Pazi, Lokomotiva!

Tandem Kastrati & Uzuni radi dar-mar u HNL-u

Zadnja izmjena: 9. ožujka 2020. Ilustracija Vladimir Šagadin/Pixsell

Najbolja obrana lige, dioba drugog mjesta najboljih napada s Hajdukom i drugo mjesto po osvojenim bodovima, a sve još s utakmicom manje od konkurenata: to je, na današnji dan, Lokomotivin učinak u proljetnom dijelu sezone. Nakon što su Lokosi jesen okončali na petom mjestu te osigurali polufinale Kupa, put prema uspješnom kraju sezone potvrdili su u prvih šest utakmica nastavka prvenstva. Od borbe za peto mjesto s Goricom kakvo je bilo predviđanje krajem jeseni, danas bi pobjedom protiv Gorice mogli preskočiti Hajduk i doći na treće s jednim bodom zaostatka za drugoplasiranom Rijekom. Imaju četiri pobjede u nizu, a to su uspjeli postići bez pomoći najpoznatijeg igrača Sammira te Marka Leškovića, koji se nakon dolaska na posudbu iz Dinama ozlijedio te će propustiti ostatak sezone.

Ostatak rostera je posložen na pravi način i ključ uspjeha je sustav u kojem igrači imaju definirane uloge na terenu. Od golmana Ive Grbića, koji četiri utakmice zaredom nije primio gol i bez sumnje ima argumente za poziv u reprezentaciju, preko kapetana Denisa Kolingera i njegova zamjenika Frana Karačića u obrani, konačno zdravog Kristijana Jakića u sredini do vrha napada gdje svatko od četvorice napadača u rasporedu 4-2-3-1 nudi određenu kvalitetu, a međusobno se odlično nadopunjuju.

Kao u mnogim ekipama iz najjačih europskih liga, centralni napadač koji počinje utakmicu nije klasičan realizator i prvi strijelac ekipe. S obzirom na to da su formacije u današnjem nogometu relativan pojam zbog učestalih promjena tijekom utakmice, ideja u planu igre će točnije opisati uloge pojedinih igrača. Indrit Tuci je u prethodnom kolu imao 20 duela i njegova duel-igra je važna za momčad jer skretanjem pozornosti na sebe otvara prostor za talentom kvalitetnije suigrače i Lokomotivin napad dobiva na tečnosti. Nakon što je startni napadač obavio svoj zadatak, u završnici utakmice ulazi Mario Budimir, s 34 godine učinkovito rješenje protiv umornih suparničkih obrana, ali (isključivo) u ograničenoj minutaži. No, ponekad i to bude dovoljno, kao protiv Slaven Belupa u prošlom kolu, kad je za samo 11 minuta na terenu uputio tri udarca od kojih je jedan završio u mreži.

Ipak, kad je riječ o napadu, dva ključna igrača su Mytro Uzuni i Lirim Kastrati.

Ulaskom na novo i nedovoljno pokriveno tržište Lokomotiva je uspjela proširiti ne samo bazu igrača, nego i poslovni model. Rezultati su vidljivi

Zajedno s Tucijem, stoperom Jonom Mersinajem i veznjakom Enisom Çokajem čine petorku članove prve momčadi podrijetlom s Albanije i Kosova. Veliki broj igrača s tog područja u Lokomotivi zapravo nije iznenađenje. Zbog zasićenosti domaćeg tržišta i prava prvenstva koje imaju jači klubovi, kao i zbog ograničenih financijskih mogućnosti, Lokomotiva je morala pronaći alternativno rješenje u regrutiranju novih igrača i širenju baze za prvu momčad. Uz pomoć Besnika Prenge i Ardiana Koznikua — nekad poznatih HNL igrača, a danas klupskih skauta — Lokomotiva je organizirala kampove na Kosovu i Albaniji kojima je privukla veliki broj zainteresiranih nogometaša i kroz selekciju odabrala one najbolje.

Osim Uzunija, koji je igrao albansku prvu ligu, ostala četvorica nisu imali seniorskog iskustva i prije ulaska u prvu momčad morali su proći prilagodbu u akademiji.

Enigma za obrane

Njihovo dovođenje u Zagreb bio je lakši dio posla. Znatno teže bilo je talentirane klince iz druge zemlje pretvoriti u igrače sposobne sudjelovati na profesionalnoj razini.

Primjer kao što je Kastratijev pokazuje da su u Lokomotivi u tome uspjeli.

Po dolasku je mladi Kosovar imao jednu elitnu karakteristiku, ali temeljiti igru samo na brzini nije bilo dovoljno za ostvariti kontinuitet na HNL razini. S vremenom je naučio pronaći pravi tajming za utrčavati u prostor, razviti kreaciju, dribling i ponašanje pred golom, a iznadprosječne motoričke sposobnosti su mu pomogle da se lakše prilagodi obrambenim zahtjevima kroz presing i obveznu igru. To potvrđuju brojke iz prethodnog kola: na šest uspješnih driblinga iz osam pokušaja dodao je pet ključnih dodavanja iz osam pokušaja te šest osvojenih ‘ničijih’ lopti. S obzirom na to da je ove HNL sezone najbolji strijelac momčadi s devet golova te dijeli prvo mjesto među asistentima, postignut je očit napredak i on je danas znatno bolji igrač nego kad je došao u klub.

Dok Kastrati većinu vremena provodi na desnom krilu i poznate su njegove najveće vrline i mane, njegov kolega Uzuni ima drugačiju priču.

U nepune dvije sezone igrao je na nekoliko pozicija te se prometnuo u jednog od najkompletnijih napadača lige. Kao Kastrati, brzinom stvara višak i može biti ubitačan u tranziciji, ali njegova ključna prednost je veća prilagodba različitim ulogama. Kad igra na krilu, ima potrebnu okomitost i kvalitetu stvoriti višak jedan-na-jedan. Također, sjajno se snalazi u šesnaestercu kao drugi napadač. Kad pored sebe ima devetku koja može okupirati stopere i držati ih usko, Uzuni odlično prati akcije kad treba napasti prostore između njih i bočnih igrača i tako doći u priliku za gol.

Kombinacijom brzine, prepoznavanja situacije i završnice postigao je sedam golova u HNL-u ove sezone — od kojih je četiri u posljednjih šest utakmica. Nije ovisan o jednoj poziciji i ima još nekoliko korisnih vještina kao što su ubačaji i igra leđima, a osim nogom zabio je nekoliko golova glavom usprkos visini od 175 centimetara. Problem za obrane u HNL-u je upravo u činjenici da je teško pripremiti plan kako ga braniti, jer može stvoriti opasnost na više načina i predstavlja im pravu enigmu. Ako se zadnja linija podigne visoko, Uzuni ima potrebnu brzinu napasti prostor. No, ako je obrana blizu svom vrataru, odlično se snalazi u šesnaestercu i može iskoristiti jednu od ponuđenih poluprilika.

Model koji donosi rezultat

Kad se njemu i Kastratiju pridoda kreativniji igrač kao što je Sammir ili, pak, Marko Tolić koji je također koristan ne samo u jednoj ulozi, Lokomotiva dobiva dovoljno broj opcija kako napasti suparnički gol.

Napadačka linija je međusobno komplementarna, svaki igrač zna svoju ulogu i to je jedna od tajnih Lokomotivinog uspjeha. Iako su Budimir, Tuci i Đorđe Rakić postigli zajedno samo tri pogotka u sezoni, njihov zadatak nije isključivo realizacija nego i niz ‘sporednih’ poslova koji uključuju otvaranje prostora za Tolića, Uzunija i Kastratija.

Pod strojovođom Goranom Tomićem Lokomotiva ima prilagođen sustav za različite situacije. Kad igraju kao autsajderi, Lokosi se mogu postaviti u bloku, čekati suparničke pogreške i osloniti se na brzinu pojedinaca u tranziciji, kao što su to napravili protiv Rijeke u prvom kolu proljetnog dijela. S druge strane, posljednja četiri kola su pokazala da imaju rješenje kako igrati u statusu favorita. Dolaskom velikog broja igrača u završnicu i forsiranjem određenog dijela igre kao što su protiv Istre bili ubačaji, mogu nametnuti tempo koji slabiji suparnici ne mogu pratiti. Posljednično, stvaranjem većeg broja prilika u manjem vremenskom razdoblju dolazili su do startne prednosti, a nakon vodstva otvarao se dodatni prostor koji su Lokomotivini igrači nemilosrdno koristili za potvrdu pobjeda. Učinak protiv Istre, Varaždina, Istre i Slaven Belupa je 12 bodova i gol razlika 9-0.

Kad su Uzuni i Kastrati došli iz Albanije, odnosno Kosova, njihove su kvalitete bile isključivo vezane za fizičke predispozicije. Nakon što su prošli vrijeme prilagodbe, postupno su radili na ispravljanju mana i proširenju vještina kako bi mogli odgovoriti zahtjevima lige. Uz brzinu i motoričnost, dodali su tehničke elemente te napredovali u kretanju bez lopte i obrani, što ih čini danas znatno kompletnijim igračima.

Kastrati je već osigurao transfer u Dinamo za 1,8 milijun eura i odlazi na ljeto, a dokaz da je uspio proći put od nepoznatog klinca s Kosova do ponajboljeg krila HNL-a i reprezentativca bit će reklama za neke druge igrače koji će pokušati slijediti njegov primjer. Ulaskom na novo i nedovoljno pokriveno tržište Lokomotiva je uspjela proširiti ne samo bazu igrača, nego i poslovni model. Rezultati su vidljivi: mlađe kategorije su pri vrhu svojih natjecanja, seniorska ekipa igra u odličnoj formi i na dobrom je putu prema osiguravanju sudjelovanja u Europi, možda čak i u pretkolu Lige prvaka.

A onda još slijedi i polufinale kupa protiv Slaven Belupa, s tim da u tom natjecanju nema više ni Dinama ni Hajduka…

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.