Na posudbi

Sve što İlkay može

Pouzdani Gündoğan veliki je Guardiolin adut

Postoji li nešto što İlkay Gündoğan ne može napraviti?

To kako je prošlog vikenda pronašao prostor, a onda i način da loptu pošalje u mrežu za prvi pogodak na Goodisonu samo je po sebi bilo spektakularno. Asistencija za Erlinga Haalanda bila je, pak, manje-više rutinska; ispratio je i pokupio još jednu odbijenu ‘ničiju’ loptu, namjestio se na lijevu nogu i pogodio Norvežanina u glavu. Onda je na sve to još dodao i sjajan pogodak iz slobodnjaka s vrha šesnasterca, onaj kojim je potvrdio pobjedu nad nejakim Evertonom. Zapravo i malo više od toga.

Gündoğan je vjerojatno donio još jednu titulu Manchester Cityju i Pepu Guardioli. A savršena subota u Liverpoolu bila je samo sjajna ilustracija onoga što je napravio ove sezone, ali i onoga što radi u posljednjih nekoliko godina u svom klubu.

Suvremeni nogomet je nogomet televizije, a ona nije jednako darežljiva prema svim nogometašima. S vremenom naučite da u praksi postoje specifični igrači koji na ekranu nemaju dovoljno prostora i vremena da pokažu svoj stvarni utjecaj na ono što se događa na terenu. Naučite da je za pravi doživljaj o nekom igraču potrebno da ste ondje, na tribinima, da na neko vrijeme ne skidate pogled s njih i da tek onda vidite koliko je zapravo veliko to što oni naprave. Jedan od takvih je i Gündoğan, koji je u ljeto 2016. potpisao svoj prvi ugovor sa Cityjem i s vremenom se pretvorio u utjelovljenje Guardioline ere u klubu. On je bio i službeno prvi igrač koji je stigao u Cityjevu svlačionicu kao Guardiolino pojačanje, ali put do ovoga što predstavlja danas bio je malo teži nego što je i sam očekivao.

Guardiola zna da će u njemu i zadnjeg dana, baš kao i prvog, imati vjernog i vrijednog vojnika, spremnog napraviti sve za momčad

Navikao je Gündoğan na to da mu je put posut trnjem.

Još kao osmogodišnji dječak dobio je ispisnicu iz svog matičnog i omiljenog Schalkea, jer su ondje smatrali da je premalen, odnosno da ima problema sa rastom. Međutim, kada je pet godina kasnije došla ponuda da se vrati među plave, on je nije želio prihvatiti — ne zato što se htio osvetiti, nego zato što se bojao novog neuspjeha. Malo kasnije je shvatio da svom talentu mora dati šansu, pa je prihvatio doći u Bochumovu akademiju, svjestan toga da će njegova karijera morati krenuti zaobilaznicom. Ona je išla preko Nürnberga, u kojem se profilirao kao jedan od najboljih mladih njemačkih igrača, preko Dortmunda s kojim je osvojio Bundesligu i igrao finale Lige prvaka, do Cityja u kojem je postao superzvijezda.

U prvoj sezoni na Etihadu minute se i nisu baš gomilale, pogotovo zbog činjenice da je i potpisao s ozljedom koljena. Međutim, već s prvim utakmicama Gündoğan zapravo jest postajao ono što je Guardiola i očekivao i trebao od njega — igrač za svaki zadatak. U prve četiri sezone njemački je veznjak ispred sebe imao trojku — Kevin De Bruyne, David Silva i Fernandinho — koja je na prvu uvijek imala prednost. Do danas je Gündoğan bio u početnih 11 u tek nešto više od 60 posto premierligaških utakmica u kojima je bio u momčadi. No, s vremenom se profilirao u savršenu alternativu, rješenje za svaki problem. I tako radio razliku.

Mijenjao je koga je god trebalo u tom veznom redu, ali i igrao ono što Guardiola nije mogao dobiti od drugih. U sezoni 2020./21., u kojoj je City često igrao bez klasičnog napadača, dobio je ulogu ‘lažne devetke’ i utrpao 11 komada u 12 utakmica, usmijerivši tako City prema titulu. Prošle je sezone u posljednjem kolu s dva gola nadoknadio zaostatak za Villom i ponovno svom poslodavcu osigurao pehar.

Stvari se ni ove sezone stvari nisu pretjerano puno promijenile. I dalje City ima superzvijezde koje privlače mnogo više pozornosti i čiji je učinak statistički mnogo impresivniji nego što je njegov. No, Nijemac je dobio kapetansku vrpcu i prije svega preuzeo lidersku ulogu u svojoj momčadi. Kako je to objasnio sam Pep, Gündoğan ne priča često, “ali kada nešto kaže, onda svi pažljivo slušaju”. Počeo je 26 puta u Premijer ligi, odigrao ukupno 30 utakmica, sve u Ligi prvaka i još jednom potvrdio svoju ključnu ulogu.

No, i dalje je on čovjek zadatka, igrač koji je tamo gdje ga trebate.

Protiv Evertona je igrao kao ofenzivni veznjak, većinom ordinirajući po lijevoj strani, pokazavši svoj instinkt za gol. Pet dana prije toga, protiv Real Madrida, imao je mnogo povučeniju ulogu, igrajući gotovo u paru s Rodrijem, dok je još tri dana prije toga protiv Leeds Uniteda u potpunosti zamijenio Rodrija i preuzeo njegovu ulogu povučenog playmakera.

Gündoğan ima 32 na leđima, što u suvremenom nogometu nikako nije previše, pogotovo ne ako ga uporedimo s nekima od najboljih igrača današnjice. No, na Etihadu se Nijemcu boje ponuditi novi dugoročni ugovor, a upravo je to ono što on želi dobiti ovog ljeta, jednom kad mu istekne postojeći. Navodno već postoji ponuda od Barcelone, koja se od Cityeve valjda razlikuje samo u dužini trajanja ugovora.

Guardiola, dakako, silno želi zadržati Gündoğana kao čovjeka koji mu na neki način predstavlja sigurnosnu mrežu, nekoga tko će biti spreman uskočiti i napraviti sve što mu se kaže i napraviti to dobro. No, i on je svjestan da je nogomet takav, pretjerano kompliciran, i da za neke stvari nisu presudni ni kvaliteta ni doprinos momčadi. Ali isto tako zna da će u njemu i zadnjeg dana, baš kao i prvog, imati vjernog i vrijednog vojnika, spremnog napraviti sve za momčad.

Ili, kako je Pep jednostavno odgovorio na pitanje s početka: ne postoji ništa što İlkay Gündoğan ne može napraviti.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.