Lahmentiranje

Nogomet je (i) politika

... a igrači se ne trebaju ustručavati javnih istupa

Lahmentiranje (izvorno Ansichten eines Fußballers) je kolumna Philippa Lahma koju će u svom online izdanju objavljivati njemački magazin Die Zeit, a istovremeno i nekoliko drugih uglednih medija u različitim europskim zemljama. Kapetan i osvajač Lige prvaka s Bayernom te Svjetskog prvenstva s Njemačkom danas je u ulozi direktora turnira za Euro 2024, a u svojoj će kolumni pisati o raznim nogometnim temama i njihovu strateškom značaju za društvo, gospodarstvo i politiku. Oliver Fritsch, nagrađivani sportski autor i urednik stranice Zeit Online, Lahmov je partner u dijalogu.

Lahmova je želja da kolumna istovremeno izlazi u različitim zemljama i na različitim jezicima, kao simbol europejstva bez granica i gesta dobrodošlice svima u Njemačku 2024. Lahm i Zeit Online odabrali su Telesport kao svog medijskog partnera u Hrvatskoj.

xx

Sport je politika. Nitko to ne može dovesti u pitanje sad kad se u istoj godini Zimske olimpijske igre održavaju u Pekingu, a Svjetsko prvenstvo u Kataru. Sve što ovih dana trebate je otvoriti novine. Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Guardian, poljska Gazeta Wyborcza i mnogi drugi kvalitetni mediji, oni koji okupljaju mnoge glasove u svom izvještavanju o stanju u svijetu, svi se oni na svojim sportskim stranicama bave diplomatskim bojkotom Igara od Sjedinjenih Američkih Država, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih zemalja, tihom diplomacijom Međunarodnog olimpijskog odbora i pravima radnika u Kataru.

Jedna je vijest diljem svijeta izazvala posebnu pozornost. Krovna svjetska organizacija ženskog tenisa, WTA, suspendirala je sve svoje turnire u Kini zbog zabrinutosti za Peng Shuai, bivšu igračicu broj 1 u parovima, čiji život bi mogao biti ugrožen. Sveukupno oko 30 posto svojih prihoda WTA dobiva od Kine, s godišnjom završnicom u Shenzhenu koja plaća oko 12 milijuna eura, više od ijednog drugog turnira u ženskom tenisu. Ali igračice su sada rekle da mogu i bez toga.

Takav snažan stav je tradicija u ženskom tenisu, čiju su povijest obilježile jake ličnosti. U 1960-ima je Billie Jean King, osnivačica WTA-a i višestruka osvajačica Grand Slam turnira, vodila kampanju za jednak tretman i uvjete igračica i igrača. Kasnije, višestuka pobjednica Wimbledona Martina Navratilova zalagala se za prava homeksualaca i lezbijki. Taj tobože ‘slabiji’ spol zapravo dominira borbom u tenisu. Igračice su svoju federaciju pretvorile u nezavisnu instituciju.

WTA preko odluke koju je donijela šalje signal: u sportu se može reći “ne”.

Pojedinac nije bespomoćan i može napraviti razliku. Počinje se s nečim malim, a završiti se može s velikim

Svako pregovaranje zahtijeva neku vrstu međuigre — kako međusobno približavanje, tako i povremeno povlačenje. I one zemlje u kojima ljudska prava nisu na razini koja bi trebala biti univerzalna također ulažu u sport. One su njegov dio na globalnoj razini, a novac koji nude toliki je da je mnogima teško odbiti ga.

Nedavno je njemačka televizija ZDF uz pomoć skrivene kamere provela istragu o uvjetima u kojima žive migrantski radnici u Kataru. Reporter je razgovarao s radnicima iz Nepala, Pakistana i Bangladeša koji su gradili stadione i ceste; po osmorica njih žive u jednoj sobi, a plaćeni su po 300 eura mjesečno, dok na isplatu ponekad moraju mjesecima čekati. Istraživanje je pokazalo da je u Kataru umrlo ne 6.500, nego oko 15.000 migrantskih radnika otkako je zemlji prije 11 godina dodijeljeno domaćinstvo Svjetskog prvenstva.

U izvještaju su također prikazane atraktivne scene s utakmica ovogodišnjeg Arapskog kupa na svih osam novih stadiona. Zemlja s 2,7 milijuna stanovnika, površninom upola manja od Slovenije, sada ima osam najmodernijih, skupih i prekrasnih zdanja, koja su jedna od drugog udaljena manje od pola sata vožnje.

ZDF je svojim izvještajem predvidio dvojbu uoči Svjetskog prvenstva 2022.: ljudima je poznata situacija u Kataru, ali svejedno uživaju u gledanju spektakularnih prizora i najboljih momčadi.

Kad je Svjetsko prvenstvo 1978. održavano u Argentini kojom je vlado vojni režim, mnogi od igrača nisu imali odgovore na pitanja o ljudskim pravima. Danas takav naivni pogled na svijet više nije moguć: zahvaljujući stalnom izvještavanju u medijima, svi uključeni vrlo dobro unaprijed znaju što se događa i u udaljenim zemljama. Zbog uznapredovalog profesionalizma, većina nogometaša također ima više vremena za postaviti se prema takvim problemima. Od javnih osoba poput njih očekuje se da se informiraju o svijetu izvan njihova mjehurića. Sad kad je svijet postalo globalno selo, svi znaju i za uvjete u kojima žive radnici u Kataru.

Neki od nogometaša istupaju i pozivaju na poštivanje ljudskih prava.

“Mislim da se ovim stvarima treba obratiti više pozornosti kada se u budućnosti bude odlučivalo o bitnim stvarima”, izjavio je njemački reprezentativac Leon Goretzka. “Prekasno smo se probudili, ja sam se prekasno probudio”, piše finski reprezentativac Tim Sparv u svom otvorenom pismu u kojem poziva igrače, medije i navijače da progovore o uvjetima rada migranata u Kataru.

Ovakvi pozivi već na nekoj nižoj razini donose plodove. Kad je na nedavnoj trećeligaškoj utakmici u Njemačkoj između MSV Duisburga i VfL Osnabrücka jedan od navijača vrijeđao igrača crne boje kože, obje su momčadi prekinule s igrom. Svi su se brzo složili u tome da žele postaviti primjer: igrači, oba kluba, suci, ostali navijači s obje strane.

Pojedinac nije bespomoćan i može napraviti razliku. Počinje se s nečim malim, a završiti se može s velikim. Greti Thunberg je bilo 15 kad je sama stajala na ulici u Stockholmu kako bi ljudima svratila pozornost na temu klimatskih promjena. Mnogi su joj se pridužili i pokret Fridays for Future je uspio u namjeri da povisi razinu svijesti u javnosti o ovom problemu. To je imalo utjecaja na politiku. I na nogomet također; na primjer, sad smo svjesni toga da se Europsko prvenstvo 2024. u Njemačkoj može smatrati uspjehom jedino ako u obzir uzme i ekološke aspekte održavanja turnira. Pripreme za to su već u tijeku.

Smatram se sretnim jer sam rođen u demokraciji. Ne toliko davno su uvjeti u mojoj domovini bili sasvim drugačiji. Prije samo 30-ak godina Njemačka je bila podijeljena, a u njenom istočnom dijelu je vladala diktatura. I druge su zemlje prošle kroz promjene: na primjer, Euro 1964. održan je u fašističkoj državi, a španjolska je reprezentacija osvojila naslov ispred generala Francisca Franca. On je još uvijek bio na vlasti kad je Španjolskoj dodijeljeno domaćinstvo SP-a 1982.; ali Španjolska je turnir dočekala kao demokracija.

Mnogi sportski događaji generiraju enormnu pozornost javnosti, a to posebice vrijedi za nogomet. Danas svatko tko sudjeluje na europskim i svjetskim prvenstvima mora biti svjestan stvari kao što su ljudska prava i uvjeti u kojima žive radnici u zemljama-organizatorima. Kako na nogometnom terenu, tako i izvan njega, možemo i moramo utjecati jedni na druge kako bismo zajedno živjeli u skladu.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.