Lahmentiranje

Mi i oni

Engleska protiv Njemačke. Čeka nas još jedan klasik

Lahmentiranje (izvorno Ansichten eines Fußballers) je kolumna Philippa Lahma koju će u svom online izdanju objavljivati njemački magazin Die Zeit, a istovremeno i nekoliko drugih uglednih medija u različitim europskim zemljama. Kapetan i osvajač Lige prvaka s Bayernom te Svjetskog prvenstva s Njemačkom danas je u ulozi direktora turnira za Euro 2024, a u svojoj će kolumni pisati o raznim nogometnim temama i njihovu strateškom značaju za društvo, gospodarstvo i politiku. Oliver Fritsch, nagrađivani sportski autor i urednik stranice Zeit Online, Lahmov je partner u dijalogu.

Lahmova je želja da kolumna istovremeno izlazi u različitim zemljama i na različitim jezicima, kao simbol europejstva bez granica i gesta dobrodošlice svima u Njemačku 2024. Lahm i Zeit Online odabrali su Telesport kao svog medijskog partnera u Hrvatskoj.

xx

Moja prva nogometna sjećanja imaju veze s Engleskom. Navijao sam za reprezentaciju svoje zemlje u polufinalnim okršajima 1990 i 1996.; Njemačka je obje te utakmice dobila nakon raspucavanja jedanaesteraca i u oba navrata je otišla skroz do kraja i osvojila titulu. Ali i Engleska je oba puta mogla pobijediti.

Impresionirala me beskonačna energija Paula Gascoignea. On je bio najblještavija zvijezda, ali također i tragična figura za Englesku. Na Svjetskom prvenstvu 1990. dobio je žuti karton koji bi značio da ne može igrati u finalu i briznuo u plač; šest godina kasnije nedostajala su mu dva centimetra do zlatnog gola u produžecima; to kako je ostao kratak na drugoj stavi nešto je što će njemački navijači zauvijek pamtiti.

Europsko prvenstvo 1996. bilo je sjajan turnir. Football’s Coming Home bio je odličan slogan za Euro koji se održavao u Engleskoj, a uz njega je išla i pjesma koja je postala klasik. Svi su se osjećali kao kod kuće u atmosferi Old Trafforda, Hillsborougha, St. James’s Parka i Wembleyja. Baš kako bi to i trebalo biti — i kako je također bilo 10 godina kasnije tijekom turnira u Njemačkoj koji smo prozvali Sommermärchen, odnosno Ljetna bajka. “Svijet u gostima kod prijatelja” bio je slogan. Ta dva turnira nadahnjuju me kao direktora Eura 2024.; uspijemo li ponoviti takvu atmosferu za tri godine, sve će biti u redu.

Kao reprezentativac sam radio s dvojicom šampiona iz 1996., Jürgenom Klinsmannom kao izbornikom i Oliverom Bierhoffom, koji je i danas još uvijek direktor u Njemačkom nogometnom savezu. A današnji engleski izbornik Gareth Southgate promašio je odlučujući penal u raspucavanju 1996., da bi se kasnije zbog toga našalio na vlastiti račun u reklamnom spotu. Impresionirala me njegova sposobnost da se izloži na takav način, isto kao što me impresionira i to kako sad preuzima trajnu odgovornost kao izbornik, kako se poistovjećuje sa svojim zadatkom i razvija ekipu. Prije tri godine je već dospio do polufinala. Može se osjetiti da želi više od toga i da još ima nedovršena posla.

Dvije momčadi koje se sastaju otprilike su na istoj točki svog razvoja i nema previše razlike među njima. Njemačka i Engleska su rivali, ali igraju nogomet na sličan način

Može li Engleska nešto osvojiti?

Preduvjeti za Southgatea postoje: Raheem Sterling, Mason Mount, Phil Foden, Marcus Rashford i Jadon Sancho su mladi i talentirani igrači koje je zaista zadovoljstvo gledati. Mogu li oni ostaviti trajni trag u reprezentaciji, mogu li doći do naslova?

U Njemačkoj, era Joachima Löwa dolazi kraju, ali pitanje je isto. Ostavimo li na trenutak po strani njegov povratak senatorima Matsu Hummelsu i Thomasu Mülleru, nova generacija je i ovdje stupila na scenu. Međutim, ostaje za vidjeti koliko zapravo dobri na kraju mogu biti Joshua Kimmich, Kai Havertz, Leon Goretzka, Serge Gnabry, Leroy Sané i Timo Werner; mogu li otići stopama svojih uspješnih prethodnika.

Obje ekipe imaju nešto zajedničko: raznovrsne su kako po karakteristikama, tako i po socijalnoj pozadini svojih igrača. To je vrijednost koja se može pretvoriti u nešto posebno.

Imam, također, i osobna igračka iskustva s Engleskom. Godine 2007. pobijedili smo 2-1 u prijateljskoj utakmici na Wembleyju. Bio sam mlad igrač i tad sam prvi put stavio reprezentativnu kapetansku vrpcu oko ruke; preuzeo sam je u 90. minuti od Bernda Schneidera. Löw me tom prilikom iznimno stavio u sredinu veznog reda, a to je za mene bilo uzbudljivo jer naučio sam zahtjeve te pozicije u mlađim Bayernovim kategorijama, iako sam većinu utakmica u karijeri odigrao kao bek. Joshua Kimmich je danas u sličnoj situaciji, a ja ga vidim više kao distributera lopte u sredini terena.

U pobjedi 4-1 u osmini finala Svjetskog prvenstva 2010. naša je mlada momčad već skupila određeno iskustvo i bila svjesna svoje snage, ali nismo još bili zreli kao grupa. Ali tada smo pokazali potencijal koji nas je četiri godine kasnije doveo do titule. Ova je utakmica, kao i gotovo sve utakmice između naših dviju velikih nogometnih nacija, mogla završiti drugačije. Udarac Franka Lamparda je nedvojbeno završio u golu, ali pogodak nije bio priznat. Danas bi tehnologija uskočila i rezultat bi bio drugačiji. Cijenim pomoć goal-line tehnologije, za razliku od VAR-a zbog kojeg se događa delegiranje odgovornosti od čovjeka prema stroju.

Što nas čeka danas na Wembleyju?

Dvije momčadi koje se sastaju otprilike su na istoj točki svog razvoja i nema previše razlike među njima. Njemačka i Engleska su rivali, ali igraju nogomet na sličan način. Njihov stil nije tako homogen kao onaj kojim igraju Italija ili Španjolska. S druge strane, i jedna i druga ekipa igraju slobodnije i nepredvidive su.

Mislim da je Engleska pod Southgateom dosegla veću razinu stabilnost od one koju trenutno ima Njemačka; bivši branič na izborničkoj klupi našao je bolju ravnotežu između napada i obrane. Njegova gol razlika u grupnoj fazi (2-0) to potvrđuje. Lako se može dogoditi da Engleska ovaj put ne ostane kratkih rukava i da umjesto toga nađe svog heroja. Njemačka je, s druge strane, već postigla šest golova i primila pet na ovom turniru; ona će se pouzdati u individualce u svom napadu.

Kako god završilo, mislim da će navijači i iz jednog i iz drugog tabora, kao i neutralci, uživati u okršaju ovih dviju mladih ‘bandi’ čije vrijeme tek dolazi.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.