NBA: Tko se najviše pojačao?

Free agency je donio nekoliko potencijalno vrlo uzbudljivih priča

Zadnja izmjena: 29. studenoga 2020.

Pritisnut neuobičajenim kalendarom i smješten samo dva dana nakon NBA drafta i 10 dana prije službenog otvaranja trening kampova, NBA free agency završio je brzo kako je i započeo. Kada je 22. studenog potvrđeno da je Bogdan Bogdanović dogovorio uvjete s Atlanta Hawksima na policama supermarketa slobodnih igrača ostala je samo roba sumnjive kvalitete, dok u izlogu više nije bilo nikoga.

Iako je ove godine na tržištu nedostajalo imena koja pripadaju samoj igračkoj eliti i koja svojim potpisima kroje mapu NBA lige, opet smo mogli svjedočiti ozbiljnim migracijama. Preko 120 igrača je putem tradea ili free agencyja promijenilo adresu, a rosteri su danas na preko 90 posto popunjenosti. Sve franšize koje su imale love, izuzev New York Knicksa, pokazale su se aktivnim potrošačima.

Pritom mislimo na Hawkse, Detroit Pistonse i Charlotte Hornetse. Te ekipe su ekspresno spržile novac na različite načine i s potencijalno vrlo različitim posljedicama.

S nikad boljim rosterom na raspolaganju, možda je vrijeme i da Dame Time dobije još jedno značenje, pa da se Lillard prometne u MVP-ja

Kao i svake godine, opet smo mogli svjedočiti zanimljivim i diskutabilnim tradeovima, glomaznim ugovorima koje ćemo za par godina svrstavati u kategoriju najgorih i potpisima igrača ispod radara na bagatela iznos. I dok čekamo da se neke stvari još razriješe, prvenstveno u Houston Rocketsima, generalni zaključak nakon svega viđenog je da promjena tamo gdje je najvažnije, u vrhu NBA lige, nema. Momčadi koje su lani bile faktor u regularnoj sezoni i playoffu bit će to vjerojatno i ove godine.

Ono što je ipak ovaj free agency kreirao su momčadi koje su potpisima i razmjenama uspjele preskočiti jedan ili dva kvalitativna razreda ili popularna tiera. Te franšize su se uspjele bolje pozicionirati pred početak sezone odradivši facelift rostera dodavanjem talenta ili saniranjem problematičnih točaka, što bi ih lako moglo dovesti do rezultatske nagrade u regularnoj ili post sezoni.

Los Angeles Lakers: Bogati još bogatiji

Aktualni NBA prvaci apsolutni su pobjednici free agencyja. I ovo zvuči kao rečenica koja bi trebala itekako zabrinuti sve ostale pretendente na naslov. Ne događa se često da se šampionska momčad drastično poboljša nakon netom osvojenog naslova, jer po prirodi stvari nakon rasta i vrhunca uglavnom ide pad i osipanje. Osim toga, šampionske momčadi nemaju puno prostora za manevriranje s draft pickovima i salary capom jer su već odavno resurse potrošili, a kasicu prasicu razbili. Ali magnetizam LeBrona Jamesa, Los Angelesa i zov šampionskog prstena bili su itekakvi čimbenici da LA složi bolji roster nego lani.

Isto tako, upravi Lakersa treba odaslati pohvalu jer nije upala u zamku očuvanja šampionske momčadi zarad kontinuiteta i kemije. Takav pristup poslu možda ih je ostavio bez Dannyja Greena, JaValea McGeeja i Rajona Ronda, ali im je priskrbio Dennisa Schrödera, Wesa Matthewsa, Montrezla Harrella i Marca Gasola. I samo tako, bogati su odjednom postali još bogatiji.

Harrell u Lakerse dolazi nakon što je odradio sezonu života u LA Clippersima, gdje je ubacivao gotovo 19 poena po utakmici okitivši se na kraju sezone nagradom za najboljeg šestog igrača. Ako se pitate kako je salary cap Lakersa sebi mogao priuštiti takvog igrača, onda treba znati da Harrell u playoffu nije bio ni blizu izdanju šestog igrača rotacije nego prije desetog. Slabašni nastupi u doigravanju drastično su mu srozali cijenu, pa je umjesto predviđenih između 15 i 20 milijuna dolara godišnje u Lakersima dobio 19, ali za dvije godine.

Harrell bi trebao startati s klupe, isto kao i Schröder koji je doveden iz Oklahome a koji je u lanjskoj utrci za najboljeg šestog igrača završio kao drugi. S njima dvojicom klupa Lakersa izgleda opasno jer je upravo dobila tandem koji je lani kombinirano ubacivao prosječno 37 poena. Lakersi su dobili dvojicu odličnih strijelaca i pick and roll tandem koji su donedavno imali upravo Clippersi s Louom Williamsom i Harrellom. Prisutnost Schrödera i Harrella kao napadački puno talentiranijih opcija nego što su bili njihovi prethodnici Rondo, McGee i Dwight Howard trebala bi omogućiti Jamesu i Anthonyju Davisu više odmora tijekom regularne sezone, ali i nabildati učinkovitost napada na postavljene obrane, koja je lani bila tek prosječna u regularnoj sezoni.

I dok će se Dennis i Trez pobrinuti za napad, dvojica prekaljenih veterana Matthews i Gasol će odraditi isto u obrani. Matthews stiže kao zamjena za Greena i to bi se moglo pokazati kao napredak, jer je nešto konzistentniji šuter i može potezati kad izlazi iz bloka. Wes je lani u sjajnoj obrani Milwaukee Bucksa bio vrlo podcijenjen kotačić, iako je iz večeri u večer čuvao najbolje suparničke bočne strijelce. Ne treba zaboraviti da je upravo on od svih čuvara Jimmyja Butlera u playoffu odradio najbolji posao protiv njega.

Nakon što je cijelu karijeru proveo u zabiti Memphisa i ledenom Torontu, mlađi Gasol zaslužio je svjetla reflektora franšize koja ga je izvorno draftirala. Relativno skromni nastupi u zadnjem playoffu mogu biti signal da je Marc po stare dane postao dosta ovisan o matchupu, ali čak i ako je tako, Lakersima će koristiti barem za potencijalnu seriju protiv Denver Nuggetsa, a i u regularnoj sezoni će u tandemu s Davisom držati reket čistim dok je na parketu. Njegov stretch element i razigravanje donose Lakersima luksuz kakav lani nisu imali.

Osim novih lica, Lakersi su zadržali i neka stara. Kentavious Caldwell-Pope dobio je novi ugovor, baš kao i Markieff Morris, i sada je to vrlo vjerojatno kompletiran roster koji je krcat talentom. Lakersi više ne pripadaju nijednom razredu, oni su razred sam za sebe.

Dallas Mavericks: Krila daju krila

Ako je i bilo kakve sumnje, Dallasovi navijači i cjelokupna NBA javnost su se u zadnjem playoffu mogli uvjeriti da je Luka Dončić spreman na najveće stvari.

Odvukao je seriju s Clippersima u šest utakmica bez da je pokazao slabosti kad ga čuvaju Kawhi Leonard, Paul George ili igrači za specijalne obrambene zadatke Pat Beverley i Marcus Morris. Sve to s ozljedom gležnja i bez svog Robina, jer Kristaps Porziņģis odigrao samo 94 minute protiv Clippersa. Tko zna kako bi ta serija završila da je Latvijac bio na punoj dispoziciji, ali i da su Mavericksi mogli igrati nešto približno playoff obrani. U porazima od Clippersa Mavsi su primali redom: 118, 130, 154 i 111 poena. To je bio samo nastavak trenda iz regularne sezone u kojoj su imali 18. obranu lige. I tad i u playoffu Mavsi su pokazali jedan ozbiljan minus, a to je nedostatak pravih two-way igrača i bočnih stopera.

Jedini koji bi se donekle mogao donekle svrstati u kategoriju 3&D igrača bio je Dorian Finney-Smith. Kvragu, Rick Carlisle je zbog tog problema u playoffu Maxija Klebera, nominalno krilnog centra i small-ball ‘peticu’, morao koristiti kao primarnog čuvara na Leonardu, a ne zaboravimo i da su pred playoff Mavsi u svom očaju potpisali i Michaela Kidd-Gilchrista, nadajući se da im može dati visine i obrane na perimetru.

Da im se manjak visine, dužine i obrane na perimetru više ne dogodi Mavsi su već na draftu odigrali pametno, pa su 18. izborom uzeli atletičnog i dugog swingmana Josha Greena. Zatim su u razmjeni sa Philadelphija 76ersima dobili Josha Richardsona za Setha Curryja. Richardson je dokazani defenzivac visok 195 cm, ali s rasponom ruku od 208 cm. Može braniti na lopti i pozicije od 1 do 3. Dallas se nije zaustavio tu. Potpisao je i vrlo zanimljivog Wesa Iwundua koji je lani igrao za Orlando Magic. Superatletični swingman od 198 cm visine i rasponom ruku od suludih 216 cm je još jedan defenzivni specijalac. U tradeu s Oklahomom Dallas je još dobio i čvrstog momka Jamesa Johnsona koji može puno switchati i napadački je polivalentan.

Svim ovim novim licima zajednička je jedna stvar: koliko god su dobri defenzivci, toliko su klimavi šuteri. Ali to nije nešto što bi trebalo zabrinjavati Mavse dok su Dončić i Porziņģis zdravi. S njima dvojicom napad će pronalaziti način kako biti efikasan. Čak i ako ne bude povijesno dobar kao lani, napredak u obrani s ovim krilima dat će Mavsima krila da odlete možda i do samog vrha Zapadne konferencije.

Portland Trail Blazers: Dubina je bitna

Kada su Blazersi lani potpisali Carmela Anthonyja nakon što je 377 dana bio bez košarkaške utakmice, pisali smo zašto su to napravili. Zato jer su bili očajni. Nakon što su ih napale ozljede Blazersi su toliko vapili za tijelima koja na bilo koji način mogu pomoći da su čak i od lige prezrenom Melu dali šansu.

Takve stvari se znaju dogoditi kada krivo procijeniš da regularnu sezonu možeš izgurati s Mariom Hezonjom, Kentom Bazermoreom i Anthonyjem Tolliverom kao standardnim članovima rotacije. Ali onda kad vidiš da si se ipak precijenio, posegneš čak i za Melom (što se pokazao kao solidan potez, inače) ili poluživim Trevorom Arizom. Slično kao i Mavsi i Blazersi. krenuli su u popravak rostera u ovom free agencyju, a sveta misija njihovog GM-a Neila Olsheyja bila je davanje dubine rosteru koja će im pomoći da lakše izguraju regularnu sezonu i da playoff više ne bude upitan kao lani.

I čovječe, kako li su to dobro izveli.

Prije početka free agencyja iz Houstona su oteli Roberta Covingtona tako da su Rocketsima podvalili upravo Arizu i pišljivi pick prve runde. U RoCu su napokon pronašli krilo za kojim tragaju godinama. Solidan šuter, igrač koji brani od 3 do 5 i jedan je od najboljih kradljivaca lopte i blokera u ligi na svojoj poziciji. Njemu su na krilu još dodali Derricka Jonesa Jr.-a, koji stiže iz Miami Heata i dat će im još atleticizma, dužine i sposobnosti da brani više pozicija. Pripremimo se za dosta zonske obrane Blazersa u idućoj sezoni. Covington i Jones Jr. kao prednja dvojica u zoni 2-3 mogli bi napraviti puno nereda napadima diljem lige.

Blazersi su dubinu dobili i na centru, gdje su došli Enes Kanter i Harry Giles. Kanter je uvijek sjajno rješenje ako ti treba sigurnih 12 poena s klupe, a ne zaboravimo i da je Portland baš s njim kao starterom prošle godine u playoffu izbacio i Oklahomu i Denver. Giles je osigurač iza Kantera i Jusufa Nurkića, vrlo zanimljiva petica jer se radi o lucidnom dodavaču s visokog posta ili u kretnji iz short rolla, što je uvijek bitno za centre koji igraju pick and roll s Damianom Lillardom.

Na kraju, Blazersi su priču zaokružili davanjem novih ugovora Anthonyju te Rodneyju Hoodu, koji se oporavlja od teške ozljede Ahilove tetive zadobivene u prosincu prošle godine. Gospodski potezi od Portlanda, nema što.

Ono što ove Blazerse čini vrlo interesantnim bit će njihova sposobnost da se prilagođavaju suparniku i situacijama te igraju različitim postavama: ultravisokim (Covington, Zach Collins, Nurkić), s petoricom šutera (Lillard, C.J. McCollum, Gary Trent Jr., Carmelo, Collins), obrambenim (Covington, Jones Jr., Collins, Nurkić) ili po uzoru na Rocketse ultraniskim (Lillard, McCollum, Trent Jr./Hood, Carmelo, Covington).

Ovo je definitivno najdublja momčad za vrijeme Lillardova mandata u Portlandu. Ne samo da su Blazersi sad kapareni kao playoff ekipa, nego obratimo pozornost upravo na Lillarda. S nikad boljim rosterom na raspolaganju, možda je vrijeme i da Dame Time dobije još jedno značenje, pa da se vođa momčadi iz Oregona prometne u MVP-ja.

Atlanta Hawks: Kraj rebuildinga

Već smo rekli da tržište slobodnih igrača nije bilo toliko atraktivno, što dodatno potvrđuje činjenica da su najbolji free agenti na raspolaganju bili Danilo Gallinari, Christian Wood i Bogdan Bogdanović. Momčad koja je iskoristila najveći prostor pod salary capom pred otvaranje tržnice tako što je ugrabila dvojicu od spomenute trojice barem je na papiru zasad odradila dobar posao.

Ali nisu Hawksi Traeu Youngu dodali Gallinarija i Bogdanovića samo da bi spržili novac koji su imali na raspolaganju. Gallo i Bogdan su doista trebali Hawksima.

Atlanta je prošlu sezonu završila kao tek 26. napad lige i kao najgora tricaška momčad lige što se postotka tiče (33,6 posto). Obojica igrača su vrhunski tricaši, obojica kao spot-up opcija, a Bogdanović i kao igrač koji poteže na izlasku iz bloka. Usto imaju još specijalnosti. Talijan je pop opcija i jedan od najboljih realizatora iz mismatch situacija u ligi, dok je Srbin u eri Duška Vujoševića u Partizanu obučen kao playmaker i može rasteretiti Younga kreacije tijekom utakmice, ali i u clutchu.

Atlanta je izvela još zanimljivih poteza oko Younga. Prvo je dodala Krisa Dunna iz Chicago Bullsa koji ne može zabiti tricu vjerojatno ni na treninzima, ali je zato malo boljih obrambenih igrača na lopti u ligi i protiv pozicija 1 i 2. Sve to za samo pet milijuna dolara godišnje. Dunn dolazi kao naručen i bit će igrač za specijalne zadatke i tip koji čuva leđa Youngu i može igrati s njim u paru.

Osim Dunna i Bogdanovića, u bekovsku liniju je sletio i Rajon Rondo s ugovorom od 15 milijuna dolara na dvije sezone. To je potez koji ne miriše na dobro kada pogledamo njegovu prošlost u ekipama poput Dallasa, Chicaga i Sacramento Kingsa. Rondo uglavnom najbolje funkcionira u ekipama koje se bore za vrh, kao što su Lakersi. Ako uspije prenijeti dio angažmana iz LA-a, Young će dobiti vrhunskog mentora, a Hawksi korisnog igrača na parketu.

Nema sumnje da će ova momčad moći zabijati naveliko s ovoliko šutera oko Traea. Glavno je pitanje hoće li moći išta obraniti. Naravno da neće biti obrambena elita, ali nije i da nema korisnih obrambenih opcija: Clint Capela i rookie Onyeka Okongwu u reketu, Dunn, Cam Reddish, Solomon Hill i DeAndre Hunter na perimetru uz prosječne defenzivce Kevina Huertera, Johna Collinsa i Bogdana Bogdanovića oko njih.

Svi ovi dolasci možda ne lansiraju Hawkse u sami vrh, ali će se boriti za playoff, što je nekakav početak. Hawksi više nisu imali što čekati sada kad imaju franšiznog igrača u Youngu. Nakon dvije sezone je trebalo početi graditi oko njega i službeno završiti rebuilding.

Među ove četiri momčadi komotno smo još mogli ubaciti i Phoenix, ali o Chrisu Paulu i Dariju Šariću smo već pisali u kontekstu Sunsa. Od ostalih ekipa koje bi mogle preskočiti razrede, a koje zaslužuju počasno spominjanje, izdvojimo još Minnesota Timberwolvese koji imaju kakav-takav playoff potencijal.

Sa skorim otvaranjem trening kampova sve glasnije se čuju zvona koja označavaju početak NBA sezone. Od nje očekujemo samo da se odradi regularno, bez poteškoća i prekida, pa da vidimo koliko su doista ove ekipe dobro poslovale. Za količinu zabave i uzbuđenja koju liga donosi se ne trebamo brinuti, tu NBA nikad ne zakaže.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.