Posavec: Junak na posudbi

InStat i Telesport donose tjedni statistički pregled HNL-a

Zadnja izmjena: 20. veljače 2019. Ivo Cagalj/PIXSELL

Situacija u kojoj klub u jednom prijelaznom roku ostane bez svih seniorskih vratara zasigurno je za anale, a upravo se to dogodilo Hajduku prošlog ljeta. Talentirani Karlo Letica odlučio je otići u inozemstvo nakon samo jedne polusezone u ulozi prvog golmana; Dante Stipica je s 27 godina odlučio promijeniti sredinu, baš kao i 23-godišnji Ivo Grbić koji je, prema navodima Hajdukova čelništva, pokušavao u ugovoru ishoditi klauzulu koja bi mu jamčila minutažu.

Klub je sigurno mogao prethodnom pametnijom selekcijom preduhitriti ili spriječiti takav bizarni rasplet, ali nakon što su svi odlučili otići nije mu ostalo previše manevarskog prostora. Odjednom se Saša Bjelanović, koji se u tom trenutku u ulozi sportskog direktora nalazio svega nepunih mjesec i pol dana, morao hitno posvetiti popunjavanju kritične pozicije.

Pa iako je ljetni prijelazni rok u Hajduku generalno odrađen podosta aljkavo, taj se zahtjevni dio posla, mora se priznati, odradio vrlo dobro. Iz Rumunjske je prvo vraćen 26-godišnji Tomislav Duka, nekada veliki talent RNK Splita, dok je uz njega nešto kasnije pristigao i 22-godišnji Josip Posavec, čija je karijera u Palermu nakon uspješnog početka ipak pomalo stagnirala. On je, dakako, bio predodređen za novu Hajdukovu ‘jedinicu’.

Posavcu nije trebalo toliko da se navikne na južnjačku atmosferu Poljuda. Ondje je već i nastupao kao vratar Intera iz Zaprešića, kada je u jesen 2015. na gostovanju kod Hajduka ‘popio’ četiri komada. Bila je to i jedina polusezona koju je kao prvi vratar odradio u Prvoj HNL; s 19 godina, koliko mu je bilo u trenutku prelaska, nije bio previše stariji od Mateja Delača, još jednog mladog vratara koji se iz Intera rano otisnuo u inozemstvo. No, za razliku od njega, Josipova je karijera u Italiji nakon transfera vrijednog 500.000 eura započela itekako uspješno.

Ako ga poštede ozljede, Hajduk će teško pronaći bolje vratarsko rješenje, još takvo na kojem u budućnosti može i zaraditi

Čak ga ni vječno turbulentna situacija u Palermu pod ekscentričnim predsjednikom Mauriziom Zamparinijem nije omela da brzo preuzme ‘jedinicu’ u Serie A. U svojoj prvoj pravoj sezoni 2016./17., Posavec nije samo plijenio pozornost sjajnim obranama, poput onih na utakmici protiv Juventusa u kojoj ga je na kraju, unatoč nizu Juveovih mrtvih šansi, autogolom matirao tek suigrač Edoardo Goldaniga. Njegova statistika stavljala ga je dobar dio sezone uz bok najboljim vratarima Serie A, pogotovo jer je Palermo te sezone strmoglavo jurio prema drugoligaškom društvu, što je logično značilo i da na Josipov gol suparnici upućuju najviše udaraca.

Ali to je isto tako prirodno značilo i da će se mladom vrataru poput njega neminovno potkrasti i pokoja pogreška. Posavec nije griješio koliko obrana ispred njega, ali za vratara je stvar uvijek drugačija. Zamparini, ćudljiv kakav jest, ispadanjem u Serie B ostao je i bez ono malo strpljenja što je imao i trenerima je stalno nad glavom visio njegov mač. Nakon jednog kiksa u utakmici protiv Perugije više ništa nisu prepuštali slučaju i Posavec se od heroja naglo pretvorio u odbačenu rezervu.

Hoće li ga Hajduk otkupiti?

U te dvije sezone u Italiji dobio je, međutim, ono što je Hajduku zapravo i trebalo; prijeko potrebno iskustvo igranja velikih utakmica u temperamentnom i turbulentnom okruženju i želju za dokazivanjem unutar njega.

Iako se nadao da će izbjeći barem ovaj drugi, turbulentni dio, Posavca je u Splitu dočekala gotovo ista situacija. Već nakon dva mjeseca sezone smijenjen je trener Željko Kopić, dok su prilagodbu usporavale ne samo manje ozljede, već i stalne rotacije u obrani ispred njega. Također mu je splitska publika po običaju odmah počela tražiti mane, osobito zbog otkupne klauzule od 400.000 eura koju bi klub trebao isplatiti Palermu u slučaju da mu odluči ponuditi stalni ugovor. Jednima je tako bio prenizak (190 cm), pogotovo kada je ‘zaplivao’ zrakom u ključnom trenutku protiv FCSB-a u Bukureštu, drugima presklon ozljedama, trećima nedovoljno vičan igranju nogom.

Ovaj posljednji aspekt postao je posebno naglašen po dolasku novog trenera Siniše Oreščanina. Istina, Hajdukov golman nije baš najbolji u pas-igri, što znatno ograničava opcije u izgradnji napada iz zadnje linije. Ali onaj koji je očekivao da će na tržištu u tom trenutku klub pronaći vratara koji je dobar na crti i u igri nogom, a da je usto još i Hrvat, ne može sebe baš nazvati realnim. Josip za mjesec dana navršava 23 godine, što znači i da mogućnosti za napredak još uvijek ima. Posebno s obzirom na to da je kao klinac četiri godine igrao u polju, napadača.

Oreščaninovim dolaskom na klupu prve momčadi klub je napokon na putu da se, barem na terenu, konačno stabilizira, a u tri početna derbija u nizu ove polusezone to se vidljivo očituje i na Posavcu, koji djeluje samopouzdano i igra dobro. U proteklom je kolu Rijeci skinuo dvije-tri dobre šanse i prometnuo se u junaka derbija, a — InStat kaže — i jednog od najboljih igrača kola. Budući da smo ove sezone u ovoj rubrici već pisali i o aktualnom Igraču kola Izetu Hajroviću i njegovu prvom pratitelju Komnenu Andriću, red je došao na drugog pratitelja, Posavca.

Ako ga poštede ozljede, Hajduk će teško pronaći bolje vratarsko rješenje, još takvo na kojem u budućnosti može i zaraditi.

xxx

Najviše izglednih prilika za gol u posljednjem kolu po InStatu bilježe Dinamo protiv Slavena i Gorica protiv Intera, po devet; Istra, s druge strane, protiv Osijeka nije stvorila baš nijednu. Gorica je usto imala i najviše udaraca (21), kao i onih koji su išli unutar okvira gola (devet); najmanje je pucao Slaven (triput), a najmanje unutar okvira gola Hajduk i Istra (po 1/6).

Gorica (63,9 posto) i Dinamo (62,1%) su imali i najviši postotak posjeda lopte. Uvjerljivo najtočnije su dodavali Dinamo i Hajduk (po 84 posto točnosti, jedini iznad 80 posto), dok je tek 69 posto Interovih dodavanja bilo precizno. Najviše dodavanja u suparnički šesnaesterac uputila je Lokomotiva (62, od čega 24 točna), najviše točnih Gorica (27/54); na dnu te ljestvice je Slaven s 3/12. Iako je Lokomotiva imala i najviše centaršutova u kazneni prostor (5/22 točnih), najviše točnih je imala opet Gorica (7/17). Nijedno od Interovih pet, kao ni Istrinih čak 14 nabacivanja u 16m nije bilo precizno. Po broju ključnih dodavanja uvjerljivo prednjači Dinamo (14/26), a daleko najslabiji je Rudeš (0/3), protiv kojeg je Lokomotiva dobila čak 67 posto duela, uvjerljivo najviše od svih u kolu.

Po broju driblinga najuspješniji su bili Osijek (28/39) i Dinamo (22/38), dok je Hajduk ostvario tek pet uspješnih driblinga iz 16 pokušaja. Najviše uspješnih startova na loptu imali su Dinamo (35/45) i Hajduk (27/48), najmanje Rudeš (12/30) i Inter (14/27).

Dvojica igrača, Lokomotivin Luka Ivanušec i Osijekov Mile Škorić, kreirali su po tri izgledne šanse za svoje momčadi. Łukasz Zwoliński iz Gorice najviše je od svih (pet puta) pucao na gol, dok je njegov suigrač Martin Maloča zabilježio najviše točnih dodavanja (90/100). Najviše ključnih dodavanja imao je Ivanušec (4/5), dok je njegov suigrač Fran Karačić uputio najviše centaršutova (2/9) i ukupno dodavanja u suparničkih 16m (5/16). Istrin Regan Obeng čak je 13 putao išao u start na loptu, ali tek pet puta uspješno, Slavenov Vinko Međimorec dobio je čak 12/13 zračnih duela, dok je Interov Ivan Tatomirović imao najviše presječenih suparničkih dodavanja (16).

U statistički idealnih 11 su se među Dinamove igrače uspjeli ugurati tek dvojica iz Hajduka i jedan iz Intera. Najbliže plasmanu još su bili Dino Perić i Lovro Majer (Dinamo), Serder Serderov (Inter) i Kristijan Lovrić (Gorica).

Evo tko je u Momčadi kola, formacija je 4-2-3-1.

Josip Posavec (317), Hajduk

Drugi put u Momčadi kola. Šest obrana, od kojih tri u InStatovoj kategoriji supersaves; 1/1 pokupljen centaršut ili presječeno dodavanje, 27/34 točnih pasova.

Sadegh Moharrami (304), Dinamo

Najviše uspjelih driblinga (7/9) od svih u kolu, također i najviše dobivenih duela na zemlji (15/24); zračnih duela nije niti imao. Točnih dodavanja 63/79 (1/1 ključno, 2/4 u suparnički šesnaesterac), startovi na loptu 5/6, šest presječenih dodavanja (jedno na suparničkoj polovici terena). Već peti put u idealnih 11.

Marko Lešković (308), Dinamo

I on je već peti put ovdje. Osvojio najviše lopti od svih u kolu (26), dobio i najviše defenzivnih (18/22) i duela ukupno (19/23). Dodavanja 64/76 (ključna 0/1), startovi 5/6, sedam presječenih suparničkih dodavanja.

Borja López (299), Hajduk

Dodavanja 70/79 (1/1 ključno, 1/1 u suparničkih 16m), dueli 9/11, startovi 1/2 i 10 presječenih suparničkih pasova. Drugi put u Momčadi kola.

Amir Rrahmani (308), Dinamo

Dodavanja 41/51 (0/2 ključno, 1/3 u suparničkih 16m), dueli 9/17, driblinzi 1/1, startovi 3/3, pet presječenih dodavanja (dva na suparničkoj polovici). Treći put u ovom izboru.

Ivan Šunjić (289), Dinamo

Drugi put u Momčadi kola. Uz Hajdukova Domagoja Bradarića (6/6) najviše uspješnih startova na loptu (6/9), a poslije suigrača Leškovića najviše dobivenih defenzivnih duela (15/26) i najviše osvojenih lopti (22, od čega devet na suparničkoj polovici). Dodavanja 58/64 (0/1 u suparničkih 16m), ukupno dueli 17/29, driblizi 0/1, osam presječenih dodavanja (pet na suparničkoj polovici).

Nikola Moro (297), Dinamo

Jednom pucao unutar okvira gola. Točno dodao 41 put iz 49 pokušaja (3/5 ključno, 3/3 u suparnički kazneni prostor), dobio 12/21 duela, 1/1 dribling i 3/4 starta uz tri presječene lopte, dvije na suparničkoj polovici terena. Prvi put ove sezone u Momčadi kola.

Izet Hajrović (333), Dinamo

Četvrti plasman u idealnih 11, prvi put Igrač kola. Osim što je zabio gol, namjestio je i jednu izglednu priliku za pogodak, a pucao je četiri puta (dvaput unutar okvira gola). Dodavanja 37/45 (ključno 0/1, 1/4 u suparničkih 16m), dueli 8/14, driblinzi 5/9, startovi 3/3, tri presječene lopte (dvije na suparničkoj polovici).

Nikola Rak (309), Inter

Dvaput pucao, oba puta unutar okvira gola, jedan pogodak. Dodavanja 23/29 (ključno 1/1, u suparničkih 16m 1/1), dueli 8/17, driblinzi 0/2, startovi 2/4, četiri presječena dodavanja (jedno na suparničkoj polovici). Drugi put u Momčadi kola.

Mislav Oršić (296), Dinamo

Dvaput pucao, jednom pogodio unutar okvira gola i u mrežu, usto i jednom asistirao. Dodavanja 12/19 (ključna 2/5, u suparničkih 16m 2/2), dueli 2/4, driblinzi 1/1, startovi 0/1, dva presječena dodavanja (jedno na suparničkoj polovici). Drugi put u Momčadi kola.

Komnen Andrić (327), Dinamo

Peti put u idealnih 11, ali prvi put kao Dinamov igrač. Dvaput pucao i oba puta unutar okvira gola, ali nije zabio. Zato je kreirao dvije prilike za pogodak, od čega se jedna piše kao asistencija. Nitko nije dobio više napadačkih duela (14/34, obrambenih nije ni imao), ali ni izgubio više lopti (23) od njega. Dodavanja 30/36 (ključna 2/4, u 16m 2/3), driblinzi 4/6, dva presječena suparnička dodavanja.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

Ne propusti top članke
X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.