Zadnja izmjena: 13. rujna 2020.

Teško se oteti dojmu da se prolaz Miami Heata u finale Istočne konferencije nedovoljno hvali i slavi s obzirom na to da je momčad u dvije runde doživjela samo jedan jedini poraz. Serija protiv Milwaukee Bucksa uglavnom se promatra iz perspektive da su je Bucksi izgubili, a ne Miami dobio — što je donekle čak i razumljivo ako znamo kako su Bucksi marširali regularnom sezonom, ali nije pravedno prema Heatu da svaka rasprava počinje i završava s tim što je Milwaukee radio pogrešno. Miami zaslužuje puno više ljubavi.

Momčad Erika Spoelstre u sjajnoj je formi. Ne znamo kakav režim treninga je svojim igračima bio složio za vrijeme pauze, ali dok se na papiru puno bolje i ozbiljnije ekipe muče, Miami besprijekorno odrađuje posao. Spoelstra je i za seriju protiv Bucksa, i za onu prije protiv Indiana Pacersa, imao savršeno razrađen plan na koji su se naslonile sjajne individualne predstave njegovih igrača.

Jimmy Butler se iskazao kao lider i closer u gustim završnicama. Bam Adebayo na momente igrom podsjeća na križanca Draymonda Greena i Kevina Garnetta. Jae Crowder, Duncan Robinson i Kelly Olynyk navodno još nisu promašili tricu. Tyler Herro je budućnost i da, sviđa nam se. A tu je i još jedan igrač kojeg možda ne okružuju toliko Heat Culture narativi kao Butlera i Adebaya, zbog čega je nakon dvije runde pomalo pao u drugi plan, iako je esencijalni sastojak Miamijeve momčadi i igre bez kojeg ničega ovog ne bi ni bilo.

Kosa Gorana Dragića u 34. godini života već je dobrano prošarana sijedima, ali nemojte da vas zavara jer klasa je vječna. Slovenski Dragon i dalje riga vatru.

Mogao je okrenuti leđa franšizi jer ga je zamalo razmijenila ili iz principa odbiti mjesto startera. Umjesto toga on saziva suigrače u huddle i daje im instrukcije

Ako biste na pitanje tko je najbolji strijelac Miamija u playoffu odgovorili — Butler, ne biste bili u krivu. Butler ubacuje 21,8 poena, ali Dragić je odmah tu iza njega s 21,1 poenom. Najbolji asistent momčadi je, opet pogađate, Adebayo s 4,8 asista po utakmici, ali Dragić je tik do njega s 4,7. Crowder i Robinson tricu šutiraju s respektabilnih 40 posto, ali Dragić je odmah iza s 38 posto. Kakva je njegova uloga u ovoj momčadi možda najbolje govori to što upravo on ima najveću potrošnju lopte u ekipi i što je minutažom ravnopravan Adebayu i Butleru.

Od igrača s 34 na leđima očekivalo bi se da u playoffu uđe s klupe, odradi 15 do 20 minuta i nakon toga prepusti mjesto nekom drugom. Uostalom, kroz cijelu regularnu sezonu Dragić je i igrao ulogu šestog igrača i rezerve Kendricku Nunnu. Međutim, Nunnova slaba forma u Orlandu natjerala je Spoelstru da Dragića ekspresno instalira u startnu petorku, što se pokazalo fantastičnim potezom. U devet utakmica u doigravanju Dragić je čak šest puta zabio 20 ili više poena, a Miamijev net rating s Dragićem na parketu iznosi plus 11,1 poena na 100 posjeda.

Preobražaj u šutera

Sve su ovo pokazatelji koliko Dragić zapravo lijepo stari. Takvo nešto nije bilo baš lako za predvidjeti promatrajući njegovu karijeru i stil igre.

Dragić je u ligu došao 2008. kada su ga na draftu kao 45. izbor odabrali San Antonio Spursi, a zatim razmijenili u Phoenix Sunse. Ondje je dvije i pol sezone šegrtovao pod paskom velikog majstora Stevea Nasha, kojeg redovito spominje kao svog mentora i idola. Nakon godine i pol u Houston Rocketsima, u koje je opet razmijenjen, vratio se u Sunse i odradio dvije i pol sezone igrajući možda najbolju košarku u karijeri, a od 2015. je u Miamiju.

Svim ovim ekipama zajednička je jedna stvar: kad je Dragić igrao za njih bile su u nekakvim prijelaznim razdobljima. Sunsi s Nashom i Amareom Stoudemireom bili su na zalazu. U Houstonu je završavala era Yao Minga, a počinjala Jamesa Hardena. U Miami je pak došao nakon ere LeBrona Jamesa. Dragić tako praktički sve do ove godine nigdje nije mogao pronaći mir, kontinuitet i ekipu koja bi se stvarno borila za nešto.

A malo je nedostajalo da ostane i bez toga.

Naime, prošlog ljeta Miami je iz potrebe da napravi prostor pod salary capom za Butlerovu plaću praktički već dogovorio trade Dragića u Dallas Maverickse. Na kraju je posao propao jer je Miami u zadnji čas u posao odbio uključiti Derricka Jonesa Jr.-a i Olynyka. Pata Rileyja i njegove operativce sigurno je žuljala Dragićeva plaća od 19 milijuna dolara za ovu sezonu, što je posljednja rata petogodišnjeg ugovora teškog 85 milijuna dolara koji mu je Heat dao 2015.

Iako sudionik All-Star utakmice 2018., Dragić je posljednjih sezona počeo pokazivati znakove usporavanja. Dragon je redovito u svojoj karijeri bio najbrži igrač na parketu i njegova se igra zasnivala na tranziciji i obrušavanju na obruč. Godinama je bio jedan od najboljih tranzicijskih finišera u ligi, ali i finišera na obruču. Međutim, s godinama je usporio, a liga je postajala sve brža. Nedostajala mu je šesta brzina u tranziciji, a zadnji korak do obruča je postao predug. Igrači koji puno ovise o atleticizmu najčešće nemaju lijep završetak karijere u NBA-u.

Da se isto ne dogodi i njemu, Slovenac je odlučio modificirati svoju igru i pretvoriti se u šutera, iako mu je to kroz cijelu karijeru bio možda i najklimaviji dio igre. I baš u tom preobražaju leži Dragićeva veličina. Finiširanje na obruču zamijenio je šutovima s kraće distance i poludistance. Može igrati u spot-up roli, ali može zabiti i tricu iz driblinga. Od rookieja koji je uzimao jednu tricu po utakmici postao je veteran koji ih uzima 5,7, ili trenutno u playoffu sedam po utakmici. Dodajmo ovome i pick and roll kreaciju i možemo reći da je dosta toga naučio od svog mentora Nasha kojemu su također bile 34 kad je Dragić bio rookie.

Upravitelj kulture

Dodavanjem šuterske komponente svojoj igri postao je komplementarni dio dvojcu Butler-Adebayo. Ni jedan ni drugi nisu tricaši, što Dragić u ovom playoffu debelo nadoknađuje. Bolji je pick and roll igrač od Butlera jer mu se ne može ići ispod bloka, a momčad ne ovisi samo o Adebayovim razigravanjima iz mjesta, nego ima u Dragiću dinamičnog playmakera. Osim toga, kad je lopta kod Bama ili Jimmyja, Dragić bez problema može čekati loptu na perimetru. Catch and shoot trice u playoffu realizira s 45 posto uspješnosti.

Da Dragićeve kvalitete još više dođu do izražaja pobrinuo se Spoelstra koji slovenskog zmaja koristi kao švicarski nožić.

U Miamijevu sistemu neprestanog kretanja i lopte i igrača Dragić može igrati više rola. Pa ćemo ga tako vidjeti kako se otvara bez lopte, kako u akciji screen the screener prvo postavlja blok, a onda prima blok da bi se oslobodio na šutu, ili kako jednostavno Spoelstra dizajnira akcije s duplim blokom koje Dragiću kao dominantnom ljevaku otvaraju lijevi ulaz i koridor do obruča.

Ali isto tako, Dragon je čisto na individualnu klasu spalio obrane Pacersa i Bucksa služeći se svojim floaterom protiv njihovih pick and roll obrana u kojima centri stoje jako blizu obruča. Prije nekoliko godina Dragon bi se na takve centre zaletio i pokušao finiširati preko ili oko njih. Sada puno pažljivije i mudrije bira rješenja, pozicije i oružja s kojima će kažnjavati obrane. Upravo je s te kraće distance, odnosno floater pozicije, Dragiću porasla potrošnja u playoffu. Dok je u regularnoj sezoni s kraće distance uzimao samo 19 posto svojih šutova, u playoffu je ta brojka narasla na 27 posto. A vrijedi naglasiti da Dragić ima i fantastičnu realizaciju s te pozicije od 55 posto.

Veliki dio Miamijevih rezultatskih aspiracija u nastavku doigravanja ovisit će o Dragićevoj igri.

Obrane Pacersa i Bucksa bile su poprilično jednodimenzionalne, lagane za pročitati i kazniti. Već u finalu konferencije bit će drugačije jer ćemo protiv Miamija vidjeti puno više switch obrane, pri čemu će Dragićeva uloga biti još važnija. Najvažniji igrači u playoffu su kreatori, odnosno igrači koji mogu kreirati poene i sebi i drugima. Miami nema puno takvih pored Butlera i Dragića i eventualno rookieja Herroa. Jednom kada obrane preuzimanjem oduzmu dušu Miamijevu pokretnom napadu, sav teret će pasti na ovu trojicu i njihovu sposobnost izmišljanja poena.

U nedavnom intervjuu Spoelstra je Dragića nazvao upraviteljem kulture Miami Heata. Velike riječi, ako znamo da se na rosteru Miamija i dalje nalazi živa legenda franšize Udonis Haslem. Ali Dragić je to zaslužio. Mogao je kao igrač s plaćom od 19 milijuna dolara odbiti biti šesti igrač ove sezone. Mogao je okrenuti leđa franšizi jer ga je zamalo razmijenila ili iz principa odbiti mjesto startera u Orlandu. Umjesto toga on je igrač koji saziva suigrače u huddle i daje im instrukcije, na timeoutu savjetuje Herroa ili jednostavno navija s klupe dok odmara.

Ništa manje nismo ni očekivali od zmaja čija se vatra neće tako lako ugasiti.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.