Na posudbi

Zašto Englezi uvijek igraju 26.12.?

Tradicija Boxing Day nogometa duga je 158 godina

Postoji jedna kafanska teorija po kojoj su najbolje ideje nastale iz čiste dosade.

Nogomet kakav danas poznajemo savršen je primjer i jedan od najvažnijih dokaza koji idu u prilog ovoj na prvi pogled navučenoj teoriji. Znate, jedna je to od onih klasičnih blagdanskih priča koja se vraća svake godine u ovo vrijeme — nešto poput neočekivanog terorističkog napada na Nakatomijev toranj ili Harryjeve i Marvove neopisive sreće kad su ustanovili da je maleni i nemoćni Kevin potpuno sam — za koju ste čuli mnogo puta i znate sve o njoj, ali ipak ne možete odoljeti da je saslušate ili pogledate još jednom.

Doduše, ova je malo starija i ide sve do kraja 1850-ih, kada se u Engleskoj ozbiljno počelo loptati nogama. Bilo je to vrijeme u kojemu nova disciplina u razvoju tjelesne kulture nije imala univerzalno ime, ali se sve češće nazivala nogometom. Problem je bio što nije imala ni univerzalna pravila, pa je u principu svaka škola ili klub imao svoj set regulacija, što je međusobne utakmice činilo ako ne nemogućima, ona nezahvalnima za gledati i igrati. Ili, nedajbože, suditi.

Zato su se mladići koji su bili članovi Sheffield FC-a tri godine naprosto dosađivali. Klub je, kao i većina u to vrijeme, formiran kao sekcija kriket društva, ali ni sami njegovi članovi nisu bili potpuno sigurni zašto, s obzirom na to da u okolini nisu imali niti jednog suparnika koji je igrao po sličnim pravilima.

Nešto su oni, kao, trenirali, nešto probali, napisali i pravila, ali u principu nisu znali što će sa sobom, pa su tako povremeno igrali međusobno. Morali su nekako odrediti momčadi, pa su se dijelili na sve moguće načine — igrali su visoki protiv niskih, pokušavali sa starima protiv mladih, suprotstavljali oženjene neoženjenim, a jednom su prilikom — navodno — momčadi birali i na principu ‘lijepi protiv ružnih’. Kako su odredili kriterije po kojima se moglo zaslužiti mjesto u jednoj od te dvije momčadi nažalost je misterija, ali ne bi bilo nikakvo čudo da ih je upravo ta podjela poslije nekoliko piva i međusobnog uvjeravanja tko je zaista ljepši ili barem zgodniji natjerala da za Božić 1860. naprave podjelu koja će na više razina obilježiti povijest nogometa.

Iako je dolazio iz industrijskog grada u kojemu je radnička klasa bila apsolutna većina, Sheffield FC smatran je za klub u to vrijeme bogate srednje klase. Bio su jako dobro povezani s najboljim školama, a članom se moglo postati samo uz pozivnicu i ispunjavanje visokih kriterija. Bio je to klub “džentlmena” čiji su članovi bili liječnici, odvjetnici i arhitekti koje je lokalni tisak nazivao elitom grada, pa je takav bio i sastav financijera i navijača. Međutim, to je automatski značilo i da će, da bi pronašli pravog protivnika za odigravanje službenih utakmica, morati prijeći u siromašnije dijelove grada.

Preko 4.000 nogometaša zaigrat će danas u ukupno 24 različite lige i osam različitih razina natjecanja u Engleskoj, Škotskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj.

Savršeni izbor bio je Hallam, kriket klub koji je bio jedan od nevelikog broja onih koji su osnovani s ciljem da naprosto privuku što više ljudi sportu. Članstvo u ovom klubu bilo je potpuno otvoreno, pa je i socijalna struktura njegovih članova i navijača bila potpuno drugačija. Ali, za priču je u ovom slučaju najvažnije bilo to da je tamo rastao interes za igrom koja se prakticirala u školama, pa je u prosincu 1860. Sheffield FC — jer, možda i sasvim slučajno, njegovi članovi nisu znali što bi radili na drugi dan Božića — Hallamu ponudio odigravanje međusobnih nogometnih utakmica, a jedini uvjet kojeg su postavili bio je da novoformirani klub prihvati njihova već ranije napisana pravila igre.

Hallam je pored imena preko noći dodao FC, a da bi sastavio momčad od 16 igrača — koliko su timovi imali prema tadašnjim “Sheffieldskim pravilima” — morao je pozvati i nekoliko njih iz obližnjeg siromašnog zaseoka Stumperlowea. Danima je u Sheffieldu padao snijeg i potpuno je prekrio teren Hallamova igrališta Stoneygate, ali je ipak trijumf iskusnijih gostiju od 2-0 pratio i “veliki broj gledatelja”, kako je to opisao izvještaj Sheffield Daily Telegrapha. Navijači su se brzo podijelili, kao što će se dijeliti i stoljeće kasnije, logičnom podjelom prema socijalnim klasama, što će dodatno dobiti na značaju u godinama koje su uslijedile za ovaj derbi.

Sheffield FC 1870-ih

Međutim, utakmica između Hallama i Sheffielda odigrana na današnji dan 1860. ostala je u povijest upisana kao prva službena međusobna utakmica dvaju nogometnih klubova i smatra se za početak klupskog nogometa kakav danas poznajemo, ali i još jedne britanske tradicije koja živi i danas. Igranja nogometa na Boxing Day, odnosno Štefanje.

Dakako, Boxing Day je mnogo starija tradicija od samog nogometa. Drugi dan Božića u Velikoj Britaniji i zemljama Commonwealtha, odnosno u svim zemljama koje su u jednom trenutku bile pod vladavinom britanske krune, osim u SAD-u, neradni je dan i smatra se blagdanom. Postoji nekoliko teorija o porijeklu samog naziva, a ona najstarija vezuje se za rimsko doba i vrijeme kada se u kutije sakupljao novac za sportaše koji su zabavljali masu. U viktorijansko vrijeme crkve su u kutije skupljale novac za siromašne i dijelile ga za Božić, a postoje i teorije po kojoj su mornari na početku putovanja zatvarali novac u kutiju koju bi na kraju uspješnog putovanja predali svećenicima za božićne poklone siromašnima, odnosno ona po kojoj su radnici u gradskim djelatnostima za drugi dan Božića u kutijama dobivali svojevrsni bonus.

Ipak, najrealnije zvuči verzija po kojoj su radnici širom Kraljevstva služili svoje gazde na sam dan Božića, pa su onda na drugi dan odlazili kući s pripremljenom kutijom u kojoj su bili ostaci hrane, godišnji bonus i skromni pokloni za obitelj s kojom su sa zakašnjenjem proslavljali Božić.

Za nogomet je razlog važnosti Boxing Daya bio jednostavan — bio je to jedan od rijetkih neradnih dana u zemlji i klubovi su ga morali iskoristiti. Tako je engleska nogometna liga već u prvoj sezoni, igranoj 1888., nastavila tradiciju iz Sheffielda i organizirala utakmice na ovaj dan. S obzirom na to da je i Božić bio neradni dan i jednako rijetka prilika da klubovi izvan vikenda napune stadion i zarade novac, dugo su u Britaniji službene ligaške utakmice igrane dan za danom. Tako je te prve sezone Everton odigrao tri utakmice u dva dana — na božićno jutro je u prijateljskoj utakmici svladao Ulster, onda poslijepodne i Blackburn Park Road u kupu, da bi sutradan u utakmici protiv gradskog rivala Bottlea odigrao bez golova. Utakmice na Božić u Engleskoj su se igrale sve do 1959., a u Škotskoj i 20 godina kasnije.

Boxing Day je na važnosti u engleskom nogometu dobio prvenstveno zbog činjenice da su nogometni čelnici na umu imali to da je Božić obiteljski blagdan, pa su u velikoj većini slučajeva na ovaj dan igrani gradski ili barem lokalni derbiji. Cilj je bio da momčadi i navijači putuju što je kraće moguće, ali to se potpuno promijenilo nakon alkoholnih igara i nekoliko krvavih izdanja u 1970-im i 1980-ima. Danas su pravi lokalni derbiji rijetkost, ali je i važnost Boxing Daya i uopće nogometa u dane Božića postala sasvim drugačija, kako je to u ovom tekstu sjajno objasnio Guardianov Barney Ronay.

Nakon onog sheffieldskog, za povijest je najvažniji ostao drugi dan Božića 1963., kada je u 10 utakmica najjače divizije engleskog nogometa postignuto ukupno 66 golova, a rezultati su zvučali kao da su lokalni reporteri i dalje bili poprilično pijani. Fulham će danas protiv Wolverhamptona otvoriti program, a te je godine poslao Ipswich kući pune mreže, bilo je nevjerojatnih 10-1. Blackburn je kod West Hama slavio s 8-2, Chelsea je kod Blackpoola dobio 5-1, West Brom i Tottenham su odigrali 4-4, po gol manje zabili su Nottingham Forest i Sheffield United, odnosno Wolves i Aston Vila. Liverpool je nabio Stoke sa 6-1, a Manchester United je kod Burnleya istim tim rezultatom posramljen u jednom od najtežih poraza u svojoj povijesti.

No, taj će poraz zauvijek promijeniti i priču o ovom klubu — Matt Busby sutradan je u Belfast poslao telegram za 17-godišnjeg člana rezervne momčadi Georgea Besta da se hitno javi na Old Trafford. U to vrijeme su se već 28. prosinca igrali revanši — Best je započeo svoju drugu utakmicu za pomlađeni United, bio najbolji igrač u trijumfu od 5-1 nad Burnleyem i zacementirao svoje mjesto u Busbyevoj momčadi, ali i povijesti kluba s Old Trafforda.

Boxing Day nije ekskluzivno nogometni, a ni ekskluzivno britanski; sportovi poput kriketa, ragbija, pikada i konjskih utrka imaju ogromnu tradiciju u zemljama Commonwealtha. U Africi se na današnji dan održavaju boksački mečevi, domaćin Svjetskom prvenstvu za hokejaše na ledu ispod 20 godina je tradicionalno Švicarska, a Šveđani odigravaju utakmice bandya. Ovakve tradicije lako prihvaćaju u američkim sportovima, pa su NBA i NHL napravili svoje verzije, a od ove sezone i talijanska nogometna Serie A igrat će se na drugi dan Božića, nadajući se usvojiti tradiciju koja živi na Otoku. Nogometni je to blagdan u kojemu sudjeluju doslovno milijuni — preko 4.000 nogometaša zaigrat će danas u ukupno 24 različite lige i osam različitih razina natjecanja u Engleskoj, Škotskoj, Walesu i Sjevernoj Irskoj.

U najslabijoj među njima bit će i skupina amatera odjevena u crveno-crne dresove Sheffield FC-a, najstarijeg kluba na svijetu, koji će i ove sezone nastaviti tradiciju koja živi točno 158 godina, koliko je prošlo od prve prave nogometne utakmice u povijesti

A sve to jer nisu znali što bi radili dan poslije Božića.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.