Nogomet narodu

Einsteini napadaju

Što je zapravo Telesport i što hoće?

Jose Mourinho u posljednje vrijeme ima novi omiljeni termin za one koji ga kritiziraju: Einsteini.

„Znam da neki nogometni Einsteini – nogomet je pun Einsteina – znam da pokušavaju izbrisati 16 godina moja karijere“, rekao je u rujnu portugalskoj televiziji. „Ali to je novi nogomet – pun je Einsteina.“ Nedugo zatim, priznao je svoju frustraciju time što ne može zaštititi svoje igrače od medijske kritike, iako njemu samome ona, navodno, ne smeta.

„Einsteini trebaju novac da bi živjeli – ne znaju trenirati, ne znaju sjediti na klupi, ne znaju dobivati utakmice. Znaju pričati, znaju pisati, mogu kritizirati rad drugih ljudi, ali ja sam dobar čovjek. Ja sam čovjek dobre volje. Puno se bavim dobrotvornim radom. Pomažem tolikim ljudima, pa zašto ne bih nahranio i Einsteine?“

Jasno je da je Mourinho sarkastičan, ali pomalo je neobično da je izabrao baš taj termin za svoje kritičare. Kao što je podsjetio Jonathan Wilson u Guardianu, on sam se pozivao baš na proslavljenog fizičara prije pet godina kad je vodio Real Madrid i dočekivao polufinalnu utakmicu Lige prvaka protiv Barcelone. „Jednom je rekao da je volja jedina mehanička sila moćnija od pare, elektriciteta i atomske energije“, izjavio je. „Taj tip, Albert, nije bio glup. Voljom možete postići velike stvari.“

Još je zapravo neobičnije to što Mourinho govori o ‘novom nogometu’, implicirajući time da mu je prethodio ‘stari’ u kojemu tih Einsteina nije bilo – ili ih barem nije bilo toliko. Neobično je što trener koji je izgradio karijeru iz autsajderske pozicije – bez ozbiljne igračke karijere iza sebe, koji je u doticaj s trenerskim poslom isprva ušao kao prevoditelj Bobbyju Robsonu – i koji je rušio barijere, izazivao establishment i sebe nazivao ‘The Special One‘, sada sebe stavlja u ulogu branitelja istog tog ‘starog’ poretka.

Novi nogomet, stvarno?

Nogomet zadnjih godina na nekoliko razina doživljava promjene. Ne samo na terenu, nego i izvan njega. Telesport želi biti na prvoj liniji tih promjena

Koliko god razočaravajuće bilo to što je nekadašnji ikonoklast postao konvertit i sam sebe vidi kao dio establishmenta, Mourinho je – kao, uostalom, i uvijek – barem dijelom u pravu. Nogomet zadnjih godina na nekoliko razina doživljava promjene. I pritom ne mislim toliko one koje se događaju na terenu, nego i one izvan njega.

Analitika postaje sve naprednija i sve dostupnija. Sve je teže sakriti se od realnog, objektivnog vrednovanja brojki, koje – u rukama onih koji ih znaju interpretirati – postaju moćno oružje i prednost u odnosu na konkurenciju. Chris Anderson i David Sally, autori knjige The Numbers Game: Why Everything You Know About Football Is Wrong, to zovu „nogometnom reformacijom“. Poanta je u tome da, slično kao i kod protestantske reformacije, interpretacija ‘Svetog pisma’ nije više rezervirana isključivo za ‘svećenike’.

Sve više raste i utjecaj navijačkih inicijativa diljem Europe i svijeta. Aktivisti, razočarani stanjem u svojim klubovima i načinom na koji su vođeni, agitiraju kako bi preuzeli stvar u svoje ruke, demokratizirali proces i izborili se za bolju budućnost tih klubova koji im znače toliko više „nego ča u foje piše“.

Na razini medija, već dugo slabi utjecaj tradicionalnih outleta koji se ne uspijevaju prilagoditi, promijeniti, maknuti s mrtve točke. U nogometnom kulturom najbogatijim zemljama, poput Engleske ili Njemačke (ali i mnogih drugih), najbolji su blogeri već dulje vrijeme angažirani u mainstreamu kao opinion-makeri – to što nisu prethodno godinama izvještavali u tri rečenice s utakmica Swindon Towna ili Vfl Osnabrücka prije nego što im je pružena šansa da napišu nešto ozbiljnije, ne uzima im se za nedostatak.

Zajedničko ovim procesima je to što izazivaju establishment i idu kontra onih pet riječi ugraviranih u nogometnu tradiciju: „Tako se to oduvijek radi“. Čak i u zaostalim nogometnim kulturama, poput hrvatske, oni su uzeli maha i tradicionalni autoriteti osjećaju se ugroženima.

Telesport je sada u svojem trećem tjednu postojanja. Još uvijek učimo hodati i spoznavati svijet oko sebe. Neću vas zamarati statistikama, ali recimo da početak djeluje vrlo obećavajuće – na čemu od srca zahvaljujemo vama, našim posjetiteljima i čitateljima.

Ono što Telesport želi jest biti na prvoj liniji ovih promjena.

Trudit ćemo se pratiti domaći i strani sport ne samo kroz subjektivni dojam, nego i uz reformacijsku moć brojki. Podržavat ćemo inicijative koje idu za građanskom participacijom fanova/članova, bilo da se radilo o spašavanju voljenog kluba iz ralja politike ili o pokretanju vlastitog. Nastojat ćemo biti kvalitetniji, originalniji i više autorski usmjereni od drugih – zato smo angažirali najbolje dostupne autore, pasionirane ‘einsteine’ u svojim područjima i zato naglasak stavljamo na usku, ali probranu kvalitetu, a ne na lov na klikove. Kao i dosad, zvat će nas blogerima, aktivistima, možda i laptop-trenerima, pa i Einsteinima.

Tek smo počeli, ali želimo mijenjati stvari i izazivati uvriježene istine. Od svetih krava prave se najbolji hamburgeri, rekao je Mark Twain.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.