Juriš

Bayernova borba s Bikovima

Nastavlja se bundesligaška nogometna korida

Nekih se tradicija Nijemci ne odriču. Poput 18 klubova u Bundesligi, jedinoj od liga Petice koja nije otišla na 20. Poput želje da navijače/potrošače zadrže na nekakav način u (su)vlasništvu svojih klubova i ne dozvole sumnjivom kapitalu off-shore kompanija, šeika ili oligarha da preuzmu vlasništvo nad njima. Poput zimske pauze koja još jedino u Njemačkoj od elitnih liga dijeli prvenstvo na dva različita, simetrična entiteta.

Pozivanje na tradiciju jedan je od ključnih razloga zašto je klub koji je jedini ozbiljno zaprijetio duopolu Bayerna na titule, a Borussije Dortmund na mjesto (neuspješnog) izazivača u zadnjih osam godina, svejedno omražen u većini zemlje. Tradicija je ono što Red Bull, pardon, RasenBallsport iz Leipziga i dalje drži ‘crvenom krpom’ većine njemačkih nogometnih navijača.

Ipak, ako za trenutak zanemarite to što su (pre)brzo prošli put od osnivanja, preko stampeda kroz sve niže lige do nesužbene titule jesenskog prvaka Njemačke, ako za trenutak zaboravite kako su njihovi snalažljivi šefovi pronalazili načine kako se prošuljati oko zidova koji su im stajali na putu i ako prihvatite da klubova sličnih RB-u u Bundesligi ima još (Bayer, Wolfsburg, Hoffenheim…), ostaje vam samo jedna opcija: iskreno se diviti i zapljeskati nogometnom poslu koji su napravili i koji i dalje rade.

Jer način na koji u RB Leipzigu utjelovljuju svoju sportsku filozofiju i grade svoju potencijalno šampionsku momčad je ne samo ispravan, nego i impresivan. Ulažu u mlade igrače, grade momčad, stvaraju rezultat, prodaju, reinvestiraju, planski obnavljaju. Imaju najmlađu momčad lige koju vodi najmlađi trener lige, igraju atraktivan, napadački nogomet pun ritma, okomitosti i agresije, imaju impresivan skauting razgranat po čitavom svijetu i ne zanimaju ih ni ‘seksi’ imena ni kratkoročni ciljevi.

What’s not to like?

Pa su tako i ove zime uspješno odradili i jedan izlazni poslić, bez obzira što je miris trofeja u istočnoj Njemačkoj ove godine jači nego ikad. Procijenili su da 12 milijuna eura koje je Napoli ponudio za njihova 28-godišnjeg defeanzivnog veznjaka Diega Demmea neće naškoditi njihovim šampionskim ambicijama i da imaju dovoljno unutarnjih rezervi da ga nadomjeste. Ljeto će suditi jesu li dobro procijenili jer Demme je bio važan kotačić njihova moćnog jesenskog veznog reda.

Na planetu Bayern, začudo, ni ove zime ne vladaju mir i harmonija

Ako se spustimo još korak niže i zavirimo u njihovu drugu ispostavu u Salzburgu, stvari nisu ništa manje impresivne. Salzburški Red Bull samo prošlog ljeta i ove zime izvezao je više od 115 milijuna eura ‘materijala’ preko austrijske granice! Da ni ne spominjemo nove eksponate koji će narednog ljeta sliti nove desetke milijuna u klupsku riznicu. Umanjene, naravno, za one milijune koji će se odmah reinvestirati u novu ‘sirovinu’.

I tata bi, sine…

I baš kad se očekivalo da će ove zime dva RB-a sklopiti novi posao na kojem će oba fino zaraditi, plan im je *pokvario (ovu riječ uzmite s jaaako puno rezerve) još jedan klub koji spada u sam vrh nogometnog biznisa u kojem treba “locirati, uhititi, transferirati”. Borussia Dortmund još je jednom pokazala da to u Njemačkoj i dalje radi najbolje.

Mrežu oko Salzburgova napadačkog “čuda od djeteta” Erlinga Hålanda pleli su mnogi europski giganti. Ali najbolju mrežu ispleli su u Dortmundu. Impresivan je i način na koji su ‘preveslali’ sve druge zainteresirane klubove, ali i činjenica da su transfer 19-godišnjeg Norvežanina uspjeli sačuvati i od medija i javnosti sve do trenutka kad su ga usred Dortmunda sami predstavili šokiranim, ali oduševljenim navijačima.

Salzburgu su isplatili odštetnu klauzulu fiksiranu na 20 milijuna eura, a Hålanda su ‘kupili’ s 10 milijuna po sezoni, tajnom posjetom Signal Iduna Areni na kojoj su ga impresionirali ponudom, vizijom zajedničke budućnosti, igranjem pred vječno rasprodanim tribinama najvećeg njemačkog stadiona i budućim transferom koji ima potencijal biti višestruko unosniji ako golobradi Norvežanin nastavi trpati silinom kojom je krenuo.

Dok se Manchester United premišljao, a RB Leipzig nije želio iritirati svoju prvu zvijezdu Tima Wernera napadačkom konkurencijom ove zime, Dortmund je u tišini odradio još jedan sjajan transfer. Dobili su igrača kojemu je tržišna vrijednost već danas dvostruko veća od onoga štu su za njega platili, a sve još impresivnijim čini činjenica da su čitav posao pokrili prodajom defenzivnog veznjaka Juliana Weigla iz Benfice za istih 20 milijuna.

Hans-Joakim Watzke i Michael Zorc u Dortmundu su okupili uistinu potentnu, naelektriziranu mladu svlačionicu koja je, međutim, tijekom jeseni debelo podbacila i izvedbom i rezultatima. Umjesto Leipziga, Dortmund se očekivao na poziciji najopasnijeg izazivača tromom i uljuljanom Bayernu, ali trener Lucien Favre očito još nije pogodio pravu formulu kakvu je u Leipzigu vrlo brzo složio Julian Nagelsmann. Pa ih sad osim lova na Crvene Bavarce, očekuje i lov na Crvene bikove.

A na planetu Bayern, začudo, ni ove zime ne vladaju mir i harmonija. Doduše, stišao se onaj iracionalni ‘specijalni rat’ koji je Karl-Heinz Rummenigge iz nekog svog egotriperskog principa vodio protiv posljednjeg trenera kojeg je svojom rukom odabrao Uli Hoeneß, ali razmažene i poprilično ostarjele zvijezde u Bayernovoj svlačionici nije dugo držalo zadovoljstvo zbog saznanja da su uspjeli potjerati još jednog trenera koji im je odbijao titrati jaja.

Iako nasljednik Nike Kovača, Hansi Flick nije promijenio ništa dramatično bilo u sastavu, bilo u sustavu, bilo u rezultatima, bilo u kvaliteti igre, iako je tek tinejdžer Joshua Zirkzee u zadnjim minutama zadnje dvije utakmice spasio da zaostatak za vodećim Leipzigom ne bude dramatičniji od četiri boda, kritike i od Rummeniggea i od medija i od “neminovanih izvora bliskih svlačionici” nisu bile ni približno oštre i direktne kao u vrijeme kad se ‘kidalo’ Kovača.

A onda je taman pred početak nastavka sezone opet počelo štrapati. Najprije je sportski direktor Hasan Salihamidžić uspio naljutiti Manuela Neuera idejom o ‘dijeljenju’ vratarske jedinice s novodovedenim 10 godina mlađim Alexanderom Nübelom, a potom i Leipzigova Wernera, inače drugog strijelca lige, konstatacijom kako se “ne uklapa u Bayernov sustav”.

Istovremeno su mediji ‘probušili’ priču o čak sedmorici igrača kojih će se na ljeto pokušati riješiti jer su nezadovoljni njihovim igrama. Ivan Perišić i Philippe Coutinho najmanje su problematični na toj listi jer su ionako posuđeni do kraja ove sezone, ali imena Neuera, Jeromea Boatenga, Javija Martíneza, Thiaga Alcântare i Thomasa Müllera, svih s ugovorima do ljeta 2021., itekako su zatresla FC Hollywood. Simpatično je što je riječ o uglavnom istim onim tipovima koji su najviše rovarili protiv Kovača…

Bayern je ove zime opet dignuo živce Schalkeovim navijačima potpisavši spomenutog Nübela besplatno, makar bi zapravo ljuti trebali biti na svoju upravu koja je još jednom kiksala u pravovremenom produživanju ugovora ili stavljanju na tržište.

Na sličan način su već izgubili desetke milijuna za Joela Matipa, Romana Neustädtera, Seada Kolašinca, Erica Choupo-Motinga, Leona Goretzku, Maxa Meyera i još neke koji su odlazili besplatno u situacijama kad su vrijedili puno. U Schalkeu još uvijek nisu uspjeli osmisliti dobar balans između ulaganja, rezultata i zarade, ali ako žele učiti — boljeg sveučilišta za nogometni biznis od 30-ak kilometara udaljenog Dortmunda teško će naći.

Najmirnije i najtiše tijekom pauze bilo je u Borussiji iz Mönchengladbacha, koju većina drži jednim od najvećih overachievera u svim ligama Petice minule jeseni. Iako je jedno vrijeme držala sam vrh bundesligaške ljestvice, a pauzu dočekala kao jesenski doprvak, teško je vjerovati da može (iz)držati ritam koji će diktirati Leipzig, Bayern i Dortmund. Ali događale su se u nogometnom svijetu i veće senzacije, pa ni zelenu Borussiju ne treba unaprijed otpisivati.

Osim Hålanda, najzvučnije ime koje je ove zime stiglo u Bundesligu je Exequiel Palacios, 22-godišnji argentinski reprezentativac kojeg su nakon sjajnih igara u dresu Rivera ganjali i Real Madrid i Barcelona. Madridski klub već je bio spreman uplatiti izlaznu klauzulu od 15 milijuna eura, ali naljutio je Riverove čelnike nekorektnim odnosom, pa su ga ovi za inat proslijedili u Leverkusen.

Dopunsku selekciju odradio je Hoffenheim kupovinom izraelskog napadača Munasa Dabbura te Wolfsburg, koji je za 10 milijuna eura otkupio 22-godišnjeg hrvatskog stopera Marina Pongračića. I opet smo se vratili na Red Bull u kojem su krila dobili i Dabbur i Pongračić…

Neizbježni Red Bull koji će, koliko god iritantan protivničkim navijačima bio, u svakoj soluciji odlučivati o prvaku Njemačke. Bilo da se radi o utvrdi Crvenih bikova u Leipzigu, bilo o Mönchengladbachu koji s klupe vodi čovjek iz Red Bullove salzburške trenerske škole, bilo o Dortmundu gdje očekuju da im krila da upravo njihov dojučerašnji napadač.

Kako god okrenete, Bayerna ogrnutog crvenim plaštom ovog proljeća očekuje žestoka borba s Bikovima…

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.