Njemačko putovanje u budućnost

Što smo vidjeli u sudaru Dortmunda i Leipziga?

Zadnja izmjena: 18. prosinca 2019.

Možete vjerovati narodnoj mudrosti i čekati proljeće koje će još jednom potvrditi Bayern München kao novog prvaka Bundeslige, trijumfalno tvrdeći da se ne događa ništa novo, ili možete gledati utakmice i uživati u progresivnoj snazi njemačkog nogometa. Ona je, otvarajući prozor s pogledom na budućnost, uspjela zakomplicirati vrh ljestvice i prvenstvo učiniti zanimljivim.

U Leipzigu, Gladbachu i Dortmundu su svjesni svoje pozicije na globalnoj nogometnoj mapi. U potrazi za novim načinima da ostanu kompetitivni bez novca u svijetu u kojem dominira novac, zagazili su u nepoznato i vrlo brzo pokazali da se svijet sastoji tek od dva tipa ljudi: onih s idejama i onih s izgovorima. Svaka od ovih momčadi na svoj način pokušava iskoristiti kakofoniju u redovima bavarskog giganta i svaka je podjednako uspješna. Zajednička im je sklonost praćenju modernih trendova i spremnost da riskiraju povlačeći inovativne poteze.

Strpani u svega tri boda na vrhu tablice nakon 16 odigranih kola, opipljivu razliku mogu napraviti tek u međusobnim duelima. Svjestan je toga i trener RB Leipziga Julian Nagelsmann, iako će priznati da six-pointer utakmice nisu uobičajne u ovoj fazi sezone, ali ni sezona kroz koju Bayern tetura poput uzdrmanog boksača nije nešto na što smo navikli.

Njegovu momčad na Signal Iduna Park stadionu u Dortmundu dočekala je Borussia u naletu. Kulminaciju 10 izrazito uspješnih dana za domaće, tijekom kojih su zabilježili dvije ligaške pobjede sa ukupnom gol-razlikom 9:0, označio je plasman u knockout fazu Lige prvaka sredinom prošlog tjedna. Rezultatski uspjeh ispraćen je promjenom sistema igre kojom je trener Lucien Favre svojim igračima ubrizgao injekciju svježe energije.

RB Leipzig pokazuje kako izgleda budućnost: inovativna, atraktivna i hrabra

Formacijom 3-4-3 Švicarac je pronašao odgovor na pitanje kako sakriti sve teže noge Matsa Hummelsa bez da izgubi njegov utjecaj na organizaciju napada svoje ekipe. Uspio je ugurati Thorgana Hazarda u napad pored kapetana Marca Reusa i Jadona Sancha i, najvažnije, pronaći novu, sasvim neočekivanu ulogu za Juliana Brandta. Nijemac je izrazito okomit igrač s kvalitetnim driblingom i osjećajem za završnicu napada kroz udarac ili kroz asistenciju. Bilanca od 10 golova i 17 asistencija iz 43 utakmice, koliko je prošle sezone odigrao u dresu Bayera iz Leverkusena, opravdala je njegovo korištenje na lijevom krilu ili na poziciji iza napadača i preporučila ga Borussijinoj upravi.

Favre je dugo eksperimentirao sa svojim 25 milijuna eura plaćenim pojačanjem, seleći ga s jednog krila na drugo. Gurao ga je i u vrh napada, skrivao iza napadača, da bi se konačno smirio smještajući ga u srce veznog reda. Inovativno i riskantno? S obzirom na činjenicu da je Brandt tijekom svoje profesionalne karijere odigrao tek nešto više od jedan posto utakmica na toj poziciji, itekako. No, to je kultura življenja u Dortmundu.

Promjena momentuma

Brandt je sa oduševljenjem prihvatio nove zadatke koje je dobio ovom ulogom. Bliže lopti sada ima priliku kontrolirati ritam utakmice koji u svakom trenutku može promijeniti zahvaljujući svojim navikama u igri. Njegova okomita priroda savršeno se uklapa u Favreovu viziju. Protiv Leipziga su samo Achraf Hakimi i Hummels imali više dodira s loptom od novog Favreova playmakera, dok je Marokanac bio jedini igrač s više driblinga u dresu domaće momčadi.

Veliki utjecaj na Hakimijeve brojke imao je Nagelsmannov pristup.

Nijemac je korištenjem formacije 4-3-3 odlučio onemogućiti ulazak suparničkih stopera s loptom u igru. Blokiranjem centralnih zona i aktiviranjem presinga svoje momčadi po dodavanjima ka Brandtu i Julianu Weiglu Marokanca je učinio igračem s najviše vremena i prostora na terenu i očiglednom opcijom za nastavak napada nakon što bi lopta napustila Dortmundovu zadnju liniju. Domaćini su spuštanjem Reusa u vezni red eliminirali brojčani višak koji je Leipzig imao na sredini terena, dok su fluidne uloge Sancha i Hazarda pomogle pri izgradnji napada na bokovima, često dovodeći suparničke bekove u situaciju da moraju braniti dva igrača istovremeno.

Prednosti od dva gola s kojom je Dortmund otišao na odmor pomogla je dezorijentiranost Leipzigovih igrača u fazi napada. Nagelsmannova odluka da u utakmicu uđe sa Emilom Forsbergom kao centralnim napadačem, okruženim Timom Wernerom i Yussufom Poulsenom na krilima, onemogućila je Leipzig da napade gradi kroz sredinu terena nakon duge lopte na danskog napadača, što je jedna od glavnih akcija u playbooku njihova trenera.

Nakon što je Favre na sličan način zatvorio sredinu terena, gostima je jedino ostao pokušaj pronalaska Wernera u suparničkoj dubini dugim loptama iz zadnje linije koje je osujetio domaći vratar Roman Bürki agresivnim pozicioniranjem i pravovremenim istrčavanjima. Upravo je Bürki bio taj koji je svojom pogreškom nakon jednog od takvih istrčavanja na početku drugog poluvremena poklonio gol Werneru.

Promjena momentuma, koja je u konačnici rezultirala izjednačenjem, posljedica je Nagelsmannovih promjena na poluvremenu. Forsberga je zamijenio Christopherom Nkunkuom, što je dovelo do promjene formacije u 4-2-4. S Poulsenom u svojoj standardnoj ulozi, Leipzig se vratio okomitim napadima kroz sredinu, preskačući Favreov kompaktni blok i gradeći napade po osvajanju drugih lopti. Gostujući igrači instinktivno ulaze u kontrapresing i Nagelsmann je mogao nastaviti povećavati pritisak, računajući na kontinuitet osvojenih duela pored Brandta i Weigla, koji se ne snalaze u takvim okolnostima, na drugoj strani.

Uživanje u putovanju

Nije morao dugo čekati da Brandt pukne pod pritiskom i svojom pogreškom pokloni i drugi gol Werneru.

Taj gol najbolje svjedoči opasnosti koju donosi kontrapresing. Pretvarajući 4-2-4 uvlačenjem krila u 4-2-2-2, stvaraju se odlični preduvjeti za osvajanje druge lopte i otvaranje tranzicije nakon toga. S trojicom igrača koji napadaju loptu i trojicom koji služe kao korektori, Leipzig stvara višak na dijelu terena na kojem očekuje odbijanac. Dugom loptom obično testira suparničku zadnju liniju tjerajući je par metara unatrag, čime suparnik gubi povezanost između linija obrane i dopušta manevarski prostor.

U strahu od ponavljanja scenarija s početka poluvremena, Dortmundova zadnja linija u akciji kod trećeg gola ignorira opasnost igrača koji utrčava u dubinu kako bi kompenzirala nedostatke veznog reda i očuvala kompaktnost obrambenog bloka u pokušaju da se bolje nosi s kontrapresingom gostujuće momčadi. Nordi Mukiele koristi nastalu situaciji i loptu Dayota Upamecana pretvara u situaciju jedan-na-jedan s golmanom koju nakon odbijanca Patrick Schick pretvara u pogodak.

Leipzig je tako i na sedmoj uzastopnoj utakmici u Bundesligi uspio postići tri ili više golova, čime je zadržao vodeću poziciju na ljestvici. Momčad je to koja svojom pojavom pokazuje kako izgleda budućnost: inovativna, atraktivna i hrabra, možda nam konačno pomogne da prestanemo iščekivati dolazak na krajnje odredište i počnemo uživati u putovanju.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.