Igrač kola: László Kleinheisler

Predvodnik ‘novog’ Osijeka + donosimo detaljni statistički pregled Derbija

Zadnja izmjena: 6. travnja 2019. Davor Javorovic/PIXSELL

Iako je u zamislima predsjednika NK Osijek Ivana Meštrovića zamišljen kao dugoročnije rješenje, Zoran Zekić morao je otići. Izdržati tri i pol godine na klupi jednog hrvatskog prvoligaša zaslužuje poštovanje, ali lutanje kroz taktičke formacije, manjak ideje i u konačnici vlastita tvrdoglavost koštala je Zekića nastavka suradnje.

Međutim, on je pao na još jednom ispitu. S obzirom na tradiciju osječke škole nogometa, Zekić je u svom mandatu premalo vjerovao igračima proizašlim iz nje. Zbog toga Osijek danas nema igrača iz vlastite akademija na kojem kratkoročno može zaraditi višemilijunski iznos. Iako su pronalasci i kasnije prodaje Roberta Mudražije ili Matea Baraća ispali sjajni poslovi za Osijek, riječki je poučak pokazao i negativne strane takvog biznis modela.

Zato je angažiranje bivšeg trenera B momčadi Dine Skendera kao Zekićeva nasljednika jedini ispravan potez.

Skender je prošle sezone uveo Osijek B u drugu ligu, a jesenski dio prvenstva momčad je završila na vrlo zadovoljavajućem trećem mjestu. Njegov debi kao trenera prve momčadi pokazatelj je toga u kojem će se Osijek smjeru kretati dok je on na klupi. Uz prethodno uključene Boška Šutala, Danijela Lončara i Marina Pilja u rad prve ekipe, utakmicu protiv Intera su počela dvojica pridruženih iz B sastava — Mihael Žaper i Talys Olivera. Također, za očekivati je u nastavku sezone više prilika za Josipa Špoljarića umjesto Gabrijela Bobana kojemu ističe ugovor ili posuđenog Ezekiela Hentyja.

Kleinheisler daje naslutiti da će biti presudan za Skenderov Osijek u obje faze igre

Osim promocije mladih igrača, druga važna promjena pod Skenderom mogla bi biti stabilizacija sustava. Jedna utakmica je premali uzorak za ozbiljnije analize i više se može okarakterizirati kao psihološki šok, ali naznake ideje su vidljive. U formaciji 3-5-2 te, kasnije, 3-4-2-1, trojica su stopera (posebno Šutalo) lakše otvarala teren, zadnji vezni bili su točke za prijenos lopte, a faza napada će u nastavku sezone ovisiti o tome koliko će bočni igrači biti spremni stvarati pritisak po strani. Problem za Osijek može biti sumnja mogu li mladi igrači su donedavno igrali drugu ligu prenijeti tu razinu u elitni rang, ali to je rizik koji Osječani moraju preuzeti.

Međutim, sudeći prema prvih 90 minuta u novom sustavu, čini se da je najveće zimsko pojačanje konačno spremno preuzeti glavnu ulogu na terenu.

Čekali ga i dočekali

László Kleinheisler — Lacika, kako su ga nazvali domaći navijači — doveden je u rijetkoj skupini koja se može nazvati kapitalcima za naše uvjete. Po viđenom je Kleinheisler kompletan vezni igrač i pritom s 24 godine još relativno mlad, stoga je pitanje zašto je u tom stadiju karijere odlučio doći u HNL. Jedan dio odgovora leži, dakako, u osječkim vezama s mađarskim prijateljima. Kleinheisler je počeo karijeru u Puskás Akadémiji, klubu s kojim Osijek već ima iskustva razmjene igrača.

U Mađarskoj se proslavio pobjedničkim golom u debiju za reprezentaciju protiv Norveške u doigravanju za Euro 2016., a kruna njegove dosadašnje karijere je nastup na tom turniru u Francuskoj. Ondje je protiv Austrije upisao je asistenciju te je proglašen igračem utakmice. Mađari su prošli dalje pa ispali u osmini finala od Belgije, a Kleinheislera je ta utakmica lansirala za Werder Bremen.

Glavni razlog zašto je danas u Osijeku činjenica je da od Europskog prvenstva nije odigrao dovoljno dobrog nogometa u kontinuitetu. Možda je ta nagrada protiv Austrije kasnije postala samo teret, pa su očekivanja njegovim dolaskom postala previsoka za mladog igrača. Werder nije imao strpljenja, a bolje nije bilo ni na posudbama u Darmstadtu, Ferencvárosu te kazahstanskoj Astani, koja je ipak odlučila otkupiti njegov ugovor, ali je zbog neplaćanja zadnja tri mjeseca postao Osijekov igrač.

Istina, Bijelo-plavi su malo duže čekali jer je Kazahstanci sporili raskid ugovora, a i sam igrač je bio ozlijeđen, ali dočekali su ga. Protiv Intera je jednostavno bio razina više od ostalih igrača na terenu, stoga je zasluženo postao InStatov Igrač kola.

Posebno impresivno u njegovoj predstavi su dvije različite uloge u sastavu. Dok je u prvom poluvremenu na poziciji povučenog veznjaka organizirao napade i povezivao igru, kasnije je kao polušpica završio utakmicu s najviše uspješnih driblinga (8/8), ključnih dodavanja (4/5) te udaraca unutar okvira gola (3/3) od svih igrača u kolu. Usto je pokazao kvalitetu sudjelovati u tranziciji kroz osvajanje prostora i proigravanje suigrača; primjerice, efektnom asistencijom za treći Osijekov gol.

Skendera posebno može veseliti njegov doprinos u obrani. Aktivno je sudjelovao u pritisku po izgubljenoj lopti, oduzeo četiri posjeda te imao najviše osvojenih duela u svojoj ekipi (14/24). Upravo posljednji statistički pokazatelj daje naslutiti koliko će Kleinheisler biti presudan za Skenderov Osijek u obje faze igre.

xxx

Ono što nas poslije svakog Derbija najviše frapira su ‘analize’ i nevjerojatno paušalne ocjene koje se pojave u medijima. Mnogo smo puta objašnjavali ono što u ovoj rubrici na Telesportu pokušavamo raditi — statistika ne priča cijelu priču, ona je samo oruđe ili sirov materijal u analitici, ali ono što ona može i treba jest nadopuniti subjektivni dojam. Pa stoga evo nekoliko sirovih brojki s utakmice Hajduka i Dinama, sami procijenite koliko vam znače ili ne znače.

Po InStatu su obje momčadi stvorile po tri izgledne prilike za gol; Hajduk je imao 11 udaraca, od čega tek jedan unutar okvira gola, dok je Dinamo pucao pet puta, četiri od toga unutar okvira gola. Hajdukovih je 75 posto svih poteza na utakmici bilo uspješno izvedeno, Dinamovih 71 posto. Hajduk je imao pet kornera, Dinamo jedan. Domaći se nijednom nisu našli u zaleđu, gostima su dosuđena dva ofsajda. Hajduku je napravio 11 prekršaja, Dinamo 10.

Lopta je, po InStatu, 64 posto vremena bio u Hajdukovim nogama. Hajduk je 64 puta povratio posjed, od čega 11 puta na suparničkoj polovici terena, Dinamo 77 (11) puta. Hajduk je imao 112 napada, od čega su 13 bile kontre, Dinamo 82 (18 kontri). Hajduk je ostvario 501/612 točnih dodavanja za preciznost od 82 posto; Dinamo je dodao 265/377 puta točno s uspješnoću od 70 posto — po ukupnom broju pasova i preciznosti Hajduk je u prošlom kolu bio prvi u ligi, Dinamo posljednji, kao i po postotku posjeda lopte. Pritom su rivali imali podjednaku prosječnu duljiinu dodavanja (Hajduk 19,5 metara, Dinamo 19,8), kao i brzinu točnih dodavanja (broj točnih pasova po minuti posjeda: Hajduk 13,8, Dinamo 13,0). Hajduk je uputio 31 dodavanje u suparnički kazneni prostor, od čega 18 točnih, a Dinamo 12, samo dva točna; Hajduk je imao 5/18 točnih centaršutova, a Dinamo 0/3 (najmanje u ligi). Hajduk je imao 5/8 točnih ključnih dodavanja, Dinamo 6/13.

Dinamo je dobio 55 duela na utakmici; Hajduk je, pak, imao uvjerljivo najviši ‘Indeks intenziteta duela’ (broj duela i presječenih lopti momčadi koja se brani po minuti suparničkog posjeda) — 13,6 (nitko drugi u kolu nije imao više od 10), a Dinamo 8,3. Hajduk je upisao 18/37 uspjelih driblinga, Dinamo 14/28; Hajduk 21/35 uspješnih startova na loptu, Dinamo 30/48. Hajduk je 45 puta presjekao dodavanje, od čega 14 puta na suparničkoj polovici i osvojio 102 ‘ničije’ lopte (30 na suparničkoj polovici) a Dinamo 53 (14) puta presjekao pas i osvojio 87 (24) ničije lopte.

Po InStatu je statistički najuspješniji igrač dvoboja bio Hajdukov Borja Lopez, a poslije njega Dinamov Amir Rrahmani. Lopez i njegov defenzivni partner Ardian Ismajli upisali su najviše točnih dodavanja od svih u kolu (69/83, odnosno 67/80), a od ostalih individualnih postignuća u pojedinim statističkim kategorijama istaknimo da je Jairo kreirao tri izgledne prilike za gol — najviše, zajedno s Istrinim Ramonom Mierezom i Osijekovim Lászlóm Kleinheislerom. Emir Dilaver dobio je najviše obrambenih (20/23) i zračnih (9/10) duela od svih u kolu, a Jairo imao najviše pokušaja driblinga (11) uz Rijekina Domagoja Pavičića, ali je pritom bio puno neuspješniji od njega (Jairo tri uspjela driblinga, Pavičić 10).

Mimo derbija, posebno valja istaknuti da je mladi Ivan Lepinjica iz Rijeke imao najviše dobivenih duela (22/30) od svih, a Istrin Julio Rodriguez (onaj koji je protiv Hajduka skrivio oba gola i penal) najviše osvojenih lopti, 23. Najbliže ulasku u idealnih 11, a ipak ispod crte ostali su Domagoj Pušić (Osijek), Ivan Lepinjica (Rijeka), Simon Sluga (Rijeka) i Gordan Barić (Rudeš).

Evo tko je u Momčadi kola, formacija je 4-3-2-1.

Ivo Grbić (308), Lokomotiva

Peti put ove sezone u Momčadi kola. Tri obrane, sve tri u InStatovoj kategoriji supersaves, bez primljenog gola. Pokupio 5/5 centaršutova ili suparničkih dodavanja, uz 32/35 točnih vlastitih dodavanja.

Zoran Kvržić (343), Rijeka

Četvrti put u idealnih 11. Dodavanja 54/65 (4/4 ključna, 2/5 u suparnički šesnaesterac), dueli 14/17, driblinzi 5/5, startovi na loptu 4/4, osam presječenih dodavanja, od čega tri na suparničkoj polovici terena.

Darko Velkovski (289), Rijeka

Debitant u ovom izboru. Točnih dodavanja 56/72 (0/3 u suparničkih 16m), jedan udarac, 13/18 dobivenih duela, 2/2 driblinga, 1/3 starta, sedam presječenih suparničkih lopti.

Borja Lopez (292), Hajduk

Dva šuta, 69/83 točnih dodavanja (1/1 ključno), 7/10 dobivenih duela, 1/1 dribling, 2/2 starta na loptu, devet presječenih dodavanja, od kojih jedno na suparničkoj polovici. Četvrti put u idealnih 11.

Amir Rrahmani (285), Dinamo

Dodavanja 37/48 (bez ključnih ili u suparničkih 16m), dueli 20/24, driblinzi 1/1, startovi 5/7, pet presječenih dodavanja (dva na suparničkoj polovici). Peti put ove sezone u Momčadi kola.

Igor Postonjski (311), Inter

Prvi put u idealnih 11. Dva udarca, jedan je bio unutar okvira gola i u mrežu. Dodavanja 55/58 (0/1 ključno, 0/1 u suparničkih 16m), dueli 11/19, driblinzi 1/1, startovi 3/8, 10 presječenih dodavanja (jedno na suparničkoj polovici).

Mihael Žaper (318), Osijek

U svom prvom nastupu ove sezone odmah došao do Momčadi kola. Zabio gol iz jedinog udarca, dodao 37/39 puta točno, dobio 9/18 duela, 1/4 driblinga, 4/4 starta na loptu i sedam puta presjekao dodavanje, od čega triput na suparničkoj polovici.

Domagoj Pavičić (313), Rijeka

Sedmi put u idealnih 11, čime se izjednačio s Dinamovim Markom Leškovićem na vrhu ljestvice igrača koji su se najviše puta pojavili ovdje. Najuspješniji od svih u driblinzima (10/11), ukupno je dobio 15/25 duela (1/5 uspješnih startova na loptu), dvaput presjekao suparničko dodavanje, triput pucao (nijednom unutar okvira gola), 44/53 puta točno dodao (1/1 ključno, 1/2 u suparničkih 16m).

Robert Murić (323), Rijeka

Jedan gol i jedna asistencija; triput pucao, jednom unutar okvira gola. Dodavanja 33/45 (2/4 ključno, 8/13 u suparnički kazneni prostor), dueli 6/12, driblinzi 4/7, dvije presječene lopte (obje na suparničkoj polovici terena). Prvi put u Momčadi kola.

László Kleinheisler (344), Osijek

Nitko nije kreirao više izglednih šansi za gol (tri), uputio više udaraca unutar okvira gola (također tri), niti točnih ključnih dodavanja (4/5) od njega. Usto je imao 8/8 uspjelih driblinga, 3/7 uspješnih startova na loptu, ukupno 14/24 dobivena duela, te presjekao dva dodavanja (jedno na suparničkoj polovici). Dodavanja 44/58 (4/5 ključnih, jedno se piše kao asistencija, 4/6 u suparničkih 16m). Prvi put u idealnih 11 i odmah Igrač kola.

Dejan Radonjić (289), Lokomotiva

Triput pucao, sva tri puta unutar okvira gola, dvaput zabio. Dodavanja 12/21 (1/3 u suparničkih 16m), dueli 9/20, driblinzi 4/4, startovi 0/1, četiri presječene lopte, od koji jedna na suparničkoj polovici. Treći put u Momčadi kola.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.