarnim Jamesu koji u 36. godini života i s ozbiljnom kilometražom iza sebe treba takvog igrača za partnera. Kao pravi veteran i lider, LeBron je svjestan kakvog igrača ima pored sebe i čak bi se moglo reći da je Davisu svjesno prepustio rolu najboljeg igrača u playoffu. U nedavnom intervjuu James je za AD-ja izjavio da je i obrambeno i napadački igrač bez mane. Osim toga, James u ovom playoffu igra samo 34 minute u prosjeku, što je za čak sedam minuta manje od prosjeka kroz njegovu playoff karijeru. Također, kad je na parketu James troši samo 30 posto svih napada, što je zadnji put bio slučaj 2016. kada je uzeo titulu s Cleveland Cavaliersima u tandemu s Kyriejem Irvingom.

Zapravo, Davisova današnja rola uvelike se poklapa s onim što je LeBron igrao veći dio svoje karijere. I James je nekad bio, a i danas je, šahovska kraljica. Igrao je na poziciji krila, četvorke i petice prema potrebi. U napadu je bio i finišer i razigravač. Doktorirao je post-up igru, bio najbolji tranzicijski finišer i finišer na obruču u ligi, doradio je šut. Mogao je čuvati sve pozicije u obrani, igrati agresivnu timsku obranu u Miami Heatu ili konzervativnu u Clevelandu. Bio je sjajan defenzivac jedan-na-jedan i još bolji help defender.

Sve to činilo ga je unikatnim igračem, baš kao što danas čini i Davisa najjačom figurom na ploči u Lakersima, ali i u cijelom doigravanju. Nije to podcjenjivanje Jamesa nego prirodni razvoj događaja i slavljenje Davisa kao igrača.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.