Off Topic

Švarcijeve Igre

Kako je Arnold Sports Festival postao globalni i masovni brend

Svjež i izudaran od snimanja zadnjeg Ramba — ovog puta stvarno-stvarno zadnjeg, kaže majkemi! — Sylvester Stallone je prije mjesec dana prošetao s aligatorom, snimio to za Instagram i postao viralan. Bilo je to na tulumu: Arnold Schwarzenegger slavio je 72. rođendan, a među uzvanicima su bili njegov kućni aligator i kućni prijatelj, kolega i povijesna konkurencija Stallone.

Slyju su 73 godine. Zahvaljujući (ne)zdravim dozama TRT-a i održavanju redovnih treninga uz magični lonac kemijskih preparata, izgleda vitalnije od Arnolda. Njegov je dad bod kružio tabloidima još prije desetak godina, dok je Stallone na početku svojih 70-ih mahao pločicama na naslovnicama fitness magazina. Schwarzenegger je ‘drugi dio’ svog života ionako investirao u politiku i biznis, pa valjda nije imao vremena za teretanu u kojoj je izgradio sve — ne samo svoje tijelo, nego i čitav život, brend i dobar dio moderne holivudske povijesti.

Arnold je, uz sve što radi, ujedno i vlasnik najvećeg “multi-sport festivala” na svijetu.

Schwarzeneggerov festival je po broju natjecanja veći i od Olimpijskih igara

Arnold Sports Festival je od svojih skromnih početaka 1989. do danas postao globalna franšiza koja punim plućima živi u SAD-u, Australiji, Južnoj Americi, Africi i Europi. Američki centar događanja je grad Columbus u državi Ohio, gdje je priča počela krajem 1980-ih pa brzo prerasla u drugo najprestižnije natjecanje u bodybuildingu na svijetu, s posebnim naglaskom na ženski bodybuilding.

Dogodilo se to da je ASF postao glavna konkurencija za legendarni Mr. Olympia — natjecanje koje je praktički stvorilo Arnolda nakon što je dotični čak sedam puta osvojio prvo mjesto. Šest puta za redom od 1970. do 1975., pa onda još jednom 1980. Dvije godine kasnije snimljen je Conan. Mada, pravog smo Schwarzeneggera upoznali još 1977. u dokumentarnom klasiku Pumping Iron, u kojem je pušio travu, objašnjavao da doživljava orgazme dan i noć dižući utege te kako odrasli ljudi trebaju piti pivo, makar bili i sportaši. Između ostalog.

Veliki mišići u središtu su pozornosti i danas, kada su bodybuilding i strongman središnji dio natjecanja Arnold Classics, ali festival se proširio na ogromnu količinu sportova među kojima su powerlifting, borilačke vještine, trčanje, mačevanje, rukomet, plivanje, gimnastika, capoeira, cheerleading, e-sports/gaming, rješavanje Rubikove kocke (!), twirling, pa čak i teqpong, stolni tenis na zakrivljenom stolu. Samo ove godine Ohio je ugostio 22.000 sportaša iz 80 zemalja, 200.000 posjetitelja i čak 80 različitih sportova! Tu je i veliki Fitness Expo, fitness tržnica s preko 1.000 štandova opreme, preparata, prašaka i tableta, svega što ste ikada htjeli staviti u sebe, nadajući se najboljem.

I sve bi to bilo dovoljno samo za sebe — valjda — ali ne, jer ako budete dovoljno brzi i pametni, na svakom Arnold Sports Festivalu moći ćete sresti samog Schwarzeneggera, koji je svoju sijedu bradu lani prošetao do Barcelone, EU ispostave multi-sport franšize. Lani se u Barceloni natjecalo 1.200 sportaša u 50 sportova. Kao posjetitelj, za cijenu od 20 do 40 eura imate priliku uloviti autogram na DVD ili na biceps; po programu, Švarcija imate priliku vidjeti i čuti čak sedam puta, a možete svjedočiti kako podiže ruke pobjednicima u bodybuildingu ili mu postaviti pitanje na Q&A sesiji s obožavateljima.

Arnold je svoj najveći poslovni pothvat izvan filmske industrije izgradio upravo u sportskoj industriji, a njegov festival nosi titulu najvećeg multi-sport spektakla na svijetu — po broju natjecanja veći je od Olimpijskih igara!

Iako su giganti kao što su Olimpijske igre, Svjetske igre, Univerzijada ili kontinentalni spektakli poput Azijskih igara, Afričkih igara i slično veći po brojnosti, odjeku i značaju, zapravo je prilično fascinantno da je jedan Arnold Schwarzenegger završio u ovakvom društvu pa stvorio epski sportski festival koji konkurira najvećim multi-sport brendovima u povijesti. Za to je jednako zaslužan i Jim Lorimer, Arnoldov poslovni partner i suosnivač ASF-a, legenda bodybuilding promocija koja je za života uspjela biti političar i FBI-jev agent.

Schwarzenegger je potonje bio samo na filmu, kojim se počeo baviti nakon što je u bodybuildingu postigao sve što je mogao. Njegovu priču znaju manje-više svi koje ona imalo zanima, ali kako to već biva s kulturnim ikonama, (na)čuli su je i oni koji su je jednostavno saznali, s obzirom da je od nje teško pobjeći. Rođen je u malom štajerskom selu po imenu Thal, gdje od svoje 10. godine sanja o selidbi u SAD. Utezi su bili putovnica. Nije škodilo ni to što je, koliko ambicijom, bio gonjen i bijesom prema ocu čije je nasilje trpio odrastajući.

Nakon što je 1965. osvojio Junior Mr. Europe, sljedeće godine kao 19-godišnjak postaje Mr. Europe. Osvojio je gotovo svako natjecanje u bodybuildingu na kojem se pojavio. Pet titula Mr. Universe, uz sedam naslova Mr. Olympia, što je bio i rekord dok ga s osmom pobjedom 1991. nije srušio Amerikanac Lee Haney. Zadnja titula Mr. Olympia, ona 1980., Arnoldu je donijela titulu “estetski najproporcionalnijeg čovjeka na svijetu” i nadimak Austrijski hrast.

Iako je dominirao body buildingom, Schwarzenegger se bavio i drugim sportovima snage i mišićne mase, pa je tako 1964. i 1965. osvojio dva natjecanja u dizanju utega, kao i powerlifting natjecanja 1966. i 1968., a 1967. pobijedio je u minhenskom dizanju kamena, podigavši kamenčugu od 254 kg rukama između nogu, u svojevrsnom strongman dead liftu.

Bodybuilding ga je 1968. stvarno doveo do SAD-a, gdje je živio pumpajući željezo u legendarnom Gold’s Gymu u Los Angelesu. Borio se s engleskim jezikom i austrijskim naglaskom, a na vrhuncu bajke postao jedna od najvećih holivudskih ikona pa onda i guverner Kalifornije. Tko zna, možda bi bio i predsjednik, samo da nije rođen u Austriji. Tko zna, s obzirom na to da je jedno vrijeme bio ilegalni imigrant, sadašnji predsjednik bi ga u teoriji vjerojatno vratio u Austriju. Prije Conana. I prije Pumping Iron.

Slaveći 75. rođendan sa Stalloneom i Dolphom Lundgrenom na tulumu, Arnold je danas živa bodybuilding legenda u mirovini, čiji sportski dani ostaju utkani u Arnold Sports Festival, dok drugi krak njegovog života ostaje akivan — pa tako novi Terminator: Dark Fate dolazi u kina 1. studenog. Najave izgledaju kao da je Terminator 2 postaren kroz FaceApp — radnja se odvija 27 godina nakon nastavka, a film se najavljuje kao pravi ‘treći dio’, vjeran duhu prvih dvaju naslova u franšizi. Ako može Stallone biti Rambo sa 72, može i Švarci biti terminator sa 73. Stallone je i dalje nezaustavljivo šarmantan, a Švarci je također bio i ostao jedan od onih likova koje svi vole, iako je napravio dijete meksičkoj sluškinji, a mrlje iz mladosti opisuju ga kao kolosalnog arogantnog kretena i seksualnog manijaka.

Nitko nije savršen, pa čak ni najproporcionalniji čovjek na svijetu.

https://www.youtube.com/watch?v=uerFZ2Z42nc&t=8s

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.