Na posudbi

Iz kaosa u kaos

U poslovičnom neredu počinje još jedna sezona Premijer lige BiH

Dobro nam došla velika nadanja, izjednačene ekipe i prilika za razvoj mladih igrača; bolje nas našle silne teorije zavjere, sudačke lakrdije i totalni kaos. Točno 45 dana je prošlo otkako je završeno prvenstvo Bosne i Hercegovine u nogometu za 2020./21. i već sutra nam kreće ono za 2021./22., a da zapravo i ne znamo što to točno možemo i smijemo očekivati, uključujući i najbanalnija pitanja poput onih tko će zapravo i zašto igrati ovu sezonu, a tko će je završiti.

U svibnju je predsjednik Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine Vico Zeljković pred punim Gradskim stadionom u Banja Luci uručio Borcu pehar za prvaka zemlje te nekoliko minuta nakon toga u podobni mikrofon zaključio kako je “bitno da se radi ispravno i da je sve onako kako treba da bude — regularno”. Možda je to bila ironija, možda prvi čovjek nogometa u BiH smatra sebe dovoljno duhovitim da ga i mi vidimo takvim, a možda je i vrhunski diplomat, ali što god da je ta rečenica trebala biti, najvažnije je to da je pogrešna i neargumentirana. Jer čitava prošla sezona, a pogotovo njena druga polovica, bila je sve samo ne onakva “kakva bi trebala biti”. I ako to u Savezu ne vide, onda imaju ozbiljnih problema s percepcijom dobrog i lošeg.

Na stranu silna priča o suđenju, na stranu sve nelogične odluke Saveza i njegovih organa vezane za suđenje, sudačku komisiju i samu organizaciju natjecanja, na stranu sve ono što se na kraju može podvući pod moguće teorije zavjere, subjektivnost ili navijaštvo predsjednika i njegovih podanika s jedne, odnosno njihovih protivnika i nezadovoljnika s druge strane; činjenica je da je prošla sezona završena u totalnom kaosu i da se takvo nešto nikad nije smjelo dogoditi niti bi se smjelo ponoviti.

Samo to što je sarajevski Olimpik odlučio napustiti natjecanje tri kola prije kraja nezadovoljan suđenjem — ili, ako hoćete, to što je taj isti klub bio dužan novac, što se skrivalo do trenutka do kada je objavio da se povlači iz lige — sasvim je dovoljno za alarm. Jer, bez obzira na to iz kojeg kuta tu priču gledate, iz oba Savez izgleda kao direktni krivac; što je utjecao na suđenje ili što je skrivao Olimpikov dug. Ili što se prema njemu na kraju ponio drugačije nego prema dugovima koje imaju drugi, ima i ta opcija. Kako god, niti jedna ne odgovara Zeljkovićevu djetinjastom zaključku o regularnosti, o transparentnosti da ne govorimo.

Natjecanje koje ima potencijal da bude kvalitetno i zanimljivo pretvoreno je u pogodno tlo za teorije zavjere, međusobna optuživanja, kukanje i plakanje

No, sve je to dan nakon završetka sezone bila voda pod mostom. Dok do njega nije dotekla nova, koja je donijela nove probleme. FK Mladost Doboj Kakanj je prvo ostala bez licence, i to zato što su u NSBiH procijenili da njen ugovor s Gradom Zenicom o korištenju stadiona Bilino polje nije dovoljno dobar, a sve to donijevši odluku nakon roka koji su — pazite sada — oni sami postavili. Majstorski, nema što. I regularno. Elem, Mladost neće igrati, ne zna se tko je kriv, pljušte optužbe, prijeti se tužbama, a da nemamo pojma koliko su utemeljene ili nisu ni što budućnost nosi. U međuvremenu je to mjesto dobio Radnik iz Bijeljine, koji je po rezultatima bio ispod crte i ispao, ali ima licencu, kao i svoje probleme — klub je upravu formirao tek prije desetak dana i to iz četvrtog pokušaja.

Rezultat i licencu imala je FK Krupa, koja je zapravo u privatnom vlasništvu, ali ondje su sami odlučili istupiti, jednostavno zaključivši kako bez pomoći lokalne zajednice nemaju novca za Premijer ligu. Otvorilo je to još jedno mjesto, a izvlačenje nove sezone regularne Premijer lige u bubnju je imalo i Klub X. Bez nekakvog pravnog osnova u medijima se pričalo kako to mjesto pripada klubu iz entiteta Republika Srpska, iako to nigdje u propozicijama natjecanja ne stoji. No, priča je postala jednostavnija kada se niti jedan klub iz Federacije nije ni prijavio za licencu i za to jedno mjesto u ligi, a Leotar iz Trebinja jest. To što ondje nemaju reflektore, kao ni Mladost, nije problem jer novi ligaši imaju više vremena za ispunjavanje tog segmenta licence, pa je Leotar neočekivano dobio priliku da u novoj sezoni nastupa u Premijer ligi.

Da, ovo jest najava nove sezone, ali objasniti što se sve događalo u samoj — regularnoj! — prošloj što je uslijedilo ustvari uzima puno više vremena i prostora nego što bi regularna sezona u drugim zemljama uzimala.

Dakle, što očekivati od nove sezone?

To je tek pitanje na koje je nemoguće odgovoriti. Za početak, ljetni prijelazni rok još uvijek traje i trajat će sve do 13. kolovoza, što je ekvivalentno petom kolu premijerligaške karavane. Usto, Premijer liga je specifična po tome što se kostur gotovo svih ekipa skoro u potpunosti mijenja u ljetnoj pauzi, ali i činjenici da su najveća pojačanja igrači koji do zadnjeg trenutka čekaju strani angažman i pridružuju se tek kad ga ne uspiju pronaći. Isto važi i za one koji pokušavaju otići u inozemstvo, pa su konačni rosteri sve do tog petog kola i dalje misterij i baš sve je moguće.

Drugi važan faktor je novo pravilo Nogometnog saveza, koji je odredio kako će svaka ekipa morati započeti utakmicu s dvojicom U21 igrača na terenu, a da će jedan U21 igrač na terenu morati dočekati posljednji sudački zvižduk. To je klubovima koji tradicionalno jako malo prostora ostavljaju za mlade igrače napravilo veliki problem, ali će ih, barem u teoriji, natjerati da daju priliku najtalentiranijima; pitanje je samo ima li ih dovoljno.

Borac je branitelj titule, a prema onome što smo vidjeli u kvalifikacijama za Ligu prvaka, u kojima je tek u produžecima ispao od CFR Cluja, i prvi favorit ove sezone. Naravno, dosta će ovisiti o promjenama u prijelaznom roku, ali dosad je od važnijih igrača izgubio tek Almedina Ziljkića, koji je otišao u Olimpiju. Iz Slovenije je zato preko Turske stigao Šibenčanin Ante Živković, od kojeg u Banja Luci imaju velika očekivanja. Mladi trener Marko Maksimović u prošloj sezoni je pokazao da ne voli pretjerano komplicirati, da se uzda u individualnu kvalitetu, ali u situaciji u kojoj ima jednu od najboljih momčadi u ligi to može biti sasvim dovoljno za repeticiju prošle sezone u kojoj se momčad vratila s -13 zaostatka za Sarajevom.

A upravo je Sarajevo opet najveći konkurent. Na Koševu su grogirani završili sezonu, a onda upali u organizacijske probleme; napustio ih je vijetnamski investitor Nguyen Hoai Nam, a za njim i par važnih igrača poput Vladana Kovačevića, Jasmina Mešanovića, Zinedina Mustedanagića, Hrvoja Miličevića… Međutim, u Sarajevu su uspjeli privoljeti Vincenta Tana da još jednom preuzme upravljačka prava i vrati se u klub. Na klupi će sjediti Goran Sablić, koji je iz Hajdukove rezervne momčadi povukao i defenzivca Vicka Ševelja. Opet, pitanje što očekivati od Sablićeva Sarajeva na odgovor će morati sačekati početak prvenstva, kraj prijelaznog roka, ali jasno je da će i pritisak i očekivanja biti veliki, a momčad izgrađena iz temelja.

Široki Brijeg i Velež (zasad) nisu pretjerano mijenjali i uzdaju se u kontinuitet rada trenera Tonija Karačića i Feđe Dudića. I jedni i drugi su prošlu sezonu odigrali iznad svojih realnih kvaliteta, izborili Europu, a sada navijači imaju u najmanju ruku ista očekivanja. Njima će, s obzirom na male rostere, i europske utakmice biti eventualno opterećenje na startu sezone, ali i jedni i drugi najavljuju iskorak i novu borbu za vrh. Naravno, Široki je po tradiciji nova imena tražio u Hrvatskoj — Toni Kolega igrao je za Rudeš, Marko Ravlija član je Dinama, Nicholas Llanos i Valentino Vujinović došli su iz Solina.

Njima će najveća konkurencija, barem prema papiru, biti Tuzla City i Zrinjski. Dva kluba koji na ljeto tradicionalno mnogo trguju i ove su godine bili aktivni. Međutim, Tuzlaci nisu pretjerano mijenjali sustav rada; pustili su nekoliko skupih igrača iz prošle sezone, a doveli nekoliko za novu, uključujući i najzvučnije pojačanje lige — Sulejmana Krpića, koji se vratio iz Rumunjske i već ima veliki pedigre u domaćoj ligi. Sergej Jakirović je, s druge strane, krenuo u potpuni remont. Nakon dugo godina Zrinjski je ostao bez europskih natjecanja i odlučio napraviti veliki zaokret. Čak 16 imena stoji u rubrici ‘odlasci’, među njima i ona Mire Varvodića, Luisa Ibáñeza, Ivana Enina i Dinka Trebotića, dok je na Bijeli brijeg ušetalo novih 11 igrača, uključujući Hajdukova Madžida Šošića.

Na kraju prošle sezone na Grbavici se nije znalo tko pije, a tko plaća; Baka Slišković sjedio je na klupi u nekoliko utakmica, a onda ni sam nije znao reći je li trener ili nije. Željezničar je dobio jednu utakmicu u polusezoni, a preko ljeta ga je napustilo nekoliko igrača, dok se za ostale ne zna hoće li. U takvom stanju na klupu je odlučio sjesti Tomislav Ivković; od njega barem očekivanja neće biti velika, osim da ne bude lošije nego lani, što bi zaista bilo jako, jako, jako teško.

Sloboda je zadržala Mladena Žižovića na klupi, ali teško je reći izgleda li na papiru imalo jača nego prošle sezone kada je lako osigurala ostanak. Koliko mogu ostali pošteno ne zna reći baš nitko — novi premijerligaši Rudar iz Prijedora i Posušje proširili su rostere prosječnim ili neiskusnim premijerligaškim igračima i tek će pokušati izvući najbolje. Radnik i Leotar kasno su startali s pripremama i skrpili ekipe za koje nije realno davati nikakvu prognozu koliko su stvarno dobre.

I to je ustvari lajtmotiv ove priče koja ima potencijal da bude lijepa, ali je tako loše vođena i katastrofalno organizirana da zapravo djeluje neregularna i nezanimljiva. U dobrom dijelu klubova vlada potpuni kaos, ne zna se tko što radi i koliko je budžeta zakrpljeno, ali ono što se zna da je kod velike većine rupa koja će se improvizacijom pokušati zakrpati.

Na sudačkoj listi strše imena ljudi čije su suspenzije zbog katastrofalnog suđenja trajale godinama ili koja su se vukla po istragama tužilaštva, ali takva imena sjede i u sudačkim komisijama, stručnim savjetima, u edukacijskim centrima i u Izvršnom odboru Saveza. Kredibilitet ljudi koji vode Savez ne postoji. S druge strane, razjedinjeni klubovi već su ušli u psihološki rat; pet ih je odbilo sudjelovati na sastancima, neki su bojkotirali ždrijebanje, a neki već najavljuju istupanje iz lige. Zbog novca ili zbog pritiska ili zbog pogrešnih procjena; pitanje je hoće li sve ekipe završiti prvenstvo?

Kada na sve to još zakači i prljavi veš završnice prošle sezone, neizbježan je zaključak da nogomet u BiH u novu sezonu ulazi s velikim bremenom koje mu je svojim katastrofalnim vođenjem i još gorom organizacijom na ramena nametnuo Nogometni savez i njegovi bivši i sadašnji čelnici. Natjecanje koje ima potencijal da bude kvalitetno, zanimljivo, izuzetno izjednačeno i kroz koje bi se mogao i trebao kultivirati nogometni talent koji nedvojbeno postoji pretvoreno je u pogodno tlo za više i manje lude teorije zavjere, međusobna optuživanja, kukanje i plakanje, novi kaos, i novo nipodaštavanje koje ne zaslužuje.

Neka igre počnu.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.