Arsène, arhitekt budućnosti: Wenger bi u Kataru mogao isprobati sustav automatiziranog zaleđa

Sustav bi odmah javio pomoćniku radi li se o nedozvoljenoj poziciji

Tehnologija je čudesna stvar, a to pod stare dane uviđa i Arsène Wenger, glasoviti bivši Arsenalov trener i sadašnji prvi FIFA-in čovjek za razvoj nogometne igre.

Francuski nogometni div odlučio je stati na kraj tegobama trenutnog VAR sustava i krenuti u njegovu optimizaciju, a jedan od prvih koraka koje namjerava učiniti poprilično je zanimljiv. Naime, Wenger i FIFA planiraju, ako je suditi po njegovim riječima, uvesti automatizirani sustav provjere zaleđa koji bi uvelike ubrzao igru i olakšao posao sudačkoj ekipi. U praksi, sustav bi kod pogotka automatski trebao javiti pomoćnom sucu radi li se o nedozvoljenoj poziciji ili ne na sličan način kao što glavnom djelitelju pravde javlja je li lopta prešla crtu, što bi potpuno eliminiralo odgođene ili otkazane proslave zgoditaka koje gledamo na utakmicama diljem Europe i svijeta.

“Mislim da će automatizirana zaleđa biti spremna za 2022. godinu”, kazao je Wenger za FIFA-inu emisiju Living Football, referirajući se na Svjetsko prvenstvo u Kataru. “To znači da bi pomoćni sudac odmah dobio signal na satu u obliku crvenog svjetla koje bi mu kazalo radi li se o ofsajdu ili ne. Trenutno imamo situacije u kojima se povlače crte kako bi se vidjelo gdje su igrači. Prosječno, na odluku trebamo čekati 70 sekundi, nekad minutu i 20 sekundi, ponekad još dulje kada je slučaj težak.”

Wenger kaže da je važno uvesti novi sustav zbog proslava zgoditaka, a referirao se i na FIFA-in prijedlog poluautomatskog sustava, koji je već bio isproban na nekim turnirima mlađih kategorija.

“Jako je važno jer viđamo kako se mnoge proslave otkazuju zbog marginalnih situacija, a ovo je vrlo važan korak”, smatra Francuz. “Poluautomatizirani sustav prvo odlazi VAR-u koji odluke signalizira pomoćnom sucu. Jako guram to da signal odmah odlazi pomoćniku.”

Vidjet ćemo hoće li Arsèneu ovo upaliti; sve se više govori o implementaciji njegova prijedloga pravila oko zaleđa, po kojemu bi gol bio poništen jedino ako je igraču dio tijela kojim može zabiti gol ispred posljednjeg braniča, a i ova bi primjena tehnologije značila veliku promjenu.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.