Neki novi Novak

Vratio se Đoković, ali nije sve isto kao i ranije

Zadnja izmjena: 19. siječnja 2018. Profimedia

Naslovnice vrište: Novak Đoković se vratio! Njegova jučerašnja pobjeda nad Gaëlom Monfilsom zaista je velika ako uzmemo u obzir sve što se Novaku događalo u posljednjih godinu dana. Došao je u Melbourne u upitnoj formi i upitnog zdravstvenog stanja. Nakon Wimbledona, njegova zadnjeg odigranog turnira, u stilu Rogera Federera uzeo je dugu stanku i kad je krenuo u pripreme za 2018. mislilo se da je potpuno zdrav i spreman za povratak na vrh piramide.

Međutim, čim su počeli treninzi s reketom pojavila se stara bol u laktu i nitko nije znao kako će početak sezone izgledati za Novaka.

Na samom kraju 2017. otišao je u Abu Dhabi na tradicionalnu egzibiciju koja se igra za Novu godinu i gdje je nastupao već više puta. Po dolasku tamo, na treninzima je bol još uvijek bila prisutna u laktu i Novak je u zadnji čas otkazao svoj nastup. Nakon toga je po rasporedu trebao nastupiti na turniru u Dohi i tako započeti svoju sezonu, te iskoristiti Dohu kao pripremni turnir za Australian Open. Na njegovu žalost i frustraciju, lakat je još uvijek bolio i otkazao je i Dohu. Pošto je već dvaput promijenio planove, kako bi se rastrčao pred prvi Grand Slam sezone odlučio se za nastup na egzibiciji u australskom Kooyongu. Ondje je prvi put u ovoj godini odigrao meč i pobijedio Dominica Thiema, ali je u tom meču pokazao i neke novotarije u svojoj igri. Kao zadnju pripremu iskoristio je novu inačicu teniske egzibicije Tie Break Tens, gdje se cijeli turnir odigra u jednom poslijepodnevu, jer se svi mečevi sastoje od jednog tie breaka do 10 osvojenih poena.

Dakle, ako se uzme u obzir sve gore navedeno, i činjenicu da je Nole došao na Australian Open bez ijednog službenog turnira s upitnim zdravljem i novim članom svog stručnog tima Radekom Štěpánekom, Monfils je zaista bio veliki i ozbiljni test.

Nitko nije mogao predvidjeti da će Novak doći u Melbourne s ‘novim’ servisom

Realno gledano, puno je teniskih fanova i analitičara koji sa sumnjom gledaju prema Novaku i pripremaju se napisati kako je bilo očekivano da će rano ispasti. Zapravo ga svako kolo čekaju s giljotinom. I to je ono što Novaka najviše motivira i gura prema naprijed. Nole je jedan od onih likova kojima je najbolji motiv kad im kažu da nešto ne mogu, kad se pokaže sumnja u njihove kvalitete; on jedva čeka dokazati suprotno. Jako se dobro snalazi u ulozi izazivača i autsajdera, bez obzira što je godinama bio broj 1 i svi su ga htjeli skinuti sa trona. Uostalom, kad je bio mlađi, dugo je bio iza tada neprikosnovenih Rafaela Nadala i Federera koji su tadašnjih godina privatizirali Tour, navikavajući Đokovića na mentalitet lovca. Te godine čekanja i pokušavanja dokazivanja znaju biti jako frustrirajuće, ali Nole ih je prebrodio i dokazao svima da Nadal i Federer neće biti jedini na vrhu.

I uz skraćeni pokret 200 km/h

Zasad je Nole vrlo uspješan u razoružavanju skeptika i pokušat će uz sebi svojstven inat dogurati što dalje u Melbourneu. Međutim, ono što svima upada u oči je promjena pokreta u njegovu servisu. Nakon Štěpánekova ulaska u njegov tim promjene su bile za očekivati, ali nitko nije mogao predvidjeti da će Novak doći u Melbourne s ‘novim’ servisom. Smatram da je ta promjena tu ponajprije zbog više sile i njegova još nezaliječenog lakta.

Na ovoj se slici zorno vidi razlika u tehnici servisa u trenutku prije samog udarca, u godinama 2010., 2014. i 2018. Ono što je Nole u početku svoje karijere radio na servisu bila je vrlo niska pozicija lakta desne ruke, koja također možda može biti uzrok današnjoj ozljedi, bez obzira što je od tada prošlo puno vremena. Ono što je novo u ovoj godini jest to što je težište tijela ipak ravnomjernije raspoređeno između lijeve i desne noge, pa je samim time i ravnoteža tijela pripremljena da u trenutku servisa skoči više u zrak, a manje prema naprijed. Time dobiva bolji kut za udarac, a samim time i viši odskok lopte na suparničkom reternu.

A sada nastupa najveća promjena, ona za koju bih rekao da je napravljena zbog lošeg stanja njegova lakta. Nju je teško objasniti kroz sliku, jer tajming servisa iz 2014. i 2018. nije isti, ali možete je primijetiti na videu.

Novi pokret servisa isključuje zamah desnom rukom unatrag, pa tako Nole odmah iz pripreme servisa diže ruku u zrak i time rasterećuje lakat. Time gubi na inerciji servisa, ali je taj pokret – u trenutku kad je upitno može li igrati zbog ozljede – apsolutno opravdan. Kao još jedna mala razlika, vidi se da je njegov lakat u trenutku petlje na servisu ipak malo odmaknut od tijela, što mu vjerojatno također rasterećuje lakat.

Vjerujem da će Nole uspjeti izvući maksimum iz ovog pokreta, ali i kompenzirati hendikep nekim drugim udarcima koje dosad nije koristio kao oružja jer nije bio primoran na to. Mjerači brzine njegova servisa pokazuju brzine od 200 km/h, što pokazuje kako Nole može itekako brzo servirati i uz skraćeni pokret servisa. Toliko o njegovu talentu i mogućnostima.

Skrivanje hendikepa

Što se meča s Monfilsom tiče, igralo se u nevjerojatnim uvjetima uz temperaturu od 40 stupnjeva. Fascinantno je da je, sudeći po govoru tijela, Novak bolje podnio tešku vrućinu od inače vrlo spremnog Monfilsa. To je također zorni pokazatelj koliko je naporno Novak radio u predsezoni i koliko je bio motiviran da se vrati što spremniji.

Iako je odigrao odličan meč i pobijedio rezultatom 4:6, 6:3, 6:1, 6:3, ne mogu se oteti dojmu da je Nole u stretchu na forhendu dosta češće posezao za sliceom u odnosu na ranije. U proteklim je sezonama imao mogućnost odigrati forhend iz potpune neravnoteže, pa čak i kad ga je lopta već prošla. Sad se pak odlučuje na slice i kada ima vremena odigrati normalni forhend, što sugerira da lakat stvara probleme i kod forhenda, a ne samo kod servisa.

Neupitno je da će Nole kompenzirati s drugim udarcima i da će vjerojatno iz bekenda potezati puno brže lopte nego prije i tražiti veći rizik iz te strane. U svakom slučaju, za ljubitelje tenisa bit će poslastica gledati kako Nole skriva svoje hendikepe i pronalazi nove načine za steći prednost nad suparnikom, a isto tako i kako će suparnici reagirati. Uvjeren sam da će, primjerice, Federer primijetiti sve njegove hendikepe i znati iz njih izvući maksimum za sebe.

Organizatori su ga u prvom kolu stavili na Margaret Court Arenu, što je podcjenjivački za čovjeka koji je čak šest puta osvajao taj turnir. Vjerojatno mu je i to bio dodatni motiv. Koliko je Nole psihički moćan vidi se i kroz činjenicu da s tolikim hendikepom pobjeđuje igrača Monfilsove kvalitete i ulazi relativno mirno u treće kolo Grand Slama. Još jednom je pokazao koliki je fajter te koliko je gladan tenisa i pobjeda. Nadajmo se da će ga poslužiti i zdravlje.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.