Pet stvari koje (mislimo da) smo naučili u ovoj rundi utakmica Lige prvaka

Mini-pregled kola uz poneki ishitreni zaključak

Kovačić potvrdio važnost u rotaciji

Real Madrid neće po dobrom pamtiti gostovanje kod Legije; današnja Marca sasvim sigurno će biti prava poslastica. Iako je imao 0-2 od 35. minute i djelovao kao da kontrolira utakmicu, pet minuta prije kraja zaostajao je za domaćinom. Srećom po njih, uskočio je Mateo Kovačić i zabio svoj tek drugi gol za aktualni klub. Možda nije došao u idealnom trenutku – jer 3-3 u Poljskoj za europskog prvaka nije dobar rezultat – ali je ovaj gol potvrda njegova napretka u Madridu.

Nije se, naravno, Mateo još izborio za status startera, Zinedine Zidane mu je priliku dao zbog problema s ozljedama, ali u isto je vrijeme i dobio potvrdu da Kovačić može biti adekvatna alternativa za njegov prvi izbor. Dobio je hrvatski reprezentativac na samopozdanju, napredovao u oba smjera i postao važan kotačić u rotaciji.

Pepov korak naprijed – jedan, ali vrijedan

Manchester City je odradio možda i najbolje poluvrijeme otkako je Pep Guardiola stigao na Etihad – BBC je, uostalom, i napisao da je ovo bila “noć kada je Guardiola zaista stigao u grad” – ali ova je utakmica još jednom potvrdila da je to tim na kojem se još uvijek radi. Pep je puno eksperimentirao od dolaska u Manchester, a u utorak je njegova momčad bila u jednostavnih 4-1-4-1, bez prevelikih kompliciranja. Istina, Barcelona je, pogotovo u nastavku, bila jako loša. Bila je i bez Andresa Inieste, Gerarda Piquea i Jordija Albe i to će biti argument za sve one koji su Pepa podrugljivo nazvali ‘Fraudiolom’. Usto su sva tri gola došla nakon individualnih grešaka.

Međutim, činjenica je i da su dvije od tih bile plod pritiska, da je Barcelona nadigrana i da je trio MSN manje-više neutraliziran. I dok mediji hvale City, najrealnija je ocjena samog Guardiole – ovo jest korak naprijed, ali korak koji sam po sebi ne mora značiti ništa ako ga City ne bude znao iskoristiti.

Ne razmišljajte, samo uživajte

Mesut Özil. Možda vam na prvu djeluje da iz ovog remek-dijela dugog šest sekundi ne možete naučiti ništa pretjerano korisno, no Özilova je lekcija jedna od najvažnijih ovog tjedna. Nogomet se silno promijenio; stvari su drastično drugačije u odnosu na prije pet, a kamoli dvadeset ili pedeset godina. Svi danas igri imaju drugačiji pristup – klubovi, treneri, igrači, navijači, na kraju krajeva i mediji. No, esencija je ostala ista. Možete voljeti ili ne voljeti Mesuta Özila, ali kada je s loptom u nogama, on je jedan od onih zbog kojih volimo ovu igru. Vratar, pa jedan branič, pa drugi… Majstorija po kojoj ćemo pamtiti godinu, ne samo ovaj tjedan.

Falcao je (opet) dobar

Šest je godina prošlo otkako je Radamel Falcao postigao svoj posljednji pogodak u grupnoj fazi natjecanja u Ligi prvaka. Zabio je u veljači 2010. Arsenalu, a onda dominirao u Europskoj ligi, ali do sinoćnjeg sudara sa CSKA-om nije zabijao u najjačem natjecanju. Doduše, nije prečesto ni imao šansu. Bilo kako bilo, u srijedu je tridesetogodišnji Kolumbijac djelovao odlično, bio konstantna prijetnja (osam udaraca, tri u okvir) i podsjetio na igrača kakav je bio u Portugalu i Španjolskoj. Odgovara mu igranje u Monacovoj formaciji 4-4-2 pored Valerea Germaina; ovo mu je bio drugi start nakon povratka od ozljede, a već ima tri gola u jedva 160 minuta nogometa.

Nešto je trulo…

Ne, ne, u Danskoj je sve bilo manje-više očekivano; Leicester je protiv Kopenhagena rutinski osigurao svoje mjesto u drugom krugu i postao prva ekipa koja nije primila gol u četiri utakmice Lige prvaka zaredom. No, zato stvari u Torinu još jednom nisu funkcionirale onako kako bi trebale. Juventus je poveo iz penala, trebalo mu je to skinuti pritisak s leđa, pogotovo nakon što je uvezao dvije pobjede u prvenstvu, ali nije. Ekipa se i dalje traži; partnerstvo Mandžukića i Higuaina teško bi se moglo nazvati funkcionalnim, a u srijedu je novu ulogu imao i Miralem Pjanić, koji je zaigrao iza napadača kao trequartista. Iako ga trener Max Allegri brani umorom, bio je daleko od onoga što se od njega očekuje.

Naravno, ni pretprošle sezone stvari u skupini nisu bile blistave pa je Juve došao sve do finala, ali mnogo je teškog posla pred Allegrijem.