Baš kao i Hajduk onomad: Rijeka je s dva pogotka slavila na gostovanju kod Gżire United

Gżira United - Rijeka 0-2

Krenuli su i hrvatski klubovi u lovu na grupnu fazu Konferencijske lige, prva je među njima bila Rijeka. Taj je klub gostovao na Malti, kod starog znanca naših prvoligaša, Gżira Uniteda. Momčad koju vodi Goran Tomić vraća se na Kvarner s prednošću od dva pogotka (2-0), do koje došla teškom mukom, u drugom dijelu utakmice.

Na suncem okupanom umjetnom travnjaku i po teškom te sparnom vremenu, dugo smo čekali na prvu izgledniju prigodu. Do nje je prva došla Rijeka, taman na isteku 20. minute susreta. Probio je po desnoj strani napada Adrian Liber i poslao loptu do Josipa Drmića, no udarac švicarskog reprezentativca završio je u obrambenom bloku.

Još je bliži vodstvu bio Prince Ampem, sedam minuta kasnije. Lijepo je ovoljetno Rijekino pojačanje ciljalo iz daljine, Gżirin se vratar Justin Haber ispružio koliko je širok i dugačak te otklonio opasnost. Još jednom je Rijeka zaprijetila na isteku sučevu nadoknade, ali su domaći bili prisebni i na odmor se otišlo bez pogodaka u mrežama.

I u nastavku su gosti krenuli po vodstvo, zaprijetio je u 51. minuti Ivan Tomečak. No, opet se iskazao Haber, iako je lopta nezgodno putovala do njega, odbila se pritom od travnjaka. Konačno je Haber kapitulirao u 57. minuti, bila je to duga Tomečakova povratna lopta, kroz srce kaznenog prostora, koja je pronašla Denisa Bušnju.

Mladi je Varaždinac primio loptu i dobro naciljao nebranjeni dio mreže za gostujuće vodstvo. Njegov je to europski prvijenac u Rijekinom dresu, baš u pravo vrijeme.

Probudila se potom Gżira, u dva je navrata opasno zaprijetila iz daljine. Posebno je bio blizu pogotka Thiaguinho, krajnjim je naporom loptu u korner skrenuo Nediljko Labrović na Rijekinim vratima. Prepustili su Tomićevi igrači inicijativu svojim današnjim domaćinima, svjesno ili ne, ali do izjednačenja ipak nije došlo.

Dapače, još se Rijekina prednost povećala, i to u 77. minuti. Iskoristili su gosti Haberovu neopreznost, malteški je vratar s loptom otišao gotovo do korner-zastavice. Oduzeo mu je loptu Jorge Obregón, koji je potom nesebično poslužio Ampema, za njegov prvi gol u novom dresu. Nije imao težak zadatak, Gżirin je gol ostao praktički nebranjen, pa je ganski krilni napadač postavio konačnih 2-0.

Dojam je jedino pokvario Ivan Lepinjica, neopreznom je igrom u 87. minuti zaradio svoj drugi žuti karton. Podosta ih je danas podijelio glavni sudac Neil Doyle, čak devet u tijeku susreta.

Igra se sigurno neće pamtiti, no barem je Rijeka preživjela pomalo i neugodno gostovanje na ovom sredozemnom otočju. Vraćaju se, tako, kući s tom prednošću od dva pogotka, koju će čuvati i, nadamo se, povećati za tjedan dana na Rujevici.

Podsjetimo, i Hajduk je onomad na domaći uzvrat s Gżirom otišao s istim rezultatom s Malte…