Gol u gostima

Wimbledon iz insajderskog kuta

Za Telesport piše sudionik ovogodišnjeg glavnog turnira u parovima

U nedjelju se po poznatoj tradiciji u Wimbledonu ne igra, što nam daje jedan dan bez teniskih uzbuđenja i pravu šansu da rezimiramo 131. izdanje trećeg Grand Slama sezone i najspecifičnijeg turnira u sezoni.

Osim odmora natjecateljima, neradna nedjelja na kraju tjedna još je jedan dan šanse organizatorima da pokušaju travu dovesti u red za završnicu turnira i juniore – među kojima je naša Lea Bošković – koji nastupaju u drugom tjednu. Što nije mali zadatak, s obzirom na to kako su igrači i igračice u više navrata uložili žalbe vezane za kvalitetu podloge na ovogodišnjem Wimbledonu.

Prvog dana turnira trava je doista izgledala kao da ju je netko nacrtao na platnu – oličenje savršenstva. No, kako su se mečevi nizali i kako su sati i sati igre prolazili, trava se počela trošiti i mijenjati boju brže nego uobičajeno.

Prvo se požalila Kristina Mladenović, koja je već u zagrijavanju imala lakše uganuće stopala, a kasnije u meču je i ozlijedila koljeno u padu. U jednom trenutku su se i ona i njena suparnica Alison Riske složile da žele prekid meča i promjenu terena, no supervisor nije uslišio njihove zahtjeve te se meč priveo kraju. Zatim su se javila braća Murray. Jamie je imao rani poraz u drugom kolu parova, a Andy je nakon višesatne borbe u napetom meču s Fabiom Fogninijem uspio navući vodu na svoj mlin, ali je kasnije na press konferenciji također kritizirao podlogu. Čak i na centralnom terenu, gdje se uvijek stavlja manji broj mečeva kako bi trava ostala što bolje očuvana do zadnjeg dana turnira. Na kraju treba izdvojiti i najružniju scenu prvog tjedna, tešku ozljedu Bethanie Mattek-Sands – a ona tvrdi da je uzrokovana lošim terenom – i slijede joj mjeseci teškog oporavka zbog iščašenja patele.

U All England Clubu se pravdaju da se trava puno brže troši nego inače jer su u zadnjim tjednima prije početka turnira u Londonu bile vrlo visoke i netipične vrućine na koje londonska trava nije prilagođena, pa se zbog toga i brže suši i poprima žutu boju te ranije otpada. Viša sila je svakako jedan od razloga, ali nije opravdanje za organizatore jer, osim što možemo primijetiti više smeđe i žute boje nego zelene, zdravlje igrača je itekako ugroženo.

Rezultati su prilično očekivani, osim što je mladi Daniil Medvedev je u prvom kolu šokirao Stana Wawrinku. A ondje gdje su rezultati očekivani, fokus se seli na kreativne ispade, kojim su nas igrači častili više nego obično. Medvedev je nakon pobjede nad Wawrinkom u sljedećem kolu izgubio od Rubena Bemelmansa u gustom meču punom prepirka sa sutkinjom Marianom Alves, te je po završetku meča bacao kovanice pred sudačku stolicu, zbog čega su ga oštro osudili mediji, ali i organizatori. Kazna – 14.500 dolara.

Nick Kyrgios je izašao na teren protiv Pierre-Huguesa Herberta u svom nezainteresiranom stilu, bez pretjeranog kretanja udarao svom snagom iz mjesta i zapravo više statirao nego što se borio. Nakon drugog seta je predao meč zbog ozljede kuka, a zatim ponovno u svom stilu podigao prašinu tulumarenjem po Londonu. Igrač takvog talenta s takvim ispadima i nije pretjerano smiješan.

Da Nick ne bude usamljen na crnoj listi bijelog sporta pobrinuo se i Bernard Tomic. On je nezainteresiranost doveo na viši nivo i, nakon što je lagano izgubio meč protiv Mische Zvereva, na press konferenciji je priznao kako se na terenu dosađivao i kako nema motiva igrati tenis. Na upit novinarke o tome je li spreman vratiti novac od nastupa na Wimbledonu, odgovorio je da ne vidi razlog zašto bi to učinio, te da je spreman vratiti novac ako ga vrate Novak i Roger, kojima su igrači predali nakon prvog seta. Rezultat je bio 15.000 dolara kazne za Tomica te raskid ugovora s Headom. Očito je austrijskom proizvođaču reketa napokon dozlogrdilo nakon silnih Tomicevih nepodopština tijekom zadnjih godina.

Nakon Medvedeva i australskog dinamičnog dua, tjedan je zaokružio Fognini svojim neprimjerenim ponašanjem na centralnom terenu protiv Murraya. Guranje prstiju u usta s neprimjerenim gestikulacijama, bacanje reketa (što se u Wimbledonu odmah kažnjava jer može uništiti teren, kao da nije dovoljno loš) i djetinjaste izjave prema francuskom sucu nakon meča. Ne baš gospodski način da se oprosti od turnira.

Drugog dana Wimbledona imali smo sedam mečeva u kojima su igrači samo došli na teren po prize money, od toga dva na centralnom terenu i to zaredom

A postoje i još problematičnija opraštanja od njegova. Ove se godine po tko zna koji put ponavlja problem s predajama u prvom kolu. Naime, za sam nastup u prvom kolu Wimbledona igrači u glavnom turniru dobiju 35.000 funti. Igrač je ozlijeđen, ali želi doći po svoj prize money jer je 35.000 funti zanemarivo samo igračima iz top 10 i nikome drugom na Touru. Već nakon prvog odigranog poena on može predati i uputiti se u prize money office.

Međutim, nije to samo problem na Grand Slamovima.

Na svim razinama turnira vrijedi isto pravilo, ali na nižim razinama često dolazi do kupovine mjesta u ždrijebu. Ustaljena je praksa da prvi po redu lucky loser (igrač poražen u zadnjem kolu kvalifikacija) traži po ždrijebu tko je ozlijeđen, te igraču ponudi iznos u skladu s nastupom u prvom kolu. Ozlijeđeni igrač prihvaća novac, otkazuje turnir zbog ozljede, a lucky loser dobiva svoju šansu za nastup u glavnom turniru. Prije tri godine je bio slučaj s Walterom Trusendijem, koji je prodao svoje mjesto u turniru, a zatim je suspendiran na šest mjeseci i morao je platiti kaznu od 5.000 dolara.

TIU (organizacija za sprječavanje korupcije u tenisu) je pronašla transkripte Facebook poruka s lucky loserom te uplatu na bankovnom računu direktno od igrača koji ga je zamijenio u ždrijebu. ATP je ove godine donio novo pravilo i doskočio tom problemu. Dopušteno je dvaput u sezoni otkazati turnir na licu mjesta zbog ozljede prije izlaska na teren i primiti prize money za poraz u prvom kolu. Lucky loseru ostaje novac kojeg je dobio za poraz u zadnjem kolu kvalifikacija plus šansa za progresom u glavnom turniru i daljnjim zarađivanjem.

Međutim, Grand Slamovi nisu pod okriljem ATP-a nego ITF-a, koji je poznat po konzervativnosti i rijetkim posezanjem za promjenom pravila. ITF-ova pravila i dalje ne dozvoljavaju otkaz turnira i dobivanje prize moneya. Drugog dana Wimbledona imali smo sedam mečeva u kojima su igrači samo došli na teren po prize money, a od toga dva meča na centralnom terenu i to zaredom. Alexandr Dolgopolov je nakon prvog seta predao Federeru, a Martin Kližan Đokoviću. To ruši renome turnira, ali sigurno i posjećenost i TV prava, tako da je za očekivati promjene po tom pitanju u dogledno vrijeme. Federer i Đoković su se kasnije potužili na gore spomenuti slučaj i sad je red na ITF-u da pokaže je li spreman popratiti ATP u promijeni pravila.

Ali i uz sve negativnosti koje pomalo kaljaju ugled tenisa, svi jedva čekamo drugi tjedan.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.