Borba za goli život

Cibalia, Istra i Rudeš – tko će preživjeti u HNL-u + Momčad kola

Zadnja izmjena: 11. travnja 2018. Dubravka Petric/PIXSELL

Prvoligaška karavana polako se primiče svom kraju, a na njenom dnu zgusnuto stoje tri kluba – Istra, Rudeš i Cibalia – praćakajući se u borbi za spas. Jedna od tih triju momčadi će preživjeti u 1. HNL, vjerojatno samo kako bi se iduće sezone opet grčevito borila za opstanak; druga će pokušati sačuvati svoj status doigravanjem s nekim od drugoligaša, a treća će sigurno potonuti u niži rang. Problem je u tome što bi, s obzirom na financijske tegobe, ispadanje za dva od ovih triju klubova moglo značiti i potpuni raspad sistema – iako se, doduše, isto može dogoditi i neovisno o ishodu borbe za opstanak.

Događanja na terenu, dakle, možda i neće biti presudna za sastav 1. HNL iduće sezone, ali hajdemo vidjeti kako momčadi ondje stoje i što ih očekuje.

Bitka za opstanak u punom je jeku i za očekivati je da će posebno motivirani ‘davljenici’ u preostalim kolima koji put bljesnuti više nego tijekom čitave dosadašnje sezone. Rudeš je tako, primjerice, povezao dvije pobjede zaredom (nad Istrom i Osijekom), dok je Cibalia izgubila samo jedan od svojih posljednjih šest susreta – ali je samo jedan i dobila, i to ovaj posljednji, kod kuće protiv Intera 3-0. To je, međutim, bila i njena ponajbolja utakmice ove sezone – o čemu, između ostalog, svjedoče i ostvareni InStat Indexi te čak petorica Vinkovčana u statistički idealnih 11 proteklog kola…

Cibalia: 24 boda, gol razlika 30-57

Ako netko ima iskustva s borbama za ostanak, onda to su Vinkovčani – makar i njih, kao i Istru, prate silni financijski problemi koji se onda odražavaju i na stanje prve momčadi. Klub se prije dva kola pod ne baš razjašnjenim okolnostima razišao s trenerom Mladenom Bartolovićem, koji čak nije u potpunosti napustio klub već se povukao na ulogu u omladinskom pogonu, što samo pridonosi konfuziji. Generalno je u tom ‘kupusu’ legendarni Bartol radio više nego dobar posao; prvo je lani preuzeo momčad u foto-finišu i iz bezizlazne situacije izborio ostanak u ligi pobjedom protiv Gorice u doigravanju, a zatim je i ove marljivo ubirao bodove. Cibalia zapravo već sada ima tri boda više (24) nego što joj je čitave prošle sezone bilo dosta za opstanak, ali pred momčadi i novim trenerom Davorom Rupnikom još je dosta ozbiljnih izazova.

Slično kao i Istra, Vinkovčani su tijekom proljeća, ali i ranije, ispuštali već ‘napola’ osvojene bodove: protiv desetkovane Lokomotive su primili izjednačujući gol u 90. minuti, a prosuli su vodstvo i protiv Rudeša. Remi protiv Osijeka su mogli pretvoriti u sva tri boda da je u 88. minuti Josip Barišić imao malo više sreće i umjesto vratnice pogodio mrežu za preokret.

Sada najprije treba pregrmjeti iduća dva kola u kojima Cibalia dočekuje Dinamo i gostuje kod Hajduka, a onda slijede tri utakmice u koje će ući s više nego minimalnim šansama: najprije Slaven kod kuće, a zatim ogledi protiv izravnih suparnika Rudeša (u gostima) i Istre (kod kuće). Sezonu zatvaraju gostovanje kod Osijeka, domaćinstvo Rijeci i još jedno gostovanje, kod Lokomotive. Hoće li to biti dosta za stvaranje zalihe koja bi značila spas?

Istra: 24 boda, gol razlika 23-45

Istra je bodovno poravnata s Cibalijom, a u zadnjem je kolu kod kuće glatko izgubila od Dinama 0-4. Iza tog uvjerljivog poraza krije se jedna zanimljivost: on je momčadi Darka Raića-Sudara bio prvi domaći još od sredine studenog i gostovanja Hajduka. Istrijani su izrazito domaćinska ekipa: ove su sezone čak 20 od svoja 24 boda osvojili na Drosini, gdje su od vodeće četvorke puni plijen uzimali samo Hajduk i Dinamo – Modri drugog pokušaja, nakon što su prvu utakmicu odigrali bez golova. Istra je dvaput remizirala s Osijekom, dok je Rijeka pobijeđena 1-0. Na gostovanjima je, pak, izborena jedino pobjeda jesenas kod Cibalije, a još je u kolovozu prošle godine izboren i bod u Zaprešiću.

Istra zaista jest ekipa koja je čak i u ovom očaju okupila razmjerno respektabilnu, ali i nedovoljno spremnu i neuigranu ekipu. U gotovo svakom od ovih proljetnih susreta imala je svoj veći ili manji period dominacije – pa i na Poljudu je držala remi do šeste minute sudačke nadoknade, baš kao što je i protiv Rudeša kapitulirala u posljednjem napadu – da bi na kraju igrači počeli disati na škrge i pokleknuli.

Raić-Sudar, koji je u ovom trenutku zajedno s tim rosterom i nekoliko desetaka Demona na tribini sve što je od tog kluba zapravo i ostalo, radi sve što je u njegovoj moći, ali ni to često nije dovoljno. Istra je u nizu od četiri poraza u pet posljednjih susreta, a u svojoj utvrdi do kraja čeka Rijeku, Inter, Hajduk i, u posljednjem kolu, Rudeš; gostovat će kod Osijeka, Lokomotive, Cibalije i Slavena. Sve u svemu, ne izgleda pretjerano obećavajuće, neovisno o tome hoće li se naći novac za uopće opstanak kluba ili ne.

Rudeš: 23 boda, gol razlika 23-56

Samoprozvani status ‘totalno drukčiji od drugih’ pobrao je simpatije, ali kako premijerna prvoligaška sezona dolazi kraju tako se i sve više upitnika nadvija nad suradnju s Alavesom; kontingent igrača koji je iz Baskije stigao u Zagreb kvalitetom je dosta upitan čak i za Rudešove skromne ambicije, a njihovo očigledno forsiranje kao da je povremeno donosilo više štete nego koristi.

U logističkom kaosu u kojem se isprepliću interesi Rudeša kao kluba i njegove suradnje s Alavesom (bez koje bi se teško uopće mogao upustiti u prvoligašku avanturu) pomalo je skrenut fokus sa samog travnjaka. Joséa Manuel Aira već je treći trener ove sezone, a nijedan od igrača koji je došao iz istog smjera nije se uspio posebno nametnuti i Rudešovi najbolji igrači ove sezone bili su iskusni Mario Budimir te još jedan domaći nogometaš, Karlo Kamenar.

Rudeš do kraja sezone ima čak šest utakmica kod kuće – ako se Kranjčevićeva može tako nazvati. Stižu mu Rijeka, Lokomotiva, Cibalia, Hajduk, Slaven Belupo i Dinamo, a momčad će putovati samo u Zaprešić i u Pulu. Šansa postoji, iako je Rudeš realno možda ipak najlošija momčad lige, k tome i bez iskustva u ovakvim situacijama. Prednost može biti i to što je klub, za razliku od Istre i Cibalije, trenutno navodno financijski stabilan – mada je pitanje što će biti s Alavesovim daljnjim interesom za suradnju ako Rudeš ispadne iz lige.

I dok za većinu ostatka HNL-a osvajanje ili gubitak bodova do kraja sezone i nema nekog pretjeranog natjecateljskog značaja, borba za opstanak u ligi ovdje je ponajprije refleksija onoga izvan travnjaka – a to je borba za goli život.

xxx

Prije nego što prijeđemo na pregled posljednjeg, 28. kola, ostali smo vam dužni statistički idealnih 11 iz onog 23., koje je prošlog tjedna napokon kompletirano prethodno odgođenom utakmicom Lokomotive i Osijeka (1-1). Podsjetimo, to je bilo ono u kojem je Rijeka pobijedila Dinamo 4-1, Hajduk izgubio kod kuće od Slavena 0-1, Cibalia i Rudeš su remizirali 1-1, a Inter je pobijedio Istru s minimalnih 1-0.

Usprkos porazu, čak su se trojica Hajdukovih igrača plasirala u Momčad kola po ostvarenom InStat Indexu (Mariju Tičinoviću je to uspjelo premda je igrao samo drugo poluvrijeme). Također, i Dinamov Borna Sosa bio je statistički uspješniji od konkurenata na poziciji lijevog beka, ali junak tog kola bio je Rijekin Heber. On je zabio dva gola, uz statistiku koja između ostalog uključuje 15/18 točnih dodavanja (1/3 ključno), 4/13 dobivenih duela, 1/1 uspjeli dribling i 1/3 uspješna starta na loptu.

Time je Heber kao prvi ove sezone osvojio već treću titulu Igrača kola, a ukupno mu je to bilo osmo uvrštavanje u idealnih 11. Svoje 10. pojavljivanje zabilježio je njegov suigrač Filip Bradarić, čime se izjednačio s Dinamovim Filipom Benkovićem kao igrač koji je najviše puta bio u Momčadi kola. Sosi je to bilo šesto pojavljivanje, Lovri Majeru peto, Savvasu Gentsoglouu četvrto; Interov Ante Mrmić upisao je treći izbor u Momčad kola, Rijekin Antonio Čolak drugi, dok su debitanti u idealnih 11 bili Goran Milović (Osijek), Mato Grgić (Inter), Mario Tičinović i Mijo Caktaš (obojica Hajduk). Prvi ‘ispod crte’ u ovom su kolu bili Dinamov Dani Olmo, Tomislav Šarić iz Intera i Leonard Zuta iz Rijeke.

U posljednjem, 28. kolu dogodila se neobična situacija – Cibalia je u pobjedi 3-0 nad Interom odigrala utakmicu debelo iznad svog ovosezonskog statističkog prosjeka (InStat Index 264, prosjek 217), dok su sve druge momčadi – izuzevši Dinamo, koji je po InStatu odigrao tek mrvicu bolje – bile po tome znatno slabije nego što inače jesu. Najgori je – i apsolutno, po najnižem momčadskom Indexu kola, i u odnosu na svoj prosjek – bio Osijek (Index 195, prosjek 240). Zanimljivo, Cibalia je istovremeno imala najmanje dodavanja od svih u ligi – kako upućenih (333), tako i kompletiranih (241) – kao i najniži postotak njihove točnosti (72 posto).

Cibalia se, međutim, upisala u ovotjednu Momčad kola s čak petoricom igrača – što zvuči posebno nevjerojatno ako znate da je dosad, u prethodnih 27 kola sezone, imala tek dva pojavljivanja u idealnih 11. I sva petorica su debitanti u Momčadi kola. No, statistički najbolji Igrač kola bio je Dinamov El Arabi Hillel Soudani, kojemu je to već treći takav naslov – dakle, po tome se izjednačio s Rijekinim Heberom. Najbliži ulasku u Momčad kola, a ipak izvan nje, ostali su Maxwell Acosty (Rijeka), Josip Barišić (Cibalia) te Hajdukovi Josip Juranović i Toma Bašić.

Evo tko je u Momčadi kola, posložili smo je u formaciju 4-4-2.

Zvonimir Šubarić (280), Cibalia

Najuspješniji među golmanima iako je imao tek jednu obranu, 2/2 pokupljena centaršuta ili presječene lopte te 11/17 točnih dodavanja. Nemamo pojma kako, pitajte InStat.

Marko Karamarko (303), Cibalia

Njega već dulje vrijeme pobliže pratimo i možemo reći da je riječ o sasvim dobrom igraču, vjerojatno najboljem u Cibaliji, koji bi imao mjesta i u jačim momčadima. U ovom kolu imao je najviše dobivenih duela od svih (22/31, od čega 11/17 napadačkih), kao i uvjerljivo najviše dobivenih duela na zemlji (19/27). Usto je ostvario jednu asistenciju, 5/10 uspjelih driblinga, 6/8 uspješnih startova na loptu i devet presječenih suparničkih dodavanja (četiri na suparničkoj polovici terena), a dodavao je s točnošću 35/46 (1/1 ključno, 1/2 u šesnaesterac).

Amir Rrahmani (247), Dinamo

Po InStat Indexu zapravo puno ispod svih ostalih u ovom izboru, ali ipak drugi statistički najbolji stoper u prošlom kolu. Dodavanja 45/61 (0/1 ključno, 0/1 u suparnički šesnaesterac), dueli 11/14, driblinzi 2/2, startovi 2/2, šest presječenih suparničkih dodavanja. Četvrti put u Momčadi kola.

Vinko Soldo (295), Cibalia

Dodavanja 26/28, dueli 13/16, driblinzi 0/1, startovi na loptu 5/5, jedna presječena lopta i jedan udarac na gol.

Andre Fomitschow (274), Hajduk

Drugi put u Momčadi kola, zabilježio je 52/61 točnih dodavanja (2/2 ključna, 1/3 u šesnaesterac), 11/18 dobivenih duela, 2/4 uspjela driblinga, 4/5 uspješnih startova na loptu i devet suparničkih dodavanja, od čega dva na suparničkoj polovici.

El Arabi Hillel Soudani (375), Dinamo

Pet puta pucao, dvaput unutar okvira gola, jedan pogodak i dvije asistencije. Dodavanja 26/32 (ključna 5/5, u šesnaesterac 4/5), dueli 5/22, driblinzi 1/5, startovi 4/5, dvije presječene suparničke lopte. Šesti put u idealnih 11, a već treći put s titulom Igrača kola.

Hrvoje Plum (296), Cibalia

Najviše dobivenih defenzivnih duela od svih u ovom kolu (15/22); ukupno dueli 21/32, driblinzi 1/2, startovi 6/10, pet presječenih lopti. Dodavanja 28/36, od čega 1/2 ključno i 5/7 u kazneni prostor.

Domagoj Pavičić (325), Rijeka

Peti put u Momčadi kola. Četiri puta pucao, dvaput unutar okvira gola; nije zabio, ali je upisao dvije asistencije. Točnih dodavanja 28/39 (ključna 5/8, u šesnaesterac 7/9), dobivenih duela 8/18, driblinga 4/6, startova na loptu 1/4, uz tri presječena suparnička pasa.

Izet Hajrović (300), Dinamo

Debitira u Momčadi kola sa statistikom koja uključuje 17/25 točnih dodavanja (3/8 ključnih, 3/8 u suparnički šesnaesterac), 10/17 dobivenih duela, 6/9 uspjelih driblinga, 3/4 uspješna starta na loptu, četiri presječena dodavanja (sva četiri na suparničkoj polovici terena) i jedan udarac na gol.

Ante Kordić (333), Cibalia

Uz dvije asistencije zabilježio je 13/23 točnih dodavanja (4/7 ključnih, 2/3 u kazneni prostor), 14/29 dobivenih duela, 6/10 driblinga, 1/2 starta na loptu i tri presječena dodavanja.

Mario Gavranović (299), Dinamo

Četvrti put u idealnih 11, ali prvi put kao Dinamov igrač. Dvaput pucao, upisao po gol i asistenciju; dodavanja 13/21 (2/3 ključna), dueli 10/19, driblinzi 2/4, startovi 1/1, dva presječena suparnička dodavanja.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.