Sheffield United: Inovatori

Novi premierligaš nosi ulogu autsajdera. Ali Chris Wilder ima drugačije ideje

Zadnja izmjena: 31. kolovoza 2019.

Doslovno značenje riječi “autsajder” jest onaj koji je po strani, izdvojen iz grupe ili općenito neprihvaćen. S obzirom na to da se radi posuđenici s engleskom govornog područja te hrvatski jezik ne nudi dovoljno dobar prijevod, slobodna interpretacija dogodila se u nekoliko različitih sfera. Primjerice, u psihologiji ta riječ vodi čak do statusa gubitnika, izopćenika dok je u sportu situacija potpuno drugačija. Nogometnim rječnikom, autsajder je suprotnica favoritu, odnosno pojedinac ili ekipa koja nema previše šanse za pobjedu.

Sheffield United je klub koji se gotovo cijelu svoju povijest bori s tim statusom.

Nastao davne 1889. i od početka na svom današnjem stadionu Bramall Laneu, svoj jedini naslov prvaka osvojio je sedam godina poslije osnutka, dok je FA Cup uzimao u četiri navrata, zadnjih put također davne 1925. Nakon toga je primat u gradu preuzeo rivalski gradski klub, Sheffield Wednesday, koji ga je držao ga kroz većinu godina i desetljeća koja su uslijedila. S obzirom na to da je grad Sheffield bio najveći proizvođač noževa u Engleskoj, povezanost industrije i nogometa uvjetovala je klupske simbole kroz radnike, odnosno navijače i njihove poslove. Kad je Wednesday 1907. godine preselio u Owlerton na novi stadion, oslobodio se Unitedov današnji nadimak Oštrice jer su gradski suparnici postali Sove po nazivu dijela grada.

Wilder je otišao korak dalje. On donosi novi element u taktički mainstream

United je 2007. posljednji put nastupao u Premier ligi, a nakon toga je potonuo do League One, da bi se 10 godina kasnije vratio u Championship, a dvije sezone kasnije i u Premier ligu. Taj uspon djelo je Chrisa Wildera, još jednog autsajder koji je poziv na mjesto na kojem je započeo svoju igračku karijeru zaradio nakon što je mali Northampton Town izvukao iz borbe za opstanak u League Two u sezoni 2014./15. te ga godinu kasnije uveo u viši rang.

Rezultati očito nisu bili slučajni jer je vrlo sličan posao napravio u Sheffieldu. Klub je zatekao u trećem rangu engleskom nogometa i kroz samo tri sezone ga vratio u Premier ligu. Za razliku od preostala dva kluba koji su izborili promociju u najviši razred, povratak premierligaškog nogometa u Sheffield bio je potpuno neočekivan; Norwich je osvojio naslov kao najbolji napad lige predvođen čudesnim Teemuom Pukkijem, Aston Villa je konačno naplatila velika ulaganja i jedan od najskupljih sastava Championshipa, dok Sheffield nije imao izraženu individualnu kvalitetu na terenu niti financijsku pomoć koja bi ga pogurala na vrh.

Ali imao je ideju i najboljeg menadžera u ligi.

Novi taktički element

U protekle četiri sezone Wilder je redom osvajao nagrade za Menadžera godine u League Two, zatim u League One, prošle sezone je proglašen najboljim menadžerom u engleskom nogometu. Kad se spomene da su prije njega osvajači bili Pep Guardiola, Antonio Conte i Claudio Ranieri, lako je zaključiti kakav posao obavlja na klupi.

Nakon što su ušli kao autsajderi, Blades će u istoj ulozi pokušati izboriti ostanak.

Kladionice i engleska nogometna javnost ih je na početku svrstala među glavne kandidate za ispadanje, a jedan od razloga je podatak kako se gotovo svake godine jedan od promoviranih klubova vrati u Championship. Od 15 klubova koji su u posljednjih pet sezona ušli u Premier ligu, njih sedam je ispalo, dok su samo dva u svojoj prvoj sezoni među elitom završila iznad 12. pozicije — Newcastle prije dvije te Wolves prošle godine.

Zapravo, klubovi koji ostvare nastup u Premier ligi mogu se podijeliti u tri skupine. Prvu obuhvaćaju velika ulaganja potaknuta stranim vlasništvom kao što su Wolvesi, Fulham ili Aston Villa, drugu ekipe koje na osnovu igre na gol manje pokušaju preživjeti — takvi su bili Cardiff i Brighton te prije njih West Bromwich Albion i Stoke, a preostalu skupinu čine sastavi kojima je menadžer glavni argument za nadu u ostanak.

Zato Sheffieldov i Wilderov ulazak u ligu podsjeća na Eddieja Howeja i njegov Bournemouth. Osim što je u oba slučaja ostvaren neočekivan plasman, klubovi dolaze s malih tržišta zbog čega nisu poželjna destinacija poznatim i afirmiranim igračima te moraju sastavljati roster većinom od onoga što pronađu Championshipu i nižim ligama.

Wilder je u drugom kolu protiv Crystal Palacea imao u zapisniku svih 18 igrača s Otoka, što se u Premier ligi dogodilo prvi puta nakon 22 godine. Slično Howejevu Bournemouthu, United ima sustav igre kojim nadoknađuje manjak individualne kvalitete, ali Wilder je otišao korak dalje. On donosi novi element u taktički mainstream.

Iako je i prije bilo trenera koji su koristili centralne braniče u ponešto slobodnijim ulogama, Wilderu su bočni stoperi u formaciji s trojicom u obrani neizostavni članovi faze napada kroz overlapping ili pretrčavanje duž aut linije kao pomoć wingbackovima zbog stvaranja brojčane superiornosti po bokovima te osiguravanja izglednijih situacija za centaršut, jer je to osnovni način na koji dolaze do suparničkog šesnaesterca.

Najviše prekršaja u ligi

Primjer toga je sljedeći graf na kojem su prikazani dodiri s loptom lijevog stopera Jacka O’Connella te desnog Chrisa Bashama protiv Leicestera. Wilder se na ovakav potez odlučio iz dva razloga: njegovi bočni igrači Enda Stevens i George Baldock trebaju pomoć jer nemaju dovoljno individualne kvalitete za stvoriti višak preko krila, a drugi razlog zapravo jako dobro objašnjava genijalnost ideje.

U nogometu nije rijedak slučaj da određena ekipa u fazi obrane ostavi svog najboljeg igrača kao opciju za tranziciju — primjer je Mo Salah u Liverpoolu — ali ako napadačka ekipa u velikom broju situacija ostvaruje prednost na boku, onda će suparnik razmisliti je li isplativije ostaviti igrača u slučaju tranzicije ili kao bolju ravnotežu u obrani. Unitedovi stoperi napadaju po boku nakon koncentracije igrača na određenom dijelu terena koja ‘skupi’ suparnika, pa uslijedi brzi prijenos lopte na drugu stranu preko glavnog razigravača Olivera Norwooda. Nakadašnji junior Manchester Uniteda u prva tri kola ima najviše upućenih dugih lopti u ligi, a njima u prvilu traži bočnog igrača kojem se u slučaju točnog dodavanja pridružuje stoper i onda plan dobiva potpuni smisao.

Ipak, bilo je izvjesno da će Wilder morati učiniti nekoliko preinaka za Premier ligu jer je sustav sam po sebi podsjećao na Helm’s Deep iz Gospodara prstenova —naizgled neprobojna tvrđava, ali s ozbiljnim nedostatkom koji joj ruši prednost ako ga suparnik iskoristi.

Ono što je u Dvije kule bila kanalizacija, to je u Wilderovoj ideji obrambena tranzicija.

Ako bi stoper otišao visoko, a lopta izgubljena, veliki dio prostora ostao bi nebranjen. Menadžerova reakcija bila je promjena formacije iz 3-4-1-2 u 3-5-2, odnosno jedan igrač više u sredini. To, osim bolje ravnoteže u obrani, znači opciju koja može preuzeti stopersku poziciju kad on(i) odu naprijed. Također, jedan od najučinkovitijih načina za spriječiti suparnički protunapad su prekršaji. Sheffield je u prva tri kola imao najviše prekršaja u ligi — preko 50 posto napravljeno je na suparničkoj polovici, što sugerira namjeru brzog sprječavanja tranzicije ako se ne uspije na drugi način doći do posjeda.

Najoštriji nož u gradu

Iako nisu imali velika ulaganja kao Villa, Blades jesu potrošili određena sredstva — najviše na Olivera McBurnieja, preko 19 milijuna eura. Osim 22 gola prošle sezone u Championshipu, mladi škotski napadač je doveden zbog doprinosa u obrani. Naime, bio je vodeći igrač u većini obrambenih kategorija u konkurenciji napadača, što su nužne vještine u njegovoj novoj ulozi. Ako on ili drugi ‘radni’ napadač David McGoldrick zakažu, pozornicu u završnici preuzima Billy Sharp — najoštriji nož u gradu. Klupska legenda možda u 34. godini nema više fizičku moć parirati braničima Premier lige svih 90 minuta, ali već je u protiv kolu protiv Bournemoutha golom za 1-1 pokazao koliko vrijedi svojoj ekipi i u manjoj ulozi.

Sheffield je neosporno ekipa ograničena talentom i invidualnom kvalitetom, ali sustav iz igrača izvlači maksimum, a to je često preduvjet za iznadprosječan rezultat. Iako je po većini predviđanja bila (i ostala) glavni favorit za ispadanje, Wilderova je družina je u dosadašnja tri kola skupila četiri boda te danas bez pritiska dolazi na Stamford Bridge. Ni protiv Chelseaja neće odustati od svog načina igre, koji će sigurno s vremenom dobivati sve veću podršku neutralnog dijela publike koji voli autsajdere i inovatore.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.