Barcelonin povijesni kolaps nije slučajnost – nešto je trulo u ponosu Katalonije

Barcelonina nova sramota upućuje na dugotrajni problem

Rezultat na semaforu djelovao je poznato, kao i slike s terena. Barcelonini igrači, bekovi i veznjaci vrijedni kao čitave srednjoeuropske lige, bulje u pod, praznih pogleda, spuštenih glava, poput osnovnoškolaca koji su uhvaćeni kako varaju na ispitima. Još jedna velika europska gostujuća noć, još jedna blamaža. Barcelona 0, Liverpool 4.

Barcelona je, pod vodstvom Pepa Guardiole i Luisa Enriquea, između 2009. i 2015. triput bila europski prvak, ali u posljednjih nekoliko godina je se, izvan Camp Noua, ne boji niti jedna momčad. U posljednje tri godine, u nokaut fazi Lige prvaka u gostima je izgubila od PSG-a (0-4), Juventusa (0-3), Rome (0-3), sada i Liverpoola (0-4). Protiv Chelseaja (1-1) i Lyona (0-0) odigrala je neriješeno, a pobijedila je samo Manchester United (1-0), što je postignuće kojim se malo tko hvali u posljednje vrijeme.

Lani se dogodila Roma, ove godine se dogodio Liverpool. U oba slučaja je Barcelona na uzvrat odlazila s tri pogotka prednosti, u oba slučaja je u gostima sve prosula, osramotila se i ispala. Poput nezainteresiranog boksača, nekada najdominantnija momčad Europe grogirano je teturala Anfieldom i postala ruglo nemilosrdnih medija. Katalonski Sport je danas izašao s potpuno crnom naslovnicom – “Najveća sramota u povijesti”, Mundo Deportivo je španjolskog prvaka nazvao “Barcelonom bez duše”, dok je Marca pisala o “povijesnom neuspjehu”.

Ne treba čuditi to da je Sport ocijenio Ivana Rakitića i Phillipea Coutinha nulom, niti da je Mundo Deportivo svakog Barcelonina igrača nagradio posprdnim pridjevom, pa je tako Jordi Alba “katastrofalan”, a siroti Coutinho “nevidljiv”. Uostalom, imate li vi milosti igračima svoje omiljene momčadi nakon što dožive katastrofu ovakvih razmjera?

Međutim, u neminovnom medijskom linču i nemilosrdnom kriku i bijesu navijača zaboravit će se da je ovo momčad čija je jezgra odavno zakoračila u nogometnu starost. Ključni igrači u svim linijama su u zalasku karijere – Piqué, Alba, Busquets, Rakitić, Messi i Suarez, svi su stari 30 ili više godina. Da ova momčad Barcelone pokuša igrati agresivni presing poput Liverpoola ili Ajaxa, zadnje lože bi pucale poput novogodišnjeg vatrometa u Rio de Janeiru. Liverpool je sinoć protiv Barcelone igrao intenzivnije, energičnije, s više mentalne snage i neuništivnim uvjerenjem u vlastitu superiornost. Lionel Messi je bio potpuno sam, a onda se dogodi ono što godinama na lica navijača Argentine navlači grimasu, nešto poput ovoga:

Ernesto Valverde je toga svjestan, a rezultati iz Enriqueove ere sugeriraju da se problem pojavio i prije njegovog mandata. Barcelona se jednostavno ne može nositi sa intenzivnim presingom europske elite, a dokaz tome je još jedan spektakularni kolaps na najvećoj europskoj pozornici.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.