Topnički dnevnici

Heroj ulice

Treba li Dinamo prodati Oršića u Burnley?

Ovakve stvari je najlakše prvo provjeriti kalkulatorom.

Burnley je Mislava Oršića označio kao jednog od dvojice ključnih ljudi za svoj opstanak u Premier ligi. Momčad Seana Dychea trenutno drži posljednje mjesto na prvenstvenoj ljestvici, ali Norwich na 17. poziciji ima samo četiri boda više, a Burnley ima četiri utakmice manje. Opstanak je nije nerealan cilj, ali Dyche treba pojačanja jer Burnley je zabio samo 16 golova ove sezone te hitno treba centralnog napadača i lijevo krilo. Po mogućnosti lijevo krilo koje ima dobar udarac, jer Burnley ima sasvim dovoljno centaršutova. U prosjeku, Burnley ima 4,4 precizna centaršuta po utakmici, što ga stavlja na šesto mjesto Premier lige. U isto vrijeme, 18. je od 20 klubova u kategoriji udaraca, s prosjekom od 10,6 po utakmici.

Zbog toga je poslao ponudu za Oršića. On je naprosto ono što Dycheu treba. Brz je, odlično vuče kontre i može jako dobro funkcionirati u tranzicijskom napadu, a ima zbilja sjajan udarac s distance, što je Burnleyju potrebnije od još jednog igrača koji probija liniju i odlučuje se na ubačaj.

Iz Oršićeve perspektive, kalkulator je također jasan. On je jedan od najbolje plaćenih igrača HNL-a, ali to nije usporedivo s novcem koji može dobiti u Engleskoj. Potpisom za Burnley plaća bi mu se u najmanju ruku udvostručila, a igranje u medijski najatraktivnijoj ligi na svijetu bi mu otvorilo opcije za eventualne nove unosne angažmane.

Dinamu se financijski možda uopće ne isplati prodavati Oršića za 10 milijuna eura, i to iz istog razloga zbog kojeg ga Burnley želi kupiti

Ostaje samo pitanje što kaže treći kalkulator: isplati li se ovaj transfer Dinamu?

S jedne strane, isplati se. Jedini usporediv transfer koji je Dinamo napravio bio je onaj kad je prodao El Arabija Hilala Soudanija u Nottingham Forest. Soudaniju je tada bilo 30 godina, bio je najbolji igrač HNL-a, a plaćen je tri milijuna eura, triput manje od onoga što Burnley navodno nudi. Oršić još uvijek nije navršio 30, ali ubrzo će proslaviti taj rođendan i činjenica je da igrači u toj fazi karijere iz HNL-a ne idu za tako veliku cifru. Dinamo je, barem prema Transfermarktovim podacima — prodao 12 igrača za 10 ili više milijuna eura, a najstariji od tih bio je Eduardo, koji je u Arsenal otišao netom nakon što je navršio 24.

Dakle, 10-ak milijuna eura za HNL igrača na pragu 30. godine maksimum je koji se može izvući. Oršićeva vrijednost neće više rasti i ako Dinamo želi okrenuti lovu na Oršiću, mora ga prodati Burnleyju.

S druge strane, ne isplati se jer čak ni financijski dio priče nije plošan. Oršić svojim golovima protiv Tottenhama Dinamu nije donio 10 milijuna eura da bi izravnao računicu i vagu prebacio uvjerljivo na jednu stranu. UEFA je Dinamu za prolazak Spursa isplatila milijun i pol eura, ali Oršić je protiv Tottenhama, Atalante i West Hama pokazao zašto ga Burnley označava kao ključnog čovjeka za opstanak u Premier ligi — čovjek je idealan igrač za napad iz podređene pozicije.

Oršić ima sjajan udarac i vrlo je brz uz veliku moć ponavljanja sprintpva. To su stvari koje su očite na prvi pogled. Međutim, Oršić je nevjerojatno odgovoran u fazi obrane i konstantno odrađuje ogroman dio pola na svojoj polovici terena. Discipliniran je, moćan je u duelu i predano prati svog čovjeka, ali također jako dobro percipira prostor oko sebe i sjajno se pozicionira u zonskim obranama. On donosi dozu obrane kakvu ćete rijetko naći kod krilnog igrača koji je toliko opasan prema suparničkom golu.

“Tri i pol sezone koje su stvarno koristile, u svakom smislu”, ispričao je svoja iskustva iz Koreje i Kine za HNL-ovu službenu stranicu, objašnjavajući odakle ta jedinstvena kombinacija obrane i napada. “Nogometaški najviše zato što sam navikao na defenzivne zadatke, to se tamo zahtijeva. Svakako i očvrsnuo, budući da se igra tvrdo, žustro, punim tempom od prvog do posljednjeg sučeva zvižduka, otvoreno i neizvjesno!”

Taj obrambeni aspekt možda i nije toliko važan u HNL-u. Dinamo ove sezone u domaćoj ligi ima 63,9 posto posjeda lopte, upućuje najviše udaraca na suparnički gol i prima najmanje suparničkih udaraca. Ukratko, dominira ligom i ima inicijativu u većini utakmica, što ne čini toliko važnim to koliko ti je krilo spremno trčati natrag. Međutim, u Europi nije baš toliko jednostrano. Dinamo je prošle sezone u Europskoj ligi imao 44,6 posto lopte u nogama i bio je prisiljen braniti se te priliku za gol tražiti iz kontranapada. U tom kontekstu Oršić je ključan, tu sve njegove kvalitete dolaze do izražaja.

Dinamo je prošle sezone odigrao 12 utakmica u Europskoj ligi i čak sedam puta je susret završio bez primljenog gola. Bi li to bilo moguće da je od Oršića u fazi obrane dobio ono što treneri obično dobiju od svoje prve ili druge napadačke opcije? Vrlo teško. Oršić je zabio šest golova, dodao je dvije asistencije, ali je svejedno odradio nevjerojatnu obrambenu ulogu.

Dinamu se financijski možda uopće ne isplati prodavati Oršića za 10 milijuna eura, i to iz istog razloga zbog kojeg ga Burnley želi kupiti. Oršić je odličan igrač kada je momčad u podređenom ili podjednakom položaju; ima odličan udarac i brz je, što ga čini opasnim oružjem u kontranapadima, a nevjerojatno je defenzivno odgovoran, što treneru daje adut više u slaganju obrane. Dinamu je u Europi taj dio priče često ključan, a onda kroz Oršića — barem u teoriji — može zaraditi i više od 10 milijuna eura, računajući utakmice koje Oršić izvuče kao što je izvukao Atalantu, Tottenham ili West Ham.

Arijan Ademi je svojim karakterom vođa ovog Dinama, Bruno Petković je najbolji igrač, ali Oršić je onaj koji je u Europi radio razliku. On je bio ključni faktor uspjeha i tu onih 10 milijuna eura za 30 godina starog igrača više ne izgleda kao financijski primamljiva ponuda. Dapače, kalkulator možda pokazuje i to da bi je trebalo odbiti.

Time dolazimo do mjera koje su važnije od kalkulatora.

Oršić je svojim predstavama u europskim natjecanjima postao heroj ulice. Dečko koji je, kako je sam više puta izjavljivao, sanjao gol u Dinamovu dresu na Maksimiru i koji je sam mislio da će mu san ostati neostvaren. Ostvario ga je, postao nešto više od običnog kvalitetnog igrača koji je ostvario uspjeh koji će Dinamo dugo pamtiti, ali će na kraju opet polako ispariti.

Meni je oduvijek bilo lakše pisati o onome što pokaže kalkulator nego o emocijama, a ovo važnije je ionako već sažeo Vladimir Šagadin nakon što je Oršić za sedam i pol sekundi pretrčao cijeli travnjak i zabio gol za Dinamov prolazak Tottenhama.

“Negdje, u svom ovom sranju, sakriveno je moje malo d”, napisao je Vlado šapćući preko svoje vile u uho lijevog krila koje u tom trenutku radi nešto što nikad neće ispariti. “I imam pravo na njega, i na onih sedam i pol sekundi. I neću da mi ih itko ikada dovede u pitanje.”

Skriveno malo d koje je Oršić otkrio. Da je Oršić drugačiji; da je bahatiji i umišljeniji, da nije toliko tih i još uvijek u istom snu, možda bi doživljaj tih sedam i pol sekundi bio sasvim drugačiji. Ovako je Oršić zauvijek ostao heroj ulice. Bez obzira na to hoće li otići ili će ostati, nitko mu nikada neće moći dovesti u pitanje tih sedam i pol sekundi upisanih u kolektivnu svijest koja ga nosi u Dinamovu vječnost i mjesto na kojem nema zaborava.

A to kalkulator ne može izmjeriti.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.