Laboratorij

Eintracht: San o Ligi prvaka

Kako je momčad Adija Hüttera stigla nadomak plasmana u europsku elitu

Eintracht iz Frankfurta trenutno u njemačkoj Bundesligi drži četvrto mjesto koje vodi u Ligu prvaka iduće sezone, a među prva četiri na kraju prvenstva nije bio još od 1993. Sjećamo se nedavnih dvaju uzastopnih finala njemačkog kupa s Nikom Kovačem na klupi, te polufinala Europske lige u sezoni nakon odlaska hrvatskog stratega, kada je momčad tek lošijim izvođenjem jedanaesteraca ispala od kasnijeg osvajača Chelseaja, ali taj rezultatski uspjeh nije uspijevala preslikati i na Bundesligu.

Sada je Eintracht ponovo prvi vrhu. S tri kola do kraja na kontu ima 15 pobjeda, a izgubio je u samo pet navrata, dok je u prijašnjim sezonama taj ‘standard’ bio na 13-14 poraza u sezoni. No, čak i neovisno o rezultatima, Eintracht pod trenerom Adolfom Hütterom izgleda nešto drugačije od onoga kakav je bio u Kovačevo doba.

Na grafu smo prikazali osnovnu ekipnu statistiku u aktualnoj bundesligaškoj sezoni i ne može se reći da nam to previše govori, barem ne s napadačke strane.

Eintracht se uglavnom nalazi oko prosjeka u ligama Petice, iako se ističe u realizaciji — s dva gola po utakmici to je 10. najbolja momčad, ali već na obrambenom planu se mogu nazirati bitni elementi igre koji definiraju ono što je Hütter radio još dok je bio na klupi Red Bull Salzburga, te kasnije u Young Boysima.

Apsolutno nitko u ligama Petice nije usporediv s Kostićem ako se gledaju točni centaršutovi u kazneni prostor

Sama činjenica da je trenerski put započeo u Salzburgu definirala ga je kao trenera čije će ekipe uglavnom igrati visoki presing, pa stoga ne iznenađuje Eintrachtov stil igre kada nije u posjedu lopte. Još uvijek je to ekipa koja će se povući u niski blok s petoricom u zadnjoj liniji kada joj zamišljeni pritisak ne prođe, ali osnova svega je presing.

Najvažniji dio posla obavlja vezna linija. Primarno se to donosi na par centralnih veznjaka u formaciji 3-4-2-1 ili 3-4-1-2 koji čine Djibril Sow i Sebastian Rode. Obojica imaju skoro 2,5 presječene lopte na 90 odigranih minuta, uz vrlo visok broj akcija koje se mogu okarakterizirati kao pritisak na suparnika. Ako se usporede s prosjekom igrača u ligama Petice koji se nalaze među 20 ili 50 igrača koji su tijekom sezone upisali najveći broj presječenih lopti ili pritisaka na suparnika, vidimo da su gotovo savršeno upadaju u tu kategoriju defenzivaca.

No, iako su njih dvojica na razini iznad, i ostatak veznog reda je također na zavidnom nivou, usprkos činjenici da pozicijski igraju ispred Sowa i Rodea. Amin Younes i Daichi Kamada možda nemaju toliko izražen broj uspješnih akcija, bilo da su presjekli neko dodavanje ili uspješno startali na suparnika, ali izuzetno su bitni za pokretanje presinga i činjenicu da od Eintrachta ove sezone više presing akcija imaju samo četiri momčadi, od kojih jedino Leeds ima prosječno viši postotak posjeda lopte. Odnosno, samim time imaju manje situacija u kojima mogu pritiskati suparnika.

U takvom načinu igre problemi se mogu javiti u obrambenoj tranziciji, jer jako puno prostora se može osloboditi suparniku na bočnim pozicijama ukoliko inicijalni pritisak po izgubljenoj lopti ne upali. Razlog tome je visoko dizanje bekova, koji u fazi napada praktički postaju krila da bi ponudili širinu u završnici napada, a epilog se može vidjeti u relativno velikom broju primljenih golova, ali to je uračunati rizik s kojim Hütterov Eintracht kreće u utakmice.

Broj primljenih golova nadoknađuje se visokom brojkom postignutih golova. Bilo da se igra s dvojicom napadača i jednim ofenzivnim veznim ili obrnuto, igra u postavljenom napadu se vrti oko strpljive izgradnje od zadnje linije iz koje lopta okomito ide na najisturenije igrače i one među linijama koji su sposobni zadržati posjed; nakon što se obrana zgusne, kada dođu u tu zonu, oni šalju loptu prema oslobođenom krilu. Ta vertikalnost možda se najbolje može iskazati podatkom da od 48 ekipa u ligama Petice koje u prosjeku imaju preko 50 posto vremena loptu u svom posjedu, lošiji postotak dodavanja imaju samo Wolfsburg i Athletic Bilbao.

U takvom načinu igre preko bočnih pozicija, ove sezone u ulozi vrlo ofenzivnog lijevog wingbacka procvjetao je Filip Kostić. Apsolutno nitko u ligama Petice nije usporediv s Kostićem ako se gledaju točni centaršutovi u kazneni prostor.

Na grafu vidimo da su mu najbliži pratitelji u tom segmentu udaljeni za gotovo 0,5 centaršutova na 90 minuta ili da su točno za 24,1 posto slabiji od Kostića. I ne samo da toliko frekventno i uspješno pronalazi svoju metu u sredini, već se radi o iznimno kvalitetnim situacijama koje kreira za suigrače, na račun kojih je većinom došao do 12 ovosezonskih asistencija.

Te lopte najbolje koristi André Silva kojem je Kostić asistirao za osam od njegovih 25 golova u Bundesligi. No, treba naglasiti kako nije ubojit isključivo centriranjem, već se u samom vrhu europskog nogometa nalazi i kada se radi o dodavanjima u kazneni prostor, kategoriji koja ne ubraja centaršutove, te kada ih zbrojimo dolazimo do čak 4,26 lopte koje on iz igre pošalje do svojih suigrača unutar 16 metara. Koliko je to dobar učinak možda će najbolje ilustrirati činjenica da su ispred njega u ligama Petice samo Josip Iličić, Lionel Messi i Domenico Berardi.

Naravno, kada se u jednadžbu uključe i prekidi koje izvode Kostić i Kamada, ovisno je li za prekid bolja lijeva ili desna noga, Eintracht postaje još dodatno opasan, a Kostić još vrijedniji. Od svih klubova u pet najboljih europskih liga, samo Saint-Étienne češće dolazi do udarca po utakmici nakon dodavanja iz prekida, a samo je West Ham došao do više pogodaka.

Još na početku sezone nije djelovalo kao da će ovo biti jedna od uspješnih Eintrachtovih sezona. Momčad je zaredala s čak devet utakmica bez pobjede; iako je raspored bio vrlo zahtjevan, ne događa se često da trener zadrži svoju poziciju nakon dva mjeseca izostanka pravih rezultata. No, Hütter ne samo da je ostao, već su njegove trupe u narednih 10 utakmica pribilježile čak devet pobjeda i podigle se s 10. na treće mjesto u Bundesligi.

Nakon subotnjeg poraza protiv Bayer Leverkusena, prednost ispred petoplasirane Borussije Dortmund istopila se na samo jedan bod razlike. Opasno to podsjeća na situaciju iz Hütterove prve sezone kada je momčad u završnicu sezona ušla kao četvrta, ali je u posljednjih šest kola uzela tek dva boda i san o Ligi prvaka u zadnjem kolu joj je u potpunosti uništio Bayern pobjedom 5:1 na Allianz Areni.

Hütteru je ovo posljednja prilika da s Eintrachtom dohvati Ligu prvaka. On je prije desetak dana dogovorio prelazak u Borussiju Mönchengladbach na kraju sezone, kada Marco Rose krene prema Dortmundu. Koliko je dobar ili loš bio tajming te objave možda osjetimo i na konačnom plasmanu u prvenstvu.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.