Bjeličine rotacije i cement

Dinamov trener svima daje šansu, ali u udarnih 11 teško se ulazi + Momčad kola

Zadnja izmjena: 13. prosinca 2018. Goran Stanzl/PIXSELL

Čak 32 imena prodefiliralo je terenom u dosadašnjem tijeku prvenstva noseći Dinamov dres.

Njih 20 se pritom barem jednom uvrstilo u InStatovu Momčad kola po statističkom učinku i po tome je, Dinamo, dakako ispred svih ostalih u ligi: Osijek i Hajduk imali su dosad po 15 svojih igrača u tjednih idealnih 11, Rijeka ih je imala 14, a Lokomotiva 12. Dinamo je u dosadašnjih 17 rundi pet puta imao Igrača kola: po dvaput su to bili Mario Gavranović i Bruno Petković, jednom Sadegh Moharrami. Ostali osvajači te titule došli su iz Rijeke (četiri puta), Osijeka (triput), Istre (dvaput) te Lokomotive, Intera i Gorice (po jednom); Hajduk još nijednom nije imao svog Igrača kola. Logično, Dinamo predvodi kolonu i po broju ukupnih pojavljivanja svojih igrača u ovim tjednim izborima: skupio ih je 44, ispred Rijeke s 33, Hajduk ima 27, Osijek 26, Lokomotiva 24…

Pogledamo li koji su Dinamovi igrači imali najviše pojavljivanja u idealnih 11, naići ćemo na ovakvu listu: Marko Lešković i Moharrami po četiri, a Petković, Damian Kądzior, Marin Leovac, Kévin Théophile-Catherine po triput. Ono što je s njom zanimljivo je činjenica da se samo zadnjespomenuti francuski stoper smatra članom udarnih 11 koji su u ovoj polusezoni iznijeli veliku većinu Dinamova uspjeha u Europi.

Dok Bjelica u prvenstvu nemilice rotira iz utakmice u utakmicu, onaj cement europskog Dinama ostao je praktično isti od početka sezone

Ovo je treća sezona 1. HNL koju pratimo uz pomoć InStatovih podataka i dosad smo mogli primijetiti kako kroz akumulirane tjedne izbore nakon nekog vremena dobijemo više-manje jasnu u sliku tko su najbolji igrači lige. Dok su pojedinačne Momčadi kola podložne mnogim pojedinačnim i specifičnim okolnostima, pa nerijetko izgledaju i pomalo bizarno, lista statistički najuspješnijih igrača dobije realan izgled nakon što se izvrti 15 ili 20 kola. Tako je igrač s najviše pojavljivanja u idealnih 11 Rijekin Domagoj Pavičić, a po četiri ih imaju još Alexander Gorgon, Simon Sluga i Héber, kao i Hajdukov Hamza Barry, Interov Komnen Andrić i Osijekov Mile Škorić — više-manje (po)najbolji igrači svojih momčadi.

Međutim, za Dinamo to ne vrijedi. Ukusi jesu različiti, ali valjda nitko na ovom svijetu ne misli da su upravo Lešković i Moharrami najbolji Dinamovi igrači. Kroz sve te rotacije trenera Nenada Bjelice — a bilo je ih jako puno — dobili smo iskrivljenu sliku i ključni igrači nacionalnog prvaka, oni koji su oduševili nastupima u Europskoj ligi, nisu dosad imali prilike iskočiti kao najbolji igrači lige.

Je li to problem?

Prvih 11 zacrtano od samog početka

Po onome što smo imali prilike čuti i pročitati, dosad nije bio. Dapače.

“Želim svima dati priliku i u sve njih imam povjerenja”, govorio je trener još na početku sezone, kad je Rudešu suprotstavio sastav: Šemper — Moharrami, Perić, Lešković, Lecjaks — Šunjić, Knežević — Fiolić, Majer, Šitum — Hodžić. I opekao se, jer Dinamo je tek u završnici utakmice spasio bod protiv momčadi koja je u preostalih 16 kola uspjela izboriti samo još dva. Četvorica iz tog sastava (Šemper, Lecjaks, Fiolić, Hodžić) više nisu u Maksimiru, Lovro Majer poslije više nije igrao zbog ozljede, a i Mario Šitum propustio je dobar dio sezone prije nego što se potkraj listopada vratio na teren. Međutim, Bjelica je nastavio rotirati.

S druge strane, pogledate li malo detaljnije, Bjelica je od samog početka imao praktički zacrtanih prvih 11 za najveće utakmice. Oni su ostali postojani i mijenjali se praktički isključivo silom prilika, kao kad se ozlijedio Leovac, a Amir Rrahmani iznenađujuće dobro preuzeo ulogu lijevog beka. Tih idealnih 11 su: Livaković – Stojanović, Théophile-Catherine, Dilaver, Rrahmani — Ademi, Gojak, Olmo — Hajrović, Gavranović, Oršić. U pet utakmica Europske lige jedini slučaj da je netko od njih izostao iz prvog sastava, a da to nije bilo zbog ozljede ili kartona, dogodio se u Bruxellesu protiv Anderlechta, kad je Bjelica Petkovića pretpostavio Gavranoviću.

Sve ostalo bilo je ‘cement’.

I teško je reći da je ijedna startna pozicija uopće pod nekom ozbiljnijom prijetnjom. Možda je Bjeličin plan dugoročno vratiti Leovca umjesto Rrahmanija, jer drugome to ipak nije prirodna pozicija; moguće je da u proljetnom dijelu sezone oporavljeni Nikola Moro ili Majer ugroze status Amera Gojaka ili da se odlične igre Poljaka Kądziora, koji je nakupio već devet asistencija u prvenstvu, nagrade nekim startom u udarnoj postavi umjesto Izeta Hajrovića ili Mislava Oršića, ili da Petković, nastavi li napredovati (i nastavi li se medijski pritisak da ga se pozove u reprezentaciju), dobije još neki start umjesto Gavranovića ili uz njega, ali to je zasad isključivo u domeni spekulacija. Uzevši u obzir i trenerove izjave kako se na zimu ne očekuje nikakvo pojačanje ukoliko svi aktualni igrači ostanu na okupu, za vjerovati je da će se udarni sastav mijenjati tek ukoliko netko iz njega bude prodan.

I dok Bjelica u prvenstvu nemilice rotira iz utakmice u utakmicu, onaj cement europskog Dinama ostao je praktično isti od početka sezone. Dosad je takva situacija odgovarala više-manje svima, jer onima u idealnih 11 dobro je došlo to što nisu morali igrati svaku ‘malu’ utakmicu nego umjesto toga čuvati formu i kondiciju za najvažnije okršaje, dok su svi mimo njih dobili prilike dokazati se.

Pitanje je koliko takva situacija može trajati, odnosno može li Bjelica ovakvim žongliranjem očuvati ravnotežu i mir u svlačionici kad neke od ‘alternativa’ počnu smatrati da su zaslužili startni status — a moguće je da neke to već i sad vjeruju. Rotacija se zasad pokazala odličnim rješenjem, ali ona se često pretvori u dvosjekli mač.

***

Po InStatu, statistički najuspješniji je u proteklom kolu bio Dinamo, a još su Rijeka, Hajduk i Rudeš odigrali znatno bolje od svog ovosezonskog prosjeka; značajno slabija bila je jedino Lokomotiva. Najviše izglednih prilika za gol stvorio je Rudeš protiv Slavena (10), a najmanje Istra protiv Hajduka, Inter protiv Dinama i Lokomotiva protiv Rijeke (svi po dvije). Uvjerljivo najviše udaraca imala je Rijeka (23), pri čemu broj onih koji su išli unutar okvira gola dijeli s Rudešom (po devet). Najmanje ih je imao Inter — dva, oba unutar okvira gola.

Hajduk je imao daleko najviši postotak posjeda lopte (73,4 posto, sljedeći dinamo sa 65,2), također i najviše upućenih ključnih dodavanja (27), ali su Rijeka (12/19) i Osijek (12/15) imali po jednu više kompletirano. Najviše dodavanja u suparnički šesnaesterac upisali su Rudeš (23/45) i Dinamo (22/46).

Rijekin Antonio Čolak kreirao je najviše izglednih prilika za gol (četiri), imao najviše ključnih dodavanja (4/4) i najviše puta pucao (sedam, četiri puta unutar okvira gola). Najviše dobivenih duela imao je Rudešov Joao Erick (23/32), koji je imao i najviše uspješnih startova na loptu (8/11); najviše driblinga uspjelo je Bruni Bogojeviću iz Slavena (7/9), a njegovu suigraču Zvonimiru Šarliji najviše presječenih suparničkih dodavanja (15). Joao Erick, Šarlija i Osijekov Guti imali su ukupno najviše osvojenih lopti (po 17).

Prvi ‘ispod crte’ idealnih 11 su Damian Kądzior (Dinamo), Alen Grgić (Osijek) te Riječani Momčilo Raspopović, Simon Sluga i Antonio Čolak.

Evo tko je u Momčadi kola, formacija je 4-3-3.

Danijel Zagorac (307), Dinamo

Već je jednom ove sezone bio u Momčadi kola. Ovaj put imao je dvije obrane, od kojih jedna ide u InStatovu kategoriju supersaves, usto je pokupio 2/2 centaršuta ili presjekao suparnički pas uz točnost vlastitih dodavanja 15/16,

Petar Stojanović (368), Dinamo

Drugi put u idealnih 11. Uz jednu asistenciju, upisao je 40/47 točnih dodavanja (1/2 ključno, 2/3 u suparnički šesnaesterac), jedan šut, 12/20 dobivenih duela, 2/4 uspjela driblinga, 3/4 uspješna starta na loptu i šest presječenih dodavanja, od kojih jedno na suparničkoj polovici terena.

Stipe Vučur (282), Hajduk

Treći put u ovom izboru. Imao najviše točnih dodavanja od svih u proteklom kolu (105/111, ključno 0/1), pokupio je i osam ‘ničijih’ lopti (tri na suparničkoj polovici terena), a pet puta je presjekao suparničko dodavanje. Dobio 7/11 duela i 1/2 starta na loptu, dvaput pucao, jednom zabio gol.

Roberto Punčec (287), Rijeka

Dodavanja 33/37, dueli 11/15, startovi 4/5, četiri presječena suparnička dodavanja. Prvi put u Momčadi kola.

Marin Leovac (306), Dinamo

Dvaput pucao, jednom unutar okvir gola; točnih dodavanja 75/82 (ključnih 0/1, u suparničkih 16m 1/5), dobivenih duela 12/15, driblinga 2/2, startova 3/5, četiri presječena dodavanja (jedno na suparničkoj polovici). Treći put u idealnih 11.

Bassel Jradi (321), Hajduk

Drugi put (zaredom) u Momčadi kola, s gotovo identičnim InStat Indexom (prošli tjedan 320). Kreirao tri izgledne prilike za gol, triput pucao (jednom unutar okvira gola), točno dodao 24/28 puta (3/5 ključno, 1/2 u suparničkih 16m), dobio 12/23 duela, 6/6 driblinga, 0/5 startova, uz pet presječenih dodavanja (tri na suparničkoj polovici).

Darko Nejašmić (299), Hajduk

Osvojio 12 lopti, od kojih čak osam na suparničkoj polovici terena; dodao 53/65 puta točno (1/2 ključno, 1/3 u suparnički kazneni prostor), dobio 17/25 duela, 3/4 driblinga, 2/3 starta na loptu, osam put presjekao dodavanje (četiri puta na suparničkoj polovici), jednom pucao. Debitant u Momčadi kola.

Mijo Caktaš (345), Hajduk

Treći put u idealnih 11. Četiri puta pucao, triput unutar okvira gola, jednom u mrežu. Dodavanja 29/34 (1/1 ključno, 4/7 u šesnaesterac), dueli 10/16, driblinzi 4/4, startovi 2/3, jedno presječeno dodavanje.

Zoran Kvržić (334), Rijeka

Kreirao dvije izgledne šanse za gol, pokupio devet ‘ničijih’ lopti (sedam na suparničkoj polovici terena), jednom zabio i jednom asistirao. Udarci na gol 1/2, dodavanja 49/60 (1/2 ključno, 5/5 u suparničkih 16m), dueli 11/25, driblinzi 6/10, startovi 1/4, tri presječena dodavanja (dva na suparničkoj polovici). Prvi put ove sezone u Momčad kola.

Bruno Petković (317), Dinamo

Namjestio dvije izgledne šanse za gol, dvaput pucao, jednom zabio i jednom asistirao. Dodavanja 28/40 (ključna 3/5, u 16m 2/5), dueli 13/26, driblinzi 1/2, startovi 1/3, jedna presječena lopta. Treći put u idealnih 11.

Héber (374), Rijeka

Dva pogotka iz šest udaraca (tri unutar okvira gola). Dodavanja 28/32 (ključna 1/3, u šesnaesterac 1/2), dueli 11/23, driblinzi 4/5, startovi 0/5, šest presječenih lopti, od čega dvije na suparničkoj polovici terena. Četvrti put u idealnih 11, već drugi put s titulom Igrača kola.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.