Respekt, nasilje i Soudani

Zašto bi Dinamov nogometaš morao biti kažnjen i kako nam HNS mulja

Zadnja izmjena: 17. travnja 2017. Profimedia

Kad je UEFA 2008. prvi put pokrenula svoj program društvene odgovornosti pod nazivom ‘Respect‘, zamislila je tu temu kao ‘kišobran’ pod kojim su objedinjene pozitivne vrijednosti koje želi promovirati kroz nogomet. Kao i svaki takav buzzword u svijetu marketinga, ona može značiti štošta, ali u svojoj esenciji predstavlja poštovanje prema drugome, prema različitosti, odnosno ‘drugačijosti’, prema igri samoj. Ideja je težiti nogometu kao igri otvorenoj svima i za sve te promicati poštovanje nasuprot isključivosti koja vodi prema diskriminaciji, govoru mržnje, rasizmu i nasilju.

„UEFA ima odgovornost zaštititi igru i navijače“, izjavio je tadašnji UEFA-in predsjednik Michel Platini na ceremoniji predstavljanja programa koji, evo, traje i do danas. Kako je tada objašnjeno, a kasnije i definirano za potrebe UEFA Respect Fair Play Rankinga (po kojem Hrvatska trenutno zauzima 32. mjesto u Europi), tema respekta proteže se i na fair play, odnosno sportsko ponašanje, te znači respekt za suparničke igrače, trenere i službene osobe, suce i suparničke navijače.

No, kako je to rekao Konfucije ili već netko od drevnih mudraca, „Poštuj sebe i drugi će te poštovati“.

Respekt mora odnekud krenuti, a od UEFA-e – pa time i njenih članova, nacionalnih nogometnih saveza – očekuje se da vode primjerom. Preuzimajući odgovornost o kojoj je Platini govorio, preuzimaju i ulogu arbitra, onoga koji procjenjuje provodi li se taj respekt ili ne.

Najnoviji ‘Slučaj Soudani’ je, međutim, još jednom pokazao da mi s Hrvatskim nogometnim savezom imamo drugi problem: on sam ne ponaša se u skladu s vlastitim načelom respekta. Ne štiti igru i navijače, jer nejednakim tretmanom sudionika nogometnog natjecanja i izigravanjem pravila stvara isključivost prema drugome i budi revolt koji onda vodi do raznih problema i novih incidenata. Kako očekivati da će igrači, treneri i navijači poštivati njega i jedni druge, ako ne poštuje samog sebe?

Derbi bez Mr. Derbyja?

Tijekom prvenstvenog susreta između Lokomotive i Dinama gostujući je igrač El Arabi Hillel Soudani namjerno udario suparnika bez lopte. Na televiziji su se jasno vidjeli i udarac i namjera, kao što su ih jasno vidjeli i suci i druge službene osobe koje nisu bile daleko od mjesta na kojem se incident zbio. Međutim, glavni sudac Tihomir Pejin nije za to Soudaniju dodijelio ni isključenje, pa čak niti opomenu.

Umjesto toga, pokazao mu je UEFA-in natpis ‘Respect’ na rukavu svoje uniforme.

Delegat utakmice Robert Balen u svom izvještaju nije spomenuo incident. Josip Brezni, HNL-ov povjerenik za natjecanje, nije reagirao. Nitko se po službenoj dužnosti nije oglasio, ali iza kulisa rastao je pritisak. Soudani – Mr. Derby, kako mu tepaju pojedini novinari – najbolji je Dinamov igrač, a njegova momčad u idućem kolu dočekuje Hajduk i eventualni gubitak bodova u tom susretu mogao bi biti poguban za njene šampionske ambicije. Izostanak Mr. Derbyja iz najvećeg hrvatskog derbija nešto je što bi Dinamo svakako htio izbjeći, a službene se osobe, kako se čini, pokušavaju pobrinuti da i izbjegne.

Da je Soudani, naime, dobio makar i žuti karton u toj utakmici, ne bi mogao igrati protiv Hajduka jer bi mu to bio treći u nizu i time bi automatski bio suspendiran. Postoji mogućnost da se igrač nakon pregledavanja snimke naknadno kazni suspenzijom, ali za takvo nešto bi ga najprije netko trebao prijaviti HNS-ovu disciplinskom sucu i tako pokrenuti disciplinski postupak. Prijavu može podnijeti bilo koji član nogometne organizacije – dakle, i drugi klubovi poput izravno zainteresiranog Hajduka ili Rijeke, koja se s Dinamom bori za naslov. Disciplinski sudac Saša Pavličić-Bekić tada zapravo ne bi imao izbora nego igrača suspendirati, jer svi su jasno vidjeli što je napravio.

No, ne misle svi tako.

Ante Kulušić, HNS-ov šef sudaca, za Novu TV je dao izjavu koju su prenijeli mnogi drugi mediji, a u njoj kaže kako smatra da ne postoji opcija za naknadno kažnjavanje Soudanija.

„Da je bio brutalan start, onda postoji“, podučio je Kulušić gledatelje. „Razlika između brutalnog starta i nesportskog ponašanja je ogromna. Ovo je bilo samo nesportsko ponašanje.“ Kulušićevo mišljenje prisnažio je i UEFA-in kontrolor Igor Pristovnik za emisiju ‘Treće poluvrijeme’, koja se emitira na HNTV-u, HNS-ovu televizijskom kanalu. I on smatra da se radilo o nesportskom ponašanju.

Sustav izigrava vlastita pravila

OK, hajdemo sada vidjeti što kažu Pravila nogometne igre:

Kao što vidimo, u ovu bi kategoriju spadalo, primjerice, ono što je isti taj Soudani napravio u veljači protiv Cibalije, kada je – također naočigled svih – ‘prevario’ suca simuliranjem prekršaja koji je Dinamu donio kazneni udarac i pobjedu u sudačkoj nadoknadi. Da se u ovom slučaju radilo o nesportskom ponašanju, Soudani je – kao što to tvrde i Kulušić i Pristovnik – trebao dobiti žuti karton.

Namjernog udaranja bez lopte ovdje međutim, nema – a nema ga zato što spada u drugu kategoriju. Pravila, naime, razlikuju ‘nesportsko’ od ‘nasilnog’ ponašanja, koje se – kao i težak, odnosno „brutalni“ prekršaj – kažnjava crvenim kartonom.

Evo što Pravila definiraju kao težak prekršaj, a što kao nasilno ponašanje:

Iz priloženog je nejasno kako gospoda Kulušić i Pristovnik uspijevaju javno protumačiti Soudanijev čin kao nesportsko, a ne nasilno ponašanje i pritom mirno spavati. Ali ovdje se radi o nečemu važnijem.

El Arabi Hillel Soudani je fantastičan igrač, možda privatno i izvan terena i simpatičan lik. No, već je u nekoliko navrata pokazao da je na terenu i prevarant i nasilnik, nogometaš koji se ponekad zna ponijeti bez respekta prema drugome. Ali nije stvar ni u njemu – Dinamo je toliko jači od Hajduka da bi morao biti u stanju pobijediti ga i bez Alžirčeve pomoći.

Stvar je u tome da je cijeli sustav postavljen naglavačke: ne tako da zaštiti igru, nego da izigra pravila i zaštiti onoga tko je ne poštuje – pod uvjetom, naravno, da je taj netko iz Dinama. Od suca koji mu licemjerno pokazuje znak ‘Respect’ i ne daje niti žuti karton, što bi morao sve i da jest bila riječ samo o nesportskom činu, preko službenih osoba koji igrača ne prijavljuju, pa do onih koji, vidjevši da bi ga Hajduk možda mogao prijaviti, tvrde da će to biti uzalud jer valjda nismo svi vidjeli ono što smo vidjeli, a pravila se ne treba držati kao pijan plota.

Tako je to sa sustavom koji nema respekta ni prema samome sebi – pa, primjerice, dopušta da se utakmica Lokomotiva-Dinamo uopće igra u istom rangu natjecanja – i onda ne može očekivati da će drugi imati respekta prema njemu. Tu, točno na ovakvim sitnicama, sve počinje.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.