Igrač kola: Mislav Oršić

InStat i Telesport donose detaljni statistički pregled HNL-a

Zadnja izmjena: 5. veljače 2019. Igor Kralj/PIXSELL

Već tradicionalno, domaći klubovi ne koriste pretjerano mogućnost promjene kadra tijekom zimskog prijelaznog roka. Razlog je vrlo jednostavan — klubovi stavljaju potpuni fokus uigravanja taktičkih planova i ekipe jer zimska pauza označava de facto pripreme za sljedeću sezonu. Posebno se to odnosi na hrvatske predstavnike u europskim natjecanjima, koji zbog gustog kalendara vremenski ne stižu odraditi sve što su zamislili, pa to na neki način pokušavaju nadoknaditi u pauzi od 45 dana između dvaju dijelova sezone.

Iako se dosadašnji dio prijelaznog roka može označiti kao kvantitativno siromašan, određeni poslovi su obavljeni. Kao i ljetos, najaktivniji bio je Dinamo — odlazak Marija Budimira u Iran nadoknadio je potpisom najboljeg strijelca HNL-a Komnena Andrića, a dodatnu konkurenciju na krilnim pozicijama zaoštrio je Iyayi Atiemwen iz Gorice, jedno od otkrića ove sezone.

Da Nigerijca čeka težak posao probijanja u prvu postavu jasno je demonstriralo povratnički vikend Hrvatske nogometne lige. U pobjedi nad Rudešom 7-2, briljirao je InStatov igrač kola Mislav Oršić, koji je hat-trickom zaokružio sjajnu predstavu Modrih kao uvod u predstojeći dvoboj protiv Viktorije Plzeň sljedeći tjedan.

Oršić je u Zagreb stigao kao autsajder, doveden na način atipičan za Dinamove prilike

Zbog rotacija Nenada Bjelice Dinamo je ulaskom novih pojačanja brojku korištenih igrača ove sezone popeo na 34, pa stoga ne čudi podatak o Oršićeva tek četiri pogotka u domaćem prvenstvu. Bivši igrač Intera iz Zaprešića bio je jedna od brojnih prinova te kasnije pojačanja u Dinamovu povijesnom uspjehu prolaska skupine Europske lige. Nakon neuspjeha u bratskim klubovima Rijeci i Speziji, preko slovenskog Celja sreću je našao na Dalekom istoku. Potpuno se afirmirao igrajući za Jeonnam, Changhong i ponajviše Ulsan, njihove boje branio je ukupno 119 puta te uspjesima pridonio s 35 golova i 18 asistencija.

Relativno nepoznat široj javnosti kada je potpisao, ubrzo je stekao povjerenje trenera te postao primarna opcija na poziciji lijevog krila. Kao preduvjet za to, odnosno važan segment filozofije koju je Bjelica nametnuo, sam je Oršić spomenuo utjecaj prethodnih iskustava iz Kine i Južne Koreje: “Tri i pol sezone koje su stvarno koristile, u svakom smislu. Nogometaški najviše zato što sam navikao na defenzivne zadatke, to se tamo zahtijeva”.

U Dinamu se Oršić nametnuo kao moderan krilni igrač, izrazito koristan u presingu i napadačkoj tranziciji, kao kao nastavku branjenja u bloku, što je postao trademark Bjeličina Dinama.

Razigravanje s boka

Prema InStatu Oršić po utakmici osvaja 3,1 ‘ničijih’ lopti na suparničkoj polovici (iz 4,8 pokušaja), pri čemu ima najveći postotak uspješnosti među lijevim krilima koja imaju više od tri pokušaja po utakmici i barem 500 odigranih minuta. Tome pridodaje I 1,3 oduzetu loptu te 1,8 presijecanje na suparničkoj polovici, što ga također svrstava u krug najboljih na svojoj poziciji.

Osim okomitosti i igre bez lopte posljednji put prikazane protiv Rudeša, u istoj utakmici pokazao je zavidnu razliku kombinatorike, pa stoga ne čudi gotovo 2,6 pokušaja ključnih dodavanja po susretu. U toj kategoriji ispred je samo Rijekin Héber. Druga kategorija koja ide kao prilog tezi o kombinatorici su dodavanja u suparnički kazneni prostor: Oršić ih ima 2,4 od pet pokušaja i ispred su samo Osijekov Petar Bočkaj te Hajdukov Adam Gyurcsó. Imati krilnog igrača koji osim golova i prodora nudi mogućnost razigravanja s boka dodatna je vrijednost za ekipu.

Iako je Oršić do utakmice protiv Rudeša zabio ‘samo’ šest golova u 28 utakmica, neki od njih bili su od izrazitog značaja za Dinamovu sezonu. Posebno treba istaknuti pobjednički gol u Bratislavi protiv Spartaka iz Trnave za 2-1, zatim onaj u uzvratu na Maksimiru za konačnih 3-1, čime se zapravo potvrdio prolazak skupine. Osim njih, pogodio je za pobjedu protiv Osijeka u prvenstvu i Slaven Belupa u Kupu.

Oršić je u Zagreb stigao kao autsajder, doveden na način atipičan za Dinamove prilike. Nije bio igrač kojem je trebalo ‘oživjeti’ karijeru, ni mlada zvijezda u usponu, niti skupi stranac. Epitetom ‘modernog’ kupio je trenerovu naklonost; a kada je klub odlučio potpisati Atiemwena, Oršić je hat-trickom protiv Rudeša potvrdio da ne želi predati svoje mjesto na poziciju lijevog krila.

***

Po InStatu su u proteklom kolu znatno statistički uspješnije od svog prosjeka odigrali Dinamo, Lokomotiva i Gorica; Osijek je najizraženije — mada ne drastično — podbacio u odnosu na svoja druga izdanja, dok su ostali odigrali vrlo blizu svom ovosezonskom prosjeku.

Najviše izglednih prilika za gol stvorili su Dinamo (13) i Rijeka (11), a najmanje Rudeš (dvije — i obje su realizirane). Najviše udaraca na gol imala je Rijeka (24, šest unutar okvira gola), pa Dinamo (13/18), a najmanje Gorica (4/9) i Rudeš (2/5). Rijeka (66,5 posto) i DInamo (62,1 %) najviše su dominirali i po posjedu lopte, kao i u pokušajima dodavanja u suparnički kazneni prostor (Rijeka 39, Dinamo 38; najviše točnih dodavanja u šesnaesterac zabilježio je, međutim, Osijek s 21/34) te u ostvarenim ključnim dodavanjima (Dinamo 16, Rijeka 11). Rijeka (62 posto) i Dinamo (60 posto) također su ostvarili i najviši postotak dobivenih duela, a prednjače i u još nekoliko drugih kategorija.

Dakle, te su dvije momčadi po više manje-svemu dominirale u proteklom kolu. Samo što je jedna pobijedila 7-2, a druga izgubila 1-3. Varljiva je statistika.

Najbliže plasmanu statistički idealnih 11, ali ipak ‘ispod crte’, ovaj su put bili Zoran Kvržić (Rijeka), Nikola Moro (Dinamo) i Karlo Muhar (Inter). Od individualnih zanimljivosti, spomenimo da su najviše izglednih prilika za gol kreirali Hajdukov Jairo i Dinamov Bruno Petković, po tri; Kvržić je imao daleko najviše upućenih ključnih dodavanja (11), ali samo četiri su bila točna, koliko je ostvario iz samo četiri pokušaja ostvario i Moro. Rijekino krilo uputilo je i najviše dodavanja u suparnički kazneni prostor — 16, od čega sedam točnih, dok je Osijekov Petar Bočkaj imao 15, od čega 11 točnih. Najviše duela dobili su Rijekin Domagoj Pavičić (19/31) te Hajdukovi Darko Nejašmić (16/25) i Jairo (15/36), a Pavičić je proizveo i čak 12/15 uspjelih driblinga. Najviše presječenih suparničkih dodavanja imao je Marin Grujević iz Istre (15, od čega tri na suparničkoj polovici), a najviše osvojenih lopti Andrej Šimunec iz Intera (17, jednu na suparničkoj polovici).

Evo tko je u Momčadi kola, formacija je 4-4-2.

Josip Posavec (305), Hajduk

Prvi put u Momčadi kola. Pet obrana, od čega dvije u InStatovoj kategoriji supersaves; 4/4 pokupljena centaršuta ili presječena dodavanja, 25/29 točnih dodavanja i clean sheet.

Petar Stojanović (328), Dinamo

Treći put ove sezone u idealnih 11. Jednom pucao (unutar okvira gola), jednom asistirao za gol; točnih dodavanja 54/61 (1/2 ključno, 1/4 u suparničkih 16m), dobivenih duela 9/16, uspjelih driblinga 1/3, uspješnih startova na loptu 3/4 i tri presječena suparnička dodavanja.

Emir Dilaver (300), Dinamo

Osvojio 15 lopti, od čega četiri na suparničkoj polovici — samo je spomenuti Šimunec osvojio više. Dobio najviše defenzivnih duela od svih u ligi (14/15, ofenzivnih duela nije imao). Dodavanja 82/96 (1/1 ključno, 3/4 u suparnički šesnaesterac), 4/4 uspješna starta na loptu, pet presječenih dodavanja (dva na suparničkoj polovici terena). Treći put u Momčadi kola.

Božo Mikulić (296), Hajduk

Evo jednog imena koje sigurno ni Hajdukovi navijači nisu očekivali ovdje vidjeti, ali varljiva je statistika… Osvojio 12 lopti, od čega jednu na suparničkoj polovici, jednom pucao unutar okvira gola. Dodavanja 59/70, dueli 8/11, driblinzi 0/2, startovi 3/3, pet presječenih suparničkih dodavanja. Debitant u ovom izboru.

Marin Leovac (345), Dinamo

Već četvrti put u idealnih 11, usprkos dugoj pauzi zbog ozljede. Jedan šut, jedna asistencija; dodavanja 70/84 (ključna 1/4, u 16m 1/4), dueli 9/12, driblinzi 1/1, startovi 4/4 i 10 presječenih dodavanja, dva na suparničkoj polovici.

Izet Hajrović (332), Dinamo

Triput pucao, sva tri puta unutar okvira gola, dvaput zabio, usto je kreirao i dvije izgledne šanse. Dodavanja 27/30 (ključna 1/1, u suparnički kazneni prostor 1/2), dueli 3/5, startovi 1/1, jedna presječena suparnička lopta. Treći put u Momčadi kola.

Amer Gojak (350), Dinamo

Kreirao dvije prilike, triput pucao (dvaput unutar okvira gola), jednom zabio i jednom asistirao. Usto je imao 45/52 točnih dodavanja (3/3 ključna, 1/2 u suparničkih 16m), 7/12 dobivenih duela, 1/3 uspjela driblinga i dva presječena dodavanja, oba na suparničkoj polovici. Prvi put u idealnih 11.

Luka Ivanušec (304), Lokomotiva

Dva udarca, jedan unutar okvira gola i u mrežu. Dodavanja 62/69 (0/2 ključna, 0/2 u suparnički šesnaesterac), dueli 11/21, driblinzi 6/7, startovi 2/3 i tri presječene lopte, od kojih dvije na suparničkoj polovici. Treći put u idealnih 11.

Mislav Oršić (365), Dinamo

Prvi put u oovom izboru i odmah Igrač kola. Prvenstveno, naravno, zbog postignutog hat tricka (5/5 udaraca unutar okvira gola), a usto je skupio i 37/48 točnih dodavanja (2/3 ključna, 2/4 u 16m), 5/13 dobivenih duela, 2/4 uspjela driblinga, 0/1 start na loptu i dva presječena dodavanja.

Bruno Petković (318), Dinamo

On je tu četvrti put, ovaj put s golom i dvije asistencije. Tri udarca, dva unutar okvira gola; 18/24 točnih dodavanja (1/3 ključno, 1/2 u suparničkih 16m), 7/16 dobivenih duela, 1/3 driblinga, 1/2 starta i dvije presječene lopte, obje na suparničkoj polovici.

Maxwell Acosty (299), Rijeka

Drugi put u Momčadi kola. Našao se u četiri izgledne gol šanse, pucao čak osam puta — više od svih drugih u ovom kolu — ali samo jednom je pogodio unutar okvira gola i to u mrežu. Dodavanja 29/31, dueli 15/28, driblinzi 6/8, startovi na loptu 3/4.

***

Ostali smo vam dužni i Momčad kola za 18. rundu, onu koja je napokon kompletirana prošlog tjedna odigravanjem prethodno odgođene utakmice Slaven Belupa i Rijeke. Titulu Igrača kola osvojio je Osijekov Mirko Marić, što je dotičnom drugi put ove sezone — po dva naslova imaju još Ramón Miérez koji više nije u Istri te Dinamovi Mario Gavranović i Bruno Petković.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.