Rutina koja dobiva utakmice

Barcelona je sada puno bolja nego što je bila, ali ipak je Bayern pobijedio

Zadnja izmjena: 15. rujna 2022.

Nula bodova, dva postignuta i 14 primljenih golova. To je zbroj prethodne tri utakmice koje je Barcelona odigrala s Bayernom. Prvo je u kolovozu 2020. izgubila 8:2 u četvrtfinalu Lige prvaka koje se zbog anti-Covid mjera igralo u Lisabonu na jednu utakmicu, a onda je prošle sezone u obje utakmice grupne faze izgubila s po 0:3, produžujući listu blamaža koje joj je Bayern nanio u zadnjih desetak godina.

Barcelona je ponovo izgubila u Münchenu. Bayern je upisao četvrtu uzastopnu pobjedu u međusobnim utakmicama i nastavio je pozitivni niz koji ima protiv Barcelone, ali gosti se ovaj put nisu osramotili kao u prethodnim utakmicama. Xavi je priznao da poraz protiv Bayerna veliki korak natrag i da su došli po pobjedu, ali Barcelona je ovaj put bila ravnopravan suparnik: igrala je nogomet koji je imao smisla, pokušavala je kombinirati kroz sredinu terena i stvarati šanse te je odradila segmente utakmice u kojima je izgledala kao ono što bi Barcelona trebala biti.

To je očekivano iz dvaju razloga.

Prvi je taj da se Barcelona pojačala. Joan Laporta je okrenuo računovodstvo naglavačke, prodao je buduća TV prava, uzeo je kredite i sastavio je momčad koja je bolja nego ona prošle sezone. Gavi i Pedri su sazreli u odnosu na prošlu sezonu i postali su bolji igrači, doveden je Robert Lewandowski kao prva zvijezda i Barcelona je danas jača momčad nego što je bila kad ju je Xavi preuzeo.

Bayern je i dalje momčad s istom jezgrom i navikom pobjeđivanja, a Barcelona to tek treba naučiti. Na putu je, ali to je proces koji traje i koji radi razliku u Ligi prvaka

Drugi je razlog to što je Bayern nešto sporije krenuo u sezonu. U posljednja tri bundesligaška kola ima tri remija; ostavio je dva boda u domaćoj utakmici protiv Borussije Mönchengladbach, zatim je remizirao s Unionom, da bi u zadnjem kolu na domaćem remizirao i sa Stuttgartom. Jasno je da Bayern ne igra svoj najbolji nogomet i da se forma tempira za vrijeme nakon Svjetskog prvenstva kad će Bavarci igrati najvažnije utakmice, ali Barcelona je izgledala drastično drugačije nego u ranijim međusobnim utakmicama i nije bila pregažena onako kako ju je Bayern ranije gazio.

Međutim, ključ te ravnopravnosti na terenu najbolje je sažeo Julian Nagelsmann u najavi utakmice. On je na konferenciji za medije Xavijevu Barcelonu opisao kao aktivnu momčad koja igra presing sličan onome koji je Barcelona igrala tamo 2009., kad je Xavi bio jedan od njenih igračkih lidera; momčad koja je dosta drugačija od one Barcelone protiv koje je Bayern prošle sezone igrao.

Vezna linija je kompaktnija

Već sam početak utakmice pokazao je ono o čemu je Nagelsmann govorio prije susreta. U prvom poluvremenu je posjed lopte bio otprilike izjednačen, ali odnos snaga na terenu bio je takav da je Barcelona bolje napadala suparničke linije dodavanja i na kraju prvog poluvremena imala više presječenih lopti od Bayerna.

Razlika u odnosu na utakmice iz prošle sezone je u zahtjevima koje Xavi postavlja pred svoj vezni red i onome što traži od igrača kad suparnik ima loptu.

Ovdje vidimo situaciju koja se ponavljala tijekom cijelog prvog poluvremena. Xavi je povukao krila da paze na suparničke bočne igrače, a Lewandowski (označen strelicom) se ne troši previše u pritisku na zadnju liniju. Dobro je pozicioniran, dijeli teren na pola jer sprječava da lopta dođe na drugog stopera i tako onemogućava suparnika da prebaci težište, prisiljavajući ga da igra na strani na kojoj je, ali nije agresivan u naganjanju lopte. Xavi je agresivnost u presingu dobio od Gavija.

Nakon što Lewandowski podijeli teren na pola tako što onemogući okret strane, Gavi (označen zvjezdicom) dobiva situaciju u kojoj može iskočiti na stopera i staviti ga pod pritisak. Raphinha je blizu Alphonsa Daviesa i Lucas Hernandez ne može produžiti loptu desno, Lewandowski položajem tijela brani dodavanje na Dayota Upamecana, veznjaci su blokirani i Hernandez nema rješenja osim napucati loptu naprijed kako bi se riješio Gavijeva pritiska.

Gavi je u tom elementu bio sjajan. Osvojio je dvije lopte u izravnim duelima, jednu je presjekao i bio je faktor koji je onemogućio da Hernandez i Upamecano mirno grade napade. Međutim, ono što mu je omogućilo da konstantno pritišće zadnju liniju bez da ga Bayern kažnjava bio je položaj preostale dvojice veznjaka.

Prošle sezone i pogotovo u onoj blamaži od 8:2, Sergio Busquets je bio pozicioniran ispred zadnje linije. Između njega i prednje linije bio je čitav bazen praznog prostora unutar kojeg su Thomas Müller i Joshua Kimmich pronalazili dovoljno mjesta i vremena za kombinatoriku. Ovaj put je vezna linija bila kompaktna. Svako Gavijevo iskakanje na suparničku zadnju liniju pratilo je Busquetsovo podizanje i preuzimanje Marcela Sabitzera, što je onemogućivalo Bayern da probija sredinu.

Tu se treba ponovo vratiti na Lewandowskog. On možda ne naganja loptu onako kao što je to radio na početku karijere u Borussiji Dortmund, ali nije da u fazi obrane nezainteresirano šeta okolo. Njegovo pozicioniranje omogućava Barceloni da suzi prostor, da prisili Bayern da igra samo na lijevoj polovici terena, a to Busquetsu, Gaviju i Pedriju daje luksuz da ostaju blizu. To je razlika hoće li Busquets biti spor i loš u obrani ili će uspješno zatvoriti sredinu i onemogućiti Bayern da igra kroz nju. Nije on postao brži nego što je bio prošle sezone, nego je momčadski kontekst takav da je ovaj put pokrivao manju površinu terena i da su mu distance bile manje. tako da je sve stizao dobrim čitanjem igre.

Učenje je teško

Kako je onda Bayern pobijedio?

Za početak, pobijedio je zato što Barcelona nije tijekom cijelog susreta održala istu kvalitetu igre. Bayern je u drugom poluvremenu nekoliko puta uspješno okrenuo stranu i razvukao veznu liniju, pri čemu je Busquets ponovo morao kontrolirati veći dio terena. Müller je svojom genijalnošću otvorio prostor za Leroya Sanéa, ali čim je lopta s lijeve strane na kojoj je Bayern otvorio napad prešla na desno krilo, u sredini terena se otvorila rupa kroz koju je Bayern odigrao za gol kojim je slomio utakmicu.

“Učenje je teško”, rekao je nakon utakmice Xavi. “Ljut sam. Ponosan sam, ali sam i ljut. Bili smo dobri, u puno segmenata bolji od Bayerna, ali u nogometu je bitno pobijediti. To je ono što moramo naučiti, Bayern zna kako se natjecati. Oni su već izgrađeni kao momčad, znaju iskoristiti pogreške. Mi se moramo popraviti i učiti iz svojih pogrešaka. Nažalost, to je tako. Ne smije nam se događati ono što nam se dogodilo na korneru kod prvog gola ili u kontri kod drugog. Ideš doma s 0:2, iako je utakmica bila drugačija, ali ovo je Liga prvaka i tu se pogreške plaćaju.”

Barcelona je odigrala dobru utakmicu u kojoj je pokazala glavu i rep. Gavi je radio odličan pritisak na suparničku zadnju liniju, Busquets se sjajno otvarao u prazan prostor svaki put kada bi Jamal Musiala na drugoj strani pokušao napraviti ono što je za Barcelonu radio Gavi i Barcelona je stvorila dovoljno čistih šansi.

Razlika između Barcelone i Bayerna je ta što Bayern ima rutinu. Momčad se promijenila u odnosu na prošlu sezonu, ali Bayern se zna natjecati i odigrati na rezultat. To je i dalje ista šampionska momčad s istom jezgrom i navikom pobjeđivanja, a Barcelona to tek treba naučiti. Na putu je, ali to je proces koji traje i koji radi razliku u Ligi prvaka. Barcelona se nije osramotila, ali je ponovo izgubila jer je s druge strane bio suparnik koji se mogao osloniti na rutinu natjecanja koju ona još uvijek nema.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.