Koliko je dobar Mirko Marić?

Je li prvi strijelac lige spreman za višu razinu + statistički pregled kola

Zadnja izmjena: 12. veljače 2020.

Nakon što mu je prošle sezone izmakla nagrada zbog jednog gola, sve vodi prema tome da će Mirko Marić konačno uzeti naslov najboljeg strijelca HNL-a. Golom protiv Intera za vikend osječki je napadač svojim 15. pogotkom sezone nastavio ondje gdje je stao u jesenskom dijelu i tako povećao prednost na četiri pogotka ispred prvog pratitelja Mislava Oršića.

Prvoplasirani Dinamo za vikend dolazi u Gradski vrt i dvoboj vodećih topnika lige samo je jedan od razloga zbog kojih će ta utakmica biti posebno zanimljiva. Kako je u prošlosti status najboljeg strijelca bio važan zbog ulaska u reprezentaciju i unosnog transfera, obojica će imati dodatni motiv pred izazove koji slijede na ljeto. Također, Marićev bi golgeterski učinak u ostatku prvenstva mogao biti presudan u Osijekovim ambicijama za ostvarivanjem rezultatskog iskoraka, odnosno bolje ligaške pozicije od one četvrte, koju trenutno drži.

No, koliko je Marić zapravo dobar? Može li biti čovjek odluke u derbijima, a onda ostvariti i ove druge ciljeve koji se tiču transfera i reprezentacije?

Stilom igre je definitivno napredovao od svog prvog boravka u HNL-u. Dok je igrao za Lokomotivu, predstavljao se u ograničenoj ulozi target mana, a najjače karakteristike su mu bile skok i snalažljivost u kaznenom prostoru. Dolaskom iz Fehérvára (Videotona) u Osijek značajno je proširio svoj set vještina tijekom zadnjih dviju sezona. Danas je kompletniji napadač, prilagođen modernom nogometu kroz sudjelovanje u u igri izvan šesnaestereca — najčešće u izgradnji napada, zadržavanju i povezivanju igre, što znači da nije vezan isključivo za kazneni prostor i jednu ulogu na terenu.

Upitno je koliko Marić može figurirati kao glavna točka napada u nekoj ozbiljnijoj ligi kad ni u HNL-u ne uspijeva dominirati ni u čemu osim u broju postignutih golova

U konkurenciji HNL napadača je iznadprosječan kreator kroz ključna i dodavanja u šesnaesterac, iako su njegove brojke dosta slabije od onih Brune Petkovića, špice koja je na HNL razini dominantna u završnoj kreaciji. Druga Marićeva kvaliteta je kontinuitet i raznovrsnost u realizaciji. Drugu sezonu zaredom kraj sezone će dočekati s najmanje 15 pogodaka, a postiže ih na različite načine — lijevom, desnom, glavom, u tap-in situacijama pred samim golom, nakon prekida, izvan šesnaesterca… Kao treću kvalitetu treba istaknuti igru u obrani. Aktivan je u presingu, iznadprosječan u presjecanju dodavanja te osvajanju ničijih lopti, a golom protiv Intera je pokazao da može brzo reagirati nakon osvojene lopte na suparničkoj polovici.

No, ta je utakmica još jednom ukazala i na njegov trenutno najveći nedostatak. Iako je pogotkom doveo svoju ekipu do vodstva, nije uspio realizirati stopostotnu priliku (4:54) kod rezultata 1-1. Slično kao kod prethodne situacije, Osijek je osvojio loptu i Marić je izašao sam ispred vratara Žige Freliha s dovoljno vremena za konačnu odluku, ali pucao je preko gola i tako je Osijek ostao bez dva važna boda u borbi za treće mjesto. Taj promašaj nije bio izdvojeni incident, jer se slično događalo i u prijašnjim utakmicama.

Ne baš sjajne brojke

Marić je ove sezone uputio 54 udarca, od toga su čak 34 završila unutar okvira gola. Kad se spomene činjenica da nisu uključeni podaci s utakmice protiv Lokomotive (InStat nije mogao obraditi tu utakmicu jer se zbog iznimno guste magle na snimci ništa ne vidi) u kojoj je zabio dvaput, nesklad između broja upućenih udaraca i postignutih golova sugerira slabu konverziju prilika. Osim toga, pet od 15 golova pogodio je iz jedanaesteraca, što je također utjecalo na trenutno stanje ljestvice strijelaca.

Dolaskom Antonija Mancea u Gradski vrt, Marić je prošlog ljeta prebačen u ulogu drugog napadača. Osim dolaska novog suigrača i sposobnosti pomoći u izgradnji napada s povučenije pozicije, jedan od razloga može biti slabija duel-igra, drugi njegov nedostatak. Marić se u prvom dijelu sezone nalazio u 16 duela po utakmici, što nije osobito puno za napadača, i dobivao ih s ispodprosječnom učinkovitošću od 34 posto (41 posto u zraku). Gledajući širu sliku, visok broj duela i sposobnost zadržavanja posjeda bili su preduvjeti za Petkovićev proboj do statusa prvog napadača u reprezentaciji — on ih u prvenstvu ima 30-ak po utakmici i dobiva s 45-postotnim uspjehom.

Osim zadržavanja posjeda i prilagodbu na duel-igru, napadači mogu postići visoku cijenu ako su sposobni stvoriti višak na terenu. No, Marić ni u toj kategoriji ne stoji dobro. Gledajući brojke iz prvog dijela sezone, Osijekov je napadač skupio samo 1,13 uspješnih driblinga po utakmici s 34-postotnim uspjehom, što je debelo ispod ligaškog prosjeka u konkurenciji napadača.

U utakmici proteklog kola s Interom je, doduše, imao bolje brojke od svog prosjeka u duel-igri i, posebno, u driblinzima (6/8) — što mu je, uz postignuti gol, donijelo mjesto u Momčadi kola — ali te brojke treba staviti u kontekst. Zaprešićani su najlošija obrana lige, a usto su i nedavno doživjeli velike promjene — u zimskom prijelaznom roku došao je novi trener, s njim i prelazak u raspored s četvoricom u zadnjoj liniji, u kojoj su protiv Osijeka zaigrača čak trojica novih igrača kojih jesenas nije bilo.

S druge strane, Marićeve brojke očekivano, iako ne dramatično, opadaju kad za uzorak uzmemo samo susrete s Dinamom, Hajdukom i Rijekom kao one u kojima se morao nositi sa suparnicima kvalitetnijim od ligaškog prosjeka. Dok je njegov ukupni InStat Index ove sezone 260, u šest utakmica s najjačim ekipama lige spušta se na 236.

Jasno, radi se malom uzorku, ali upitno je koliko Marić s takvim učinkom i brojkama može figurirati kao glavna točka napada u nekoj ozbiljnijoj ligi kad ni u HNL-u ne uspijeva dominirati ni u čemu osim u broju postignutih golova. Upitno je i to može li Osijek dobiti za njega onoliko koliko priželjkuje, jer Mariću će uskoro biti 25 godina i nema značajnog europskog iskustva. Također, prilično je jasno da ne nudi ni neku osobinu kojom može pomoći reprezentaciji, jer među kandidatima za vatrenu špicu postoji barem netko osjetno bolji za svaki od elemenata u kojima je on jak.

U međuvremenu, Osijekovi će navijači polagati nade u njega ovog vikenda kad im na noge dolazi prvak. Marić je već lani zabio za pobjedu protiv Dinama, ali treba istaknuti da je to bilo s bijele točke i u situaciji kad su gosti već bili osigurali novi naslov. Bio je blizu tome da nešto slično ponovi i ranije ove sezone, ali nije uspio realizirati priliku jedan-na-jedan s Dominikom Livakovićem i rezultat je ostao 0-0. U Maksimiru je, pak, ove sezone završio susret bez udarca na gol te sa samo 2/18 osvojenih duela.

Osijeku će trebati puno više od toga.

xxx

Prema InStatu, najviše izglednih prilika za postizanje golova u posljednjem je kolu stvorio Osijek protiv Intera (11; njegov suparnik imao je devet), a najmanje Gorica protiv Dinama, tek jednu. Najviše udaraca na gol uputila je Rijeka protiv Slavena (16, od čega četiri unutar okvira gola), Hajduk je protiv Lokomotive bio najprecizniji sa šest udaraca on target od ukupno 13 upućenih, dok su najmanje pucale Lokomotiva (5/2) i Gorica (5/0).

Najveći postotak posjeda lopte ostvario je Dinamo (65,9), dok je najpreciznije dodavao Inter (84 posto), a najnepreciznije Gorica (67 posto). Dinamo je uputio najviše lopti u suparnički kazneni prostor (46, od čega 17 točnih), Osijek najviše točnih (23/43), a najmanje Lokomotiva (13/5). Dinamo je također imao i najviše centaršutova (19, od čega pet točnih), dok je Hajdukovi igrači uputili svega jedan točan centaršut iz 18 pokušaja (Lokomotiva 10/1). Najviše ključnih dodavanja zabilježio je Osijek s 13/11, iako su više pokušaja imali Rijeka (17/5) i Inter (14/10); Gorica je imala samo jedno, i to točno, ključno dodavanje.

Spomenimo ovaj put i jednu statistiku koja nema izravne veze s terenom, nego s tribinama. Od ukupno 20.562 gledatelja koliko je po službenim brojkama pratilo susrete 21. prvenstvenog kola, njih 11.870 ili čak 58 posto otpada na samo jednu utakmicu — naravno, onu Hajduka i Lokomotive na Poljudu. Iako je takvo što više pravilo nego iznimka, treba ipak napomenuti da se radi o kolu u kojem su i Dinamo (2.415) i Rijeka (3.532) i Osijek (2.120) bili domaćini. Bez Hajduka bi prosjek gledatelja u ovom kolu bio tek nešto viši od 2.000, dok je s njim preko 4.000.

Najviše izglednih prilika za gol pripremio je Hajdukov Samuel Eduok, četiri, a on je i najviše puta pucao (pet puta, od čega triput unutar okvira gola; Rijekin Tibor Halilović imao je 5/1). Najviše točnih dodavanja upisao je Slavenov Goran Paracki (65/72); najviše ključnih Interov Josip Mitrović (3/5) i Istrin Markus Pavić (3/3); najviše centaršutova ispucao je Pavićev suigrač Marin Grujević (2/9), a najviše dodavanja u suparnički kazneni prostor Eduok (9/12) te Dinamov Damian Kądzior (9/17).

László Kleinheisler iz Osijeka dobio je najviše duela od svih u kolu (19/29), a imao je i najviše driblinga (7/9). Nemanja Glavčić iz Slavena (7/10) i Musa Muhammed iz Gorice (7/9) imali su najviše uspješnih startova na loptu, a Hamza Barry iz Hajduka najviše presječenih suparničkih dodavanja (15), dok je Josip Tomašević iz Istre osvojio najviše ‘ničijih’ lopti (16, od čega tri na suparničkoj polovici terena).

Prvi ispod crte idealnih 11 ovaj su put ostali Riječani Tibor Halilović, Darko Velkovski i Antonio Čolak te Hajdukov debitant Nihad Mujakić.

Evo tko je u Momčadi kola, formacija je ovih neuravnoteženih 3-4-1-2.

Josip Posavec (287), Hajduk

Prvi put ove sezone u idealnih 11. Sačuvao čistu mrežu, obranio dva udarca, od čega mu se jedna obrana računa u kategoriju supersaves. Usto 5/6 puta pokupio centaršut ili suparničko dodavanje te uputio 15/22 točnih pasova.

Ardian Ismajli (285), Hajduk

Već sedmi put ove sezone u Momčadi kola, čime se izjednačio na vrhu s Dinamovim Dominikom Livakovićem. Točnih dodavanja 35/46 (0/1 u suparnički kazneni prostor), dobivenih duela 11/15, usto i 10 presječenih dodavanja (dva na suparničkoj polovici) i šest osvojenih ničijih lopti (tri na suparničkoj polovici).

Kévin Théophile-Catherine (294), Dinamo

Drugi put u Momčadi kola. Dvaput pucao, jednom unutar okvira gola i zabio. Dodavanja 52/59 (0/2 u suparnički kazneni prostor), dueli 7/15, startovi 1/2, dva presječena suparnička dodavanja i šest osvojenih ničijih lopti (dvije na suparničkoj polovici).

Dino Perić (298), Dinamo

Šesti put u idealnih 11. Jednom pucao (unutar okvira gola), dodao 58/69 puta točno (0/2 u suparničkih 16m), dobio 14/21 duela, 1/2 starta na loptu, uz šest presječenih dodavanja (jedno na suparničkoj polovici) i 14 pokupljenih ničijih lopti (dvije na suparničko polovici).

Sadegh Moharrami (285), Dinamo

Drugi put u Momčadi kola, prvi put je bio kao Lokomotivin igrač. Jedna asistencija, dodavanja 47/60 (ključna 0/1, u 16m 2/5), dueli 15/20, driblinzi 2/3, startovi 5/5, po četiri presječena dodavanja i osvojene ničije lopte (po jednom na suparničkoj polovici).

Damian Kądzior (300), Dinamo

Peto uvrštenje u Momčad kola. Dva udarca, jedan unutar okvir gola, jedan gol; dodavanja 54/64 (1/2 ključna, 9/17 u 16m), dueli 2/6, driblinzi 1/3, tri presječena dodavanja (sva tri na suparničkoj polovici), 10 osvojenih ničijih lopti (osam na suparničkoj polovici).

Lovro Majer (283), Dinamo

Sve za jedno poluvrijeme: dvaput pucao (oba puta izvan okvira gola), kreirao jednu izglednu priliku za gol, dodao 35/37 puta točno (ključno 2/2, u 16m 2/2), dobio 6/10 duela, 2/2 driblinga, 2/3 starta na loptu, dvaput (na suparničkoj polovici) presjekao dodavanje i osvojio pet ničijih lopti (četiri na suparničkoj polovici). Treći put u idealnih 11.

Markus Pavić (332), Istra

Jedan udarac, 48/58 točnih dodavanja (3/3 ključna, 5/9 u 16m), 12/14 dobivenih duela, 3/4 uspjela driblinga, 3/3 uspješna starta na loptu, sedam presječenih dodavanja (dva na suparničkoj polovici) i 10 osvojenih ničijih lopti (tri na suparničkoj polovici). Drugi put u Momčadi kola.

Borislav Conev (339), Inter Zaprešić

InStatov Igrač kola četiri je puta pucao, jednom unutar okvira gola i u mrežu. Dodao je 31/37 puta točno (ključno 1/2, u 16m 2/5), dobio 15/26 duela, 3/4 driblinga, 4/7 startova na loptu, presjekao tri dodavanja (dva na suparničkoj polovici) i osvojio šest ničijih lopti (četiri na suparničkoj polovici). Treći put u Momčadi kola.

Samuel Eduok (321), Hajduk

Kao što je već navedno, namjestio je četiri izgledne prilike za gol, pucao pet puta (triput unutar okvira gola) i zabio jednom. Dodavanja 30/37 (ključna 1/1, u 16m 9/12), dueli 8/18, driblinzi 2/2, startovi 3/3. Treći put u Momčadi kola.

Mirko Marić (292), Osijek

Dva šuta, jedan unutar okvira gola, jedan pogodak. Dodavanja 28/34 (2/3 ključna, 2/3 u 16m), dueli 10/25, driblinzi 6/8, dva presječena dodavanja (na suparničkoj polovici), jedna osvojena ničija lopta (na suparničkoj polovici). Drugi put u idealnih 11.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.