Na suncu i sjeni

Bijeli momci

Kako je (i zašto) je Torcidin transparent 'White Boys' odjednom postao kažnjiv?

Prepuna gostujuća tribina varaždinskog stadiona koji nosi ime po Anđelku Herjavecu nije neobična slika, kao ni općenito tisuće hajdukovaca koji su napunili nju, ali i ostale tribine. Ali jedan od detalja iskakao je iz uobičajene ikonografije: preko udarnog Torcidina transparenta stajao je onaj njene podružnice iz Mokošice, čime se u tom pogledu želi dati dodatni naglasak.

To je zasad jedan od najskupljih transparenata u povijesti hrvatskog nogometa, koji je Hajduk samo zasad platio nekoliko desetaka tisuća eura. Jasno, radi se o kaznama koje je Disciplinski sudac SuperSport Hrvatske nogometne lige Alan Klakočer počeo u kontinuitetu obračunavati Hajduku na račun transparenta koji je — i to kao jedan od najudarnijih Torcidinih transparenata — na domaćim, ali i europskim tribinama u ovom obliku gotovo 20 godina. Prema nemuštim obrazloženjima, odjednom je sporan natpis “White Boys” između kojeg se nalazi Hajdukov grb, a u kojem su Klakočer i suradnici nakon tolikog niza godina primijetili rasističke konotacije.

Torcida je reagirala prvo priopćenjem u kojem proziva Klakočera za “selektivno kažnjavanje”, i “još jednu apsurdnu predstavu u režiji Hrvatskog nogometnog saveza i njihovih satelitskih tijela, čije se odluke i mišljenja iz tjedna u tjedan sukobljavaju kako sa zdravim razumom, tako i s poštenjem i nepristranošću”. Za slogan se naglašava kako “nema niti je ikada imao veze s rasizmom i govorom mržnje”, već je “izraz privrženosti, pripadnosti, lokalpatriotizma te odanosti svome klubu i njegovim bojama.”

I upravo tu leži najveći problem u ovoj priči.

Zašto je baš sad, pri usijanju odnosa uslijed nikad napetije bitke za naslov, Klakočer izvukao iz ormara priču koje u ovom konkretnom slučaju i nema?

Klakočer obnaša ovu funkciju još od siječnja 2018., a po imenovanju na funkciju naglašavao je kako pri izricanju kazni “treba posložiti sve fakte” i kako je “bitno uvažavanje kriterija, sagledavanje slova i duha pojedine odredbe”. Osim što je tek sad, nakon šest godina, uvidio potencijalni problem u izvjesnom sloganu, sve što od njega konkretno dobivamo po pitanju “slaganja fakta” i “uvažavanja kriterija” — odnosno, pitanja samih kriterija općenito — ove su šture natuknice iz odaslanih odluka nakon svakog odigranog kola.

Možemo, dakle, samo pretpostaviti da je Klakočer naglo uvidio rasizam u natpisu preko UEFA-ina Vodiča za diskriminatorne prakse, izdanog u suradnji s FARE-om. U njemu se kao diskriminatorna praksa navodi upravo natpis “White Boys”, za koji se navodi da je “utemeljen na vjerovanju o superiornosti bijele rase”. Napomena stoji i kako slogan “obično ide ruku pod ruku s zastavom američke Konfederacije”, čije su države svojedobno otvoreno podupirale rasizam i robovlasništvo. No, istovremeno je Konfederacija počivala i na ideji otpora Sjeveru, čime se opet vraćamo na fakte, kriterije i sagledavanja slova.

Je li u kontekstu Torcide činjenica da njeni pripadnici navijaju za klub koji igra u bijelim dresovima i čiji etos počiva na otporu centraliziranom sjeveru ista kao i kod neke pete ekipe i njene navijačke skupine? Prema vodiču, kao diskriminatorna simbolika uzimaju se i keltske triskele: opet, one se nalaze na službenom grbu britanskog teritorija Isle of Man — gdje je, uzgred rečeno, i poznata narodna tradicija pokladne grupe koja se naziva The White Boys, također po neobičnim bijelim opravama koje njeni pripadnici nose.

Hrpetina je takvih kognitivnih disonanci kad su u pitanju tumačenja simbola i njihove stilizacije. Primjerice, stilizirana šaka u određenim varijantama ima (ne)skrivene nacionalističke konotacije; znači li to da bi sinjski Maligani svojedobno bili kažnjeni zbog rasističkih/nacionalističkih ili naprosto “nasilnih” konotacija onog legendarnog transparenta “sudac, pamet u glavu” koji krasi i stilizirana šaka? Istovremeno, dok ga se nisu dočepali Funcuti, ne bih rekao da je ijedan sudac na Alkarovim utakmicama zaista pomislio kako mu ne ginu šake u zube donese li neku odluku na štetu Sinjana.

Ne treba se pritom lagati ni praviti blesavima; hrpetina navijačkih relativizacija i opravdavanja spada pod jeftine priče i kukavičke momente kad se izbjegavaju priznati otvorene političke tendencije i ideje. Međutim, tu se i sama UEFA, a pogotovo lijeni tumači iz domaće strukture upliću u zamku.

Osim nekoliko najpoznatijih simbola i slogana, jako puno drugih zaista ostavlja puno prostora za igru mačke i miša; navijačkoj mašti kraja nema, kao što je i bezgranična volja za zagorčavanjem posla institucijama poput UEFA-e, HNS-a i (pogotovo) FARE-a. I što se više i same institucije gube u manjku suvislih objašnjenja i razvijanja kriterija, već isključivo pribjegavaju neselektivnom kažnjavanju, navijači će uvijek biti korak ispred u smišljanju novih načina odašiljanja onih zabranjenih i ‘zabranjenih’ poruka. Sve to u potpunosti trivijalizira ozbiljnu borbu s rasizmom, ksenofobijom i ostalim problemima od kojih pati šira navijačka populacija.

Ali ako sama UEFA selektivno i nedosljedno provodi kažnjavanje, onda ne treba čuditi da se naglo probuđeni i ‘osviješteni’ Klakočer još dublje zakopao, udarivši nakon toliko godina i baš u ovom trenutku — uz tek minornu opasku kako će se odsad (!) “dosljedno kažnjavati” — na transparent kojem je krimen natpis “bijeli momci”. Ne treba naglašavati da je taj manjak transparentnosti, objašnjenja — a da pritom nije skrivanje iza ovih također nepotpunih UEFA-inih smjernica, jer UEFA 17 godina u transparentu sama ne vidi ništa sporno — plodno tlo za nove brige i kontroverze.

Zašto je baš sad, pri usijanju odnosa uslijed nikad napetije bitke za naslov, Klakočer izvukao iz ormara priču koje u ovom konkretnom slučaju i nema? Što je iduće, zabrana skandiranja “ajmo, bijeli”? Je li po njemu, kao čovjeku koji je bio upleten u ozbiljan incident zbog kojeg je bio i pod HNS-ovom istragom prihvatljivo na Maksimiru čuti, primjerice, stih “i kolcem, i lancem i bokserom u glavu”? A zabrana toga bi, da se razumijemo, bila otprilike podjednako smiješna kao i zabrana natpisa o kojem je ovdje riječ.

Ovakvi postupci samo otvaraju put mućenju vode i zloupotrebi funkcije, a pogotovo rade lakrdiju od ozbiljne diskusije na temu devijantnosti i njene prevencije, a kamoli kažnjavanja.

Zbog toga je također neprihvatljivo da službeni Hajduk ne zauzima čvršći stav i iskoristi prigodu da zaista potegne razgovor i o očekivanjima spram svojih navijača, pogotovo onih koji bi se u nekim drugim oklnostima stvarno uzdignuli iznad kluba i njegove dobrobiti. Ovako, šutnja — dok je Torcida sama angažirala odvjetnika u potrazi za sprječavanjem ovakve prakse kažnjavanja — znači i odobravanje, a to odobravanje bi se moglo lako preliti i na posljedice na europskim utakmicama koje slijede, kod kojih su kazne i kudikamo rigoroznije.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.