Arsenal je kiksao i treće kolo zaredom. S obzirom na razvoj situacije, s tim je možda i zadovoljan

Na domaćem terenu spasio se poraza od fenjeraša Southamptona (3-3)

Čini se kako su brojni cinici i zlobnici ipak bili u pravu, izgleda da će mlada i još neiskusna Arsenalova momčad posrnuti u napetoj utrci za naslov, koju vodi s aktualnim prvakom Manchester Cityjem. Nakon izgubljenih bodova na gostovanjima kod Liverpoola i West Hama, gdje su ispustili prednost od dva gola i na kraju tek remizirali, večeras je stigao još jedan bolan i težak udarac nadanjima u ligašku titulu.

Na Emiratesu je gostovao fenjeraš Southampton, pa se očekivalo da će sastav pod vodstvom Mikela Artete lako doći do novih bodova i vratiti se na pobjednički kolosijek. No, u podosta iznenađujućem raspletu događaja, odigrali su 3-3 i tako ugrabili važan bod.

Zona spasa bježi im sada samo tri boda, koliko iznosi Evertonova prednost na 17. mjestu. S druge strane, Topnici su ovim kiksom podosta kompromitirali svoje šanse za naslov, jer Cityjev zaostatak sada samo pet bodova, uz čak dvije utakmice manje.

Da će stvari za Arsenal večeras loše završiti, bilo je jasno već nakon uvodnih 15-ak minuta igre. Tada su, naime, gosti stigli čak do prednosti od dva gola, u šoku su bili domaći navijači na tribinama. Southampton je do početnog vodstva stigao nakon samo 26 sekundi igre, golman Aaron Ramsdale poslao je loptu točno pod noge Carlosa Alcaraza, a Argentinac je znalački iskoristio taj poklon i odmah ga matirao.

Situacija je za domaće postala još i gora u 14. minuti, na 2-0 je povisio bivši Arsenalov igrač Theo Walcott. Sjajno ga je proigrao baš Alcaraz, nedvojbeno prvo ime uvodnih 45 minuta, a Walcott ipak nije htio proslaviti taj gol protiv svoje nekadašnje momčadi. Teško se bilo vratiti nakon takvih šokova i velikog zaostatka, no ostalo je tada do kraja dovoljno vremena za preokret.

Nada u to vraćena je već u 20. minuti, Bukayo Saka djelomično se iskupio za promašeni jedanaesterac u prošlom kolu te asistirao Gabrielu Martinelliju, najbolje Arsenalovom strijelcu ove sezone. Mladi Englez ga je pronašao preciznom povratnom loptom, a ovaj je iz voleja naciljao nebranjeni dio gola.

S tih se 2-1 za goste otišlo na odmor, a na početku nastavka je gostujući trener Rubén Sellés iz igre izvadio Alcaraza te na njegovo mjesto postavio defanzivca Lyanca. Taj pomalo iznenađujući potez na kraju se pokazao odličnim, jer je Southampton čitavo vrijeme uspio odolijevati brojnim Arsenalovim napadima.

Ni gosti ih nisu imali više, ali su zato bili vrlo ubojiti u takvim situacijama. Arsenalov povratak se u 66. minuti činio kao nemoguća misija, tada je gostujući sastav opet otišao na dva gola razlike. Loptu je nakon udarca iz kuta na drugu vratnicu prenio Armel Bella-Kotchap, a tamo se našao povremeni hrvatski reprezentativac Duje Ćaleta-Car i samo naklonio za 1-3 na Emiratesu i svoj premierligaški prvijenac.

Nisu se Artetini momci niti tad predavali, već su samo nastavili sa svojom igrom i tražili barem bod. Izgledalo je da od toga ipak neće biti ništa, jer sve do 88. minuta stajala ta gostujuća prednost, a onda je ona anulirana u samo tri minute igre. Prvo je Martin Ødegaard vrlo lijepim i preciznim udarce iz daljine svladao golmana Gavina Bazunua, što je Topnicima samo dalo još i više vjetra u leđa.

Pravo je ludilo u tim trenucima vladalo na terenu, ali i oko njega, što su domaći iskoristili za poravnanje rezultata. Nastavio se njihov pritisak na Southamptonova vrata, a nakon odbijanca je loptu u gol pospremio Saka te tako posve promijenio raspoloženje navijača na tribinama.

Ipak, vremena za još jedan gol i sva tri boda nije bilo, ostalo je tih 3-3, s kojim možda nijedna od momčadi neće baš biti previše zadovoljna, uz sve večeras viđeno…