Trippier: Englez u Madridu

Zašto pojačanje s Otoka donosi probleme Atléticu?

Zadnja izmjena: 15. rujna 2019. Angel Martinez/Getty Images

Engleski igrači koštaju.

Kao što su to empirijski dokazali Tomislav Globan i Craig Depken u istraživanju stanja na tržištu transfera, Arsène Wenger je bio u pravu kad je u intervjuu koji je 2016. godine dao za britanski The Telegraph zaključio da engleski klubovi moraju plaćati više za svoja pojačanja. Na uzorku od 5.760 analiziranih transfera između 2004. i 2018. Globan i Depken su zaključili da su engleski klubovi bili prisiljeni platiti najveću razliku između procijenjenih tržišnih vrijednosti igrača i konačnog transfera.

Jako je važno tko kupuje. Ulazak dodatne love na tržište TV prava koji se u Engleskoj dogodio 2012. uvjetovao je da onaj tko prodaje igrača zna kako Englezi imaju puno novca i kako za njih automatski vrijedi viša cijena. Naprosto, imaju više i onda im se može više i uzeti. Tu dolazi do izražaja tvrdnja da engleski igrači koštaju; Englez vrijedi više engleskom klubu nego usporediv stranac — dijelom zbog imidža, ali dijelom i zbog opipljivih stvari kao što je kvota lokalno odgajanih igrača i zbog toga Englezi jako rijetko igraju izvan Otoka. Takva situacija ih stavlja u povlašteni položaj u pregovorima s klubovima sličan onome kakav imaju klubovi koji im prodaju igrače. Kad dogovaraju plaću, imaju komparativnu prednost — jer engleskom klubu vrijede više nego usporedivi stranci, a to onda naplate na ugovorima.

Trippier je zavodljiv igrač koji odaje dojam konkretnosti i opasnosti po gol. Problem je u tome što je u Atlético doveden da bude bek

I upravo zato što engleski igrači koštaju više nego oni slične kvalitete iz drugih zemalja, činjenica da je Atlético Madrid odlučio dovesti Kierana Trippiera nije ekonomski logična.

Ne toliko jer je 22 milijuna eura, koliko ga je Atlético platio Tottenhamu, neka nevjerojatno ogromna lova. S obzirom na stanje tržišta i to da je Atlético sličan iznos platio za stopere Felipea iz Porta i Marija Hermosa iz Espanyola, te za lijevog beka Renana Lodija kojeg je doveo iz Brazila, odšteta je sasvim razumna. Stvar je u tome da Trippier ima jako visoku plaću — a s visokim mjestom u hijerarhiji plaća ima i važno mjesto u momčadi – i da mu je Atlético morao dati plaću kakvu primaju igrači koji su cijeli kvalitativni rang iznad njega. A to je tek početak nelogičnosti u priči.

Beckham iz Buryja

Izravni povod za ovaj tekst nije to što je Atlético izgubio u San Sebastiánu protiv Real Sociedada, niti je povod činjenica da je Trippier bio najlošiji igrač na terenu. Ta je utakmica samo ilustracija toga koliko je klupska odluka da uloži ozbiljan novac u Trippiera zapravo nelogična.

U aktivnim defenzivnim kategorijama koje obuhvaćaju otklonjenu opasnost, blokirane udarce, presijecanja i oduzete lopte, Trippier je protiv Sociedada skupio tek jednu uspješno oduzetu loptu. U svim ostalim kategorijama je imao nule. Ni Lodi na lijevom beku nije odigrao neku sjajnu utakmicu, ali on je u te četiri kategorije imao pet uspješnih akcija. Isto tako, Trippier je osvojio samo 6/13 duela.

Činjenica je da je João Félix postao novo lice Atlética i da je njegov dolazak okidač za promjenu pristupa u cijelom klubu. Ovih 126 milijuna eura koliko je iskeširano za njega — što je triput više nego je Diego Simeone potrošio na cijelu momčad koja je igrala finale Lige prvaka — znači da se Atlético Madrid na strateškom planu odlučuje za promjenu stila svjestan da male momčadi, a i oni koji igraju defenzivno, kao male momčadi, ne osvajaju naslove.

Svojim igračkim kvalitetama Trippier se uklapa u taj dio priče.

Najbolje partije prošle sezone u Tottenhamu pružao je kada je Mauricio Pochettino u momčad stavljao trojicu stopera, što ga je s pozicije beka podizalo u vezni red. U Premier ligi je prošle godine odigrao 21 utakmicu kao desni bočni u zadnjoj liniji s dvojicom stopera, a u njima je skupio dvije asistencije, i to obje iz prekida. S druge strane, u šest utakmica kao bočni kad su zadnju liniju činila trojica stopera, kad ima puno više slobode u odlascima naprijed, Trippier je skupio dvije asistencije i gol. Stoji i činjenica da je taj gol zabio iz još jednog prekida, iz slobodnog udarca sličnog onome kakav je zabio Hrvatskoj na Svjetskom prvenstvu u Rusiji.

I upravo to je Trippier – ‘Beckham iz Buryja’. Suludo zvuči podatak da su David Beckham i Trippier jedina dva Engleza koja su zabila gol iz slobodnog udarca na Svjetskim prvenstvima od 1966. do danas. Međutim, taj podatak jako dobro ilustrira to koliko je Trippier dobar udarač lopte te kako mu je tehnika izvođenja slobodnih udaraca i ostalih prekida daleko najjači adut, uz sposobnost da stvori šansu centaršutom kad mu suigrači otvore situaciju u kojoj može doći visoko i centrirati natrčavajući na loptu u otvorenom prostoru.

Atipični dodatak

Zato je Trippier tako dobro odigrao Svjetsko prvenstvo u Rusiji. Sustav igre Garetha Southgatea koji se zasnivao na vrlo fleksibilnog igri s trojicom stopera otvarao mu je priliku da se pridružuje napadu u ulozi dodatnog veznog igrača i da koristi svoje kvalitete koje su tu maksimalno dolazile do izražaja u otvorenoj igri. A usto je bio i glavni izvođač prekida, za što je imao potpunu potporu cijele momčadi i pri čemu je Allan Russell, Southgateov pomoćni trener, bio posebno zadužen za dizajniranje akcija zajedno s Trippierom. Rezultat je bio da je od osam prvih kornera na prvenstvu šest završilo udarcem na gol, a od tih šest je Engleska zabila tri gola.

Na tom izoliranom slučaju, uz neosporne kvalitete koje ima, Trippier je zavodljiv igrač koji odaje dojam konkretnosti i opasnosti po gol.

Problem — puno veći od toga da će svoj dio prekida dobiti Koke, Saúl Ñíguez te João Félix, koji je klupski projekt i kojem će se davati na važnosti kroz takve stvari — jest u tome što je u Atlético doveden da bude bek. I ako će i dalje nastaviti imati jednu aktivnu defenzivnu akciju po utakmici i ako će osvajati manje od 50 posto duela, onda će Simeone imati ogromnih problema. A imat će ih — jer postoji razlog zašto je Trippier u Premier ligi, okruženju u kojem su engleski igrači na posebnoj cijeni, debitirao tek nakon što je navršio 23 godine.

Trippier naprosto nije dovoljno defenzivno dobar. Nema elitne fizičke sposobnosti, nije dovoljno brz i nije dovoljno jak. Prema naprijed može biti jako koristan, ali isključivo u specifičnom kontekstu jer u nekom univerzalnom okviru igre Trippier ne može sebi stvoriti prostor driblingom, nema fizički potencijal da se nametne niti dovoljno dobar pregled igre da bi sudjelovao u izgradnji igre kroz dodavanja. To se, uostalom, jasno vidi kroz broj asistencija iz igre.

I zato, kad Trippier kaže da u Tottenhamu nije osjetio želju da ga ostave u klubu, vjerojatno je u pravu. Prošle je sezone bio standardan igrač i sastavni dio Pochettinovih planova, ali Daniel Levy je ove sezone na toj poziciji odlučio ulagati u neke druge opcije, jeftinije i s većim potencijalom. i zato Trippieru nije dao ugovor kakav je tražio.

Nelogično je u cijeloj priči samo to što mu je Atlético Madrid dao taj ugovor. Engleski igrači koštaju i s razlogom jako rijetko napuštaju Otok, a Simeone je u Trippieru dobio sasvim atipični dodatak momčadi. Problem je jedino što jako teško može računati na ono što njegova prilično velika plaća sugerira da bi trebao dobivati, baš kao što je pokazala utakmica protiv Real Sociedada.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.