Juriš

Je li Lovren višak?

Zlatko Dalić pred izazovom dugoročnog (re)definiranja obrane

Nemojmo se lagati, ovo je tjedan dana godišnjeg odmora usred sezone. Zasluženog, apsolutno. Kad dobro i na vrijeme odradiš posao, zaslužuješ se malo i počastiti. Ali osim nekakvog team buildinga, provjeravanja klime i ambijenta, relaksirajućeg druženja i poklona igračima za dobro odrađen kvalifikacijski posao, ovaj izlet hrvatske reprezentacije na Bliski istok nije ništa više. Niti će dati bilo kakve ozbiljne odgovore.

Zgodno je, pritom, kako nas je nogometni Katar pozvao u goste, ali ne želi s nama igrati. “Đava je straj”, rekli bi u Dalmaciji, a katarski izbornik Félix Sánchez razumno je odlučio da nema smisla sam sebi sapunati dasku. Posebno nakon što je prošle jeseni na europskoj turneji u pet utakmica protiv Srbije, Portugala i Irske primio neugodnih 18 komada.

Razumna je i najava izbornika Zlatka Dalića kako će u predgrađu Dohe *kemijati. Slovenija i Bugarska dobra su prilika da se iskuša 180 minuta novih taktičkih ideja, među kojima je najglasnija ona s trojicom stopera, koja se iznova vraća u modu. Ta je ideja, međutim, na ‘dugom štapu’ iz mnoštva razloga o kojima ćemo kasnije. Ajmo za početak vidjeti što uopće možemo *kemijati u zadnjoj liniji.

Osam mjeseci prije Svjetskog prvenstva, hrvatski vratari napravili su puni krug. I nitko ne može predvidjeti koliko će još krugova napraviti do studenoga. Što se sve može promijeniti u životu i karijeri vratara u pola godine već smo vidjeli.

Kristalno je jasno da tandem Domagoj Vida — Dejan Lovren više nije ono najbolje što Hrvatska u obrani ima. Ključni razlog zove se Joško Gvardiol

U zadnjih šest mjeseci Dominik Livaković je dotad nedodirljivu ‘jedinicu’ padom forme prepustio Ivici Ivušiću. Koji je sjajnim nastupom u Bratislavi i sigurnim u Splitu protiv Slovenije bacio ozbiljnu rukavicu izazova Dinamovu vrataru. No, dogodila mu se ozljeda baš u situaciji koja mu je možda mogla okrenuti čitavu karijeru. Vratarska sudbina.

Livaković se vratio na gol protiv Cipra i Slovačke, ali njegove amplitude forme iznova su otvorile vratarsko pitanje. Dalić se nije libio staviti i drugog debitanta Ivu Grbića na vrata. I to u dvije posljednje, odlučujuće kvalifikacijske bitke protiv Malte i Rusije.

Dalić je i tim činom potvrdio da je odan novoj mantri “forma ispred zasluga” ili “sadašnjost ispred prošlosti”. A Grbić je jedinicom reprezentacije i francuskog prvaka Lillea živio mjesece života. Nažalost, samo mjesece. Jer opet se umiješala vratarska sudbina. Došla je jedna loša utakmica i to baš protiv PSG-a, pet komada u mreži, a trener Jocelyn Gourvennec trebao je ‘Pedra’.

Grbić je zakovan za klupu, a kolo sreće s reprezentativnim brojem 1 opet se zaustavilo na Livakovićevu prezimenu. Štoviše, Grbić je iz potencijalno dobitne pao u poprilično kompliciranu poziciju. Jer ne vrati li do kraja sezone jedinicu u Lilleu — gdje je na posudbi, što znači da nema neku ozbiljnu potporu — velika je vjerojatnost da će njegovo mjesto u lipanjskim okršajima Lige nacija opet zauzeti Lovre Kalinić. Još jedan koji jako dobro zna sve o prokletstvu vratarske sudbine. I svemu što u jednom trenutku možeš i dobiti i izgubiti.

Vrteći se tako u krug i pokušavajući predvidjeti tko će od spomenute četvorice biti u kakvoj klupskoj situaciji i formi na jesen, valja reći da Hrvatska zapravo nikad nije imala ozbiljan problem vratara. A neće ga imati ni u Kataru, jer sva četvorica spomenutih su dobri vratari. A ima i novih opcija. Nediljko Labrović i Ivan Nevistić, recimo. Mlađe da ni ne nabrajamo.

Stavovi struke o vratarskom pitanju u reprezentaciji su dvojaki. Jedni će vam reći kako je važno definirati hijerarhiju i da *prvog vratara ponekad treba otrpjeti i kad mu forma padne. Drugi drže da je to možda izvedivo u klubu, ali da u reprezentaciji jednostavno mora braniti vratar koji je u datom trenutku u najboljoj formi. Kako god bilo, vratarsko pitanje nije dramatično. Puno više posla i kompliciranijih odluka Dalića čeka u prostoru ispred vratara.

Bekovske pozicije tijekom kvalifikacija doživjele su prilično glatku i bezbolnu tranziciju, pri čemu su Josip Juranović i Borna Sosa sasvim prikladne opcije i za obranu s trojicom i za liniju četvorice. Obojica su sposobna pokrivati čitavu aut-liniju, varirati iz bekovske u krilnu ulogu, obojica su tek pred vratima svojih najboljih igračkih godina. I ugovora.

Njihove alternative, međutim, već su problematičnije. Ne zbog kvalitete, jer Šime Vrsaljko i Borna Barišić u punom pogonu nisu ništa lošiji od Juranovića i Sose koji su ih zamijenili u prvih 11, nego zbog objektivnih okolnosti i klupskog statusa. Vrsaljko se još od prošlog Svjetskog prvenstva muči s ozljedama i pitanje je može li njegovo tijelo uopće više držati ritam visokih zahtjeva koji paralelno nameću i klub i reprezentacija. A Barišić je, iz uloge jednog od glavnih igrača Rangersa i čovjeka koji čeka transfer u Englesku, dospio u status klupske pričuve. Slijedom toga i reprezentativne.

Spustimo li pogled još niže, iznova ćemo otkriti staru istinu kako smo tradicionalno najtanji na poziciji desnog beka. Kojeg su znali odglumiti Filip Uremović i Josip Stanišić, kojima je to ipak sekundarna zanimacija nakon primarne stoperske. K tome, Uremović će proljeće provesti u Sheffield Unitedu i pitanje je koliko će se brzo i uspješno uklopiti u zahtjeve najteže druge lige na svijetu. I što ga čeka na jesen kad se bude morao vratiti u Rusiju. A Stanišić je nakon sjajnog otvaranja sezone slijedom covida i ozljeda praktično bez nastupa u Bayernu još od reprezentativne akcije u studenome.

Na lijevoj strani, Domagoj Bradarić potpuno je potonuo u nemilost klupske struke u Lilleu, ali je nakon turske stagnacije barem oživio Dalićev stari ljubimac Dario Melnjak, koji je u Hajduku i standardan i solidan. Može se lijevi bok za prvu pomoć uvijek zakrpati Joškom Gvardiolom, ali njegovo je mjesto ipak negdje drugdje.

I tu dolazimo na ključni dio priče, stopere. Razumno je pretpostaviti kako će obranu s trojicom stopera, koju će ovih dana iskušati u Al Rayyanu, Dalić držati kao *specijal za neke utakmice ili dijelove utakmica, a ne kao novu glavnu taktičku filozofiju.

Argumenata za to je puno. Od činjenice da nije mudro na silu ići u dramatičnu promjenu krvotoka momčadi s većinom istih igrača koji već sasvim dobro funkcioniraju u drugačijem, već dobro uvježbanom sustavu, preko saznanja da bi se takvom igrom žrtvovala krila koja su nam jedan od jačih aduta, do spoznaje da većinu kvalifikacijskih utakmica Hrvatska igra s reprezentacijama protiv kojih je favorit i gdje više mora misliti o izgradnji svoje, nego razgradnji tuđe igre.

Dakle, ako ćemo se držati te pretpostavke, jasno je da ćemo i dalje u srcu obrane imati stoperski tandem, a ne trojac. A taj tandem treba definirati — i to prije, a ne nakon Svjetskog prvenstva.

Kristalno je jasno da tandem Domagoj VidaDejan Lovren više nije ono najbolje što Hrvatska u obrani ima. Osim ozljeda, godina (33) i neminovne fiziološke realnosti, ključni razlog zove se Joško Gvardiol. Čovjek za kojeg još uvijek morate protrljati oči svaki put kad ga gledate i pokušavate racionalno objasniti činjenicu da mu je tek 20 godina. Čovjek za kojeg je teško uopće pojmiti koja će, pobogu, biti njegova vršna vrijednost kvalitete kroz nekih pet-šest godina kad varijablama aktualnog hardvera i softvera priključi i varijablu iskustva?

Gvardiol je s 20 godina i tek devet nastupa cementirao svoje mjesto u srcu obrane hrvatske reprezentacije. Ali tko će biti druga polovica tandema? Kandidata je puno. Argumenata još i više.

Duje Ćaleta-Car je već godinama stup Marseilleove obrane i svaki prijelazni rok meta engleskih klubova. A tek mu je, ne zaboravite, 25 godina. Iskustva je već skupio i u klubu i u reprezentaciji, smiren, moćan u skoku, jak u postavljanju i čitanju. I konstantno napreduje. Ima sve reference da godinama bude član udarnog stoperskog tandema.

Marinu Pongračiću tek su 24, a u Borussiji Dortmund ga jako cijene i nastojat će ga ovog ljeta otkupiti od Wolfsburga. Josip Stanišić je još mlađi, a u zvjezdanom Bayernu se bori za mjesto u obrani i uživa povjerenje trenera Juliana Nagelsmanna. Stanišić je još uvijek i U21 reprezentativac, a ondje, pak, stasava čitava generacija zanimljivih stopera.

Boško Šutalo već prolazi talijanski dril u Atalanti i Veroni, Mario Vušković je prisilio HSV da već nakon pola godine aktivira Hajdukovu otkupnu klauzulu od četiri milijuna eura, a Josip Šutalo već figurira kao ‘novi Gvardiol’, iako je dvije godine stariji. Ali brzina kojom napreduje je fantastična.

K tome, vrijedi podsjetiti da je 24-godišnji Martin Erlić već drugu sezonu standardan u Serie A i dogodine se vraća u Sassuolo kao gotov i školovan stoper u taktički najzahtjevnijoj ligi. I Uremoviću je tek 25, a i on cilja na stopersku poziciju. Opcija i mogućnosti kao u priči. Potencijala koliko hoćeš.

Što nas vraća na Vidu i Lovrena. Za jednoga bi apsolutno moglo i trebalo biti mjesta zbog ‘svlačioničke vertikale’. Ali za obojicu? U kadru reprezentacije koja u lipnju i rujnu u Ligi nacija ima posljednje pripreme za Katar, a ubrzo nakon Svjetskog prvenstva i nove kvalifikacije za Europsko prvenstvo u Njemačkoj 2024? Uz Gvardiola i Ćaletu-Cara i sve druge mlade i potentne stopere koji ne da kucaju na vrata, nego su ih već i otvorili?

Iz današnje perspektive Vida je logičan odabir, mimoiđu li ga ozljede i sačuva li status u Beşiktaşu ili gdjegod potpiše ugovor koji mu na ljeto ističe. Lovren zbog ozljede ne igra još od prosinca i pomalo je čudno što je uopće dobio pozivnicu za tjedan godišnjeg odmora u Kataru. Posebno uz Dalićevu već spomenutu mantru u kojoj stare zasluge više nisu primaran kriterij.

Lovren je zenit karijere već ostavio iza sebe, a sad je pred njim odluka hoće li iza sebe ostaviti i Zenit. Je li voljan negdje krenuti ispočetka već ovog proljeća ili će se vratiti u Rusiju čuvati posljednju sezonu unosnog ugovora? Znat ćemo uskoro. O tome će u mnogome ovisiti i odgovor na pitanje je li Lovren višak.

Kako god bilo, za razliku od katarskog ‘team buildinga’ u ožujku, lipanj će s Austrijom, Danskom i dvije Francuske već postaviti puno ozbiljnije izazove i ciljeve pred Dalićevu momčad.

Jedan od najvažnijih će biti (re)definiranje i (re)dizajniranje obrane. Ne samo za Svjetsko prvenstvo u Kataru, nego i za nove kvalifikacije.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.